30 millioen taels, te betalen binnen een termijn van 60 jaren. Volgens een bericht uit Peking is de moordenaar van baron von Ketteler daar op Oudejaarsdag onthoofd, op de plek zelf, waar de Ouitsche gezant het leven liet. De Portugeesche Cortes zijn den ln dezer geopend. In de troonrede bracht de Koning den moord van Koning Humbert in herin nering. Hij sprak van de vriendschappelijke betrekkingen^ met de mogendheden en van het feit, dat de koningin van Engeland een smaldeel naar Lissabon gezonden had, al dus de nauwe vriendschap en het bondge nootschap bevestigend, waarop in deze dagen nadruk is gelegd door daden. Ge durende den worstelstrijd in Afrika heeft Portugal in zijn bezittingen zorgvuldig ge waakt voor zijn souvereiniteitsrechten, en de plichten der gastvrijheid uitgeoefend, welke door de goede internationale ge bruiken aanbevolen wordt. De troonrede maakt voorts gewag van de verbetering in den algemeen maatschap- pelijken toestand, maar de begrooting is niet in evenwicht en bezuinigingen zijn noodig om te beletten, dat het nadeelig slot aangroeit. Opmerkelijk is 't, dat in de troonrede met geen enkel woord melding gemaakt wordt van de zaakPott. Keizer Wilhelm heeft zijn broer, prins Heinrich van Pruisen, te Berljjn ontboden, waar hij eenigen tijd moet doorbrengen om zich op de hoogte te stellen van eenige kwesties, die in het geheim worden behandeld en op het buitenland betrekking hebben. Sommige bladen zien daarin een plan van den Keizer om Von Bülow evenals den ouden Bismarck te verwijderen en door zijn broer te vervangen. De Internationale Socialistenbond, gis teren te Brussel vergaderd, heeft het defi nitieve bureau samengesteld. Voor Nederland zijn gekozen de heeren Troelstra en Van Kol. Er is nog geen in stemming verkregen uit Oostenrijk Hongarij e Rusland en Engeland. Staus- eü tfewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Januari 1901. Blijkens mededeeling van den directeur van het telegraafkantoor alhier is aan de Bell-telefoon-maatschappij een uitstel van 6 maanden verleend voor den fatalen ter mijn, binnen welken zij een dubbelen draad voor intercommunale verbindingen zal moe ten hebben aangelegd. De geabonnaerden kunnen dus tot dien datum weer van hunne intercommunale verbinding gebruik maken. Voor nieuwe abonnementen heelt de minister echter tot voorwaarde gesteld de aanleg van den dubbelen draad. Een nieuwe bepaling is voorts gemaakt, dat met-intercommunaal verbondenen toch van hun pand uit intercommunale gesprek ken zullen kunnen voeren, doch slechts met verhooging van 10 ct.s per gesprek van 3 minuten, waarvan het bedrag per kwitantie zal worden geïnd. De gewone jaarlijksche staat der hoeveel heid graan op 1 Januari in deze gemeente in voorraad, is ditmaal niet opgemaakt. De reden daarvan is in de eerste plaats de betrekkelijk geringe voorraad, maar in de tweede plaats de onbetrouwbaarheid der gedane opgaven. (S. Ct.) Dezer dagen vertoefde in een logement alhier een net gekleed persoon en dischte aldaar allerlei vreemdsoortige verhalen op, o. a. dat hij was belast met het planten van boomen langs de spoorlijn in de rich ting Hoek-van-Holland. Toen hij bemerkte, dat naar zijne uitlatingen een onderzoek werd ingesteld, poetste hij de plaat en bleek ook, dat hij al op meer plaatsen op dusdanige wijze een onderdak en vrijen kost zag te krijgen. Gisteren-avond waren een drietal viss chers, zonder daartoe permissie te hebben, bezig met visschen in de afgesloten haven van de firma van Deventer en Zn. Toen zij onraad bespeurden, trachten zij te vluchten, hetgeen aan een gelukte, doch de twee anderen werden achterhaald en bekeurd. Heden-ochtend is een kip van de Wed. Groenendaal aan de Hoofdstraat door een hond, die de kip in zijn hok had gesleept, doodgebeten. De klokken van de nieuwgebouwde kerk te Overschie zijn Zaterdag-middag gepro beerd en naar genoegen bevonden. Helder en klankvol was het geluid en de toon van voldoende kracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn zij plechtig ingeluid, den ingezetenen verkondigend de wisseling van twee eeuwen en het tot stand komen van een nieuw, door menschenhanden samengesteld, kunst gewrocht. Naar de W. Ct. verneemt, worden door het Rijk onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het perceel open grond aan de Zuidzijde van den Noordvliet te Maassluis, nabij de pastorie van ds. Montijn, om daarop een nieuw post- en telegraafkan- te bouwen, aangezien het tegenwoordige kantoor geen genoegzame ruimte voor den dienst aanbiedt. Gedurende het afgeloopen jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 17438 schepen, metende 6.387,895 ton, dat is 427 schepen en 244.062 ton meer dan in het vorige jaar. BINNENLAND. Hr. Ms pantserdekschepen Noord-Brabant en Zeeland zijn bestemd om in den loop dezer maand van Nieuwediep resp. naar Oost- en West lndië te vertrekken. De correspondent van de New-York Herald te Port-Saïd seint aan zijn blad De zittingen van het hof inzake de aanva ring tusschen den Nederlandschen kruiser Gelderland en het Erigelsche stoomschip Peterson, die hier op 18 December plaats had, worden met gesloten deuren gehouden en het is moeilijk daaromtrent inlichting te verkrijgen. Ik heb reden te gelooven dat de Peterson trachtte de Gelderland voor den boeg te kruisen en dat een wes telijke zeestroom, die van den mond der haven kwam, haar heeft opgehouden, terwijl de beweging van het oorlogsschip daardoor werd versneld, zoodat beide schepen sneller bij elkaar gebracht werden dan verwacht werd. Naar men verneemt, heeft de Fransche gezant bij ons Hof, de heer Baylin de Monbel, zich verloofd met prinses Borghèse, te Florence, Het Koninklijk Huwelijk. Omtrent het vertrek van hertog Hendrik uit de Residentie wordt nog gemeld Z. H. werd in zijn rijtuig door luitenant- generaal graaf Du Monceau en ritmeester jhr. van Tets naar het Staatsspoorstation vergezeld, alwaar hij aan den ingang van de Koninklijke wachtkamers ontvangen werd door den gezant van Duitschland den gezant- schapsraad der legatie, den burgemeester en den gouverneur den Residentie van allen nam de Vorst in het Hofsalon afscheid. Op het oogenblik, dat Z. H. het voor hem gereserveerde salonrijtuig in den trein van 8 u. 35 m. wilde binnentreden, ont waarde hij onder het op het perron geschaarde publiek den Utrechtschen hoog leeraar Kramer. Onmiddelijk trad de Hertog op zijn taalprofessor toe en drukte hem, onder het spreken van eenige Neder- landsche woorden, de hand tot afscheid. Met Z. H. is in denzelfden trein mede- gegaan Z. Ms. adjudant, de luitenant ter zee 1ste kl. Zegers Rijser, die aan den Hertog is toegevoegd tot aan zijn terugkeer hier te lande, naar men verneemt, tegen het het laatst van deze maand voorgenomen. In no. 7 van zijn Chronica bespreekt dr. Schaepman de kwestie van de apanage van den prins-gemaal. Hij begint met de geschiedenis te vertellen van het verleenen der toelage van 3000 pd. st. aan prins Albert, den gemaal van koningin Victoria. Hij concludeert daaruit, dat geen redenen van kieschheid de regeering er van hadden behoeven terug te houden een voorstel te doen. Op de prijsvraag, welke de Telegraaf heeft uitgeschreven voor een populair lied bij gelegenheid van H. M.'s huwelijk, zijn 254 gedichten ingekomen. Bekroond is het lied van den heer G. H. Priem te Amsterdam. De Standaard noemt het een «nieuw straatlied". De Telegraaf heeft nu een nieuwe prijs vraag uitgeschreven voor een compositie op het bekroonde lied. Te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Sakuya Yoshida, die als secretaris le kl. van de Japansche legatie te Weenen naar 's-Gravenhage is verplaatst en gedurende de niet vervulling van den gezantschapspost als tijdelijk zaakgelastigde zal optreden. Tot minister-resident van Japan bij ons Hof is naar men verneemt benoend Mitzuhaski Nobukata, minister-resident ter beschikking, thans directeur van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio. Arbitrage-hof. Portugal heeft tot leden van het Inter nationale Hof van Arbitrage in Den Haag benoemd graaf Macedo, gezant te Madrid staatsraad A. de Ornellas, gezant te Peters burg; staatsraad A. E. Sa Brando, president van het hooggerechtshof, en staatsraad L. Bivar, lid van het hooggerechtshof. De secretaris-generaal van het Permanent Bureau van het Internationaal Hof van Arbitrage, baron Melvill van Lijnden, wordt heden te 's-Gravenhage verwacht ter vervulling van zijne betrekking. Staatsloterij. Rechthebbenden op uitbetaling van prijzen of premies, gevallen op vernietigde of vermiste loten of gedeelten van loten in de Staatsloterij, kunnen zich door indiening van een op zegel geschreven, aan H. M.„de Koningin gericht request aanmelden en wel Rechthebbenden op loten of gedeelten van loten in de 321e tot en met 355e voor of op 14 Maart 1901 idem in de 356e loterij voor of op 5 Februari 1901 idem in de 357e en volgende loterijen voor den dag waarop de verjaring vervalt (drie jaar na de trekking der laatste klasse.) Bij het request moeten worden overge legd al zoodanige bescheiden die het waarschijnlijk kunnen maken, dat adres santen de rechthebbenden zouden geweest zijn op de prijzen of premiën die op de nummers der vernietigde of vermiste loten gevallen zijn. Intercommunale telefoonverbinding Het Staatsblad no. 216 bevat een Kon. besluit van den 24n Dec. 1900, tot herziening van het Kon. besluit van 16 Sept. 1897, Stbl. no. 200, gewijzigd bij dat van 28 Dec. 1897. Stbl. no. 267, houdende bepalingen omtrent het gebruik van intercommunale telefoonverbindingen Daarbij is bepaald dat het Kon. besluit van 16 Sept. 1897, Stbl. no. 200, herzien bij Kon. besluit van 28 Dec. 1897, Stbl. no. 267, met ingang van 1 Jan. 1901 nader gewijzigd wordt als volgt De 2e volzin van het 6e lid, alsmede het 7e lid van art. 6 vervallen en worden ver vangen door: »De geabonneerden, die dit niet hebben gedaan, kunnen niettemin intercommunale gesprekken voeren, doch betalen voor deze gesprekken boven het tarief, genoemd in het eerste lid van dit artikel, f 0.10 per gesprek. De voor bedoelee gesprekken verschul digde bedragen worden per kwitantie ingevorderd." Een katholiek program. Het Centraal Bestuur der drie Katholieke Kiesvereenigingen te 's-Gravengage heeft onlangs het volgend schrijven gericht aan de vereeniging der R.-K. Kamerleden Het is u niet onbekend, dat in de maand Januari bijna alle Katholieke Kiesvereeni gingen in den lande haar jaarvergadering houden. Niet onwaarschijnlijk zal daarin ter sprake komen de kwestie van een katholiek program. Het Centraal Bestuur der drie katholieke kiesvereenigingen te 's-Gravenhage heeft daarom besloten aan u het beleefd maar dringend verzoek te richten, vóór het einde van het jaar op een of andere wijze, directe lijk of indirectelijk, openbaar te willen ma ken of de Katholieke Kamerclub, die iB 1897 het program voor de Katholieke Staatspartij ontwierp, voornemens is in deze wederom het initiatief te nemen. Het Centraal Bestuur ontving daarop het volgend antwoord In antwoord op het schrijven, door uw Kiesvereeniging gericht aan de Vereeniging der R. K. Kamerleden, heb ik de eer u, namens gemelde Vereeniging, mede te deelen dat zij haar volle aandacht wydt aan de vraagstukken, die bij de a.s. ver kiezingen naar haar meening het meest op den voorgrond zullen behooren te treden, en dat zij het resultaat harer overwegingen in een nader te bepalen vorm te gelegener tijd zal publiceeren. Intern. Coöperatieve Bond. De heeren Elias en Peereboom Voller, leden voor Nederland van het centraal be stuur van den Internationalen Coöperatieven Bond, hebben aan hun medeleden een cir culaire gezonden, waarin zij een hervorming der statuten voorstellen. Het doel is in de eerste plaats elk land een vertegenwoordiger in 't comité te geven, als het althans 25 coöperatieve vereeni- gingen, lid der Unie telt. Daarbij wordt in overging gegeven recht op twee leden te geven, als er meer dan 100, op drie, als er meer dan 1000 coöperatieve vereeni- gingen zijn. In de tweede plaats stellen zij voor een secretaris generaal te benoemen, die zijn zetel zal hebben in Zwitserland. Aan Engeland, waar totnogtoe 't bureau gevestigd was, willen zij de eer laten, dat de president uit de Engelsche leden zal worden gekozen. Nederland en Zuid-Afrika. Van den consul-generaal der Nederlanden heeft het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond bericht ontvangen, dat de secretaris van het Identiteit- Departement van het Transvaalsche Roode Kruis te Pretoria hem heeft te kennen gegeven, dat het thans niet meer mogelijk is met de commando's der Republikeinen in verbinding te tredan, zoodat het Iden- titeits-Departement geen berichten meer kan inwinnen omtrent het sneuvelen of gewond raken van personen, die by de Boeren - machten strijden. Het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft dringend behoefte aan betrouwbare gegevens omtrent het barbaarsche optreden der Engelsche soldaten in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken. Ieder in den lande, die dergelijke gegevens in zijn bezit beeft, wordt, ter wille van het bevorderen van een duidelijk inzicht bij onze overzeesche buren, vriendelijk verzocht, deze bijzonder heden aan het Perskantoor van het Alg- Ned. Verbond te Dordrecht mede te deeleD. De heer G. H. Kaiser, arts te Velp, door het hoofdcomité van het Nederlandscbe Roode Kruis tot versterking der ambulance in Zuid-Afrika aangewezen, is naar Napels vertrokken, om vandaar per stoomschip Admiral zijn bestemming te volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2