j kTe' P' IT daarvan geen sprake was, doch meende dat men integendeel te doen had met een gewone afwijking, die amputatie van het been volstrekt niet noodig maakte, Overigens kon ZEd. van de zaak weinig zeggen, iets wat trouwens te begrijpen is. Zeker is het evenwel, dat de zuster na Maandag geen pijn meer gevoelt en geregeld gebruik maakt van haar beenen". Branden. Te Bokstel is een hevige Brand ontstaan bij den landbouwer Wagenaars. Het vuur nam zoo snel toe, dat de geheele hoeve als mede de ingeschuurde oogst verloren gingen. Alles was verzekerd. Te Oosterhout is eergisteren-avona door onbekende oorzaak de Hoeve met schuur en stallen van landbouwer Bovens tot den grond afgebrand, niets kon gered worden. Te Moergestel is overleden de heer Chr. Meramers, een man, die in de Tilburgsche nijverheid een bijzondere plaats innam en aan de ontwikkeling van Tilburg een groot aandeel heeft gehad. Te Oud-Beijerland was de vlag, die bestemd was om bij feestelijke gelegenheid uit den toren te waaien, versleten. Het heeft heel wat moeite gekost, om den Raad te bewegen een nieuwe vlag te doen koopen De Leidsche Ct. brengt nu in herinnering het feit, dat de kosten voor het luiden der klok ter gelegenheid van het overlijden van wijlen H. M. de Konginin-Moeder Anna Paulowna in 1865, in de rekening over dat jaar van gemelde gemeente werden verant woord op den post«Kosten voor openbare vermakelijkheden". GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de woning van den heer Suermondt aan den Groesbeekschen weg bij Nijmegen. Een groote hoeveelheid tafelzilver wordt vermist. Van de dieven geen spoor. De bestolene was tegen inbraak verzekerd. Een 71-jarige, alleen wonende vrouw in de Friescbe gemeente Achtkarspelen ver keerde in zulk een toestand van vervuiling, dat de burgemeester last gaf om haar persoon en hare woning te reinigen. 'tZag er in hare woning in één woord dierlijk uit. Dezee vruuw kreeg per week f 1 ondersteuning van de diakonie, bovendien profiteerde zij van de liefdadigheid van particulieren. De personen, die met de reiniging belast waren, vonden een groote hoeveelheid goede en bedorvene erwten en beonen, verschimmeld brood, potten met vet, allerlei andere eetwaren en twee buidels met geld te zamen f 500. De vrouw weigerde pertinent haar kabinet te openen, zoodat men vermoedt, dat daarin ook nog geld is. De onbruikbare kleeding enz. werden verbrand. bestuur van Elberfeld heeft in geheime zitting besloten, Voor de heeren D. v. d. Heydt, G. Schlieper en D. Peters, de vaders van het stelsel, een gedenkteeken op te richten en den Duitschen Bond voor Armen- verpleging en liefdadigheid uit te noodigen, zijn jaarvergadering in genoemd jaar te Elberfeld te houden. Een dame uit Weenen Walburga Icacescu, zal eerstdaags een zwemtocht over het Kanaal, van Calais naar Dover, ondernemen. Mevrouw Icacescu is een gespierde vrouw, een zwemster van naam in Oostenrijk. Zij zwom heen en weer van Weenen naar Presburg 61 kilometer in 7 uur en 3 minuten. Het water is haar element en zij ziet volstrekt niet op tegen het voorgenomen waagstak. Er zal een bootje met haar medegaan voor toezicht en hulp, als die noodig zijn. De stemmachine der toekomst! De Engelsche ingenieur Howe heeft een nieuwe stemmachine uitgevonden, die hoogst eenvoudig en zeker werkt. De kiezer geeft aan den met het toezicht belasten ambtenaar zijn stembiljet al, en gaat dan in een tourniquet (draaihek). De ambtenaar drukt op een knop; een cijfer verspringt, dat het volgnummer van den kiezer aangeeft en het hek draait een kwart cirkel, waardoor de kiezer komt te staan voor den ingang van het stemhokje. Daar vindt hij een bord met de namen der candidaten, onder elk waarvan een knop is geplaatst. Op één daarvan drukt hij, een schelletje klinkt, het cijfe r, dat het aantal op den candidaat uitgebrachte stemmen aangeeft, verspringt een plaats,' en de stemming is afgeloopen. Drukken op een tweeden knop heeft geen gevolg zoolang de tourniquet niet op nieuw gedraaid is, staag alle knoppen vast. Een geheime deur in den wand van het stemhokje stelt de politie in staat, den kiezer, die daarin al te lang mocht vertoeven, te verwijderen. Als de laatste kiezer gestemd heeft, behoe ven alleen de automatisch aangegeven cijfers opgenomen en vergeleken te worden en de uitslag is terstond bekend. Te Bennebroek is in de Ned. Herv. Kerk een jonge Transvaler gedoopt, die geboren was even vóór het verdrijven der spoorweg ambtenaren uit TransvaaldoordeEngelschen. Ds. J. A. Gerth van Wijk richtte een har telijke toespraak tot de beproefde ouders. De reddingskraag is een nieuw reddings middel, door den Belg De Wilde uitgevonden. Op de tentoonstelling te Parijs heeft hij er een eersten prijs voor gekregen. Het toestel moet in de plaats komen van het zwemvest. Het is geschikt voor groete en kleine men- schende stof waarvan het gemaakt is, is geprepareerde kurk het sluit met een veer om den hals. Er wordt veel goeds van verteld. Het Elbertelder stelsel. In het jaar 1900 zal het, vijftig jaar geleden zijn, dat het Elberfelderstelsel van Armen zorg, dat later in zoovele plaatsen in Europa nagevolgd werd, werd ingevoerd. Het stedelijk De Boeren-krijgsgevangenen op St. Helena, schrijft een Express sorrespondent, brengen hun tijd door, met 't maken van wandel stokken en houtsnijden. Hij heeft stokken gezien, die prachtig bewerkt waren, en dat alleen met een pennemes. Zoo fraai zijn sommigen, dat een speciale afdeeling ervoor beschikbaar is gesteld op de industriëele tentoonstelling, die in November op St. Helena zal worden gehouden. Een nieuwe trust. In Amerika hebben de twee metaalkoningen Carnegie en Frick, een nieuwe trust in de ijzer- en staalindustrie gevormd met een kapitaal van 160.000,000 dollars of 400.000,000 gulden. Deze onderneming, die de grootste is op dit gebied in de Vereenigde Staten, omvat negen fabrieken, 17 hoogovens, een pletterij, een spoorweg (de Pitsburg and Lake-Erie-Railroad), elfduizend ovens, 18 mjjnen van steenkolen en metalen, een aantal dokken in het Boven Meer, en dertien stoomschepen. Alleen de fabrieken van Carnegie leverden jaarlijks 3 milliard kilogram ijzer. Aan vele berkeboomen bemerkt men, dat de bladeren van de onderste takken en twijgen reeds afvallen, terwijl de top van den boom nog van bladeren is voorzien. Vol gens jarenlange ervaring is dit verschijnse' een voorbode van een zachten winter, Wordt in het najaar daarentegen de top der berken het eerst bladerloos, dan pleegt een strenge winter te volgen. vitriool, over haar uitgegoten. Gelukkig raakte het slechts hare armen aan, waaraan zij ernstige brandwonden kreeg. De dader nam de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. Uit Konstanz wordt gemeld, dat eergisteren- middag om vijf uur de sneltrein uit Singen ontspoord is bij Hagen, het station vóór Konstanz. Bij het afzenden van het bericht waren drie dooden en 44 gewonden ge vonden. Keizer Franz Jozef stond 25 millioen kr. toe voor een koninkl. burcht te Ofen, die tegen 1904 gereed moet zijn. Daarvan zal 5£ millioen voor ;de inwendige inrichting, 1 millioen voor kunstwerken worden be steed. Kerknieuws. Het stoffelijk overschot van Mgr. H. Pop pen, den 14den October 1897 op de begraafplaats Sint-Barbara te Amsterdam voorloopig bijgezet, is gisteren-namiddag daar begraven in het eigen steenen graf, in alle stilte, in tegenwoordigheid van slechts weinige belangstellenden. Den 22sten dezer maand vertrekken met den eerw. heer Van Rooij, uit de Abdij van Beine te Heeswijk als missionarissen naar Amerika de eerw. heeren J. M. v. d. Eisen en G. van Rijbroek en de eerw. broeder H. F. Kilsdonk; de beide eerstge- noemden, om werkzaam te zijn als profes soren aan het St. Norbertus-College, door de eerw. missionarissen opgericht in West- De Pere in den staat Wisconsin. Posterijen en Telegrafie. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Schiedam en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1900 inge legd f7544.53. Terugbetaald f6575.82. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3031. In het gebouw voor tuinbouw op de Parijsche tentoonstelling is een zeer belang rijke postzegeltentoonstelling geopend. De onder-minister voor post en telegrafie, Mougnot, opende haar. De zeldzaamste post zegels ter wereld zijn ingezonden, o. a. de twee beroemde van Mauritius, waarvoor de eigenaar onlangs 52.000 francs weigerde. Er zijn ook een paar belangrijke Hollandsche inzendingen. Te Utrecht werd eergisteren-avond ge scheld aan eene woning in de Kievit dwarsstraat. Toen de dienstbode de deur opende werd een bijtend vocht, waarschijnlijk Sport. Kegelwedstrijd De eerste kampioen-kegelwedstrijd, uit geschreven door de Sociëteit Kegelveree- niging «Strijdlust" gevestigd bij de heeren Claessen en Ketelaars aan het Wilhelmina- park te Tilbuig belooft een groote deelname. Van alle zijden mocht het bestuur van «Strijdlust" bewijzen van sympathie ont vangen met het gelukkig idee,.het aantal kaarten te beperken voor ieder deelnemer tot 25. Hierdoor komt de kegelsport juist tot zijn recht en ieder deelnemer, die de kegelkunst machtig is, staat als 't ware gelijk. De directie van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij heeft een inrichting gevonden, waardoor hetjervoer van rijwielen op minder ruineuse wijze kan plaats hebben dan tot nog toe het geval was. Thans worden bagagewagens zoo ingericht, dat daarmede 40 rijwielen kunnen worden vervoerd, die niets van het schokken hebben te lijden. De fietsen staan in den gecapitonneerden bagagewagen op het achterwiel, terwijl het voorwiel in een klamp wordt vastgehouden. Het is nu mogelijk een willekeurige machine uit den wagen te verwijderen zonder dat daarvoor de andere machines haar plaats behoeven te verlaten. Dezer dagen werd met een aldus ingerichten bagagewagen een proefrit gehouden. De tocht voldeed uitste kend en de proefwagen bleek aan alle billijke eischen te voldoen. Laatste Berichton. Heden-morgen 10£ ure kantelde op de Lange Haven nabij «Musis" de melkwagen van de wed. P. Koot, tengevolge waarvan een groot gedeelte der melk over de straat stortte. Naar ons wordt medegedeeld, is het morgen, 2 September, 60 jaar geleden, dat het Beursgebouw alhier afbrandde. (S. Ct.) Bij het gala-diner, gisteren ten paleize te Soestdijk gegeven was H. M. de Koningin naast Hare Moeder gezeten rechts van H. M* zat de opperkamerheer baron van Pallandt van Oud-Beierland, links van de Koningin-Moeder de opperkamerheer baron Von Hardenbroek van Berg Ambacht. Het burgerlijk mu ziekkorps ,«de Harmonie" voerde tijdens het diner verschillende muziekstukken uit Bij het dessert stelde H. M. de Koningin de gezondheid van Hare Moeder, waarop H. M. de Koningin-Moeder antwoordde met een dronk op Hare geliefde dochter. Tegen 10 uur vertrokken de gasten. Burgerlijke Stand. Geboren: 31 Aug. Antonius Wilhelmus Franciscus, zoon van J. Goemans en J. van der Schouw, Ketelstraat. O v e r 1 e d en 30 Aug. Hubertus Putters, oud 3 dagen, Broersveld. Scheepvaart. Schiedam, 1 September. Aangekomen s.s. Julia, kapt. E. Beijer, van B'ones, geladen met 1.540.000 kilo's steenkolen- Vertrokken s.s. Dalton, kapt. J. H. Ashton, naar Newcastle Quintus, kapt. P. Boeijing- naar Vlaardingen. Gedurende de maand Augustus arriveerden te Schiedam 10 stoomschepen en 1 zeilschip, tegen verleden jaar 5 stoomschep en. Böness, 1 September. Vertrokken s.s- Monarch, en s.s. Prudhoe Castle, beiden met steenkolen naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 1 Sept. 1900- Officieele noteering van de Commissie ui* de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 1 Sept. Moutwijn f 91/* per Hectoliter cont., zonde' fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Stemming: onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9s/«. Jenever: f 138/*. Amst. proef f 15V*. Spiritus f 125/* a 138/*. Spoeling f 1.10. Berlijn. Spiritus in loco I Spirit, p. Sept. Oct./Nov. Ramb. lijp 14.50 ïl-" 17." 14.25 14.50 17.— 17.- Amsterdam. 31 Aug Rogge op lev. prijshoudena per Oct. f 131, 132. 1 Sept. Rogge op lev. vast; Per f132, 131. Rijnhoogte Keulen ('s morg. H u° 31 Aug. 1.98 cM. 1 Sept. 2.10 cM. di Wegens Beursvacantiedag geen ring van Effecten, enz. note*' 31 Aug. 1 Sept al.-' (1. i.) 31 Ang. 1 Sept. New-York. Maïs 457/a. 46s/g-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6