Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Vrijdag 4 Januari 1901. No. 6890. bureau '^Sofersftraaf 50. Goed overlegd. PRIJS TAS DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Jranco per post door sreneei Nederland 2.-— Afzonderiiike Nummers 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIfiN: Van i6 regeis;J I ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaide plaatsing worden öiiüjke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Gemeente-Gasfabriek en Drinkwaterleiding. Allen die iets te vorderen hebben van bovengenoemde inrichtingen, worden dringend verzocht hunne rekeningen in te leveren vóór Zaterdag 5 Januari a. s. op het kantoor der Gasfabriek. De Directeur. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. In de Kaapkolonie. De toestand in de Kaapkolonie is inder daad hoogst ernstig. Langzaam trekken de censorale nevelen op, die den waren toe stand in de kolonie omhullen en allengs wordt het duidelijker, dat de roep aan de broederen uit het Noorden, weerklank vindt in de harten der kolonisten. Lord Kitchener kan voortgaan met dag aan dag te seinen»geen Afrikaanders sluitpn zich bij de Boeren aanwe weten thans beter. Verder dan ooit dringen de aanvallers door. Op Oudejaarsdag waren zjj in het zuiden van het Middelburg district bij Rosmead-junction, het belangryk kruis punt der lijnen naar Nauwpoort, Stormberg, Cradock en GraaiT Reiuet. Het hart der Kaapkolonie, de districten Cradock en Graaff Reinet, de broeinesten van het Atrikaander- schap, worden bedreigd, en dit op het oogen- blik, dat sir Alfred Milner een beroep doet op de getrouwe firitsche onderdanen, die de zegeningen van zijn bestuur ondervinden. Hoe netelig moet de toestand zijn, nu Milner er niet tegen opziet door een oproep tot volkswapening den burgeroorlog te ont ketenen. Het is de daad van een wanhopige, die alles op z'n kaart zet en door de vloyalen" te wapenen, de Afrikaanders in toom hoopt te houden. Zullen de Afrikaanders een dergelijk optreden dulden 1 We gelooven van niet, want er zijn teekenen, die niet bedriegen. Als een kalm man als dr. Te Feuilleton. 2) (Slot.) Ja, die zou ik nog wel bij elkaar kunnen krijgen, meende de boer. Nu dan, breng ze bij elkaar. En als ge ie hebt, ga dan met den vriend, die u hier gezonden heeft, weer naar den waard Var' »De Oranjeboom" en zeg dat gij u kerkelijk hebt vergist en dat alles in orde 185 verontschuldig u en vraag hem of hij, ten bewijze, dat hij u geen kwaad hart toedraagt, die nieuwe 1000 gulden in be lening wil nemen. Gij moet (verstaan gij moet hem zien te bewegen, dat geld Kan te nemen. Water, een der ministers onder Schreiner, openlijk op een vergadering te Graaff Reinet uitroeptde Boeren in Transvaal en den Vrijstaat hebben genoeg ammunitie om den strijd twee jaar vol te houden Steyn en De Wet staan op het punt om de kolonie binnen te rukken met een groote macht en het is plicht van alle Afrikaansche burgers hem als éen man te steunen als de predikant A. J. Steytler in de Ned. tier- kerk te Kaapstad een beroep kan doen op de Afrikaanders, opdat zij de zaak der Boeren steunen, als hij van den kansel verkondigen kan, dat bloed dikker is dan water, dat de zaak der Republieken een rechtvaardige is en de oorlog hun is opge drongen zooveel reden te meer, om zich één te verklaren met de Boeren, als hij bidden kan voor het behoud hunner onafhankelijk heid en er zich over verwondert, dat de opstand niet algemeener is met het oog op de nauwe banden tussclien de Boeren en de Kaapsche Afrikaandersals dergelijke mannen de zaken zoo bij den naam durven noemen, dan moet het gisten en woelen in de harten hunner toehoorders en kan het oogenblik niet verre meer zijn, dat het bloed spreekt en tot daden dwingt. Mil- ners proclamatie kan dit proces slechts verhaasten. De Cape Times juicht de proclamatie van de Kaapsche regeering toe, oproepende tot een volkswapening, maar betreurt het, dat zij niet vergezeld gaat van de afkon diging van den algemeenen staat van beleg en de verbanning van een honderdtal mannen van den Bond. De correspondent van de Daily Mail zegt, dat de oostelijke districten op prach tige wijze gevolg geven aan de oproeping tot een volkswapening, de westelijke dis tricten minder daar is slechts dertig per cent van de bevolking Engeland getrouw Het bericht dat de Boeren Roodehoogte ten zuiden van Middelburg hebben bereikt wordt te Kaapstad bevestigd. Groote ver sterkingen (voor wie zijn te Middelburg aangekomen. De correspondenten te Kaapstad van de De boer bromde»Ja," maar begreep er eigenlijk niets van, dat hij opnieuw 1000 gulden naar den schurk moest brengen,die hem bestolen had, alleen met dit verschil, dat hij zijn vriend mee moest nemen. Doch in 't vast vertrouwen op mr. Slim- merson, die wel wist, wat hij deed, beloofde hij blinde gehoorzaamheid. »Als de waard uit »De Oranjeboom" het geld heeft aangenomen, komt ge aanstonds bij mij en we spreken elkaar verder," zei de rechtsgeleerde, terwijl hij zijn klant uitliet. Hoofdschuddend kuierde de boer naar huis om 1000 gulden te halen toen hij ze had, zocht hij zijn vriend op en ging met hem naar »De Oranjeboom". De waard stond vreeselijk verbluft, toen hij de verontschuldigingen hoorde van den boer en wilde er niets van hooren, die 1000 gulden aan te nemen. Maar de boer verontschuldigde zich zóo deemoedig en smeekte hem zóo dringend, dat de waard de kluts kwijt raakte en de Times en de Daily Mail beginnen einde lijk den ernst van den toestand in de Kaapkolonie te erkennen. De correspondent van de limes zegt, dat Milner's proclama tie, waarbij een algemeene volkswapening in 27 districten op de been wordt geroepen, een stap is in de goede richting, maar zeer laat komt. De ware reden, dat de binnengevallen Boeren er telkens in slagen hun vervolgers te ontkomen, ligt hierin, dat het hun telkens gelukt versche paarden te krijgen. Wanneer de Kaapsche regee ring den staat van beleg onmiddellijk had afgekondigd, toen de Boeren over de Oranje rivier trokken en alle paarden, wapens en voer opgecommandeerd hadden, dan zou aan het oprukken der Boeren paal en perk zijn gesteld. De correspondent van de Daily Mail zegt, dat de stand van zaken steeds ernstiger wordt. Twee nieuwe Boeren- commando's zijn de Oranjerivier overge trokken. Het totaal der nu in de kolonie gevallen Boeren beloopt meer dan 5000. Het westelijk Boerencorps verwekt de meeste ongerustheid, daar het in twee kolonnes oprukt naar Malmburg en Beaufort West. Eerstgenoemde wordt oogenschijnlijk geholpen door de plannenrijke Boeren, die in den loop der week een verdachte beweging uitvoerden. Volgens een draadbericht uit Kaapstad in dato 2 dezer heeft een Boerenmacht zich vertoond te Glenhany, een spoorweg station vlak ten noorden van Graaff Reynet. Een telegram van Kitchner uit Pretoria, van 2 dezer zegt Knox meldt, dat De Wet getracht heeft uaar Bethlehem te gaan, maar daarin verhinderd is door Pilcher De Wet is toen teruggetrokken naar Lindley of Reitz. Een detachement bereden infanterie, dat uit Kroonstad vertrok, heeft tegenstand onder vonden, maar slaagde er in door te breken met gering verlies. De spoorweg is licht beschadigd ten zuiden van Serfontein. Williams is met de Boeren ten zuidwesten van Middelburg in gevecht geweest. De Engelschen bezetten Graaff Reinet. 1000 gulden aannam. Toen dit in tegen woordigheid van zijn vriend geschied was ging Grasman naar den advocaat. Heeft hij het geld aangenomen Ja, antwoordde Grasman, als ik 't nu maaar terug krijg. Geen nood. Ga nu terug naar »De Oranjeboom" en vraag onder vier oogen uw 1000 gulden op. Maar zeg er tegen geen sterveling iets van, ook met tegen uw vriend en kom dan terug. De boer deed zoo hem gezegd was. Hij vroeg den waard om zijn geld, dat hij zonder moeite kreeg. Aanstonds snelde hij naar mr. Slimmerson om verdere raadgevin gen te vernemen. Weet iemand dat gij het geld ge haald hebt? vroeg deze. Neen, niemand. Was de waard beel alleen, toen bij het geld gaf Ja, heel alleen. Zoo! nu hebt ge al vast uw eerste 11000 gulden, zei de advocaat lachend. Neem Het Kaapsche parlement is verdaagd tot 4 April. Den ln dezer is een langdurige buiten gewone zitting van het kabinet gehoudeD. Vermoedelijk zal de krijgswet nog in een aantal districten van de Kaapkolonie afge kondigd worden. In Engeland. Lord Roberts is gisteren-ochtend te Cowes (Wight) aangekomen en naar Osborne gereden. Hij werd daar ontvangen door de Koningin, die hem in den graven stand verheven en in de orde van den Kousenband opgenomen heeft. Volgens mededeelingen van de Morning Leader is men in Engelsche marine-kringen ten hoogste verontwaardigd over het buit maken te Helvetia van een scheepskanon, door de Boeren. Zuid-Afrika, zeggen zij bezit geen marine kanonnen en het buitge maakte stuk geschut moet dus afkomstig zijn van een Engelsch oorlogsschip. De oorlog in China. Het bericht dat China de gemeenschappe lijke nota der mogendheden onvoorwaardelijk heeft aangenomen, wordt van verschillende zijden bevestigd, terwijlde Londensche Pall Mall Gazette zelfs weet te melden, dat een wapenstilstand is afgekondigd. Wordt deze laatste mededeeling bewaarheid, dan zal het gerucht dat wel keizer Koeang- Soe, maar met de invloedrijke keizerin Hsou-Hsi in de eischen der mogenuneden heeft toegestemd,als ongegrond moeten worden beschouwd. In elk geval mag de daad des Keizers ook van Chineesch standpunt een verstandige daad genoemd worden, daar hij zich op die wijze den steun dermogend- beden heeft verzekerd tegen alle eventueels nog te duchten revolutionaire uitbarstingen, zelfs indien deze eens mochten verwekt, worden onder aanstoking der Keizerin. Uit Sjanghai wordt gemeld van een nieuw keizerlijk edict waarm Zijne Majes teit den wensch uitspreekt tegen het eind van Februari naar Peking terug te keeren. Ook verneemt men uit diezelfde stad, dat de schadevergoeding zou zijn vastgesteld op nu uw vriend mee als getuige en vraag om de andere duizend. Den boer ging een licht op. Hij haalde zijn vriend, ging naar de herberg en toen hij den waard om de 1000 gulden vroeg, die hij in tegenwoordigheid van zijn vriend had gedeponeerd, trok de waard een Ueei lang gezicht en bromde iets in zijn baard, maar hij bezon zich met lang en telde het geld neer. Mr. Slimmerson streek een goed hono rarium op en werd overal in den omtrek beroemd, de waard uit »De Oranjeboom" was na enkele weken verdwenen en baas Grasman vroeg voortaan een goede kwitantie. NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1