neemt, zegt men, dat de westelijke Bóeren- macht oprukt naar de Bergrivier in he district Malmesbury. Laffan meldt uit Kaapstad, dat de En- gelschen opnieuw een groot kanon op den Tafelberg hebben geplaatst Uit Pretoria wordt aan de Standard ge meld, dat het commando van Beyers noord- ooswaarts van den spoorweg Pretoria Elandsfontein oprukt. Een belangrijke strijd macht van de Boeren wordt bijeengetrokken in de districten Bethal en Ermelo. Kitchener's vredelievende pogingen blijven vooralsnog zonder uitwerking. Viljoen noemt Kitche ner's aanbod beleedigend en weinigen gelooven, dat er iets van te verwachten is. De correspondent van de Standard te Kaapstad seint, dat de kas van de kolonie ledig ishet Kaapsche parlement komt tegen het laatste van April bijeen om buitengewone middelen toe te staan. Volgens een draaabericht uit Kaapstad heeft het Engelsche oorlogsschip Sybille in de Lambrechtsbaai schipbreuk geleden. De bemanning is gered. De Sybille is een kruiser 2e klasse van 3400 ton, 70u0 P.K., in 1890 gebouwd. Het schip droeg acht kanonnen. Een gedeelte van dit geschut was aan de Lambertsbaai aan wal gezet om daar een stelling in staat van verdediging te brengen tegeD de Boeren die van Clauwilliam oprukken. Uit Lissabon wordt gemeld, dat om streeks 900 uitgeweken Boeren te Lou- renfo Marquez naar Lissabon zullen worden overgebracht op een Portugeesche vrachtboot. De Daily Express verneemt uit St. Petersburg, dat verscheidene Russische officieren naar Zuid-Afnka zullen gaan om de Boeren te helpen. 200-jarig bestaan v. h. koninkrijk Pruisen. De feesten ter viering van het 200-jarig bestaan van het koninkrijk Pruisen zijn gisteren begonnen met een militaire plech tigheid in het Tuighuis, nadat de vaandels van de lijfgarde van, het, paleis gehaald en naar het Tuighuis waren gebracht. De Keizer kwam met den kroonprins en den hertog van Connaught te voet van het paleis. In tegenwoordigheid van allerlei vorstelijke personen, officieren enz. hield generaal Bock-Pollach een toespraak, die de Keizer beantwoordde. De muziek speelde het volkslied. Volgens het verslag in de Berlijnsche bladen heeft de Keizer bij zijn toespraak tot de marine-officieren in het Tuighuis er op gewezen, dat de ontwikkeling der marine met die van het koninkrijk Pruisen nauw samenhangt. De groote keurvorst heeft het eerst plannen gemaakt voor een vloot en diens verblijf in Nederland, welks zeer ontwikkelde scheepvaart toen ten tijde tot voorbeeld strekken kon, had aan 's Keizers voorvader een schoone gelegenheid ge schonken om zijn denkbeeld verder te be- studeeren. Zoo waren zoowei de marine als het Hohenzollernsche Huis aan hetHuis van Oranje voor de opwekking, die in dat voor beeld lag, grooten dank verschuldigd. De Keizer hoopte, dat het ook verder zou mogen geiukken de marine te ontwikkelen overeenkomstig hare beteekenis. Hij maande aan tot een voortdurend streven naar beter. Gisteren-middag had de Keizer de stem- gerechtige leden van den Zwarten Adelaar bijeengeroepen om eenige nieuwe leden in de orde op te nemen. Het kapittel werd in de ridderzaal gehouden. Met de gebruikelijke plechtigheid werden in de orde opgenomen de kroonprins, prins George van Saksen, de erfgroothertog Frans Fer dinand, prins Ruprecht van Beieren, generaal Planitz en de rijkskanselier Von Bulow. De Keizer als grootmeester omhing zelf de nieuwe ridders met den keten der orde en omhelsde hen. Na de investituur werd een kapittel gehouden. In het Huis van afgevaardigden heeft de voorzitter Kroecher medegedeeld, dat hij den Keizer de gelukwenschen van het Huis had overgebracht. De Keizer bedankte en voegde daaraan toe, dat hij zich zeer goed bewust was het den koningen van Pruisen niet mogelijk geweest zou zijn te volbrengen wat zij in de wereldgeschiedenis bereikten, indien zij niet een volk achter zich hadden gehad, dat officieren, soldaten ambtenaren van alle rangen aan hen had gegeven, zoo voortreffelijk als nauwelijks een ander volk kan aanwijzen. De Keizer sprak zijn vaste vertrouwen uit, dat de goede geest die Pruisen tot zijn tegenwoordige hoogte had gebracht, door alle tijden onder het volk zal heerschen, gelijk dat totnutoe het geval was geweest. Na deze mededeeling heeft Kroeger namens de volksvertegenwoordigers de belofte afgelegd, dat het volk ook voortaan evenals vroeger zich om het regeerende huis zou scharen. De Kamer bezegelden dat door het roepen van hoch, hoch De oorlog in China. Graaf Waldersee meldt uit Peking, dat de kolonne Pawel teruggekeerd is, nadat de voornaamste afdeeling Hauenhwa had bereikt. Een andere afdeeling is nu op weg naar Tsjang, op 100 KM. ten zuiden van Tientsin, waar rustverstoringen hebben plaats gehad. Uit Rome. De H. Vader ontving Dinsdag het college van kardinalen ditmaal vertegenwoor digd door 25 zijner leden voor de aan bieding der gelukwenschen ter gelegenheid van de wisseling des jaars. Z. H. knoopte met de kardinalen een gesprek aan, waarin hij zijn bijzondere voldoening uitdrukte over den afloop van het Jubeljaar. Een adres werd niet voorgelezen en dus ook geen officieel antwoord door den Paus gegeven. In Spaqje. Van officieele zijden verzekert men, dat het huwelijk van de prinses van Asturië met den zoon van den graaf van Caserte den 14en Februari voltrokken zal worden. Stads- en (Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 18 Januari 1901. Gisteren-avond waren wij in de gelegen heid in de groote zaal der Officièren-Ver- eeniging een voorstelling bij te wonen van Van Kinsbergens Nederl. Cagliostro-Theater. Op het gebied van presdigitatie en magie kregen wij ware kunststukken te zien. Het grootste Oostersche wonderwerk en de Ark van Noach waren echte juweeltjes van goochelkunst. De voorstellingen door den reuzen-agios- coop hadden zeker de verwachtingen van het publiek niet overtroffenzij lieten in duidelijkheid hier en daar wel wat te wenschen over. Over 't algemeen heeft de heer Van Kins- bergen den bezoekers een paar uur aange naam weten bezig te houden jammer maar, dat de zaal zoo weinig bezet was wij hadden bij de voorstellingen van het Theater een veel talrijker publiek verwacht. Ten huize van den heer H. J. Wouterlood aan de Westvest alhier werd gisteren gedu- rendedendag een onaangename bedwelmende lucht waargenomen, die de bewoners en het kantoorpersoneel pijnlijk aandeed, zonder dat men de oorzaak van dit verschijnsel kon ontdekken. Een gasfitter, die gisteren-avond een kleine reparatie verrichtte, schreef dit toe aan een lamp, maar vermocht evenmin met juistheid de oorzaak aan te geven en weg te nemen. Toen heden-nacht tusschen drie en vier ure het onaangnaam verschijnsel zich in die mate herhaalde, dat de bewoners er wakker van werden, werd aan de gasfabriek van het geval kennis gegeven. Daarna werd vanwege de fabriek heden-ochtend een nader onderzoek ingesteld en bevond men eindelijk, dat de hoofdbuis der gasleiding vóór het huis defect was, waardoor het gas zich in het pand had verspreid. Terwijl ,mer. met dit onderzoek op de gewone wijze bezig was, ontplofte opeens het ontsnapte gas, een kleine vlam ver wekkend, met zulk een geweld, dat de brievenbus op het privé-kantoor naar binnensloeg en de lambriseering op dat kantoor het geducht moest ontgelden. Overigens werd geen schade of persoonlijk ongeluk veroorzaakt. De bewoners van het pand ondervinden intusschen nog eenigszins de gevolgen van het onaangenaam geval, waarvan de oorzaak eindeijk ontdekt werd. Door de politie alhier zijn aangehouden twee jongens van 16 en 17 jaar, verdacht van diefstal van een koperen melkbus en een paar klompen. Den 13n Februari a. s. zal in »Musis Sacrum" alhier een soiree worden gegeven door de heeren Henri Hack, G. Schouw, viool, Bart Verhallen, alt, en van Isterdael, cello, met medewerking van mej. Marie Seret, sopraan. De levering van het meublement der nieuwe kerk te Overschie is bij inschrijving gegund aan den heer Hornstra te Bergen-op- Zoom, aannemer van kerk en toren voor f 10.600. In eene gemeenschappelijke bestuurs vergadering van de Arbeiderskiesvereeniging en de afd. Rotterdam en Charlois van de S. D. A. P. is besloten het voorstel bij de Uden te doen, om bij de aanstaande ver kiezingen candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in de vier districten van Rotterdam de heeren W. P. G. van Hels- dingen, J. G. van Kuykhoff,' Alb. Flothuis, H. H. van Kol en P. J. Troelstra. De Bh, §r H. Sch. Zt. meldt: De ontbinding der Internationale Rijn- sleepersvereeniging te Rotterdam is nu Zaterdag jl toch eindelijk een feit gewor den, nadat wegens juristische formaliteiten maanden lang de likwidatie was voorbereid. De verwachting, uit de likwidatie dezer een nieuwe Rijnsleepersvereeniging in der voege van maatschappij op aandeelen te zien verrijzen, is gebleken voorbarig te zijn geweest; althans er verluidt thans niets meer van zoodanige nieuwe oprich ting en deze zou trouwens ook een zwaar standpunt hebben met het oog op het door de transportkantoren zelf aangeschaft aan tal sleepbooten. Een inspecteur van politie heeft op het stoomschip Statendam bij aankomst te Rotterdam aangehouden den Deen M. C. Pedersen, directeur eener vennootschap te Vardö in Denemarken, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan bedrog tot een vrij aanzienlijk bedrag. Zijn uitlevering is door de Deensche regeering aangevraagd. Na zijn vlucht uit Vardö vertrok hij met de Statendamj van Rotterdam naar New- York, doch bij zijn aankomst aldaar werd hem het landen geweigerd, omdat men met het door hem begane misdrijf bekend was geworden. Met de Statendam keerde hij daarop naar Rotterdam terug. Het stoomschip Zingara, dat ten Noorden van den Waterweg strandde, is bij hoog water vlotgesleept door de sleepboot Pernis BIS SE XL Am De minister van Financiën maakt be kend, dat in de maand April een examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kunnen vervuld worden. (Voor bijzonderheden zie men de Stct. no. 15.) Dit jaar bestaat voor twee jongelingen gelegenheid om te worden aangenomen, teneinde onder genot van een subsidie van f4000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het leger in Nederl.Indië. Bijzonderheden meldt Staatscourant no. 14 van 17 Jan. De minister van Marine, kolonel v»n Hoogstraten en luitenant jhr. Six, die d® Koningin zullen vertegenwoordigen bij de viering van het 200-jarig bestaan van be' koninkrijk Pruisen, hebben zich gisteren avond per Staatsspoor naar Berlijn begeven Heden hebben de feesten plaats. De Duitsche Keizer heeft gisteren aan den Duitschen gezant te 's-Gravenhagei graaf de Pourtalès, telegrafisch opgedragen heden naar Delft te gaan en aldaar in den grafkelder der Oranjes uit Zr. Ms. naam op de grafstede van prins Frederik Hendrik neder te leggen een krans aan een lint in de Pruisische kleuren met de initialen W R. daarop aangebracht en bevattende het volgend opschriftZum Andenken an den Grossvater des ersten Preussischen Königs 1701-1901. De gezant zal zich heden-ochtend om H ure in de Nieuwe Kerk te Delft van de opdracht van zijn Souverem kwijten. Naar de Residentiebode verneemt, heeft het wetsontwerp tot verhooging van de subsidi® aan de bijzondere scholen als gevolg van d® Leerplichtwet de Raad van State verlaten, zoodat de indiening ervan thans spoedig kan worden verwacht. Het Koninklijk Huwelijk. De vorstelijke gasten bjj de huwelijks plechtigheid en daarmede gepaard gaand® hoffeesten zijn tot dusver 33 in getal- Onder hen behooren prins Albert van Pruisen, de groothertog van Saksen-Wei mar-Eisenach, de vorst van Wied ®n prinses Louise, erfprins en erfprinses van Wied, de vorst en vorstin van Waldeck, groothertog Vladimir, groothertogin Vla dimir, groothertogin Helena, hertogin van Albany en prinses Alice en de hertogin Sophie van Oldenburg. Aan H. M. is een verzoekschrift gericht door comité-leden van de Prinsenstraat te 's-Gravenhage om in het plan van den tocht zoodanige wijziging te willen brengen dat de stoet op den terugweg ook di® straat passeert, waardoor de bewoners van andere straten hun ook zouden zien voorbij komen. Door den voorzitter der Tweede Kamer is aan de leden medegedeeld, dat op zijn aanvrage om een audiëntie Hare Majesteit door tusschenkomst van den directeur van het Kabinet hem heeft doen weten, dat Hare Majesteit de leden van de Tweed® Kamer der Staten Generaal met de griffi®rS zal ontvangen na voltrekking van Hr. M®- huwelijk op een nader te bepalen dag t® Amsterdam, bij gelegenheid van- en vóór het hun alsdan aan te bieden diner ten Hove. De Nederlanders te Parijs zullen ter eer® van het huwelijk der Koningin gemeen schappelijk dineeren. Zooals men weet» houdt de gezant op 7 Februari een groot® receptie. Namens de landgenooten, Frankrijk wonende, zal H. M. een zilveren surtout de table en een album word®0 aangeboden. In buitenlandsche bladen doet het g®' rucht de ronde als zou H. M. de Koning'0 Wilhelmina, na Haar huwelijk, een rei® door Europa maken. Men denkt in Bruss®' reeds aan de mogelijkheid van een bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan die stad» maar geeft tos, dat nog niets, absoluut ni®'9 met zekerheid kan worden gezegd. Tevens is men te Brussel indachtig a»0 de luisterrijke feesten, die zeventien jar®" geleden gevierd werden tijdens het ve1" blijf van wijlen Z. M. Koning Willem aldaar. Te Utrecht zal de Mannenzangvereenig»0^ op den dag van het huwelijk der Koning'0 een groot vocaal en instrumentaal conc«rt geven in ïTivoli" met welwillende m®d®' werking van verschillende zangvereeniging®0' Naar Het Volk mededeelt, zal de Koning'0 heden (Vrijdag) namiddag de delegatie va® het landelijk Hogerhuis-comité ontvange0*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2