1 i 9 dent Waldeck-Rousseau verklaarde zijn ambt geen minuut langer te behouden, wanneer het onderzoek werd aangenomen. De orde van den dag, door Gerville gesteld, die verklaart, dat de Kamer, getrouw aan de tradities van Frankrijk, rekent op de regee ring om alle daden van wreedheid en slavernij te onderdrukken, werd daarna aangenomen met 441 tegen 1 stem (gelach). Ter zake van duels tengevolge van incidenten te Melun en Fontainebleau, hoorde de Kamer de verklaring van minister André. Met 301 tegen 233 stemmen werd de orde van den dag aangenomen, waarbij die ver klaringen werden goedgekeurd. Op advies van den ministerraad heeft de koningin-weduwe van Spanje besloten aan de Cortes onverwijld een koninklijke boodschap te deen toekomen betreffende het huwelijksplan der prinses van Asturië met prins Karei van Bourbon. Het huwelijks contract draagt het karakter van een private overeenkomst. Een civiele lijst wordt niet verlangd. De prins zal echter den titel van infant verkrijgen. De prinses van Asturië, Maria de las Mercedes, is de zuster van koning Alfonso XIII. Prins Karei van Bour bon, geb. in 1870, is kapitein bij den Spaanschen generalen staf. De Cortes zullen vermoedelijk ten gevolge van de behande ling dezer familieaangelegenheid hun Kerst- vacantie moeten missen. Tusscheu Engeland en Portugal is het in den laatsten tijd botertje tot den boom. Donderdag-avond werd er in het konink lijk paleis te Lissabon een feestmaal ge geven ter eere van het Engelsche smaldeel dat daar op de ree ligt. Koning Carlos toostte op koningin Victoria in de harte lijkste bewoordingen. Hij gewaagde van de nauwe betrekkingen, de samenwerking en de vriendschap die tusschen Portugal en Engeland eeuwen lang had bestaan. Hij sprak zijn wensch uit dat de onverbreek bare banden die de kleine maar roemrijke natie met hanr groote bondgenoot hadden vereenigd, nog mochten bevestigd worden. De EngelscUe admiraal Rawson ant woordde dat de woorden des Konings over eenkwamen met de gevoelens van het heele Britsche volkHij wenschte van harte hetzelfde uit naam der Engelsche regeering. Na het feestmaal zond de Koning een telegram aan koningin Victoria om haar te danken voor de vriendschap die zij door het zenden van haar vloot betuigd hadhij drukte zijn voldoening uit over het oprechte verbond dat Engeland met Portugal vereenigt, en wenschte Engeland voorspoed toe. Vervolg Binnenland. President Kruger in Nederland. Een aardig incident deed zich nog voor by de ontvangst van president Kruger. Professor v. Hamel, die in de wacht kamer van het station den aanwezigen den tijd kortte met te vertellen van zijn onder vinding als tolk van Oom Paul, deelde daarbij o. m. ook mede, dat Kruger een zijner speeches was begonnen met zich te verontschuldigen over zijn gebrek aan taalkennis»Ik ken geen mannelijk en vrouwelijk, had hij gezegd, geen verbui gingen en naamvallen". Algemeen werd dit natnurlijk zeer ter snede geacht van den grijzen redenaar, die dan toch maar heel goed wat te zeggen wat hij meent, al gaat het op zyn Trans- vaalsch. Daar kwam na de toespraken president Kruger aan 't woord. En ziet, het eerste wat hij zeide was een exuus over zijn onvolledige taalkennis. Dat gaf wel eenige hilariteit, spoedig bedwongen natuurlijk en weldra wegge vaagd door den indruk, dien Krugers eenvoudige, maar door hun treurige waar heid zoo welsprekende woorden maakten. President Kruger is gister-ochtend reeds vroeg opgestaan, maar heeft zijne particuliere vertrekken niet verlaten. Na het dejeuner heeft hij nog een gruimen tijd rust gehou den, waarna hij confereerde met de leden der deputatie en met dr. Leyds- Op een der bovenzalen van het Hotel des Indes is een register van verwelkoming neergelegd, wadrop heden-ochtend voorkwa men de namen van leden der Eerste en Tweede Kamer, burgemeesters van omliggende gemeenten, wethouders der residentie, mili taire autoriteiten, piof. Van Hamel, tolk van den President op zijn Fransche reis. Van ongeveer 9 uur af hadden zich men- schen verzameld voor het Hotel, trots het regenachtige weder. Langzamerhand groeide de menigte aan, die zich echter onthield van uitroepen. Tegen elf uur hoorde men plotseling het zingen van een psalm. Van dat oogenblik at rustte men niet, voordat Oom Paul, door het gezang gelokt, op het balcon verscheen gedurende eenige oogenblikken. Een hartelijke ovatie werd den Staatspresident gebracht, die op zijn gewone wijze, door breede groeten met de hand, daarvoor dank bracht. Een uur later verscheen de heer Kruger opnieuw op het balcon. Een leerling der Academie van Beeldende Kunsten had n.l, de stoute schoenen aangetrokken en had, door bemiddeling van den heer De Bruijn, laten weten dat de leerlingen Oom Paul zoo gaarne eerie ovatie wilden brengen. Dit werd toegestaan en een oogenblik later kwam oom. Paul werkelijk en kende het gejubel geen grenzen. Dit moment werd ge- conematografeerd. Ook gister-middag kon president Kruger niet verhinderen dat de volksuitingen voor het hotel zoo aanhielden en zoo krachtig zich openbaarden, dat hij nog eenige malen op het balcon zich moest vertoonen. Nu eens waren het groepen van jonge dames, dan weer groote getalen van werklieden, die door het zingen van de Transvaalsche volkliederen hem noopten te groeten en te wuiven. Eenmaal bleef hij het volkslied tot het einde toe aanhooren, hartelijk dankende voor de ovatie. In den namiddag ontving hij alleen de heeren Van de Wal) en Joubert, leden van het Kaapsche parlement. Ook dr. Kuyper, lid der Tweede Kamer, de schrijver van het bekende artikel over de zaak der Boeren in de Revue des deux Mondes is door den President ontvangen. Op de inschrijvingsregisters teekenden o.a. nog jhr. Schorer vice-president van den Raad van State, de gouverneur der residentie en de generaais-inspecteurs van de verschillende wapens. Aan de Tel. werd gisteren nog geseind Het is heden-avond, nadat het volk van het Hotel des Indes was afgetrokken, wel wat rumoerig in de stad geworden, zoo danig, dat de politie zich moest laten gelden. Een troep van 400 500 jongens en volwassenen trok eerst voorbij het koninklijk paleis onder net zingen der volks liederen en begaf zich toen in de richting van het Westeinde, waar zich het gezant schapsgebouw van Engeland bevindt, dat sedert eenigen tijd eenigszins in het oog gehouden wordt door de politie. Op het oogenblik, dat de troep zich op de nviervischmarkt vertoonde, bevonden zjch slechts éen hoofdagent en één agent in de nabijheid van het legatiegebouw. Deze beambten, den troep ziende naderen, die soms opgewonden kreten uitte, trokken den wapenstok en dreven de menigte uiteen. Intusschen was een detachement politie ter onuersteuning aangerukt voor mogelijken terugkeer van den troep. Een kwartier later kwam deze inderdaad weder opdagen, maar werd verstrooid in de richting van de Prinsengracht, nadat in de Veenestraat deze troep, of een gedeelte daarvan was uiteen gejaagd. Door de maatregelen vftn de politie bleef de troep verder op behoorlijken afstand van het Westeinde verwijderd. Het klokkespel van den Haagschen toren liet heden de tonen van den dag het Transvaalsche volkslied hooren. Namens den bond van oudstrijders in het district Solingen, Duitschland, nit de jaren 1868, 1870 en 1871 zal aan president Kruger bij zijn komst hier te lande een fraaie eeresabel worden aangeboden. Dit wapen is vervaardigd in het sNederlandsch Wapen magazijn", voorheen S. De Jager, te Haarlem. De afdeeling Haarlem van de Ned.Zuid- Afrikaansche Vereeniging besloot zich in verbinding te stellen met andere vereeni- gingen daar ter stede, die in betrekking staan tot Zuid-Afrika, ten einde gezamenlijk Kruger hun sympathie te betuigen op zijn doorreis naar Amsterdam. (JEMENUD NIEUWS. Donderdag-ochtend zijn uit den goudwinkel van den heer R. te Oldenzaal verscheiden gouden en zilveren voorwerpen gestolen, ter waarde van ongeveer 11000, Te Ewijk is Zaterdag-ochtend afgebrand het huis van St. Jacobs in den Hoeve. Van den inboedel is niets gered, terwjjleen groot getal konijnen en een 50 tal kippen mede in de vlammen omkwamen. Ook is een aan zienlijk bedrag in geld verloren gegaan. Niets was tegen brandschade verzekerd. Vóór ongeveer 14 dagen was Jacobs tengevolge van een kwestie bij de assurantie-Maat schappij afgeschreven. Zijn vrouw, die alleen thuis was, werd met moeite en brandwonden in het gezicht uit het brandend perceel gesleept. De menschen zijn thans van alles beroofd. Te Ophoven hij Sittard ontmoette eer- gisteren-nacht een surveilleerende mare chaussee een troep twistende personen. Hij deed al wat in zyn vermogen was om hen tot bedaren te brengen, doch te vergeefs. Zij wilden hem te lijf, waarom hij zyn revolver gebruikte en zekeren S. een schot in den rug toebracht. In hopeloozen toestand werd deze vervoerd. De andere personen namen de vlucht. Voor rekening van den heer P. W. Janssen te Amsterdam is te Appelscha ongeveer 10 HA. grond aangekocht, om outgonnen te worden en daardoor werk te verschaffen aan de veenarbeiders gedurende de herfst- en wintermaanden. Laatste Berichten. Blijkens de in dit nummer opgenomen afkoudiging van den burgemeester, zal het kantoor van den ontvanger der Rijks directe belastingen ook geopend zijn op den laatsten dag der maand, wanneer die dag op een betaaldag valt. Naar wij vernemen, heeft de burge meester van Rotterdam namens het gemeen tebestuur president Kruger uitgenoodigd ook een bezoek aan Rotterdam te brengen. H.H. M.M. de Koningin en de Konin gin-Moeder ontvingen heden-middag om streeks 3 ure tegelijk president Kruger in het receptie-salon. De audiëntie duurde een kwartier. Nie mand was daarbij tegenwoordig. Bij den terugkeer werd de President weder warm toegejuicht. H. M. H. de Hertogin van Albany verlaat heden-avond 7 u 21 m. per Staatsspoor de Residentie en begeeft zich naar Duitschland. Men meldt aan de S. Ct. uit Am sterdam Het comité voor de ontvangst van Kruger, bericht, dat de President niet voor den 18n Amsterdam kan bezoeken. Reuter seinde gisteren uit Lissabon De Nederiandsche minister-resident is heden met verlof vertrokken. Y isscherij berichten. SCHIEDAM, 7 December. Binnengekomen van de haringvisscherij de bommen SCH 71 Maria, schipper C. de Bruin, met 10£ last haring, SCH 63 Vrouw Johanna Maria, schipper M. Pronk, met 9 last haring, en SCH 61 de Vrouw Helena, schipper W. de Jong, met 11 last haring, SCH 341 Phoenix, schipper C. de Best, met 7 last haring, alle voor de derde reis en de logger SCH 224 Dirk van Duijne, schipper A. Vrolijk, met 5 last haring van de vyfde reis. Rechtszaken. fgB Den 20n December a.s. wordt de <Ln burgemeester van 's-Gravenhag* la klacht Van Schermbeek) voor de recbtbJ aldaar behandeld. Scheepvaart. Schiedam, 8 December. Aangek1 s.s. Frederik Snowdon, kapt- Wm- >5 van Bo'ness, geladen met 900.000 k' steenkolen. Newcastle, 8 December. Vertrokke" s' Chipchase, met steenkolen naar Scbie"a Delfzijl, 7. December. Gepasse®^ Trientje Schuitema. schipper H. Moo*> Elinshorn naar Schiedam. Burgerlijke Stand. Geboren: 5 Dec. Lena, docht«r y H. Groeneweg en M. E. van Eijk, Ad1"'*^ straat. 6. Hendrika Geertruida, do® van H. Scheulderman en E. Bauno" Stationstraat. Siena Monetta He"1 dochter van W. Stoub en A. B. Buss® Hagastraat. 7. Paulina, dochter Bieeckeen G. van Welsem, Korte Achter,f Adrianus, zoon van A. de Koning ®fl Vredenbregt, Broersvest. handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 8 Dec. 190& üit Otficieele noteering van de Commiss1®^, de Kamer van Koophandel voor de Zaterdag 8 Dec. Moutwijn 1 li'/*- per Hectoliter conti fust en zonder beias' Namens de Commissie voor O* noteenng D. F. W. Pa»*8, Stemming vast Bond van Distillateurs: Moutwijn: f I21/*- Jenever: 116.25. Amst. proef f 17.75. Spiritus f 181/»—19. Spoeling 11.70. Berlijn Parijs. Hamb. Spiritus in loco Rogge, p. Dec. i Jan. p. Dec. Jan./Feb. Spirit. 46»/r New-York. Mai's 7 Dec. Rogge op lev. zonder not«e 8 Dec. Rogge op lev. zonder note®^ Rijnhoogte Keulen ('s morg. H 0 7 Dec. 1.98 cM. 8 Dec. 2.68 cM. Wisselkoersen te Rotterdam Per Telegraaf. Londen kort Parijs Antwerp. f 12.06 -48.05 -47.90 Disc. 4 3 4 Beursbericht van Ainsterc Per Telefoon. 27» Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/» Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol My Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash fncomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 3# 33 50 7# ■303 ,4# 45'/» 71 38 $i* A81/' \9]l> 9'.I 10II id6!» 71'/' 23 3'/' gjUlDl ;tl' mU 7 Dec. 463/,. 7 Dec 45.20 15.40 15.30 17.25 17.25 8 De«- 8 I"®' L) AMSTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6