Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Zaterdag 5 Januari 1901. No. 6891. bureau "38oiersfraaf 50. Twee Koningen. 3 PBIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per pos; door geneei Nederland - 2.— Aizonrieriüke Nummers i - 0.05 PBIJS DEB ADYKBTENTIÉH: Van 16 regeis'ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALUKMËKA OYËIIZICHT. 4 Januari 1901. Dn oorlog in Zuid- Afrika. De inval der Boeren in de Kaapkolonie blijkt met het beste succes volbracht te rijn. De toestand in Kaapland wordt met het uur ernstiger voor de Engeischen en de laatste berichten doen vermoeden, dat de crisis nadert. De Boeren dringen, ondanks de woedende vervolging door alles wat Engeischman is en op een paard kan Zitten, steeds verder naar het Zuiden en groeien in aantal. Zij staan thans halfweg de Oranjerivier en Kaapstad even ten noorden van Graaff Reynet, in het hartje dus van de kolonie en de snelheid van hun opmarsch bewijst, dat zij, zooal niet op den openlijken, dan toch op den geheimen steun van de Afrikaanders rekenen kunnen. Hebben zij eenmaal vasten voet in Graaff Reynet en Cradock, dan hebben zij zich van een goede basis verzekerd, van waar zij met succes de Afrikaanders in de andere districten gemakkelijk bereiken en bewerken kunnen. De westelijke troep heeft zich in tweeën gesplitstde eene afdeeling rukt op naar Sutherland en Malmesbury, dat niet meer dan 60 mijl van Kaapstad ligt, de andere dringt door naar Beaufort West «n Frasenburg, op de lijn van Kaapstad naar het Noorden. Een blik op de kaart is voldoende om te doen zien met hoeveel overleg het plan van den inval is opgesteld en met hoeveel succes het wordt uitgevoerd. Het doel is de verbindingslijnen met de havens af te snijden en dit is thans vrij wel bereikt. Op de lijn van Middelburg via Graaff Rei- net naar Port Elizabeth staat, volgens de 'aatste berichten, bij Glen Harry, een commando tusschen Sherborne en Banger in. Kitchener deelde het zelf mede, de 'ijn vernield door een troep, die zich waar schijnlijk naar Cradock zal begeven. In de districten langs de Oranjerivier wemelt het Feuilleton. In het jaar 1794 woonde in een huis in de straat de Canebière te Marseille een Puttier, die tevens kleermaker was. Hij *°ng den ganschen dag als een lijster, "«rwijl hij de broeken en vesten zijner ^'anten lapte, en zijne vrouw verkocht 8«braden aardappelen aan de buren, die het urood als een artikel van weelde be schouwden. Ouder de bewoners van het huis en de aste klanten der beide echtelieden bevond 'ch eene gevluchte Corsikaansche familie, zeer dikwijls tot de sobere gaarkeuken Y°r snijdersvrouw hare toevlucht nam. ader Mathieu en zijne waardige weder- schonken dezer familie gereedehjk ediet op het eerlyke gezicht van ile ceder en op het woord van den oudsten thans van commando's, die achtervolgd heetten te zijn door de Engeischen onder Grenfell. Hoe men zich deze vervolging moet voorstellen, wordt geïllustreerd door het bericht, dat Grenfell naar Venterstad is teruggetrokken en tot op 8 K.M. van deze vluchthaven voortdurend door de Boeren wordt bestookt. Bij Colesberg namen de Boeren een post der Nesbitt's Horse en bij Weitevreden moest een van French verkenners al zijn vee afstaan. In den rug van de verst doorgedrongen commando's wordt het terrein opengehouden en wordt het nog veiliger door de beide commando's, die bij Vrijburg gesignaleerd werden als trekkende naar het Westen, thans op weg zijn naar Prieska. Hun aantal wordt door de Daily Mail op 2000 geschat. Een draadbericht uit Carnarvon dd. 1 Januari 11. meldtDe Boeren zetten onder aanvoering van Hertzog, Wessels, Pretorius en Nieuwenhout, hun tocht naar Fraserburg voort. Men bericht, dat ze bij den Spioen- berg zijn. Hot plunderen duurt voort. De gemeenschap met Fraserburg is verbroken. De kolonels De Lisle en Thorneycroft zetten hen steeds na, maar de paarden en muilen zijn erg moe. De Kaapsche regeering heeft bericht ontvangen van een gevecht bij Fraserburg bezuiden Carnavon, doch de uitslag is onbe kend tengevolge vau het verbreken der tele graaflijnen. De Boeren hebben de hoeve verbrand van dr. Smartt, den Kaapschen minister van spoorwegen. Te Britstown hebben zij te veld staande gewassen vernield en groote hoe veelheden graan alsook de graanpakhuizen zelf en den wolvoorraad. De staat van beleg is afgekondigd in Worcester—Ceres. Prins Albert, Frasen- burg en Sutherland Het gerechtshof dat de hoogverraadzaken te Colesberg behan delde, heeft zijn zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd. zoon, die eer. jong hoopvol artillerie-offf- cier was. Zoo vaak deze naar Marseille kwam, placht hij tot den braven Mathieu, die uit den omtrek van Tvetot geboortig was te zeggen: Vader Mathieu, als ik het in Frankrijk ooit tot iets breng, benoem ik u vast en zeker tot koning van Yvetot. En dan gat de snijder lachend tot antwoord ik benoem u van ditoogenblik af tot generalissimus van mijn gansche armee. Ik dank je, zei de officier; ik laat mij dat vooreerst welgevallen, in de hoep, dat er nog wel iets beters komen zal. Denkt gij dan misschien nog eens aan het hoofd van het transche leger te komen 1 Wie weet? Ik draag den maarschalks staf in mijn zak. Waarlijk, gij zijt vrij wat eerzuchtig mijn generaal. Zoo tamelijk. En uwe majesteit? Och lieve hemel, mijne majesteit is gauw tevreden gesteld. Ze vergenoegt zich met een klein huisje in mijn geboortedorp, met een gelagkamer en eene redelijke werkplaats. Hoe bevreesd men zelfs is voor een aan val der Boeren op Kaapstad, bewijst, dat 1400 krijgsgevangen Boeren uit Kaapstad naar St. Helena zijn ingescheept. Het feit van het wegvoeren der Boeren krijgsgevangenen wordt in een draadbericht uit Kaapstad als volgt verklaard Daar de rijksautoriteiten op alle gebeurlijkheden willen voorbereid zijn, zijn er maatregelen genomen om de gevangenen uit de kampen bij Groenepunt en Simonstad over te brengen op transportschepen. Te Kaapstad ziet men den toestand ir. den kolome donker in. De Hollandsche bevol king is op dit oogenbiik nog wel niet in opstand, maar de aanvallers hebben overal van de bewoners hulp gekregen. Men dringt ten sterkste aan op de uitzending van groote versterkingen. De voorhoede van de oostelijke Boerenkolonie is dicht bij Maraisburg, ongeveer 40 K.M. ten N. O. van Cradock. Een nader bericht uit Kaapstad, in dato 3 dezer, meldt nogDe commando's, die het westen der kolonie zijn binnengevallen, werden heden bij Fraserburg verwacht, maar een Engelsche troepenmacht heeft Fraserburg bezet. De vijand schijnt zich nu in de richting van Willistow, ten noorden van Fraserburg, te bewegen. Verschillende commando's zijn in Griqualand-West ver schenen. Er wordt bericht dat hun doel is Griquatown, dat door de Engeischen is bezet. De Boeren hebben Jagerfontein en Faure- smith, die op Kerstdag door de Engeischen ontruimd waren, weder bezet. Duizend in woners trokker. weg voor de bezetting door de Boeren plaats had. Honderden Boeren wagens, waarop al hun have vervoerd werd, vormden een stoet van ruim 8 K.M. lengte op den weg naar Edinburg, waar nu de militairen hen van voedsel voorzien en geldelijke ondersteuning. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat Methuen een Engelsch legerkorps te Gij zijt zeer gematigd in uwe wen- schen. Ik beloof u dat alles metterijd, sire Ik wensch u een paleis van marmer toe, heer generaal. Dienzelfden avond zeide eene oude vrouw uit de buurt, nadat zij een tijd lang aan dachtig beiden had aangezien Gij zult eens beiden koningen zijn, mijne heeren. Koningen riep vader Mathieu. Eu wie van ons beiden zal de mach tigste wezen. Gij, antwoordde de vrouw lachend en wees op den luitenant. En de gelukkigste Gij 1 vervolgde zij en zag den eerzamen kleermaker aan. De eerlijke kleermaker lachte, dat hem de buik schuddedoch de luitenant lachte niet en ging nadenkend heen. Den volgenden dag vertrok de luitenant naar zijn regiment, de familie reisde naar de hoofdstad, de snijder ging aan zijn dage- lijksch werk en zyne vrouw verkocht aard appelen. Hij dacht niet meer aan de hem gedane «profetie", toen hij op zekeren morgen over de post een heel aardig Vrijburg bijeentrekt om de Boeren, die na het zuiden oprukken, na te zetten. Kimber- ley heeft 1000 man troepen naar Vrijburg gezonden en andere troepen worden uit noordelijker plaatsen beschikbaar gesteld. De Londensche bladen hebben een tele gram uit Kaapstad, in dato 3 dezer, mel dende dat het vechten wordt voorgezet op 128 K.M. ten noorden van Magerfonteie. Roberts is gisteren te Londen aange komen en aan het station ontvangen door den prins van Wales, den hertog van York, Landsdowne IBrodick en andere leden van het Kabinet. Hij reed naar Buchingham palace. De menigte juichte hem geest driftig toe. De oorlog in China. De Chineesche keizer schijnt met den tegenwoordigen^ staat van zaken wel te vreden te zijn. In de te Shanghai ver schijnende Univertol Gazette wordt zelfs een brief gepubliceerd door Zijne Majesteit geschreven aan zijl! machtige noordelijke nabuur den Tsaar aller Russen, te gelegen heid van diens herstel. Koeang-Soe brengt daarin aan Nicolaas II tevens hartelijken dank, wijl deze aan China Mandsjoerye heeft teruggegeven Men weet nl. reeds voor eenigen tijd werd 't gemeld, dat Rusland den zoon des Hemels plechtig heeft uitgenoodigd het civiele bestuur over Mantsjoerije opnieuw te aanvaarden onder bsscherming der Russische regeering, die het land met haar troepen overdekt, alle spoorlijnen «controleert" en er dus dank zij de fraaie gelegsnheid door den Boksers opstand aan de hand gedaan, sinds dezen zomer feitelijk heer en meester is. Voor deze grootmoedige «teruggave" van Mant sjoerije, het land zijner vaderen, dankt Koeang-Soe zijn keizerlijken neef Nicolaas, daarbij herinnerend aan den bekenden kleinen viervoeter, die «kwispelstaart en loopt in 't rond en springt op mijnen schoot". De Times verneemt uit Peking dat de sommetje ontving, met een brief van den volgenden inhoud Ik ben generaalhet is billijk, dat gij nu koning van Yvetot wordt. Hier is het noodige, om de eerste onkosten uwer hofhouding te bestrijden. De generaal Bonaparte. De snijder nam het geld en toog met zyne vrouw naar zijn geboortedorp. Bij zijne komst daar vernam hij, dat men de overblijfselen van een oud slot, dat men in den omtrek het «paleis der Koningen van Yvetot" noemde, verkoopen wilde; voor eenige assignaten werd vader Maihien er eigenaar van. Het waren slechts oude mu ren en puinenhij liet ze omver halen en de steenen dienden tot opbouw eener herberg op wier uithangbord men lasIn de Republiek van Yvetot. Van koningen mocht in die dagen heel niet gerept worden. Genoegzaam om denzelfden tijd was de voormaligeartilleneluitenancgeneraal en chef geworden en vernielde de laatste sporen der republiek, waarop hij voorloopig het paleis Lunenburg betrok, in afwachting dat hjj zijn intocht in de Tuderiën zou kunnen maken. (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1