Dagblad voor Schiedam en Omstreken. de kantoorjas. 24ste Jaarg. Dinsdag 22 Januari 1901. :\o. 6905 bureau T&oxersfraaf 50. 3 Feuilleton. PB IJS YAÏ DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Jrancc per post door geheei Nederiand - 2.—- Afzonderiiike Nummers - 0.05 PB IJ 8 DSB ADYKBTKNTÏËN: Yan 16 regels; I J f0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Yoor hernaaiae plaatsing worden biilijke overeenkomsten lanaegaan. ALtJEM EEN OVERZICHT. 21 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De toestand op het oorlogsterrein blijft Vrijwel onveranderd, Naar groote overwin sten, die den toestand merkelijk zouden ^ljzigen ziet het er nog steeds niet uit. De v«rliezen in de laatste dagen door koorts, typhus en andere ziekten, die alles overtreffen ^at tot dusver in den oorlog is ondervonden, ^Piden op een nieuw probleem voor lord kitchener, die toch reeds voor zooveel tdselen staat, waarvan de oplossing hem jter moeite geeft dan hem lief is. Het hebben van al die puzzles aan zijn hoofd, ls taker ook de reden, dat hij ons op zulke raadselachtige telegrammen onthaalt, hetgeen ^eer gebleken is uit zijn telegram over de Ontmoeting die kolonel Colville gehad heeft, toevallig is hem een correspondent voor 8#weest en nu blijkt duidelijk wat lord Kitchener ons gewoonlijk opdischt. In het telegram van den correspondent ,s ten minste nog te zien,dat de Engelsche achterhoede het zwaar heeft te verant woorden gehad, terwijl men afgaande op Kitchener's telegram, geneigd zou zijn te Selooven, als wij hem niet reeds zoo lang zamerhand in de kaart gekeken hadden, dat Colville heeft uitgeroepen evenals zijn collega Censar Veni vidi vici. De aanhef Van zijn telegram joeg ons schrik op het De Boeren verslagen en uit elkaar gejaagd, lazen we, maar gelukkig herstelden Wij ons spoedig, toen we een regel verder 'ernamen, dat de verliezen der Boeren 4 dooden en 2 gewonden bedroegen. Het zal Wel weer zoo'n gevechta, l'anglais geweest zijn. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een Uoer ter dood veroordeeld is, omdat hij gevangengenomen was met de wapens in de hand, nadat hij den eed van onzijdig heid had afgelegd. Het is hier zeker niet van onpas te herinneren aan de bepalingen 1) Mijn vriend De Bruin was zoo even zeer 'evreden van zijn, op ongeveer twee uur afstand gelegen, fabriek thuis gekomen en trad de kamer binnen met de woorden Kinderen, van middag precies om drie uur gaan we naar den boschwachter. Best, lieve August, merkte zijn goede vri>uw aan, en de kinderen juichten. Alles rustte zich uit voor de kleine v°«treisDe Bruin stak een havana op Sj?. wilde behagelijk zijn kop koffie drinken. 4lJc vrouw nam hem even ter zijde. Na een kort onderhoud werd de aandacht a«r ordelievende gade getrokken door eene Pfek aan de roksmouw van haar echtvriend, Waarop haar blik gevestigd bleef. Zeg, August, vroeg zij eindelijk, je dien goeden rok toch niet op het draagt die op de vredesconferentie in dit opzicht zijn vastgesteld. Volgens deze is 't verboden den burgers van een binnengerukt land den eed van onzijdigheid af te nemen, omdat het een eed is die tegen de natuur strijdt en een verraad jegens het Vaderland. De Boeren hebben den eed afgelegd, omdat zij er door de Engelschen toe gedwongen werden. Maar hoe komen de Engelschen aan het bewijs, dat deze Boer, ondanks zijn verklaring zich onzijdig te houden, niet weder gedwongen werd door zijn medeburgers de wapens op te nemen Indien zij er voor gezorgd had, dat iedere Boer, die zich onzijdig houdt, voldoende beschermd werd, was het nog iets anders, maar r,u zij dit niet doen om de eenvoudige reden, dat zij het niet kunnen, hebben zij het recht niet als zoodanig op te treden. Wat is echter recht in de oogen van Kit chener en zijn volgelingen Een draadbericht uit Pretoria, in dato 19 dezer, meldt, dat de Boeren bij Balmoral een trein hebben buitgemaakt, die mijn- bouwmateriaal vervoerde. Uit Kaapstad wordt in dato 17 dezer gemeld Drie eskadrons van de Johannesburgsche bereden scherpschutters hebben aangevallen en overmeesterd een buitenpost van de Boeren te Springs bij Johannesburg en sloegen daarna een sterken aanval af. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de toestand zeer ernstig is. Berichten uit de Midland-districten en Uitenhage melden, dat de Kaapsche rebellen de inge vallen Boeren zooveel mogelijk bijstaan. Zestig Aberdeeners hebben zich Dinsdag bij hen aangesloten. Men verwacht, dat de reeds vermelde ontwapeningsproclamatie de ontdekking tengevolge zal hebben van be langrijke wapenvoorraden, die vele jaren verborgen zijn gehouden. De helers van wapenen kunnen thans veroordeeld worden tot een kerkerstraf van zeven jaren. Aan de Standard wordt uit Kaapstad kantoor, wil 'k hopen? De rechtermouw begint al kaal te worden. Laat dit voor 't oógenblik rusten, lieve Marie, wij hebben gewichtiger zaken te behandelen. Is dat nu een antwoord op mijne vraag? Hoe kunt ge zoo slordig op je kleeren wezen, August? August ademde de ozonlucht van een naderend onweer in. Ik zal mijn leven beteren antwoordde hij zeer vriendelijk, om zijne wat al te zuinige huisvrouw in haar humeur te houdenik heb misschien den rok wel eens bij vergissing aangehouden. Toe, laat ons dergelijke bagatellen Bagatellen noem je dat Wat moe ten de kinderen er wel van denken, als er zoo gesproken wordt? Wat zal ik er meer van zeggen De lezer zal mij de uitvoerige beschrijving eener huiselijke scène besparen, waarbij de vrouw des huizes tot de bedenkelijkste verwijtingen kwam, totdat eindelijk haar getolterde echtvriend den gebruikelijker] terugtocht volvoerde en de kamer verliet met de woorden Nu heb ik er genoeg van. Men kan gemeld, dat de afkondiging van den staat van beleg in de zuidwestelijke districten is geschied wegens het opduiken van Boeren te Willowwore, slechts een goede 60 K.M. van de zeekust. De oorlog in China. Te Berlijn is thans de officieele bevesti ging ontvangen, dat de oorkonde waarbij China de beginselen voor de vredesonder handelingen erkent, het keizerlijk zegel heeft gekregen. Ook is er weer een keizerlijk edict verschenen, waarin China's bereidwilligheid om vrede te sluiten, wordt uitgesproken. Deze stukken bewijzen echter slechts, dat China ernstig uit is op over eenstemming met de mogendheden en dienen verder om te verhoeden, dat China niet eventueel later de voorwaarden, waar mede zijn onderhandelaars zich vereenigd hebben, verloochent. Feitelijk beginnen nu eerst de onderhandelingen tot formuleering van de verschillende bepalingen van het vredestractaat. Men ziet in, dat er nog langdurige, afzon derlijke onderhandelingen op handen zijn, dat China aan <jen «enen kant zal willen afdingen en aan den anderen kant ook de eenstemmigheid onder de mogendheden zoo goed mogelijk bewaard moet blijven. Minister Delcassé heeft tn denFranschen ministerraad bevestigd, dat de Cnineesche vredesonderhandelaars Vrijdag de gezanten een gezegeld afschrift hebben gezonden van het keizerlijk besluit, waarbij de Chineesche regeering de eischen van de gemeen schappelijke nota der mogendheden inwilligt. De toestand van koningin Victoria. Reeds sedert eenige dagen liepen te Londen alarmeerende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van koningin Vic toria. Een bericht uit Cowes op het eiland Wight, niet ver van het kasteel der konink lijke familie gelegen, bracht de bevestiging dezer geruchten. geen oogenblik tevreden thuis zijn. Tot ziens. Ik ga weer naar de fabriek. Van de beloofde wandeling naar den boschwachter kwam niets. De gekrenkte vrouw, die natuurlijk van oordeel was, dat men haar bitter veron gelijkt had, nam in eene gejaagde stemming haar naaiwerk weer op. Maar eensklaps rees zij weer overeind, als door eene grootsche gedachte verrastzij ging naar de andere kamer en kwam met eene oude jas terug die zij afborstelde en inpakte. Dadelijk gaf zij het pakket aan de vrouw van den kruier met de opdracht om onverwijld er mee naar het station te gaan en er voor te zorgen, dat het ge wichtig pakket vooral aan haar man ter hand gesteld werd, voordat deze met den trein vertrok. De vrouw kwam ongelukkig aan 't station, toen de trein reeds weg was. Ra deloos zag zij het vuurspuwend monster in de verte voortstoomen. Neem me niet kwalijk, meneer, zeide zij tot den stationschef, kunt u dit pakje met met de telegraaf naar mijnheer De Bruin sturenwant er is groote haast bij, I heelt mevrouw geieid. Koningin Victoria is ernstig ziek zij lijdt aan verval van krachten, terwijl volgens anderen nog een maagcathar zich bij de oude vorstin heeft geopenbaard. Men maakt zich dan ook over den toestand der hoog bejaarde vorstin ernstig ongerust. Alle bloedverwanten zijn ijlings naar Osborne geroepen. Keizer Wilhelm, in ge zelschap van den hertog van CoDnaught Zaterdag-avond 6 ure van het Potsdamsche station te Berlijn vertrokken, zou gisteren- ochtend via Vlissingen naar Engeland over steken. De prins en prinses van Wales, prinses Louise en de hertog van York zijn bereids te Osborne aangekomen. Te Berlijn zijn geheel onverwachts alle feestelijkheden ten hove, met inbegrip van de groote avondtafel, die daar op het slot zou hebben plaats gehad, afgezegd, nadat keizer Wilhelm met graaf Von Bülow en den Engelschen gezant een langdurig onder houd had gehad. De Reichsanzeiger bevat een hofbericht volgens welk de voor 21 en 23 dezer aan gekondigde groote feesten niet zullen plaats hebben wegens de ernstige ziekte van de koningin van Groot Brittanje en Ierland en het daarmede in verband staand vertrek van den Keizer naar Engeland. De kruiser Minerva heeft order gekregen om naar Vlissingen te stoomen en aldaar den Duitschen keizer en den hertog van Connaught op hun reis naar Engeland aan boord te nemen. De Liverpool Post zegt, dat de Koningin weer gezichtszwakte heeft. Pagensteecker is in stilte u t Wiesbaden ontboden. De Manchester Courier meldt, dat de Koningin in de Kerstweek reeds een lichte beroerte heeft gehad. Veel leed moet de koningin in het laatste jaar hebben gehad over den strijd in Zuid- Afrika, waar, zoovele harer onderdanen ge sneuveld zijn. Geen Kerstmis werd dit jaar in het koninklijk paleis gevierd. Nieuwjaar trok droef voorbij. Is 't voor mijnheer De Bruin? ant woordde de chef. dien ken ik zeer goed. Met de telegraaf zal 't moeilijk gaan maar als er zoo'n haast bij is, dan zal ik hem 't pakje met den volgenden trein nazenden en hem telegrafeeren, dat hij 't misschien van avond of anders zeker morgen-ochtend hebben zal. De vrouw ging gerustgesteld weer heen en wachtte zich wel om te zeggen, dat zij te laat gekomen was. De stationschef telegrafeerde nu naar zijn collega aan het station, dat op een half uur gaans van de fabriek gelegen was. Zeg mijnheer De Bruin, dat zijne vrouw zeer bezorgd naar hem heeft laten vragen. Een pakket met gewichtigen in houd ligt ter verzending gereed. Toen de andere chef de depêche ontving, had de heer De Bruin den trein reeds verlatende voorzichtige beambte zond dadelijk een bode met het telegram naar de fabriek. Daarop trad hij de restauratie binnen en was niet weinig verbaasd, denbewusten persoon daar nog te vinden. vVordt vervolgd.) NIEUWE SBHIEOAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1