Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Zaterdag 12 Januari 1901. No. 6897. ISureau ^Soïersfraai 50. PBIJS TAK DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per pos; door geheei Nederland - 2.— Afeonaeriiike Summers - 0.05 AXtiEMKEN" O VEEZICHT. 11 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De inval in de Kaapkolonie baart den Engelschen voortdurend ernstige zorg. geruststellende berichten, alle quasi- °v6rwinningstijdingen van wielrijdende Shutters, die later aongegrond" blijken, ^nnen niet beletten, dat de Boeren steeds •heer vorderingen maken en steeds verder de Kaapkolonie doordringen. De 1500 Boeren, die Maandag te Suther- and aankwamen, waren op weg naar Deres. Van het commando, dat bij Pieke- "i«rskloof ten noorden van Piquetberg stond, ^ordt niets vernomen. De Kaapsche corres pondent der Daily Mail schrijft, dat de krachtige maatregelen der Engelschen een domper zetten op de activiteit der invallers. Een bekentenis die den man niet van harte kan afgaan. De stadswacht van Kaapstad t0lt thans 2500 man. De correspondent te Matjesfontein meent, ^at rechter Berizog, die ha? genie van een De Wet mist, spoedig in de klem zal zitten «n geen anderen uitweg zal weten dan dien "oor de barre streken der noordelijke districten. Verlaten, de eenige pas naar u«t Zuiden, is bezet door Kitcheners Scouts, het onlangs opgerichte korps. De Engelsche bladen wemelen van be lichten over Afrikaanders, die thans ont- ®kken, dat de Boeren hun vijanden zijn «n die gaarne strijden willen voor het Ettenrijk* 't Is aandoenlijkHertzog jhoet te Spitonberg verklaard hebben, dat "ij meer dan genoeg had van de guerilla, "laar door Pretorius gedwongen werd tot vechten. Het bericht komt uit Carnarvon, ^aar de omtrek zoo veilig is, dat de mail "iet de brieven van sir Charles Parsons, het hoofd der colonne, die opweg is naar <ie stad, in handen der Boeren viel. De bezettingstroepen, bestaande uit Yeomanry "iet houwitsers en andere artillerie zijn iiians de stad binnengerukt. Als zij een *eek eerder waren gekomen, zouden hertzog en zijn burgers geknipt zijn, zucht correspondent er aan toe. Hoe jammer! De correspondent van de Daily Mail te Eaapstad spreekt de verwachting uit van *«n maandenlangen oorlog in de Kaap kolonie, Engeland moet daarom voldoen Kitchener's verlangen om zoo spoedig "logelijk minstens 25000 man naar Zuid- 'nka te zenden. De consuls te Kaapstad |"»ken attesten gereed voor de in de Kaap kolonie gevestigde vreemdelingen om dezen vrijwaren van den krijgsdienst, als de krijgswet te Kaapstad afgekondigd moet borden. Een telegram van Kitchener uit Pretoria a" den 9n dezer meldt: De Boeren heb- b»n een gelijktijdigen aanval gedaan op de Elgelsche posten te Belfast, Wonderfontein, °°itgedacht, Wildfontein en Pau (allen aa" den Delagoa-spoorweg gelegen. De "ad plaats in den dikken mist in hou nacht van 7 Januari. De Boeren PRIJS DER ADYSRT8NTIÊK: Van 16 regels" 1 f0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaide plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. werden na zware gevechten teruggedreven. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen 21 dooden, waaronder éen kapitein, en 62 gewonden, waaronder drie officieren. De Boeren lieten 24 dooden achter. Voorts wordt gemeld, dat een Engelsch convooi eergisteren noordelijk van Krugers- dorp door Bijers commando is aangevallen. De Boeren werden teruggedreven met achterlating var. 11 dooden. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen 4 lichtge wonden. Een draadbericht uit Piketbergweg meldt De Engelsche troepen bezetten de passen en zullen krachtigen tegenstand bieden aan de Boeren, die in twee kolonnes oprukken naar Clauwilliam en Worcester of Piketberg. De Hollandsche bevolking blijft nog steeds rustig. Volgens een draadbericht uit Kaapstand bouwt men versterkingen op de vlakte die de Kaap omringt tusschen Valschebaai en Tafelbaai. Naar uit Graaf Reynett wordt geseind, vervolgt kolonel Grenpell a« Boeren, door het moeilijk toegankelijke bergland. De verkenners verrasten de Boeren, die verdwenen voor de hoofdmacht aange komen was. Een draadbericht uit Richmond, in dato 9 dezer, meidt nog: Een patrouille van vijf man is heden door de Boeren gevangen genomen. Een patrouille van veertig man vervolgde daarop den vijand, waarvan er twee sneuvelden, onder welke een com mandant. Zij wondde éen Boer en ver meesterde elf paarden. De officieele verliezenlijst toont aan, dat het gevecht bij Nauwpoort m Transvaal, op den 5n dezer, tusschen Babington en De la Rey bloediger is geweest dan Kit chener het eerst voorstelde aan den Engel schen kant zijn toen gesneuveld 2 officieren en 11 minderen, gewond 2 officieren en 3 minderen en velen gevaarlijk. De Diario de Noticias deelt mede, dat de Portugeesche regeering van plan is alle Transvaalsche vluchtelingen van Lorenfo Marquez naar Kaap-Verd over te brengen. De oorlog in China. De regeering te Washington heeft haar voorstel, de onderhandelingen over de schadevergoeding en de herziening van de handelsverdragen niet verder te Peking te doen plaats hebben, teruggetrokken, omdat eenige mogendheden het voorstel niet gunstig gezind waren en andere eene aarzelende houding aannamen. Naar de Times uit Peking verneemt, zal behalve prins Soe, vermoedelijk 's Keizers broeder, de 17-jarige prins Tjoen, naar Berlijn gaan als buitengewoon gezant, op verzoek van den Duitschen gezant te Peking. In de Fransche Kamer. De herkozen president, Paul Daschanei, heeft in de Frariscne Kamer een redevoering gehouden om zijne verkiezing tot voorzitter aan te nemen. Hij wierp het denkbeeld van zich, dat het wil doen voorkomen, alsot het lot van het presidentschap is verbonden aan het lot van de een of andere politieke partij. Verder zei hij, dat de nieuwe eeuw groote wijzigingen in Europa zou laten zien. Op sommige beslissende oogenblikken afwezig te zijn of niet op te letten, dat is zich gewonnen geven. De Franschen moeten eensgezind blijven, en het oog gericht houden op hetgeen buiten Frankrijk geschiedt. Zij moeten eene waakzame oplettendheid voor de gebeurtenissen hebben, die gesteund is op eene werkzame diplomatie, een machtig eensgezind en geëerbiedigd leger en op financiën, die met de uiterste zorg worden beheerd. Sembat verzocht daarna de regeering te mogen interpelleeren over de inmenging van het Vaticaan in binnenlandsche aange legenheden van Frankrijk. De verdaging der interpellatie tot na de andere interpel laties, door den minister-president Waldeck- Rousseau gevraagd, werd verworpen met 298 tegen 216 stemmen. De diseuasiën zijn op Maandag bepaald en de gelijktijdige behandeling der interpellatie met het ontwerp op de vereenigingen door Waldeck- Rousseau aanvaard, werd met 352 tegen 194 stemmen aangenomen. De vergadering werd daarna gesloten. De Tritsji-eilunden. De Daily Mail verneemt uit Sydney, dat het op de Tritsji eilanden onrustig is wegens de door den gouverneur geuite bedreiging om denWesleyaanschen zendeling Slade te verbannen, omdat laatstgenoemde in de plaatselijke bladen beweert, dat de overheid de inboorlingen in de dorpen op- eenhoopt, ten einde onrechtmatig opgelegde belastingen gemakkelijk te innen. Slade beweert ook, dat de regeering de inboor lingen tot heerendiensten dwingthij noemt de regeering een tiranniek misbaksel. Koning Christiaan. Volgens een telegram uit Berlijn is de Koning van Denemarken, naar aanleiding van de voortdurende politieke crisissen, van plan van den troon afstand te doen ten gunste van zijn zoon. Koningin Victoria. De Leeds Mercurydoorgaans goed inge - licht, zegt van haar Londenschen correspon dent te weten, dat koningin Victoria zeer zwak is sinds de laatste dagen. Van Hr Ms. reisplan naar Cimiez zal daarom we 1 niets komen. Uit Rome, De hertog van Norfolk, de leider van de Engelsche bedevaart, heelt op audiëntie zijnde bij den H. Vader, o.a. gezegd, dat de Engelsche Katholieken zich ergerden over do wijze, waarop rijke vereenigingen zich toelegden op het ondermijnen van het geloof der jongelieden en der arme men seden te Rome, en dat zij vurig hopen op het herstel van 's Pausen wereldlijke macht. Naar aanleiding daarvan moet men te Rome zoo gebeten zijn op den hertog, dat de politie zijn hotel laat bewaken, en de kranten die Norfolk's rede afdrukten, in beslag laat nemen. De Figaro verneemt uit Rome, dat half Januari de leden van de koninklijke familie bij elkaar zullen komen, om te overleggen, welken titel de prins of prinses, die door de koningin verwacht wordt, zal krijgen. De burgemeester van Rome zal een bij. zondere audiëntie bij den koning aanvragen, om hem »het verlangen der Romeinsche bevolking" kenbaar te maken, dat het vor stelijk kind te Rome zal worden geboren iets wat sedert de stichting van het konink rijk Italië nog met gebeurd is. 'itaüs- en tie westelijk Nieuws. Schiedam, 11 Januari 1901. Door Burgemeester en Wethouders zijn bij de gisteren gehouden aanbesteding van bouwmaterialen gegund perceel 6 aan J. C. van der Voort te Udenhout voor11431.69 perceel 7 aan den zelfden voor- 79.65 8 aan den zelfden - 548.77 perceel 9 aan F. W. van der Eist Co. alhier voorf 307. perceel 10 aan den zeilden voor -1537. 11 aan K. van den Torren te Waddingsveen voorf 889.— perceel 12 aan Penn Bauduin te Dor drecht voorf 373.50 perceel 13 aan Ingelse Co. alhier voorf 148.50. De beslissing over ue perceelen 1 tot en met 5 werd nog aangehouden. Wij herinneren de belanghebbende pa troons aan hun verplichting om vóór 15 dezer ter gemeente secretarie de lijsten in te leveren, bedoeld bij art. 1 van het kies reglement voor de Kamers van Arbeid. üp de rivier de Maas voor deze stad vertoont zich nog steeds veei drijfijs, dat de zeilvaart belemmert. De stoomschepen ondervinden van het afdrijvend ijs weinig last. Zooals wij reeds meldden, waren tegen gisteren-avond onder de wapenen geroepen het kader, de muziek, de tamboers en de rekruten der dd. Schutterij om bij de hul diging van tamboer van Ravens tegenwoordig te zijn, die eene halve eeuw bij da schutterij heeft dienst gedaan. Deze plechtigneid werd mede bijgewoond door de officieren van het kader. Nadat door de troepen eenige militaire oefeningen gemaakt waren, richtte de majoor-commandant, de heer G. Visser Bzn., tot den jubilaris het woord en sprak ongeveer het volgende Ravens, ik vind in de registers van de schutterij uw naam vermeld op 1 Januari 1851, dus thans 50 jaar geledenook vind ik er opgeteekend de onderscheidingen, die u na 15-, 20- en 30-jangen diensttijd zijn ten deel gevallen, maar ik vind uw naam met NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT pBwunaniwifw»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1