Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaar» Vrijdag 28 December 1900. No. 6885, bureau l?Öofersfraaf 50. PBIJS TA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 150 franco per post door geheei Nederiand I 2.— Afsonderiiike Summers j o.05 PBIJS DKB ADTBBTKNTIÊ»: Van 16 regels1 .....lil... f 0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor hernaaide piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ïjflEU W J A ARS WEN SCHEN van 1 tot 6 regels worden in het num- er dezer courant van 1 Januari 1901 geplaatst a 50 Ct. OFFICIEKLE BERICHTEN. eente-Gasfabriek. 'rJlj'S VaDa^ ^eden bepaald op De Directeur. ^GEMEEJi OVKKZICHT. 27 December 1900. Da De oorlog in Zuid-Afrika. cerl.° toestaru^ op het oorlogsterrein is and r^n(^e kerstdagen vrij wel onver- jj. ,6r êebleven. Geen belangwekkende het ^8U ^oeft de opperbevelhebber van War 0<^r'°^st6rrein aan het open gehouden qua -° lc® hunnen seinen. Alleen een paar to ü'"ru0sltl9urige telegrammen over den Kitchener heeft het niet noodig geoor deeld de wereld langer wijs te maken, dat lJ zelf den toestand in de Kaapkolonie »'et ernstig inziet. Wel-is-waar maakte 9 het voorbehoud dat hij zich misschien geen juiste meening omtrent den waren an van zaken zou vormen, doch er schijnt hem nu in elk geval een ander te ziJ" opgegaan. Hij heeft zich de eis van Pretoria naar het zuiden moeten getroosten en het historische Christmas- >nner, in de Transvaalsche residentie noch voor Buller noch voor Roberts weggelegd, heeft hij als koude keuken aan de Aar Unnen nuttigen. De opperbevelhebber der Kngelsche legermacht heeft zijn hoofdkwartier «gen wil en dank naar de Kaapkolonie Kloeten verleggen. Zondag U. nog uit Pretoria seinde Kitchener: Zoover het mogelijk is een Kieening te vormen ben ik van oordeel jat de beweging der Boeren naar de Kaapkolonie tot staan is gebracht. Onze troepen omsingelen beide afdeelingen. evens wordt er een colonne bij elkaar gebracht, die onmiddellijk tegen de Boeren aar zal worden afgezonden. Zij hebben niet veel hulp van de Kapenaars ontvangen. De Wet vertoeft in de buurt van Sene- «al. French deelt mede, dat hij de twee laatste dagen in aanraking is geweest met de commando's van De la Rey en Beijers ten zuiden van de Magaliesbergen. Hy ver- 2! nU ,d? VÖand' di° aanzienlük verlies heeft geleden. Commandant Krause en eemge anderen zijn gevangen genomen. Kitchener is nu, volgens een draadbericht uit Kaapstad, bezig te De Aar maatregelen te nemen om den inval in de Kaapkolonie tot staan te brengen. Volgens een telegram van Kitchener uit Nauwpoort, van 24 dezer, heeft de bereden infanterie Bntstown zonder tegenstand be zet De Boeren trokken terug naar Prieska en zullen vervolgd worden. Een draadbericht uit Kaapstad, dat wel licht door den cencor pasklaar is gemaakt voor de Kerstdagen, luidt Het blijkt, dat Boeren weinig schade hebben aangericht aan de spoorwegen. De stremming blijkt aan de overstrooming te wijten te zijn. De gewone dienst tusschen hier en de Aar-junctie is hervat. Latere telegrammen melden, dat het kleine garnizoen het depót te Hamelfon tein gedurende verscheidene uren schitte rend heeft verdedigd en ten slotte de aan vallers terug heeft gedreven. De Londensche Morning Post ontving een bericht uit Kaapstad van 24 dezer, inhoudend, dat men rekent, dat 1500 Hollandsche Afrikaners uit het district Philipstown zich bij de Boeren hebben aangesloten. Te Kaapstad ziet men den toestand heel anders in dan de quasi-rooskleurige tele grammen van Kitchener willen doen ge- looven. Men vreest daar, dat de toestand ernstig is. De koloniale regeering laat zeer weinig los. De Afrikaners in de noorde lijke districten zijn erg onrustig en men vreest, dat zij de republikeinsche Boeren zuilen gaan helpen.De beweging der Engelsche troepen wordt bemoeilijkt doordat stukken van den spoorweg door de regens zijn weggespoeld. De Boeren hebben een afdee- ling landmeters in Philipstown overrompeld en gevangen genomen, doch lieten hen na de instrumenten vernield te hebben, weer vrij. In dato 24 dezer wordt uit Burgersdorp geseindEen gemengde strijdmacht van huzaren en koloniale troepen stootte den 23n op een lager van 300 Boeren, 24K.M. noordwest van Burgersdorp, doch moest met gering verlies terugtrekken. Uit Cradock wordt in dato 15 dezer geseind Een krijgsmacht met zeven kanonnen ver dreef de Boeren van een kopje 17 K.W. ten nood westen van Steynsbrug op 18 dezer. Vier Engelschen werden gewond. De Boeren lieten verscheiden gesneuvelden achter en trokken terug raar de Zuurbergen, waar zij, naar men gelooft, den 24sten nog ver schanst waren, zonder vooruitzicht om door te breken. De Engelschen hebben Steyns- burg den 19den bezet. De Londensche bladen behelzen een tele gram uit Kaapstad van 25 dezer, waarin medegedeeld wordt, dat de Boeren een aanval op Steynsburg deden. Zij werden teruggeslagen en toen op hun beurt aange vallen, doch namen de wijk naar de Zuur bergen. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de Boeren, die de Oranjerivier bij Odendaalsdrift zijn overgestoken, verschanst zitten in de Zuurbergen. Men zegt, dat zij hoofdzakelijk uit Kaapkolonisten bestaan. Er is een macht uitgerukt om hen te ver drijven. Kitchener brengt met spoed troepen in groot getal bijeen. Te Kaapstad wordt gezegd, dat do afdeeling Yeomanry, die de Boeren, welke van Britstown terugtrokken, nazette, in een hinderlaag gevallen is. Er zijn verscheiden gesneuveld en gewond, terwijl de rest van den troep gevangen is genomen. In de Parijsche Intransigeant kondigt Rochefort aan, dat een brief, die in ver schillende talen is overgezet, gezonden is aan de directeuren der voornaamste bladen in Europa en Amerika behalve de Engelsche en aan de voorzitters der comités, die in verschillende bladen gevormd zijn met het oog op het verleenen van steun aan de Zuid- Afrikaansche republieken in haar worste ling. De brief prijst de vorming aan van een soort algemeen comité, samengesteld uit de voornaamste schrijvers der wereld en de presidenteu der groepen. Wanneer de bewijzen van instemming zijn ontvangen, zullen de leden van het comité bijeenkomen in een of andere stad van Midden-Europa om in elk land de inschrijving ten gunste der Boeren te organiseeren. De oorlog in China. De gezanten der mogendheden blijken het thans over de vredesvoorwaarden aan China te stellen, eens te zijn geworden. De Köln. Zelt. vernam uit Peking van 23 dezer, dat de vredesvoorwaarden dien dag door tusschenkomst van den Spaanschen gezant aan Tsjing en LiHoeng-Tsjang werden overhandigd. De in het Fransch gestelde nota, gedagteekend van 23 Dec. en onderteekend door de vertegenwoordi gers van elf Europeesche Staten in alfa- bethische volgorde, bevat ongeveer 1300 woorden. De Chineesche tekst is gezamen lijk door de tolken der gezantschappen bewerkt. Een Reuter-telegram uit Peking meldt omtrent het aanbieden der vredesvoorwaarden nog het volgende Bij den Spaanschen gezant, als oudste in jaren bijeengekomen, hebben de gezanten prins Tsjing ontvangen, wier zij een ge zamenlijke nota overhandigden. Tsjing zeide Ik heb de eer de nota te ontvangen betref fende het herstel der goede betrekkingen met de mogendheden. Ik zal haar onmid dellijk doen toekomen aan den Keizer. Wanneer het antwoord mij geworden zal zyn, zal ik het aan de vertegenwoordigers der mogendheden mededeelen. Li-hoeng-tsjang, die ongesteld is, had zich laten verontschuldigen. Volgens een ander draadbericht uit Peking heeft de Fransche generaal Baillou Ting-tsjou, ten zuiden van Pao-ting-foe, ingenomen en verwoest. Hij heeft kanonnen/ standaarden, levensmiddelen en schietvoor raad buitgemaakt. De Chineezen hadden na een hevig gevecht een duizendtal dood en en gewonden. Waldersee meldde den 24n uit Peking, dat de Franschen den 22n ten oosten van Tsje-tsjou, tusschen Peking en Pao-ting- foe, gestooten zijn op een Chineesche troepenmacht van naar schatting 2500 man, met geschut. De Chineezen leden groote verliezen en vluchtten met achter lating van vijf standaarden en vier kanonnen in de richting van Kwam-hsien. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met een overblijfsel van een vroeger uiteengejaagde Chineesche troepenmacht. De Londensche Standard verneemt uit Sjanghai van 24 dezer, dat volgens daar ontvangen berichten de regeering prins Toean en prins Tsjwang, op de grens van Sjan-si en Sjen-si in hechtenis heeft laten nemen. Joe-hsien heeft bevel ontvangen uit Si- ngang-foe terug te keeren. Hij zal, naar men gelooft, terecht gesteld worden en in verband daarmede denkt men, dat de Chineesche regeering zich gereed maakt om de eischen der mogendheden in te willigen. De Duitscho keizer heeft Zondag-middag een bezoek gebracht aan den rijkskanselier Von Bulow, die kort te voren van zijn bezoek aan de Duitsche hoven was terug gekeerd en hem zelf de orde van den Zwarten Adelaar overhandigd. De ruim tachtigjarige groothertog van Saksen-Weimar Eisenach, ligt te Weimar ziek aan de influenza. Hoewel hij telkens hoesten moest, had hij Maandag-nacht goed geslapen. De algemeene toestand was bevredigend. De Fransche Senaat heeft het amnestie- ontwerp aangenomen met 201 tegen 11 stemmen. De Kamer heeft een amendement van Derveloy aangenomen, om als aanwijzing van het verlangen der Kamer om de her halingsoefeningen van 28 tot 20 dagen te verkorten, den des betreffende post met frs. 1000 te verminderen. De minister vroeg verzending naar de legercommissiede Kamer verwierp eerst dit verzoek en nam vervolgens het amendement aan, ondanks André's verklaring, dat de regeering het verwierp. Een draadbericht uit Curafio maldt Volgens bericht uit Curagao is Celestina Perazza, voormalig secretaris van president Castro, in het district Guanes in opstand gekomen tegen de regeering. De sluiting van het Jubeljaar. De Paus vervulde Maandag II. in de St. Pieterskerk met grooten luister de plechtig heid van het sluiten der heilige deuren, het symbool der sluiting van het jubeljaar. Er waren 80.000 uitnoodigingen verzonden. Een tribune was opgericht voor de vorste lijke personen,die de plechtigheid bijwoonden. Het schouwspel was grootsch. De Paus zag er zeer welvarend uit. De ziekte van den Tsaar Volgens de laatste berichten uit Yalta, kan de Tsaar reeds eenige uren zijn kamer verlaten, om bij warm en zonnig weer, op een balcon te zitten. Dintengevolge verwacht men, dat de vier NIEUWE SCHIEDAMS 9 die zijn landgenooten althans den "maak van den geliefden plumpudding niet bedorven hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1