van Dinsiai 1 Januari Dl. TWEEDE BLAD ALGEMEEN OVEttZICliT. 31 December 1900. De berichten van het oorlogsterrein zijn weer bijzonder schaarsch. De enkele draad- berichten, die in de laatsverloopen dagen zijn ingekomen, bevatten weinig belang wekkend nieuws en allerminst dat wat in Engeland met zooveel spanning wordt verbeid. In de Londensche militaire clubs zit men droevig bijeen, want De Wet is nog steeds niet door Knox gepakt. Men had weder eenige hoop na het sobere telegram van lord Kitchener, dat niet minder dan vier colonnes, alle met versche paarden, ditmaal samenwerkten en deze hoop werd nog versterkt door het bericht, dat de paarden van De Wets commando totaal op waren. Zou men hem eindelijk hebben Het heeft er niet veel var.. Het eenige gevaar, dat De Wet dreigt, is het gebrek aan ammu nitie en paarden, doch gelukkig zijn er op het moment suprème steeds Engelsche garnizoenen bij de hand, die van het overtollige ontlast kunnen worden. In dit verband beschouwen we het wegtrekken van de Boeren uit Ficksburg, waar zij sinds maanden een geregeld bestuur ge vestigd hadden. De Engelschen hebben er nu eenige compagniën naar toe gezonden, wier voorraden, paarden en wapenen eer lang een welkome buit voor De Wet kunnen worden. Uit Johannesburg wordt in dato 27 dezer gemeld Tusschen de 400 en 500 Boeren onder Ben Viljoen met een maxim en een pompom hebben bij Modderfontein een post van 24 man aangevallen. De stelling werd dapper verdedigd tot er versterkingen uit Boksberg kwamen, die de Boeren verdreven. De Boeren slaagden er in de stampbatterijen van Nieuw Kleinfontein in den Chimes en andere mijngebouwen te beschadigen ook trachtten zij de Cyanide-werkplaats te ver branden, maar Kaffers doofden de vlammen. Volgens een draadbericbt uit Standerton is er den 26n een gevecht geweest tusschen 200 Boeren en 150 Engelschen, die proviand Weghaalden van hoeven. De Engelschen kregen twee gewonden, maar slaagden er in het proviand mee te nemen. De otficieele verliezeniijst, thans te Lo nden openbaar gemaakt, vermeldt verschillende gevechten te Krugersdorp, Bethlehem, Bos hof, Clocolan en Middelburg, alle in de maand December, waarvan Kitchener niet gerept heeft. Het verlies van de Engelschen was eenigedooden, gewonden en gevangenenDuf- ferins zoon, lord Blachwoord, officier van het regiment lansiers, bij Gelegenfontein in de Kaapkolonie, die op den avond voor Kei stmis een ernstige wond in de borst heeft gekregen. Lord Ouflerin gaat daarom naar Zuid Afrika. De Daily Mail verneemt uit Pretoria, dat bonderden gevangen BoereD naar Ceylon zijn vertrokken; drie honderd andere ge vangenen, waar er nog eiken dag bijkomen, titten nog te Pretoria gevangen. De London Gazette meldt, dat overste Spragge, de bevelhebber van de Yeomanry te Lindley, onstlag heeft genomen. Een draadbericht uit Kaapstad, in dato ^9 dezer, meldt, dat een kleine Boeren wacht in de buurt van Ladygrey is ver sohenen. (Ladygrey ligt oostelijk van Aliwal Noord ®n zuidelijk van Herschel. Het werd 20 November van het vorige jaar eveneens door de Boeren bezet.) Yolgens draadbericht uit Bloemfontein, in dato 28 dezer, hebben de Engelschen Ficks burg bezet, dat zich gedurende eenigen tijd in handen der Boeren bevonden had. De Kaapsche regeering heeft de krijgs wet afgekondigd in de districten Carnarvon en Beaufort West. Carnarvon ligt 80 K.M. ten zuiden van Britstown en Beaufort De opstand breidt zich dus uit en strekt zich thans uit over twee derden der Kaap kolonie. Lord Kitchener seint den 28n dezer uit Pretoria Terwijl de kolonne onder kolonel Colville in de buurt van Greykingstad opereerde en aan het vechten was met de Boeren, heeft een ander commando Col- ville's tros aangevallen. Een compagnie en een pompom onder kapitein Radclyffe sloegen den aanval af. Radclyffe en een ander kapitein zijn gewondacht man gesneuveld, 37 gewond en 20 worden er vermist. Kitchener voegt er bij, dat de compagnie zich zeer moedig gedroeg. Tegen den raad van den minister-presi dent Waldeck-Rousseau in, stemde de Fransche Senaat voor een afscheiding van het ontwerp van een voorloopig twaalfde van andere uitgaven dan die welke reeds door de beide takken der vertegenwoordi ging waren goedgekeurd. Nadat tot die afscheiding besloten was, heeft de Senaat met 264 tegen 2 stemmen het voorloopig twaalfde toegestaan. De Kamer heeft de begrooting in haar geheel aangenomen met 426 tegen 51 stemmen. Ook heeft zij met 406 tegen 9 stemmen het voorloopig twaalfde toege staan, waarbij de amendenten van den Senaat zijn verworpen. De Oostenrijksche Kamer heeft de begrooting met kunnen afhandelen. De Staatscourant bevat een keizerlijk besluit met een voorloopige begrooting voor het eerste semester van 1901. De Italiaansche Senaat hoeft de discus- siën over de begrooting geëindigd en is tot nader te bepalen datum gescheiden. Uit Madrid komt het bericht, dat de infante Louise Theresia, zuster van koning Francois d'Assises (den echtgenoot van Isabella II) en tante des Konings, plotseling in die stad is overleden. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 29 Dec. Achtereenvolgens worden een aantal wetsontwerpen behandeld en aangenomen. Zonder stemming worder aangenomen o. a. de wetsontwerpen nopens een nieuwe grensscheiding tusschen 's-Gravenhage en Rijswijkde vestiging van een peststation te Utrecht en de begrooting der landsdruk kerij voor 1901. Vervolgens worden zonder stemming aan genomen hoofdstukken 1 en VII A benevens de wet op de middelen voor 1901. Bij de behandeling der begrooting voor de landsdrukkerij bracht de minister van binnenlandsche zaken, de heer Goeman Borgesius, hulde aan den ijver van den directeur, die niettegenstande zijn 80-jarigen leeftijd als voorbeeld van vele jongen kan worden gesteld. Verder wijst de Minister op de nood zakelijkheid van de oprichting van een pest station te Utrecht, en deelt mede, dat alle deskundigen het er over eens waren, dat Utrecht moet gekozen worden. Het station zal echter niet te Utrecht gevestigd worden maar in de nabijheid dier stad. Het ntwerp werd aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 33 tegen 3 stemmen, de heeren Godin de Beaufort, Van Asch Van Wijk en Viruly. De wijziging van hoofdstuk 3 evenals die van hoofdstuk 4 voor 1899 worden aange nomen zonder hoofdelijke stemming even zoo eenige naturalisaties. Bij de wijziging van hoofdstuk 6 voor 1900 doet minister Röell eenige mededee- lingen omtrent het kolenverbruik der schepentype «Holland", waarop het ontworp wordt aangenomen. Aan de orde komt daarop hoofdstuk 7 b der Staatsbegrooting. Minister P i e r s o n beantwoordt eenige opmerkingen in het verslag. Ten slotte wordt ook hoofdstuk 1 en hoofdstuk 7 a en b alsmede de middelenwet voor 1901 aan genomen. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de Kamer daarop uiteen tot Maandag 7 Janu ari 2 ure. Thans heeft de bijeenroeping van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal plaats gehad tegen Donderdag 3 Januari 1901, des namiddags U/s ure. De Haagsche briefschrijver van de N. Gr. Crt. meldt: Men verzekert, dat bij de aanstaande algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer, behalve de heeren Tak van Poort vliet en Van Kerkwijk, wier gezondheids toestand hen er toe verplicht, ook de heeren Gleichman en De Bieberstein zich niet weder zullen verkiesbaar stellen. Er worden ook nog eenige andere namen genoemd van leden, die geen vernieuwing van hun mandaat zouden wenschen, mannen van beteekenis voor hun partijen doch ik vertrouw en hoop, dat dezen nog van hun besluit zullen worden teruggebracht en daarom vermeld ik hun namen vooralsnog niet. Het Koninklijk Huwelijk. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor Z. H. den Hertog van Mecklenburg, als zijnde incognito hier te lande, door de militairen geen eerbewijzen als aan vorste lijke personen behooren te worden gedaan. Het Comité te 's Gravenhage voor een volkshuide bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin stelt zich voor in de aanstaande bruidsdagen van het Vorste lijk Paar te organiseeren een défilé voorbij het Koninklijk Paleis, waarbij zoo mogelijk alle kringen van de Haagsche bevolking vertegenwoordigd zullen zijn. Het comité heeft daartoe de medewerking ingeroepen der verschilende vereenigingen, door wie een banier of vaandel, of wel een feestwapen, symboliseerende het doel of den aard der vereeniging kan worden medege voerd. Blijkens uit zeer goede bron vernomen berichten, omtrent den toestand van den groothertog van Saksen, was tot heden gelukkig geen longontsteking geconstateerd, waren de krachten van den zieke voldoende en bracht Z. K, H. den afgeloopen nacht rustig en bevredigend door. De Nieuwe Rott. Ct. constateert in een hoofdartikel, dat bij het program van urgentie, door het bestuur der Liberale Unie voorge steld, kennelijk de splitsing der liberale partij is betrokken. Eigenlijk is door de indiening van het voo r- stel baars inzienssplitsingreedsonvermijdelijk geworden. Wordt het voorstel aangenomen, dan zullen de kiesvereenigingen, die erteg en waren, geen lid van de Unie kunnen blijven en wordt het verworpen, dan zullen de kiesvereenigingen, die ervoor stemden, niet langer lid willen blijven. President Kruger te 's-Gravenhage. President Kruger woonde Zondag te 's-Gravenhage de godsdienstoefening bij in de Oosterkerk van de Gereformeerde Gemeente, onder gehoor van Ds. Doorn. Door de heeren Van Kempen is aan president Kruger eene herinneringsmedaille aangeboden, die in hunne fabriek te Voor schoten is vervaardigd. De medaille is ten grootte van 125 mM. in zilver uitgevoerd. Zij vertoont aan de voorzijde eene afbeelding in bas-relief van de Gelderland in volle zee, met bet omschrift: Onder Godes bescher ming veilig op de groote wateren. De naam Hr. Ms pantsordekschip Gelderland weer- spiegeldt in de golven. Op de keerzijde bevindt zich de inscriptie Aan zijne Excel lentie S. J. P. Kruger, Staatspresident der Z. A. Republiek, aangeboden door J. M. van Kempen Zonen, Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren weken, te Voorschoten/ De inscriptie is omgeven door een palmtak met anker en rijzende zon, doelde op het licht der hoop op een eindelijken rechtvaardigen vrede. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Nijmegen aan president Kruger om daar enkele uren te komen vertoeven, is door den heer Van Boeschoten geantwoord, dat het vereerend verzoek gaarne in her innering zal worden gehouden, alhoewel een reis naar of over Nijmegen, voor het tegenwoordige althans, niet in vooruitzich kan worden gesteld. Te Harlingen is onder de bootwerkers een staking uitgebroken. Dientengevolge moest de kolenboot Chipchase, die Vrijdag binnenkwam, de haven weer verlaten, om met de volle lading naar Engeland terug te keeren. Een aantal marechaussees met politie agenten hehben den toegang naar de haven afgesloten om de orde te handhaven. Van gemeentewege zullen te Baarn aan de ouders van alle kinderen, vallende onder de leerplichtwet, de bepalingen dezer wet, voor zoover zij voor de ouders van belang zijn, worden uitgereikt. De kindermoord te Tilburg. Door de arrondissementsrechtbank te Breda is de koster Van Isterdael, beschul digde in den moord op Mane Kessels te Tilburg, buiten vervolging gesteld en mits dien zijn onmiddellijke invrijheidssteliing bevolen. Zaterdag is hij door zijn zwager aan de gevangenis te Breda afgehaald. De schilder Mutsaers, de tweede ver dachte, blijft in hechtenis. Volgens gerucht zou Mutsaers een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Tengevolge der werkstaking te Antwerpen zijn in het westen van Noord-Brabant op vele plaatsen in het oog springende biljetten aangeplakt, waarin tegen hoog loon werk lieden worden gevraagd om bij het laden en lossen der schepen behulpzaam te zijn. De Storm. Het water stond in het Hollandsch Diep zoo hoog, dat de golven over de spoorwegburg sloegen. Het land.in den omtrek staat geheel blank. Een paar gezinnen hebben 's nachts hun huisraad op zolder geborgen om daarna met een bootje elders een goed heenkomen te zoeken. Men schrijft uit den Haag De felle W. Z. W. wind dreef Vrijdag avond bij vloed het water tot aan den strandmuur te Scheveningen. Het roode licht als teeken van storm hing aan den seinpaal nabij den vuortoren. De lantaarns nabij «Hotel Rauch" waaiden stuk. Van de Scheveningsche vloot heeft waarschijnlijk het loggerschip SCH 40 van uit Vlaardingen zee gekozen. Een viertal bommen, welke aan het strand nabij den Vuurtoren gelegen waren, werden 's nachts tegen de duinen opge trokken. In het Bosch en op verschillende plaatsen in de stad zijn door den storm vele takken van boomen afgerukt. GEMENGD NIEUWS. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat de zoetwater-visscher Westering, met fuiken op de Zuiderzee visschende, in een zijner fuiken een kabeljauw heeft gevangen welk dier juist de eenige levende kabeljauw was, weike Vrijdag te Amsterdam ter markt werd aangevoerd. VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5