naar Ceylon overgebracht. Eenige dagen vóór hunne gevangenneming is Cornelis Franken overgegaan naar het commando van de Wet en alzoo nog juist intijds aan het gevaar van gevangen genomen te worden ontkomen, terwijl Johannes Franken Iz., commandant der artillerie, is bij de la Rey. Onlangs zijn te Kliprivier bij Johannes burg een 70-tal Boeren, die er door de Engelschen waren gevangen gezet, door Theron bevrijd. Danie Theron was door de Engelschen reeds voor een paar maanden doodverklaard, maar het blijkt dat hij nog springlevend is en zelfs een muziekkorps heeft opgericht. Op het oogenblik nl. dat zijn verkenners te Kliprivier hun bevrijdingswerk verrichten, haalde hij zelf te Roodepoort, een station tusschen Johannesburg en Krugersdorp, een stout stukje uit. Met een 30-tal zijner mannen, aller, in khaki, kwam hij op het station, verwijderde de wacht, legde dynamiet onder de wissels en rails en vroeg ondertusschen naar de officieren. Deze waren in het dorp. Hij vond ze in gezellige bijeenkomst met de Roodepoortsche dames. Binnenkomende ge lastte hij«hands up". Men lachte eerst, want de hoeren dachten aan een grap, daar zij natuurlijk Theron als een der hunnen beschouwden. Daarop stelde deze zich voor en toen gingen de handen bevend omhoog. Theron zeide, dat het hem speet, dat de heeren en dames hier feest vierden zonder muziek en dat hij daarvoor wilde zorgen. Op een wenk naar buiten hoorde men de ontplolfingen op het station. Daarop liet hij ze verder met rust, zeggende»dat is nu mijn muziek." De schilderijendiefstal. Uit Den Haag wordt geseind De Rembrandt" ter waarde van f 20.000, voorstellende «Christus in Gethsemane' vermist bij den schilderijen-diefstal is terecht, daar degeen, die het werk had gekocht, het uit eigen beweging ter beschikking van de politie heeft gesteld. Uit 's-Gravenhage meldt men nog Voor het thans terecht gekomen Rem- brandtschilderij «Christus in Gethsemane", ter waarde van 20 mille, was door den stadgenoot, die het aan de politie hier terug bezorgde, f300 betaald. Nog is gevonden een werk van Metzu van f 8000 a f 9000 waarde, en een Govert Flinck ter waarde van f2000. 1897 de stille wegen dezer stad onveilig werden gemaakt door een jongen kerel, die meisjes in den rug of den schouder stak. Echter, hoewel het nu nog lichtdag was en de Wateringschans een vrij drukke verkeers weg mag heeteu, is het niet gelukt deze aanranding tot klaarheid te brengen. De dader is niet gevonden. In drieërlei opzicht wijkt deze verwonding af van de voorgaande. Ten lo. koos de aan rander van de vórige jaren steeds alleen loopende vrouwen, 2o. trad hij steeds op bij donker en 3o. zijn al zijne verwondigen zonder onderscheid steekwonden geweest. De directeur-generaal der Staatsspoor en de administratie der Hollandsche Spoor, welke zich niet ongenegen betoonde, om uitgezette ambtenaren der Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoor, die bij die maatsschappijen in dienst waren geweest, weder in dienst terug te nemen, hebben alreeds eenige van die ambtenaren in dienst gesteld. Te Zaandam heeft de wethouder J. C. van Wessem gister-avond ontslag genomen als wethouder naar aanleiding van de be graafplaatskwestie. De Ainsterdamsche post-automobielen hadden vannacht pech. Op den Voorburg wal bleef een karretje geruimen tijd staar.. De monteur bracht het echter weer tot zjjn plicht. Maar erger capriolen haalde in de Plantage zulk een «postkantoortje" uit. Toen het op een gegeven oogenblik wei gerde verder te gaan, sprong de chauffaur van den bok om naar de reden van de storing een onderzoek in te stellen. Plotse ling zette de kar zich weder in beweging, waardoor de man overreden en gekwest werd, zoodat hij naar het Gasthuis moest worden gebracht. De proef te Amsterdam met de gastram genomen is totaal mislukt. De brug over de Prinsengracht bleek te steil voor de capaciteit van de machine. Zesmaal werd, te midden van veel nieuwsgierigen, beproefd de brug over te komen, maar ten slotte moest men wel besluiten met halve kracht naar de remisie terug te stoomen. De steker? Dinsdag-middag tusschen 3 en 4 uur is zekeie juffrouw H. op dö Weteringschans bij de Spiegelgracht te Amsterdam door een vrij net gekleed mar. met een mes in den linkerarm gestoken. De wond bleek bij verbinding ongeveer een centimeter diep te zijn. De poltie heeft dit geval met bijzondeie zorg onderzocht, aangezien zooals men zich zal herinneren in den winter van het jaar Het ziekenhuis, gebouwd voor rekening van het Snouck van Loosenfonds te Enkhui zen is op plechtige wijze ingewijd. Het gebouw, een sieraad voor het stadje, voldoet in alle opzichten aan de eischen, die men aan een dergelijke inrichting mag stellen. Hoewel het ziekenhuis in de eerste plaats bestemd, is voor patiënten der gemeente Enkhuizen, kunnen ook lijders van elders worden opgenomen. dat zij, naar het Ziekenhuis overgebracht, spoedig overleed. Te Arnhem had het dienstmeisje van de dames T., in de Kortestraat, terwijl zij uitging om boodschappen te doen, de gas kraan bij ongeluk open laten staan. Toen zij terugkomende een lucifer aanstak, volgde een hevige ontploffing. De ruiten sprongen stuk, en het meisje kreeg ernstige kwet suren aan de oogen en de armen. De vleeschhouwer Ubben te Roermond vermiste al sedert een jaar geld uit een gesloten kast in zijne huiskamer, zonder dat het hem mocht gelukken den dader te ontdekken. Dinsdag-avond toen hij weder uit moest, besloot hij een zijner kennissen in huis te verbergen. Hef duurde ten lang, of eene juffrouw, die boven Ubben woonde, kwam met een valschen sleutel in het woonhuis en zoude juist haren slag slaan, toen zij op eens door den verborgen man werd aangegrepen. Met het ijzeren geldkistje, hetwelk zij reeds in de hand had, werd zij aan de politie overgeleverd en naar de gevangenis overgebracht. Zij heeft reeds bekend langer dan een jaar geld van U. gestolen te hebben. Omtrent het geval met het 8-jarig knaapje te de Wilgen, wiens dood toegeschreven werd aan eene tuchtiging door een onder wijzer, verneemt men, dat de justitie geene termen gevonden heeft om tegen den onderwijzer eene gerechtelijke vervolging in te stellen. De getuigen waren allen leerlingen van circa 8 a 10 jaar oud de onderwijzer beweerde bij zijn verhoor enkel een klapje tegen of een kneepje in de wang gegeven te hebben. Het geval verwekt in het dorp beroering over het algemeen kiest men partij tegen den onderwijzer. Te Nieuw-Scheemda is de kapitale boer derij van B. Hopman afgebrand. Zes paarden en eenige varkens zijn omgekomen. Het voorhuis is behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. GEMENttl) NIEUWS. In een der groote houtbooten, liggende in de Kalkhaven te Dordrecht, had eergis teren een ernstig ongeluk plaats. Bij het ophijschen van eenige planken brak de stang en kreeg de bootwerker J. van Wapperom, wonende in de Kolfstraat aldaar, die in het ruim stond het geheele stelletje op de beenen, met het treurig gevolg, dat beide braken. Te Winterswijk is een knecht van den heer Tenkink door een stier op de horens genomen en neergeworpen. Gelukkig kwam er spoedig hulp, zoodat de man vrijkwam met een gebroken sleutelbeen. DeteRheden bij het graven van een kelder gevonden pot met 23 gouden, 800 groote en kleine zilveren en een aantal koperen muntstukken zijn, van wege het koninklijk kabinet van munten, penningen en gesneden steenen onderzocht, en gebleken is, dat alle zilveren f142.50 en de gezamenlijke gouden 1137.50 waard zijn, terwjjl de koperen mun ten volstrekt waardeloos zijn. Te Euschsdé is Dinsdag-avond een bejaarde vrouw bij een begin van brand is een huis aan de Stadsweide omgekomen. Zij was bezig met het sorteeren van pakken manu facturen, die zonder dat zij het merkte vlam vatten, tengevolge waarvan ook haar klee deren in brand geraakten en haar lichaam zoodanig met brandwonden overdekt werd, Te Thorn bij Roermond is eergisteren- nacht door het uitsnijden van een ruit ingebroken in de R. K, kapel. De dieven hebben al de offerblokken opengebroken en leeg gestolen. Ook het beeld van Onze Lieve Vrouwe hebben zij medegenomen. Ontzettende ra mp. Een ontzettende ramp had plaats op een boot, varende tus schen Tomsk en Barnaul. De boot, die een 150 passagiers aan boord had, zou juist vertrekken, toen de ketel sprong. Een vijftigtal personen werden gedood. Laatste Berichten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt tot hervatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag-avond 5 Novem ber a. s. De Kamer komt in de volgende maand hoofdzakelijk bijeen tot onderzoek in de afdeelingen van de ouderlijke wetten, de Ongevallenwet en de Kieswet en ter af doening in openbare vergadering van de Waterstaatswet en enkele andere ontwerpen, die inmiddels door de Tweede Kamer zullen zijn aangenomen. Uit Apeldoorn wordt gemeld Hertog Hendrik begaf zich heden ochtend ten 7 ure weder op jacht achter het Aardhuis, het vroeger jachthuis van koning Willem III. Den hertog mocht het weder gelukken een nert te schieten. Per Ilerzog is te Napels aangekomen en aldaar gedebarqueerd mej. G. J. Beijnen, hoofd der pleegzusters van het Roode Kruis in Transvaal, die binnen eenige dagen hier te lande wordt verwacht. Uit Pretoria wordt in dato 25 dezei^ gemeld De plechtigheid van de afkondiging van het besluit, dat Transvaal deel zal uitmaken van het Britsche rijk, is heden uitgevoerd. Generaal Barton heeft De Wet's leger macht bij Frederikstad verstrooid, het zware verliezen toegebracht en vele gevangenen gemaakt. Twee zijner broeders, de zeereerW- A. Kamp, pastoor te Joachimsmaer, ®n Kerknieuws. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan aan de metro- politaankerk van de H. Catharina te Utrecht den weleerw. heer E. Ph. J. M. Verhaak, tot kapelaan te Delden den weleerw. heer F. Langedijk en tot kapelaan te Herveld den weleerw. heer H. A. van Hezewjjk. De weleerw. heer P. C. A. Kamp nam eergisteren te Waspik afscheid van zijne ouders en familiebetrekkingen, om de reis als missionaris naar Willmington, in den staat Delaware, Noord-Amerika, te aan vaarden. weleerw. heer Jac. Kamp, kapelaan Stratum, hebben hem uitgeleide gedaan het stoomschip Rotterdam, dat eergis*8" (Donderdag) namiddag van Rotterdam 1,9 New-York is vertrokken. Rechtzaken. .e De ingezetenen van den Haag, welk® schriftelijke verklaring hebben afge|e^' dat zij op 9 September bij den intocht H. M. de Koningin den toenmaligen ho° commissaris van politie, den heer v* Schermbeek, in de Parkstraat hebben rijden op geruimen afstand voor den sto« en geenszins den indruk hebben gekr«£e dat hij deel uitmaakte van den s'°e zijn de heeren: Ha velaar, oud- rainis1^' directeur-generaal der posterijen en grafiieW. H. Bierman, oud-plaats»'1-^ commandant der residentie C. A. M. v* Vliet, directeur, en mr. R. Macalester LouP' hoofdredacteur van Het VaderlandA' v8j Assen, oud-lid der Staten van Fries'9" (sedert overleden)W. E. A. Wüpperm9""' kolonel kommandant van het 3e regio0®10 huzaren en H. D. Twiss, ritmeester, adjud9" van dat regiment. (Avp-) Burgerlijke Stand. Geboren: 25 Oct. Cornelia Joh»""'' dochter van J. C. Meijer en J. C. Winkelm9"' Nieuwe Haven. 2ö. Dirk Johannes, s0"" van B. van den Hoek en F. J. Trouwbor° Raam. Cornelis Marinus. zoon van Kooimans en E. C. van Zomeren, Villastr9^®' Visscherij berichten. SCHIEDAM, Binnengekomen van haringvisscherij de loggers SC11 223 truida, schipper J. v. d. Plas, met 20i '9S haring, en SCH. Johannes, schipper A- Graaf, met 13$ last haring, beide van derde reis. Beursbericht van Per Telefoon. 21/, Nederland Zilver Metalliek J Portugal 4Va Buiten). Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam 27 Oct- 75'/* 80V< 22»/* 98V* 39»/* 209 260'/* 150V« 45 71 74 32»/» <01» 36i»/i< MVt 90 65»/* li1/» 62»/» 19»/» Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 27 Oct. l^'.jt Officieele noteering van de Commissi» de Kamer van Koophandel voor de Zaterdag 27 Oct. Moutwun f 10'/,. per Hectoliter cont., fust en zonder bela3»' Namens de Commissie voor noteering D. F. W. Pr»"3 Stemming: vast Bond van Distillateurs: Moutwijn: fll.— Jenever: f 15. Amst. proef f 16'/,. Spiritus: fl5s/,—16'L. Spoeuno f 1.80,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6