willen thans een paar mogendheden verder onderhandelen. Engeland zou er ook voor zijn en heeft het gunstigst China's voor stellen ontvangen. Een telegram uit Shangai zerzekert, dat onderkoning Li-Koen-Yi eenige wijzingingen heeft voorgesteld op de vredesvoorwaarden, China moet, volgens hem, het recht blijven behouden om wapenen en ammunitie in te voeren, teneinde bescherming te kunnen verleenen zoowel aan Christenen als aan vreemdelingen. Ook dient met het oog op den benarden fmancieelen toestand des rijks de oorlogsschatting te worden verminderd evenals, teneinde het volk zoo niet te ver bitteren, het effectief der vreemde bezettings troepen. Eveneens zullen de handelstractaten herzien moeten worden ten gunste van China. Deze en dergelijke wijzigingen wil Lioe-Koen-Yi. Handelt deze man krachtens keizerlijke mandaat of behoort hij mede tot de benijders van Li en Tsjing en tracht hij evenals Tsjung-Tji-Toeng hun arbeid te bemoeilijken in de hoop bij den Keizer en de Keizerin een gunstig oor te zullen vinden Het laatste is waarschijnlijker dan het eerste. Dezelfde bron, waaraan dit bericht is^ontleend, meldt, dat China voor deze tegenvoorstellen hoopt op den steun van een of meer mogendheden (Amerika en Rusland?) In de Fransche Kamer werd eergisteren het woord gevoerd door den republikein Renault-Moiière, die op het wetsontwerp betreffende de Vereenigingen een scherpe kritiek leverde en de waarheid van Waldeck-Rousseau's bekende schatting van het milliard, hetwelk de congregraties zouden bezitten, in het licht stelde. »Zoo- als gij dit wetsontwerp wilt hebben aan genomen, zal ik daaraan mijn stem niet geven. Het is een formeele aanslag op de vrijheid en moet op godsdienstig gebied leiden tot een burgeroorlog zonder weerga." Deze spreker werd opgevolgd door den socialist Viviani, die een lange rede hield, waarin hij cloncudeerde tot scheiding van Kerk en Staat, een beginsel dat den vorigen dag door de Kamer was verworpen met 351 tegen 145 stemmen. Jubilees bij de Posterijen. De heer J. F. W. van Veeren, directeur van het postkantoor alhier, herdacht gisteren zijn 40-jarigen dienst bij de posterijen. Het kantoorpersoneel vereerde hem een prachtige bloemenmand met levende bloe men en de bestellers gaven den jubilaris als bewijs van hun achting een prachtig inktstei met zilveren penhouder. Ook de heer A. J. M. Ledeboer, directeur van het postkantoor te Rotterdam, heeft gisteren onder vele blijken van belangstelling zijn 40-jarigen dienst bij de posterijen herdacht. Ter waarschuwing van pas beginnende wielrijders verdient het volgende zeker wel vermelding Heden-ochtend reed een pas beginnend wielrijder, de heer P. J. A. W. alhier, over den Singel nabij den Oostsingel. Ter wijl hij trachtte laatstgenoemde straat in te rijden, reed de kolenrijder Scholte juist met paard en wagen die straat uit. Het gevolg was, dat fietser en paard met elkaar in botsing kwamen en wel zoo, dat de wielrijder tusschen het paard en den wagen terecht kwam. Daar de bestuurder van den kolenwagen het paard spoedig tot staan bracht, werd een ernstig ongeluk voorkomen. Door de recherche te Rotterdam zijn aangehouden de 25-jarige practizijn Reimers uit Solingen, die sedert 2 maanden voort vluchtig was met 8000 Mark, 2o. een zestienjarige schooljongen uit Hannover, die met 140 Mark, waarmede hij door zijn ouders uitgezonden was om kostgeld te betalen, eerst naar Londen en daarna naar Rotterdam gevlucht was en 3o. een 15 jarige winkelbediende uit Westphalen die met 1000 Mark, aan zijn pleegouders ont vreemd naar Amerika wilde vluchten. Plannen zijn reeds gemaakt om door bij trekking van de woning, laatst bewoond door een der beambten, de fabriek uit te breiden, voor dit, een verdsre uitbreiding, wordt een uitgaaf geëischt van 150.000, die door de aandeelhouders zal worden bijeengebracht. BIN SE XL AD. Het ïNederlar.sch Comité tot regeling van Bedevaarten" te Tilburg vergaderd met het oog op de regeling der aanstaande bedevaart, naar het H.jLand, had het genoegen verrast te worden met de mededeeling van mgr, Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel in den Haag, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft den yverigen directeur, den heer Charles Kieckens, te benoemen tot Cameriere di Cappa e Spada, als blijk zijner bizondere welwillendheid en belooning voor den ijver, aan het leiden van bedevaarten betoond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Januari 1901. Onze Haven. De toestand op de rivier de Maas is heden gelijk aan die van gisterenvrij van ijs. Merkwaardig is dat met dezen strengen winter, terwijl op alle andere plaatsen in ons land de scheepvaart geheel door het ijs gestremd was, men hier gewoon weg de tjalken en kleinere vaartuigen reeds eenige dagen op de Maas kon zien zeilen, en de schepen in de binnenhavens der stad voor elk pand konden lossen of iaden. Er is zeker in Nederland geen haven die aldus voor het verkeer open blijft, zooals de onze. Zooals men weet, is dit openblijven van onze haven aan het warme water der branderijen en het spuien te danken. Te Overschie is de 72-jarige A. v. d Knoop zoodanig door den molenwagen van W. Treurniet aangereden, dat hij bij P. Rodenburg in huis gebracht werd en ver volgens per rijtuig naar zijn woning, waar terstond geneeskundige hulp werd inge roepen. Het ongeluk ontstond doordat de hond van v. d. Knoop, terwijl deze voor den wagen wilde uitwijken, tegen hem opsprong, waardoor de oude man kwam te vallen en daardoor met den wagen in onzachte aanraking kwam. Vroeg rijden tram. De pogingen door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven aangewend, om ten gerieve der alhier wonende personen, die te Rotterdam werken, des morgens vroeg een tram te doen rijden, zijn met een gunstigen uitslag bekroond. De Directie van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij heeft nl. aan ge noemde Kamer bericüt, dat bij wijze van proef, gedurende één maand, op werkdagen van Schiedam naar Delftshaven 2 trammen zullen loopen, des morgens te half zesen te half zeven uren, a 5 cent per rit en dat voor deze proefneming de maand Fe bruari gekozen is. Wanneer echter blijkt, dat de opbrengst minder bedraagt dan de zelfkostende prijs, wordt na die maand de proefneming weder gestaakt. Moge dus van deze gunstige gelegenheid een druk gebruik worde gemaakt Ter waardige viering van het huwelijks feest van H.M. de Koningin heeft zich te Vlaardingen de commissie die in 1898 de feesten leidde, opnieuw samengesteld. De commissie wenscht den 6n Februari te bestemmen tot Oranjedag in de gemeente. Den geschiedkundigen optocht wil zij op luisteren door muziek, doch haar hoofddoel, haar werkzaam optreden, zal vooral strekken ten nutte van de armen. Verder wil de commissie trachten deze gelegenheid bij elkaar te krijgen de nog ontbrekende gelden voor een gedenkteeken aan de troonsbe stijging van H. M. de Koningin. De volgende week zal zij inzamelingen houden voor den Oranjedag. Een Fransch loggerschip, dat gisteren in den »Hollandschen tuin" te Vlaardingen zou verkocht worden, is opgehouden voor de som van f3250. Het stoomschip Zingara, met graan en stukgoed van Newportnews naar Rotterdam, gecharterd door de Holland-Amerika-lijn, strandde gisteren-nacht 12 uur 500 M. ten noorden van den Waterweg bij hoog water. Contract voor het bergen is gemaakt met de nieuwe bergingmaatschappij te Maassluis. Werden in het najaar aan de Delftsche distilleerderij gist- en spiritusfabriek te Delft een aantal werklieden ontslagen en was men van plan de geheele fabriek te sluiten, thans is er in die zaak een omme keer gekomen en neemt het debiet toe. Maandag avond berichtte de correspondent van de Standard, uit Lissabon aan zijn blad dat de diplomatieke betrekkingen tus schen Portugal en Nederland weer wat vriendschappelijker worden, men zeg, dat na het hooren der verklaringen des heeren Pott, die in Den Haag van Lourengo Marques is aangekomen, de Nederlandsche regeering erkend heeft, dat de houding der Portu- geesche regeering correct was en men gelooft, dat de Portugeesch en Holiandsche gezanten weer spoedig naar hnnne legaties zullen terugkeeren. De heer E, D. van Walree, consul der Nederlanden te Sjanghai, i3 in de residentie aangekomen. Zooais men weet, was de heer Van Walree aldaar tijdens de Chineesche ver wikkelingen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhouden de dranken heeft besloten aan de bij de aanstaande verkiezingen te stellen candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer opnieuw verschillende vragen voor te leggen in zake drankwetgeving. Het Koninklijk Huwelijk. In enkele bladen vinden wij de mede deeling dat het huldeblijk van het Neder landsche leger aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk bestaat uit een schilderij door J. Huynck van Papen drecht, voorstellende de eerste ontmoeting van Nederlandsche en Pruisische troepen in den avond van den slag bij Waterloo, nabij Maison du Roi. Dit geschenk gaat vergezeld van eene oorkonce, vervaardigd door den heer Eckstein, directeur der topografische inrichting, benevens eene be schrijving van de op de schilderij voor stelde gebeurtenis, door het lid der commissie, generaal-majoor Wüppermann. Deze documenten zullen worden aange boden in eene, met toepasselijke ornamen ten versierde zilveren doos. Maandag-avond is, naar het Hbld. meldt, Hertog Hendrik naar Schwerin terugge keerd. Ter gelegenheid van de huwelijks voltrekking in Den Haag hebben vijf offi cieren van het groothertogelijk Mecklen- burgsch fuselier regiment no. 90, waarbij Z. H. a la suite verbonden is, een uitnoo- diging ontvangen van Koningin Wilhelmina. Majoor von Sannuw, kapitein von Loeper, de eerste-luitenants Zettritz en Garth e worden vergezeld door den luitenant-kolonel von Raczensky und Tenczin. De gasten vertrekken den 3den Februari uit Rostock en Wismar en keeren 9 Februari terug. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. maakt melding van het gerucht, dat de publicatie der wetten, die betrekking hebben op het huwelijk van H. M. de Koningin, tegelijk met de afkondiging van eenige Koninklijke besluiten zal plaats hebben, waarbij aan Hertog Hendrik de titel van prins wordt verleend en hem een hooge titulaire rang in het leger wordt gegeven. Vele bewoners van den weg, dien de huwelijksstoet, te 's-Gravenhage zal volg®" zijn gisteren bijeengekomen tot beoordeeling van eenige plannen door de architecten Juriaan Kok en Joh. Musters Jr. ontworpen* Aan beide zijden van den weg komen op een afstand van 20 M. zuilen van latwerk, versierd met groen en bloemen, ontleend aan de kleuren van een bruidsbouquet, be' kroond door stralende zonnen en onderling verbonden door festoen of een guirlande. Scheveningen zal aan het deftige ter gelegenheid van de huwelijkfeesten van de Koningin deelnemen met drie feestwagen?, allegor sch voorstellende de Haringvisscherij, de Schrobnetvisscherij en den Vischhandel de mogelijkheid wordt onderzocht van een vierden feestwagen, betrekking hebbende op de visschershaven te Scheveningen, waarop zou worden aangebracht het borst beeld van H. M. de Koningin, omgeven door een aureool, waarop staat uitgedrukt Wilhelminabaven" en verder verschillende emblemata. Ook zou er nu niet op voor komen, zooals bij een vroegere gelegenheid «Zuster Anna ziet gij nog niets komen maar wel de aankondiging»de Haven is er." Ook de ministers Lely en Eland zullen met vergeten worden. Te Amsterdam zijn de teekeningen ont worpen door den heer Kromhout. Aan weerszijden van het water worden 15 vlaggemasten opgericht, onderling, ook over het water, door lampionslingers ver bonden. De kosten zullen ongeveer 15 per meter bedragen. De weg van den intocht in de hoofdstad is nog niet vastgesteld; wel heeft de Feestcommissie voorgesteld, dat die onge veer dezelfde zal wezen, als bij het Kroningsfeest, omdat een éntrée van de zijde van 't Staatsspoorstation aan de Weesperzijde zich 't best leent voor feest betoon op eenigzins groote schaal. Voor de versiering van den weg heeft de gemeente 125,000 beschikbaar gesteld. Een aantal werklieden-, militaire- an andere vereeni gingen zulten zich met haar banieren op" stellen. Een commissie heeft bij de gemeente een crediet van f4000 aangevraagd om de leden der deputaties vóór en na afloop, ook met het oog op het gure jaargetijde, eene kleine verversching aan te bieden. Den dag na de huldebetooging zal de leden der vereenigingen een tooneelvoorsteiling of concert aangeboden worden. Het ligt ook in 't plan, den leerlingen van opeuOare en bijzondere scholen een leest aan te bieden. Te Utrecht zal bijhethuwelijkH. M.de Ko ningin vangemeentewege feestgevierd worden Primo op den Domtoren bengaalscn vuur. Ver der wilien B. en W. een buitengewone uit- deeliug in levensmiddelen laten geschieden en aan de ter school gaande kinderen een blijvende herinnering uitreiken. Voor laatst genoemd doel vragen B. en W. een crediet van 13000 (voor pl m. 18.000 schoolkinderen). De uukeering ten behoeve van de armen zal ongeveer een uitgave vorderen van f4000 en die voor verlichting van den domtoren ongeveer f 300. Naar het U. D. verneemt, heeft de in zameling door het dames-comité en doof de commissie van het Nationaal Huldeblijk te Utrecht, opgebracht een bedrag van rui© f 10.000. In den vorm van een aanplakbiljet zs' binnenkort een manifest aan het Nerderland- sche volk worden uitgegeven, waarin wordt aangespoord de feesten ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. M. de Koningin vrij te houden van drankgebruik. Men meldt aan de N, R. Ct. uit Apeldoorn De herten, die ter veredeling van het ras, dat in de Soerensche bo3schen leeft, aldaar op last van Hertog Hendrik zijn los- gelaten, zjjn nagenoeg alle gestroopt. De heer mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, schoolopziener in het arrondissement Harl©- gen, heeft den onderwijzers in dat arron dissement bij circulaire meegedeeld, dat bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2