Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ft* De Driekoningen-koek. 24ste Jaarg. Dinsdag; 8 Januari 1901. lNo. 6893. bureau "Sotersfraaf 50. Waarschuwing. overzicht. Feuilleton. PBIJS TAS DIT BLAD: ïoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheei Nedariand Afzonderiiike Nummers f 1.50 - 0.05 PBIJS DRB ADT KBTKSTIÊS: Van 16 rsgeis:f0.60 Elke gewone regei meer-0.1C Voor hernaaide plaatsing worden öiiiijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Aangifte voor de belasting op de honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen de ingezetenen onder de aan dacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verordening tot heffing eener belasting op de honden, van 4 December 1873, ieder ingezetene, die een of meer hondeo houdt, daarvan aangifte moet doen bij den ge meente-ontvanger, vóór den 15den Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. 7 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten van het oorlogsterrein ge- Wagen nog steeds van het vooruitrukken der Boeren in de Kaapkolonie. Kolonel Wil liams heeft een zwakke poging gedaan om de alles voor zich uitdrijvende Boeren tot staan te brengen. Het is hem mislukt. De censor tracht het goed te maken door te vermelden, dat »de Boeren terugtrokken Raar Bethesda". Een eigenaardige terug tocht De Boeren stormen in de Sneeuw bergen zuidwestelijk van Middelburg en zijn door' op te rukken naar Bethesda de bergen over en dichter bij Graaff Reinet gekomen. Waar kolonel Williams en zijn dapperen thans zijn, wordt niet gemeld. Zijn ze mis schien op zijn Engelsch vootuitgetrokker., dat wil zeggen achteruit hebben zij een toe vlucht gezocht onder de vleugelen van generaal Brabant, die te Cradock zijn hoofdkwartier heet te hebben. Voor zoover uit de weinige berichten is op te maken, trekken de aan vallers zich om Graaf! Reinet samen, dat toet een sterke bezetting door de Engelschen voorzien is. Nauwkeurige inlichtingen over de bewegingen der verschillende Boeren- commando's blijven intusschen uit. Is de Uit het Fransch door F. H. 1) Het feest van den Driekoningen-koek, Zooals de Christelijke famihën het op den dag van Driekoningen gehandhaafd hebben, heeft tot strekking: de komst der Drie Wijzen tot het goddelijk Kind te gedenken ©n te vieren. Eer. boon, heimelijk verborgen in den hoek, moet den Koning van het leest bepalen. In vroeger tijden werd de koek door het hoofd van het huisgezin verdeeld in even- «ooveel parten als er gasten waren, schrik hun om het hart geslagen door de geestdrift te Kaapstad en zijn ze in het niet versmolten De Engelsche bladen doen hun best, dit den goedgeloovigen nat home" wijs te maken. In verschillende overzichten die schermerachtig zijn als de toestand zelf, roept de schrijver met week pathos uit; ik ben overtuigd, dat binnen drie weken het einde daar is of waar hij het zelf niet doet, laat hij het een of ander onbekende doen, die evenmin eenig argument weet, waarom het zoo spoedig met de Boeren zal zijn afgeloopen. Slechts éen ding weten we nergens zijn de aanvallers tot staan en is hun een beslissende slag toegebracht en zoolang dit niet het geval is, heeft Engeland zich op het ergste voor te bereiden. De geestdrift te Kaapstad, behoorlijk door de correspondenfen aangedikt, moet dienst doen om de gemoederen te Londen tot bedaren te brengen. Er zijn 540 vrijwilli gers aangeworven, die allen naar de Hex- rivierbergen zullen gezonden worden om te helpen aan het verdedigen der passen. Het meerendeel heett nooit een geweer in handen gehad. Tegenover dit bericht staat de mededeeling, dat een groot aantal Afri- kaanders bij Malmesburg, Paarl en Roberson aan het trekken zijn in de richting van Carnavon. Naar men te Kaapstad meent te weten, trekken in de laatste dagen een aantal Hollandsche Kapenaars heimelijk van de westelijke districten noordwaarts, om zich bij de Boeren aan te sluiten. Zaterdag zou het eerste detachement versterkingstroepen uit de Kaapkolonie, 125 man sterk, naar Piketberg vertrekken, 80 KM. ten noordoosten van Kaapstad. Lord Kitchener heeft generaal Brabant ber.oemd tot bevelhebber van de koloniale troepen in het westen. Maandag wordt de generaal uit Cradock te Kaapstad verwacht. Hoewel de berichtgevers de geestdrift blijven ophemelen, waarmede de Kapenaars dienst nemen, schijnt daar toch wat aan te ontbreken, want de overheid heeft de voorwaarden der recruteering voor de Peninsular Guard vergemakkelijkt. Maar nu rekent men dan ook op de salgemeene" deelneming, en dan zouden 1000 man be- waarbij een part, hetwelk men shet Godsdeel" noemde en dat voor de armen was bestemdvervolgens kroop een der jongste kinderen onder tafel en noemde al naar zijn goeddunken, den persoon, aan wien vader het stuk moest geven, hetwelk hij iu de hand hield. Degene, welke de boon gevonden had. eenmaal bekend en uitgeroepen, koos zich een koningin en grootwaardigbeidsbeklee- ders; hij nam aan tafel de eereplaats in en dronk op de geestdriftvolle toejuichingen van het gezelschap. De koningen van Frankrijk verdeelden geregeld de koek met de boon op Drieko ningendag en kozen zich een koningin zonder gezag, welke de monarch den volgenden dag ter kerk geleidde er. aan zijn linkerzijde deed plaats nemen. Z'ehier, in verband mat den Driekoningin- koek, een allerliefste door de kroniekschrijvers verhaalde legende schikbaar komen om naar het noorden gezonden te worden. De correspondent van de Standard te Kaapstad meldt, dat de aanwerving van vrijwilligers minder vlot begint te gaan wegens onzekerheid van de voorwaarden van dienstneming. Uit de Engelsche koloniën komen berichten over het succes van het rorise- laarswerk. Te Melbourne hebben zich al 1000 laten inschrijven400 man bereden troepen kunnen einde Januari naar de Kaap verscheept worden uit Zuid-Australië gaan er 600, uit Nieuw-Zeeland 2000 man heen. Zelfs uit Van Couver, in Britsch- Columbia, wordt melding gemaakt van de vorming van een corps van 1000 man be reden troepen om Baden-Powell's positie te versterken het zal onder bevel staan van kapitein J. Rhodes, een neef van den beruchten. Intusschen zet men ook in het moeder land alle zeilen bij. Het ministerie van oorlog neemt wanhopige maatregelen om de recruteering te bevorderen. O. a. werden op eenige plaatsen depots opge richt, waar lichamelijk geschikte lieden zich kunnen oefenen in rijden en schieten gemiddeld in tien dagen heeten zij afgericht te zijn. Den 14n vertrekt de eerste bezen ding met de Canada naar de Kaap. Hoe zeer in Zuid-Afrika de nood gestegen is, bewijst ook een maatregel van lord Kitchener: hij heeft de militaire gevange nis te Bloemfontein opengesteld vooral wie niet tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld is of zich aan een ernstig vergrijp tegen de tucht schuldig heeft gemaaktin de gegeven omstandigheden wordt ook zulk een vechtmateriaal goed geacht. Een telegram van Kitchener uit Pretoria van den 4n meldtDe westelijke atdeeling Boeren schijnt op Cavinia aan te rukken de oostelijke schijnt zich gesplitst te hebben in kleine troepjes. Een andere kleine afdeelmg is gisteren de Oranje-rivier overgegaan ten westen van Aliwal Noord en verschenen aan den spoorweg in de buurt van Rhenosterkop, maar het is onze ker of De Wet er bij is. Het was in de negende eeuw, toen het feest van Driekoningen in een hut, gelegen in de landstreek van Wales, werd gevierd De sneeuw warrelde in dikke vlokken naar omlaag, hevig gierde de wiud. Een ieder had zijn plaats aan de haardstede hernomen al peinzende over diegenen, welke dien avond, zonder schuilplaats en zonder brood in de gehuchten ronddoolden om het »Gods- deel" in te zamelen. Want, zooals bereids gezegd, de armen kregen hun deel van den familie-koek. In de stulp van Olgard den landbouwer, was Edvitha, zijn vroom en zachtzinnig kind, met haar gewone bevalligheid in de weer om het maal voor den avond in gereedheid te brengen. Toen ailes gereed was, nam Oigard piaats aan tafel, sneed den koek in stukjes en legde het sGodsdeei" ter zijde. Op dat oogenbhk werd er tegen de deur gestompt. Volgens een telegram uit Kaapstad ver langt Kitchener een afzonderlijk corps van 5000 vrijwilligers om de mijnen aan den Rand te beschermen, maar de vorming van dat corps schijnt te stuiten op gelde lijke bezwaren. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat de eerste minister Zaterdag een lang durig onderhoud had met sir Alfred Milner, 'twelk tot uitslag had dat op staanden voet een bijzondere ministers- raad werd bijeengeroepen. Een belangrijke mededeeling werd tegemoet gezien. Volgens de correspondent van de Petit Bleu te Londen loopt daar het gerucht van een ernstige nederlaag door de Engelschen bij Fraserburg geleden. De Evening Standard verneemt, dat de Boeren bij Helvetia gevangen genomen Engelschen 29 December hebben vrijgelaten. Een draadbericht uit Lissabon meldt, dat nieuwe Portugeesche troepen naar Delagoa- baai worden gezonden. De oorlog in China. De Politische Correspondenz meldt uit St. Petersburg, dat men aldaar bevestigt de totstandkoming van een overeenkomst tusschen Rusland en China met betrekking tot -de voorioopige bezetting door de Russen van Fungtien in de provincie Mantsjoenje. Het volkomen stilzwijgen tot dusver door de Russische pers en de officieeie oiganen in acht genomen, ten aanzien van ue slachting onder de Cniweezen aangericüt bij Blagowetsjeusk, wordt eindelijk verbroken door de Petersburgsche Wjedomosti. Dat blad deelt mede, dat van ambtelijke zijde een onderzoek ingesteld zal worden, zoodra de troebelen in Cüina als geëindigd beschouwd kunnen worden en het erkent zonder aarzelen, dat bloedige smetten kleven op hen, die bij de zaak betrokken zijn, hoewel het de woede van de Russen over den plotselijken aanval der Chineezeu in mindering zou willen brengen. Li Hoeng-Tsjang is waar ingestort en thans ernstig ziek. Wie is daar 1 riep Olgard. En een arme man, wiens kleederen met sneeuw bedekt, wiens ledematen van koude verstijfd waren, trad door Edvitha gesteund, die op hem was toegesneld, mot moeite naar binnen. De baas richte zich overeind, en voeg de hem toe, terwijl hij hem een zitplaats aanwees aan het ernde van de tafel Vriend, neem uw plaats in, de armen zijn welkom in mijn woning. Dank u, baas; dat Jezus en Maria het u vergelden 1 stamelde de oezosker met aandoening uit, Daarop nam hij zija deel van den koek en verorberde het met smaak. Olgard, Edvitna en de ondergeschikten deden evenzoo van hun kant. Doch, al etende, vroeg een ieder zich af Wie zal dezen avond koning zjju (Slof volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSBHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1