IT "A iet voor, 911 tegen en 82 blanco stemden, terwijl 10 van onwaarde waren, zoodat in principe tot uitkeering besloten is. Nu zal nog moeten worden uitgemaakt, voor welke categorieën van achterstallingen deze gun stige bepaling zal gelden. Het Hlb. is in staat gesteld inzage te nemen van eenige brieven, door den heer A. Rem- merde, den prachter van het paviljoen te Blaricum, ontvangen. Daaruit blijkt ,hoe zeer de daad der Huizers wordt afgekeurd door iedereen en hoe groot het medelijden is met den man, die ailes verloor. In alle brieven wordt gezegd, dat steun njet zal uitblijven. De ontroering te Tilburg. Aan de onzekerheid waarin men ten aan zien van het elfjarig dochtertje van den heer Kessels, muziekinstrumentenfabrikant te Tilburg, verkeerde, is thans op treurige wijze een eind gekomen. Gister-middag om 4 uren is te Tilburg de vermoedelijke dader der ontvoering onder zwaar politiegeleide opgebracht. In een kerk was een zakdoekje gevonden, vermoe delijk van het kind afkomstig. Volgens nader bericht is het de koster van de R. K. kerk van het H. Hart, die op aanduiding van zekeren Musschaert gevangen .is genomen als verdacht van moord op het kind van den heer Kessels. Gevonden was een pakje met bebloede kleeren, verstopt in een verwarmingsbuis. De politie stelde aanstonds een onderzoek in, daar zij vermoedde het lijk van het kind in het gewelf te vinden. Nader meldt men uit Tilburg Het lijkje van het arme kind is gevonden. Het was geheel ontkleed op de kousjes na. Om den hals bevond zieh een zakdoek, waarmede de kleine is geworgd. Een confrontatie van den moordenaar met zijn slachtoffer zou nog gisteren-avond plaats hebben. De berichtgever van de Noordbrabonter, die nog onbekend met het vinden van het lijk, het vermoeden uitte, dat het kind door een bekende was ontvoerd en aan een wraakoefening was te denken, schrijft ten slotte Vast staat, dat het kind de boodschappen, waarvoor zij is uitgezonden, niet heeft ver richt. De brief, geadresserd Sittard, is niet ter bestemming gekomen, en ten huize van de heer S. is zij niet geweest om hare boodschap te doen. Hoewel èn de brievenbus èn het huis van den heer S. geen drie minuten gaans van hare woning zijn, heeft zij die geen van beide bereikt. Dit maakt de verdwijning raadselachtig. Woensdag 22 Aug. ten 10£ uur 's mor gens verliet zij het ouderlijk huis, en er werd de eerste twee uur geen onderzoek gedaan, omdat de familie, niets kwaads vermoedend, meende dat de kleine naar grootmama was gegaan, 't geen zij wel meer deed, en daar eenigen tijd bleef. Te n half een vernam de moeder eerst dat haar kind niet daar was, en van dien tijd b e- gonnen de nasporingen." De gemeenteraad te Grave verleende gisteren concessie voor alle gemeentewegen aan den heer Souman als gedelegeerde der tramweg-maatschappij 's-Hertogenbosch Helmond, ten behoeve van het groote tram- wegnet, dal over oostelijk Noord Brabant zal worden getrokken. Volgens overgelegde kaart zal de over brugging der Maas geschieden tegenover de kerk te Gassel, ongeveer een uur boven de stad. GEMENGD NIEUWS. Een echtpaar, dat onder invloed van ster ken drank verkeerde, sloeg bij den wissel ^te Eik en Duinen onder Loosduinen tegen "den grond. De tram schijnt hen geraakt te hebben, want toen de buren het stelletje opnamen, bleek zij het been gebroken en hij een gat in het hoofd te hebben. Met de tram naar den Haag vervoerd, werden zij verder per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Donderdag-avond heeft aan het station Weesperpoort te Amsterdam een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De controleur Tjaden, die van het eerste naar het tweede perron zich wilde begeven, had de onvoorzichtiheid de rails over te steken en bemerkte niet, dat een losse locomotief in aantocht was. Hij werd door de machine gegrepen en onmiddehjk gedood. Tjaden laat een vrouw en kinderen achter. Te Tubbergen sloeg de bliksem in het woonvertrek van een bakker. De schoorsteen werd geheel gebarsten en het puin vloog het vertrek door. Het gezin zat bij elkander. De vrouw viel bewusteloos neer en werd door den man en een der kinderen naar buiten gedragen, waar zij spoedig tot het bewustzijn terugkeerde. De man keerde daarna weder en hoorde een zacht gekreun. Erop afgaande, bespeurde hij dat de kinder wagen ondersteboven lag. Het kind was echter ongedeerd gebleven. Brand is niet ontstaan, hoewel aan huis en indoedel nogal schade is veroorzaakt. Te Tuil ontstond eergisteren-namiddag brand by de wed. Klop, welke al. .spoedig oversloeg tot de naastbij gelegen huizen van Cardol en v. Broekhoven. Allen werden een prooi der vlammen, zoo ook een groot deel van den inboedel. Alles verzekerd, behalve het huis van B. Te Simpelveld ontstond eergisteren brand in het huis, bewoond door P. Scheeren, Door den feilen wind sloeg het vuur over op de hofstede van den landbouwer J. Bouman, en beide gebouwen brandden tot den grond af. Ook twee aangrenzende huizen vatten vuur, doch werden nog gered. Alles was verzekerd. De advocaat Mortelli heeft de verdediging van Bresci op zich genomen Hij. heeft den koningsmoordenaar in zijn cel bezocht en en vond hehn zeer terneergeslagen en niet in staat het hopenlooze van zijn toestand in te zien. Bresci vleit zich met de hoop dat het volk voor hem partij zal kiezen of de jury ten minste verzachtende omstandig- reden zal toestaan. Te Konstantinopel verneemt men, dat een groot aantal rechtgeloovige Muzelmannen te Singapore het plan gevormd heeft, om ter herinnering van het eerstdaags te vieren 25-jarig jubilé der troonsbestijging van den sultan Abdul-Hamid een moskée te bouwen, waaraan een Mohomedaansche school zal verbonden wezen, die men den naam van Hamidió zal schenken. Kerknieuws. Op eenvoudige plechtige wijze is gisteren het stoffelijk overschot van pater Van Gestel te Maastricht ter aarde besteld. Onder de geestelijken, die het lyk volgden was ook een deputatie van de Eerw Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, wier gees telijke raadsman de overledene vele jaren is geweest. Te Kevelaer is gisteren-nacht, voorzien van de H. H. Sacramenten godvruchtig in den Heer overleden de heer eerw. pater Joannes Verheyen, priester der orde van O. L. Vrouw van den berg Karmel. Zijn Hoogeerw., den 11 Nov. 1830 te Goch geboren, had den leeftijd van by na 70 jaar bereikt. In Novem ber des vorigen jaars vierde de overledene in het klooster te Boxmeer zijn gouden jubilé als lid der Carmelieten-orde. Jaarlijks bij de talrijke processies te Ke velaer was pater Verheijen de door duizenden gevraagden biechtvader, waarom hij dan ook steeds ter assistentie van de geestelyk- heid in dat genadeoord der Ailerh. Maagd werkzaam, aldaar vertoefde. En 't was te Kevelaer, dat de Heer zijn ijverigen dienst knecht opriep, vrij overwacht, maar niet onvoorbereid. Hij ruste in vrede Te Tiel is op officieel plechtige wijze door den zeereerw. pater Verhoeven pastoor aldaar, de eerste steen gelegd van het R. K. St. Andreas Gasthuis. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft op verzoek van den luitenant-generaal Verstraete twee aalmoezeniers aangewezen, om de Belgische expeditie naar China te vergezellen. Reeds stelde zich de eerw. heer Cuypers, professor aan het college van St. Joan. Berchmans te Antwerpen, vrij willig beschikbaar. In den Osservatore Romano is, een nota gepubliceerd, betreffende de godsdienstige plechtigheden ter gelegenheid van koning Humbert's overlijden en begrafenis. In deze nota werd gewezen op 's vorsten gods dienstige gevoelens, nog in den allerlaatsten tijd duidelijk gebleken, en die bij hem, in dien de Heer van leven en dood den koning daartoe den tijd hadde geschonken, onge twijfeld het verlangen zouden hebben doen ontstaan om de laatste H.H. Sacramenten te ontvangen. De nota eindigde aldus »Het is een wet der Kerk, meermalen door de heilige Poenitentiaire geprocla meerd, dat in deze en dergelijke gevallen, de kerkelijke begrafenis kan worden ver eend aan hen, aan wie men in andere om- lstandigheden haar zou moeten weigeren, terwijl daarbij dan de uiterlijke praal ge regeld wordt naar den rang der personen. »Wat aangaat het bekende gebed, het welk is samengesteld in een oogenblik van droefheid, die wij medegevoelen dit gebed is onder geen opzicht overeenkomstig de heilige regelen der liturgie, het kan niet worden goedgekeurd en heeft ook nimmer de goedkeuring ontvangen van het hoogste geestelijke gezag". Tegen deze woorden heeft de liberale Italiaansche pers onbegrijpelijkerwijze met woede geprotesteerd. Een der meest verdienstelijke bisschoppen van Hongarije, Mgr. Steiner, bisschop van Stuhlweissenburg, is plotseling, tengevolge van een beroerte, gestorven. De overleden bisschop werd in 1839 uit Duitschs ouders in het diocees Raab geboren en was sinds tien jaar bisschop van Stuhlweissenburg, waar hij steeds onverschrokken de belangen der Kerk heeft verdedigd. Kunst en Letteren. Men schrijft ons uit Deri Haag Bijzonder schoon belooft de polychromie der kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad te worden, te oordeeleu naar het thans bijna voltooide presbyterium. Er is daar veel goud gebruikt, teneinde het geheel in overeenstemming te brengen met de ge brandschilderde ramen een resultaat, dat gransrijk is bereikt. De beschil dering wordt dan ook uitgevoerd door dr. Cuypers, zoodat de verwachting hoog ge spannen wag wezen. Tevens is in de kerk aangebracht het vierde transeptschilderij, voerstellend de hegrafenis van den H. Stefanus, eersten Martelaar, terwijl er ook een gebeeldhouw- den kruisweg wordt geplaatst. Laatste Berichten. Gister-avond, werd in een' vergadering ln het Volkshuis besloten tot oprichting van een vereeniging onder den naam »Schie- damsche huishoudschool", die zich tot taak zal stellen de belangen der hier bestaande huishoudschool te behartigen en te bevor deren. Op de statuten der vereeniging zal de koninklijke goedkeuring gevraagd worden. (S. Ct.) Het Regeeringsantwoord op het ver slag der Tweede Kamer betreffende de legerorganisat e, zal, naar men verneemt, in het begin der volgende maand verschijnen. De Shah van Perzië zal, naar wij v®r' nemen, aanst. Dinsdag, na het dejeuner van Brussel naar 's-Gravenhage vertrekken, waaf hij tusschen 4 en 5 uur zal aankomen. De voorzitter van het hoofdcomite va° het Nederlandsche Roode Kruis ontving heden van den minister van buiteniandsche zaken mededeeiing van het volgende telegram g® zonden door den Nederlandschen consul Lourengo Marques, luidende »Bierens de Haan telegrafeert, dat hij n°et zijn ondergeschikt personeel van Pretor'* te Nooitgedacht is aangekomen, na ®®D zeer moeilijke reis. Allen zijn wel. Cordua is heden-ochtend vroeg bin"®0 de gevangenis te Pretoria doodgeschoten- De moord te Tilburg. Omtrent den gruwelijken moord te Ti'* burg wordt vandaar aan de IV. R- gemeld, dat een met"potlood geschrev®11 briefkaart, waarin gemeld werd, dat b«' kind in de nabijheid was en dicht bij kerk gezocht moest worden, de aanleiding is geweest tot het vinden van het vet' moorde meisje. Nader seint men nog van daar: Een schilder ligt ook onder verdenking de schilder en de koster zijn geconfrontee' rd bij het lijk bekentenis. in de kerk. Er is nog g®e" Burgerlijke Stanu. Geboren: 24 Aug. Hendrica Carol'"*' dochter van J. J. Rebers, en F. H. C. v*° Schijndel, Kethelstraat. Peternella M*1"'®' dochter van J. van Eijk en A. C. Harsing» Lange Achterweg. 25. Gerrit, &°°0 van W. Huiskes en C. van Onselen, La»"' Overleden: 24 Aug. Dirk Zwar^' oud 6 maanden, Noorderstraat. Scheepvaart. Schiedam, 25 Augustus. Vertrokken s,s' Julia, kapt. E. Beijer, naar Böness S-S' Minna Schuldt, kapt. J. Schmidt, na* Wearmouth. Aangekomens.s. Dalton, kapt. J- Ashton, van Newcastle geladen met 1.600.0^ kilo's steenkolen. Yisscherijberichten. SCHIEDAM, 25 Augustus. Vertrokk®® naar zee ter haringvisscherij de logg®^ SCH 223 Geertruida, schipper J. g PlasbCH 307 de Hoop, schipp®r Roeleveld Handelsberichten. 1900- ui» BEURS VAN SCHIEDAM. 25 Aug, Officieele noteering van de Commissi® de Kamer van Koophandel voor de B«u's Zaterdag 25 Aug. Moutwijn 19.per Hectoliter cont., fust en zonder belas»'"^ Namens de Commissie voor noteering D. F. W. PR"* Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: t9'/t. Jenever: f 138/«- Amst. proef f 151/4. Spiritus f 12s/4 a 138/,. Spoeling f 0.70. Maïs (Mixed) f 115 ct. v. z. Berlijn. Spiritus in loco tws. P-Ajg; 51.- 14.40 14.50 17.- 17.- 45Vg. I 45,/«- New-York. Mais Amsterdam. 24 Aug Rogge op lev. vastper Oct-1 25 Aug. Rogge op lev. zonder note®r it u1**" Rijnhoogte Keulen ('s morg. 1 24 Aug. 1.58 cM. 25 Aug. 1.58 cM Wegens Beursracantiedag g00D ring van Effecten, enz. 24 Aug- (i. 24 Aug. 25 Aug-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6