Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i8ureaxx Hfrotev&tvaat 50. 24ste Jaarg. Zaterdag 19 Januari 1901. iNo. 6903. De Erfgenaam van den Slaap PRIJS TAS DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per post door geheei Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTÏÊN: Van 16 reseis'; 1 J fO.GO Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiae plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AXGEMEEJi OVEKZICHT. 18 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. Het heelt lang geduurd, maar 'tis er H>ch eindelijk toe gekomen. Kitchener Hjgt de versterkingen waarom hij zoo Ringend gevraagd had en zoo bitter ver- ®g«n was. Het feit alleen, dat 20.000 °Dgescboolde dappere Engelschen naar ^rika zullen vertrekken heeft te Londen groote geruststelling gewekt en voor 't ®«rst sedert vele dagen heeft men weer eens gerust geslapen. He Londensche bladen bevatten de °Hicieele mededeeiing omtrent de verster king, die aan lord Kitchener wordt ge- 'onden. Vooreerst krijgt hij 5000 man l®perial Yeomanry, die echter zullen op deden als plaatsvervangers van de vrij willigers welke reeds een vol jaar in Zuid- Afrika onder de wapens zyn, hun tijd dus u,tgediend hebben en verlangen naar huis terug te keeren. Deze menschen gaan dus ket Britsche leger niet versterker, door een vermeerdering van het getal, maar door hun Hissche krachten in zooverre daarvan bij ^e «Imperial Yeomanry" sprake kan zijn. Haarbij komen dan 3000 ruiters, geleverd loor Australië, een paar duizend ca vale - fisten uit Engelands hoofdstad en omstreeks 10.000 man bereden infanterie voor Baden Howeil. Daily Express meldt echter, dat thans in Zuid-Afrika onder de wapenen 2ljnde cavalerie-regimenten als bewapening ®«n geweer zullen krijgen in plaats van karabijnen «ten einde dienst te kunnen doen a's bereden infanterie." Is dit dan de ver werking" voor Baden Powell Het schijnt van wel, daar Daily Graphic alleen spreekt van de 5000 yeomen, van de °nderweg zijnde cavalerie, van de nieuwe fogimenten uit Australië en van de recruten Feuilleton. {Een volksverhaal uit Senegambië.) 2) Hoewel hij reeds vijf of zes nachten in ®en werkzame waakzaamheid had doorge dacht en de slaap hem de oogen bijna in o«t hoofd trok, stemde Demba daarin toch Hy was er de man niet naar om vee! oezwaren te maken, wanneer 'het betrof ®®r* werk te doen, wat men verschuldigd Was aan den overleden vader. Vóór bet scheiden nog verrieden de oide oudsten, welke gedachte hen vóór Wies bezig hield. •Morgen," zeiden zij, «vóór het middag- Ur zullen wij onzen vader begraven, dan Oonen wij de erfenis verdoelen. Wij 1 Qnen niet lang van huis blijven en het bet beste dat wij daar vóór den nacht teruggekeerd." 0 ®Han zullen wij elkander weder hier k i °*ten>" vervolgde de oudste op beve len toon, «maar om allo wantrouwen te onder de burgers der Kaapkolonie. Nume riek zal de versterking dus zeker geen 20.000 man bedragen, daar deze nieuwe contingenten grootendeels optreden om eenige bataljons ie vervangen, die verlangen naar een welverdiende rust en de vermeer dering der bereden infanterie eigenlijk zal bestaan in eene hervorming van eenige duizenden cavaleristen tot bereden infante risten. In elk geval zal Kitchener na verloop van een maand kunnen beschikken over een nieuwe legermacht, die, naar men hoopt, met meer succes dan tot dusver het einde der guerilla zal bespoedigen, vooral nu Roberts en Brodick besloten hebben tot maatregelen, die hen in staat zullen stellen maandelijks naar Kaapstad 8000 versche paarden te zenden (men be rekent, dat de oorlog tot dusverre aan Engeland meer dan 90,000 paarden gekost heeft Is nu tengevolge van deze maatregelen Engeland meester geworden van den toe stand «Indien de Afrikaanders niet op staan", zegt de Daily Mail «mogen wij het hopen, maar in het ander geval en daarop moeten wij ons voorbereid houden lijkt het er niet naar Neen zeker niet merkt de Figaro op, want het meerendeel van de, menschen welke Engeland thans naar Zuid-Afrika zendt, is physiek volkomen ongeschikt voor den zwaren dienst, welke hen wacht en het eenige dat men van hen zeggen kan, is het woord van sir John Falstafïzij zullen evengoed een graf kunnen vullen als de andere". Daily Graphicdie de hoop uitspreekt, dat de inzending van 5000 man slechts het begin zal blijken van de organisatie eener nieuwe aanzienlijke strijdmacht, wijst er op welk een nypend gebrek lord Kitchener heeft aan mannen en paarden, daar immers volgens een ont vangen telegram kolonel Colville's kolonne voorkomen, is het noodig, dat, nadat wij allen voor de plechtigheid zijn vertrokken, niemand alleen in de tent terugkeert. De eerstaankomende moet de anderen buiten afwachten." II. Toen de begrafenis den volgenden dag afgeloopen was, haastten de twee oudsten zich om eerst den inwendigen mensch eens flink te versterken. De jongste, vervuld van verdriet over den dood zijns beminden vaders, was alleen weggegaan en at voor zijn geheele maal slechts een paar vijgen, zoodat hij het eerst op de aangewezen plaats was. Hij ging in de schaduw van een dicht by de hut staanden boom zitten, want de warmte werd bij het naderen van den middag erg drukkend. Zoodra Demba de uiterste vermoeidheid van het lange en vele waken niet meer door beweging be streed, maakte die zich van zijri gedachten en oogen meester en viel hij in een zeer diepen slaap. Terwijl Diara en Samba zich aan een heerlijken maaltijd tegoed deden, trachtten zoowel de een als de ander zich op de hoogte te stellen door listige .vragen en opmerkingen, of zijn broeder ook geneigd was zich met hem te vereenigen tegen den jongsten broeder, ten einde diens deel ir. te Standerton(spoorlijn JohannesburgVolks- rust) volkomen machteloos is wegens be hoefte aan bereden manschappen. In dit gebrek aan mobiliteit van het Engelsche leger ligt dan ook grootendeels de verklaring van het feit, dat de Boeren zich schier overal ongestoord kunnen bewegen, zonder dat hun vijanden weten welke de commando's zijn die daar ginds voorttrekken en waarheen zij zich begeven. De Boeren die ir. de Kaap kolonie zijn gevallen, zetten hun marsch naar het zuiden voort. Kitchener aarzelt om tegen hen zijn troepen uit den Oranje- Vrijstaat te laten ogrukken waarschijnlijk omdat hij bang is voor De Wet c.s. Zoodra de nieuwe troepen zijn aangekomen, zal waarschijnlijk een nieuwe jacht achter De Wet worden gehouden, die, naar men bericht, thans de Vaal is overgetrokken. Is eenmaal met De Wet afgerekend, dan zal hij het met de andere gemakkelijk klaar spelen. Maar De Wet is nog niet gepakt en zal 't ook nog wel niet zoo spoedig worden, want daar hij de ziel van den weerstand is, zal hy alleen zijn slag slaan als hij zeker is van zijn zaak. In ieder geval is er voor het aankomen van de bewuste 20.000 man niet veel saillants van de zijde der Engelschen te wachten. Kitchener seinde dd. 16 Januari uit Pretoria Er wordt bericht, dat er drieduizend Boeren samengetrokken zijn bij Carolina. De vliegende kolonne van kolonel Col- ville is bij Van Tonders Hoek slaags geweest. De Boeren zijn teruggedreven met hevige verliezen. 300 Boeren zijn gisteren te Aberdeen ten Zuidwesten van Graaiï Reynet binnen gekomen en hebben de winkels geplunderd. Honderd man infanterie en eenige bereden manschappen kwamen in den namiddag aan. De Boeren trokken terug, toen zij hen zagen komen. de erfenis te verkleinen, ja, kon het zijn, dezen geheel buiten te sluiten. Spoedig bemerkten beiden, dat bun raeeningen geheel overeenkwamen. Toen zij de hut naderden, zagen zij hun jongsten broeder, ingeslapen onder den boom zitten. En een hevige verontwaardi ging veinzende, zeide de oudste tegen degenen, die hem vergezelden «Kijk eens, wat goede zoon! Wat be treurt hij zijn vaderHoe kan hij op zulk een oogenblik slapen «Er is gezegd, dat niemand alleen zou binnengaan," voegde Samba erbij, «wij zijn met ons tweeën, wij kunnen dus binnen treden." «Er is ook gezegd," hernam Diara, «dat hij die bij het verdeelen van een erlenis aanwezig kan zijn. maar er niet bij is, van zijn deei afziet." Spoedig traden zij binnen en door de gedachte, dat zij meer zouden hebben da a zij bij deeling met drieën zouden ontvangen hebben, ten opzichte van elkander minder bedilzuchtig geworden, waren zij hetspoedig eens geworden over wat ieder van hen zou meenemen. De hut zelfs en de meubelen, weike moeilijk over eenigen afstand konden vervoerd worden, hadden zij spoedig aan een kooper overgedaan en staken ieder de helft van den prijs in den zak. Een draad bericht uit Kaapstad meldt: De krijgswet is in alle districten van de Kaapkolonie afgekondigd behalve in de districten Kaapstad, Simonstad, Wijnberg, Post Elisabeth, Oost Londen, Transkei en Temboeland. Ook in Griqualand-Oost is de krijgswet afgekondigd. In de Kolonie mag niemand, behalve ambtenaren en militairen, wapenen en munitie in zijn bezit houden. Deze moeten op 1 Februari aan de autoriteiten ingeleverd zijn. In dato 17 dezer wordt uit Standerton gemeld Willem Steyn, lid van den Eersten Volks raad der Zuid-Afrikaansche republiek voor dit district, die naar een commando was gezonden om zijne medeburgers te bepraten zich over te geven, is gevangen genomen en naar Piet Retief gezonden onder be schuldiging van hoog verraad. De Evening Standard deelt een gerucht mede, dat een aantal Bóeren-gevangenen van Ceylon ontvlucht zijn. Een draadbericht uit Matjesfontein in dato 16 dezer meldt Ongeveer honderd Boeren zijn Sutherland binnengerukt, hebben de telegraaflijnen door gesneden en winkels geplunderd. De ver binding [met de stad is verbroken, maar het commando trekt blijkbaar terug in noordelijke richting. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad dd. 16 dezer dat de Boeren dien dag Aber deen, 64 K.M. ten zuiden van Graaff Reynet, zijn binnengetrokken. De redactie van de Daily Mail zegt, dat er veel ontevredenheid neerscht onder de uit Afrika teruggekeerde troepen, militie en vrijwilligers, wegens vertraging in het uitbetalen der achterstallige soldij, ondanks herhaalde aanvraagde toegevoegde grati ficatiën worden ook niet betaald. Naar de Daily Mail uit Kaapstad ver- Op de paarden en ossen en ezels van Sidibé was spoedig hun buit geladen en niet eer, dan nadat het laatste lastdier zich verwijderd had, en Diara en Samba, op den drempel staande, den nieuwer, eigenaar van het buis groetten ten afscheid, werd Demba wakker, sprong plotseling op en snelde naar zijn broeder. Met één oogopslag ziet hij, dat het ouderlijk huis ledig is; hij wil binnnentreden, maar de eigenaar houdt hem tegen en zegt tot hem «Je kunt binnentreden als gast, als je wilt: het huis behoort aan mij." «En mijn deel hernam Denaba, zich naar zyn broeders wendend. «Klaagt gy nog! antwoordde Diara iróniscü, «gij hebt zelf gekozen, en wij hebben u in het bezit van dat gekozen goed niet gehinderd. Wij waren overeenge komen de erlenis in drieën te verdeelen, nl. den slaap, de kudden en de hut met voorraden en meubelen. Zonder ons te raadplegen hebt gij den slaap gekozen, nu, houdt hem, de rest :s voor ons." Geheel in verwarring door zulk een ver metelheid eD zooveel brutaliteit, stond Demba een oogenblik sprakelooshy vroeg zichzelf at, of bij nog siapeud de speeioal was van een noodlottigen droom. Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1