lioten beschilderd en dan ter uitvoering v®rdeeld onder de presidentessen der werk- afdeelingen, die gekozen zijn uit de werk ers uit alle standen. De presidentessen "®bben zich de huip verzekerd van vrien dinnen en kennissen ieder is vol ijverja, °P de meisjesscholen zullen zelts de kleine meisjes van 8 en 10 jaar een paar steken toogen doen. Aan den eigenaar van een bovenhuis togenover de Groote Kerk te 's-Gravenhage, ^aar de huwelijksstoet van H. M. de Konin- ëm zal afstappen, moet f 1600 geboden zijn v®or het verhuren van die woning bij deze gelegenheid. Ten dage der begrafenis van wijlen den groothertog van Saksen zal in de Duitsche kerk te 's-Gravenhage een rouwdienst *orden gehouden. Een telegram uit Londen aan de Parijsche Herald, deelt het belangrijke bericht mede, dat een algemeene daling met 1 sh. per ton steenkool door verschillende kolenmijnen •nordt overwogen. Gisteren zou de prijs verlaging in werking treden. Reeds eenigen tijd waren de kolen prijzen °P de Londensche markt flauwer gestemd, ®n verschillende handelaren verwachtten binnenkort zulk een daling. Naar aanleiding van de door de Ned.- Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij aangevraagde curseance van betaling verga dert Donderdag-avond de Haagsche afdeeling van den Bond van verdreven Z.-A.-S.-M.- personeel. Dank zij een welwillende beslissing van •ninister Cremer, is door eene combinatie van belangstellenden te Amsterdam de beschikking erlangd, over onze koloniale afdeeling ter Parijsche tentoonstelling. De rïjke collectie zal voorloopig worden ge- Plaats en tentoongesteld in eenige daartoe aog beschikbare zalen van het stedelijk Museum. Door de politie te Amsterdam zijn twee personen aangehouden, als verdacht van den inbraak op den Singel. De politie had ver goeden, dat de dieven terug zouden komen °P de plaats van het misdrijf, daar er in bet huis nog veel goed van waarde ingepakt ®n wel gereed stond. Aldus geschiedde. Qisteren zwierven eenige verdacht nitziende mannen om het huisbij twee van hen Werden voorwerpen gevonden, van den diefstal afkomstig. Het vermiste meisje. Het is gebleken, dat een sleeper, die de politie had meegedeeld het vermiste dienst meisje Naatje Krijnen op den Zeedijk gezein te hebben een paar dagen na hare verdwijn ing, zich vergist heeft. Door een rechercheur ®n den vader van Naatje zijn alle cafe's en Andere inrichtingen bezocht doch het meisje Is nergens gevonden. Tot nu toe hangt dan nok nog een dichte sluier over het droevige geval. Door de politie zijn de brieven opge vraagd, die Naatje van haar aanstaande, den marine-matroos, heeft ontvangen. Door de commissie, die zich vormde om «en kapitaaltje bijeen te brengen voor den Coon van den zoo ongelukkig om het leven gekomen agent van politie S. Cupido, te Helder, is thans voor den knaap f 676.86 op de Spaarbank gedeponeerd. Men weet, dat genoemde agent werd doodgestoken door een dronken arrestant, die zich zeer woest aanstelde. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat het voornemen °m m te voeren een speciaal tarief voor ouderwijzers, die zich voor de land- en toinbouwakte Jager onderwijs wenschen te bekwamen en daartoe cursussen volgen in land- resp. tuinbouw, gehouden door rijks- 'Andbou wieera ren. Op vertoon en tegen Afgifte van een door het hoofd van den land- en tuinbouwcursus geteekende verkla ving, dat de aanvrager den cursus zal volger., wordt hem maandelijks, tegen betaling van fl, een kaart afgegeven voor vijf reizen heen en terug derde klasse tusschen de meest nabij de plaats der inwoning van den onderwijzer gelegen stations van de S.-S. of N. C. S. en het station der plaats waar de cursus gevolgd wordt. Deze kaart moet voor elke heen reis aan het station ter afstempeling worden aangeboden, welke afstempeling ook voor de terugreis geldt. Indien aan het einde eener reis minder dan vijf reizen als hier boven bedoeld met de kaart zijn afgelegd, wordt bij teruglevering dier kaart zooveel maal f 0.20 terugbetaald als er minder dan vijf reizen zijn volbracht. De toestand der gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Twello is zeer gunstig. De heer Vis zal reeds spoedig het zieken huis te Twello kunnen verlaten. Dan blijven nog over de heeren Gustav Jacobsen en J. Schreuders, die nog wel eenigen tijd daar zullen moeten blijven. Zaterdag-avond omstreeks 10 uur begaven zich de geestelijken der O. L. Vrouwe Kerk te Utrecht volgens gewoonte naar de kerk. Spoedig meenden zij te hooren, dat zich iemand in de kerk bevond. Een onderzoek werd ingesteld en weldra kwam uit het portaal in de toren een man van lange gestalte te voorschijn. Op de vraag, waarom hij zich had laten opsluiten, antwoordde hij, dat hij onderkomen zocht. Daarop werd hij medegenomen naar de pastorie en de polttie gewaarschuwd. Deze vond een breekijzer, beitel en scheermes in zijn bezit. Hij verklaarde, dat hij de offerbus der armen, waarvan hij de juiste plaats aangaf, had willen openbreken. In den nacht zou nog een medeplichtige komen. Ofschoon de kerk nauwkeurig werd bewaakt, mocht het niet gelukken dezen in hechtenis te nemen. J.l. Zondag-avond trad prof. J. V. de Groot in de Leo-Vereeniging te Eindhoven als spreker op met het onderwerpKatholieke actie. Na te zijn ingeleid door mr. Baron van Wijnbergen beklom spr. onder toejuiching hetspreekgestoelte; zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, was gesplitst in twee deelen a. het onveranderlijke in de katholiek actieb. het veranderlijke. IJs. Op de rivier van Rotterdam tot zee veel licht drijfijs, wat de buitenlandsche scheep vaart weinig hindert. Passagiersbooten varen nog naar beneden. Behalve een zee lichter aangekomen 12 stoomschepen, die voor 't grootste gedeelte in de havens en aan de kaden meerden. De op de boeien liggende booten worden in 't lossen bemoeie- lijkt, daar door den ijsgang de lichters moeielijk langs zijde kunnen komen en kunnen blijven. Naar zee vertrokken 19 stoomschepen en 1 gesleept wordend schip. Maandag-morgen is de overtocht van Monnikendam naar Marken reeds per schaats volvoerd door eenige Markers. Het ijs op de zee is veel mooier dan andere jaren; natuurlijk zijn er nog eenige plaatsen, waar het nog niet sterk genoeg is, maar het zal, bij doorgaande vorst, niet lang meer duren of het is overal vertrouw baar. In Friesland vielen Maandag 11. tenge volge van de felle koude tal van vogels dood uit de lucht. Gisteren is de tramveerdienst Numans- dorp—Zijpe gestaakt moeten worden, daar het drijfijs de betonning en bakens heeft afgedreven en de seinlichten uitgedoofd. Hierdoor is de communicatie van Zierikzee met de Zuid-Hollandsche eilanden verbroken. Slachtoffers van het ijsvermaak. Nauwelijks is er ijs in het land, of het vordert weer menschenlevens. Zoo is te Pieterzijl, bij Munnekezijl, een jongelingdie op het groote, sterk stroomende kanaal reed in een wak geraakt en verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. Te Alem geraakte gisteren de 14 jarige Jan Velzerboer bij het schaatsenrijden in een bijt met het noodlottig gevolg, dat hij onder het ijs geraakte. Niettegenstaande het ijs over een groote breedte werd stukt gehakt, mocht het niet gelukken den knaap te redden. Te Breda zakte gisterenmiddag 3£ uur bij de Willemsbrug een slagersjongen door het ijs. De heer J. van Gils poogde hem te redden, maar verdween zelf tusschen de ijsbrokken. Met veel moeite werd deze gered. De slagersjongen echter kon niet tijdig worden verlost en toen men hem ophaalde was hij reeds overleden. GEMENGD NIEUWS. In 't Zandt (Gr.) heeft de felle koude een slachtoffer gemaakt. Op de Boerengracht vond men Zondag-morgén een jonge man 'iggen, die weliswaar nog leefde, doch reeds overleed, voor dat de dokter verscheen. Te Koedijk (bij Alkmaar) wordt nog steeds het voorvaderlijk gebruik gehand haafd om met Nieuwjaar elkander ge schenken aan te bieden. Dit feest is bekend onder den naam van »Den Gouden Engel" en wordt gevierd als overal elders het Sint-Nicolaasfeest, Dit laatste feest gaat te Koedijk onopgemerkt, ook voor de jeugd, voorbij. Te Veendam is gisteren brand uitgebroken Ti de fabriek van den heer W. Woldering. Deze fabriek, eerst ingericht voor zuivel bereiding, werd langzamerhand uitgebreid en gereorganiseerd en thans legde de heer Woldering zich speciaal toe op de fabricage van cellulose, den grondstof van celluloid, thans in den handel welbekend. Ook wordt beweerd, dat hij mede uit de aardappel- vezels den grondstof leverde voor de Engelsche fabrieken van ontplofbare stoffen Vrijdag-nacht is een groote diefstal gepleegd in den nachttrein van Turijn naar Rome. Van een reiziger zijn dertein pak ketten met geldswaarden gestolen, verte- genwoordendigende een bedrag van 300 tot 400.000 lire. De koude. Te Rome is Zaterdag nacht voor het eerst sedert verscheidene jaren, sneeuw gevailen. Er zijn Zondag groote menschenmassa's naar de Monte Pincio getogen, om de stad en de omstreken onder het sneeuwdek te zien liggen. Uit bijna geheel Italië, ook uit het Zuiden, komen sneeuwberichten. Laatste Berichten. Tegen morgen-avond 8l/t uur zijn onder de wapens geroepen het kader, de muziek, de tamboers en de rekruten der dd. schut terij alhier om tegenwoordig te zijn bij de huldiging van den tamboer Ravens, die gedurende een halve eeuw bij de schutterij heeft dienst gedaan. Ook de officieren zullen deze plechtigheid bijwonen. (S. Ct.) Omtrent het treurig goval met het 11-jarig zoontje van den rijksambtenaar L. ter Voorden alhier blijkt nader, dat he t ongeluk is gebeurd op een gedeelte van den Vlaardingschen Vliet, dat, met stroobanden omiijst, als gevaarlijk was aangeduid. Wel werden spoedig pogingen in 't werk gesteld om den knaap te redden, maar helaas, toen hij eindelijkuit het water was opgehaaldbleek hij reeds overleden te zijn. Dr. Koene, die ook op de Vliet reed, beproefde nog de levensgeesten op te wekken, maar kon ten slotte slechts den dood constat eeren. Gisteren-avond 107» ure werd het lijkje ten huize van de bedroefde ouders gebracht. De Eerste Kamer heeft heden [zonder hoofdelijke stemming de eerste drie wets ontwerpen betreffende het huwelijk van H.M. de Koningin aangenomen. Het wets voorstel tot verhooging van het Vide hoofd stuk der Staatsbegrooting (Marine) voor 1901 werd aangehouden tot na vaststelling van dit hoofdstuk. Burgerlijke Statui, Geboren: 7 Jan. Annetta, dochter van A. Groeneudaal en F. A. van Wassenaar, Zalmstraat. 9. Cornelia Petronella, dochter van Th. Leendersen C. Vrijenhoek, Broersveld. Overleden: 8 Jan. Dirk van den Tempel, oud 61 jaar, Bagijnenhof. Bas- tiaan van der Sluis, oud 54 jaar en 4 maanden, Ploegstraat. Scheepvaart. Slite, 8 Januari. Vertrokken: s.s. Etna, naar Reval om voor Schiedam te laden. Yisscherijberichten. SCHIEDAM, 9 Januari. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de loggers SCI1 250 L. R. Koolemans Beynen, schipper J. A. Roeleveld. SCH 313 Jacobus, schipper J. Roeleveld, SCH 343 Johanna, schipper J. Westerduin,allen voor de versche vischvangst. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 9 Jan. 1901. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Woensdag 9 Jan, Moutwijn f 101/*. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: vast Bond van Distillateurs: Moutwijn: fll. Jenever f 15.—. Amst. proef f 16.50. Spiritus f 18—187». Spoeling f 0.50. Berlijn Spiritus in loco Parijs. Ro^e' P' ian" Hamb. 44.70 15.50 15.50 17.— 17.- 44.90 15.50 15.60 17.— 17.- Feb. (Spirit, p. Jan. i Feb./Maart New-York, Maïs 478/8. 477». 8 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 9 Jan. Rogge op lev. vastper Maart f 129per Mei f 130. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 8 Jan. 1.32 cM. 9 Jan. 1.22 cM. Wisselkoersen te Kotter dam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.054 Disc. 5 pCt. Parijs - 48.3 Antwerp. - 47.85 4 Beursbericht van Per Telefoon. 27j Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 47» Buitenl. Spanje 7% China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam, 9 Jan. 767s 813/< 2374 3378 100 3874 32 236 327 1551/, 76 132 877s 457,8 31 557, 2274 951/, 743/a 17 8174 26 Vj 42 47, S Jan. 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. AMSTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 3