Tegen 3 ure ontving de lord-mayor van Londen het volgende telegram van den prins van Wales. »Osborne 6.45 uur. Mijn zeer beminde moeder heeft den geest gegeven, omringd door haar kinderen en kleinkinderen. Albert Edward." De Lord-Mayor antwoordde telegrafisch. «Ik heb het telegram van U. K. H., waarin mij het ernstige verlies werd medegedeeld, dat de natie geleden heeft, met diepe ver slagenheid en smart ontvangen. Ik heb deze droevige tijding aan mijn medeburgers medegedeeld. De naam en het aandenken van H. M. zullen voor altijd leven in de harten van haar volk. Vergun U. K. H. en alle leden der koninklijke familie de zeer oprechte sympathie en deelneming van de stad Londen te betuigen met uw groeten rouw." Een groote menigte was gisteren avond om het Mansionhouse verzameld om het telegram van den prins van Wales te lezen, dat aangeplakt was op den muur. Men las het met het ontbloote hoofd en diepe ontroering. Alle kerkklokken in de stad luidden en alle schouwburgen en openbare vermakelijkheden waren gesloten. De avond bladen verschenen in bijzondere uitgaven met dikke rouwranden en gaven portretten, levensbeschrijvingen enz. Naar men verneemt, zal het parlement heden-middag bijeenkomen. De Koning zal onmiddellijk naar Londen vertrekken, na den eed ter gelegenheid van de troonsbestijging te hebben afgelegd voor den Privy Council. De proclamatie, waarbij de prins van Wales tot koning zal worden uitgeroepen, zal morgen door herauten plaats hebben voor het paleis te St. James. Daarna zullen de herauten, die de weelderige middel- eeuwsche kleederdracht zullen dragen, door gevolg begeleid, de proclamatie bekend maken op de Beurs bij Charing Cross en andere plaatsen in Londen, volgens oud gebruik. De proclamatie zal eveneens in de hoofdsteden der koloniën worden afgekon digd. Aartsbisschoppen, bisschoppen en rechters zullen ontvangen worden op een audiëntie in het St. James Paleis, om de hand te kussen van den koning. De hertog van Norfolk, die volgens erfrecht graaf-maarschalk van Engeland is, zal onmiddelijk bevelen geven, dat de nati onale rouw wordt afgekondigd. Zoodra de dood van koningin Victoria ambtelijk bevestigd was, heeft Mac Kinley een boodschap van rouwbeklag aan den Koning geseind uit naam van het Ameri- kaansche volk. Verder heeft minister Hay minister Landsdowne een boodschap van sympathie gezonden. De Amenkaansche Senaat heeft met algemeene stemmen een motie van Allison aangenomen, behelzende dat de Amerikaan- sche Senaat het overlijden van koningin Victoria met haar zachte en edele hoe danigheden betreurt. Ook de Kamer heeft een motie van diepe deelneming met het overlijden van koningin Victoria aangenomen. De vergadering is daarna als teeken van rouw verdaagd. De oorlog in Zuid-Afrika. De veronderstelling is reeds gemaakt, dat er verband bestond tusschen de ziekte van koningin Victoria en het ontvangen van zoo goed als geen nieuws van den oorlog. De Koningin moet nl., zoodra zij ziek werd, den wensch te kennen hebben gegeven steeds op .de hoogte te worden gehouden van alle berichten die Kitchener doet toe komen en daarom zou het parool gegeven zyn, om maar niets meer door te laten, op dat de grijze kranke niet onnoodig veront rust zou worden. Indien dit zoo was, zou men tot de slot som moeten komen, dat de hooge autori teiten op 't oogenblik zelf al bitter weinig vertrouwen hebben in het wapengeluk van Kitchener. Bij eenig nadenken echter zal men moeten erkennen, dat bovenstaande hypothese onmogelijk de juiste kan zijn'. Immers toen de Koningin nog gezond was, zagen de Engelsche generaals er reeds niet tegen op om alle nederlagen en neder laagjes eenige dagen te verzwijgen, in de hoop dat een onverwachtte overwinning tegenge boekt kon worden, en zoodoende het evenwicht weer eenigszins hersteld werd. En dan de censor, hoeveel tegenspoed heeft hij niet door een pennestreek in voor spoed weten om te zetten en welke reden zou er voor hem bestaan dit eigenaardig werk te staken. Er komt geen nieuws, om de eenvou dige reden, dat het er niet is, en wat er is, wordt opgehouden, doordat op verschil lende plaatsen de telegraafdraden zijn doorgesneden. Een telegrammetje van lord Kitchener ontvangen, is zoo lakoniek en zegt zoo wein'g, dat men in Londen het zelfs niet de moeite waard geacht heeft over te seinen. Er wordt in gemeld, dat Zondag door de Boeren eenige schade is aangericht aan de electriciteitswerken te Brakpan, dat dicht bij Springs ligt. Hieruit bljjkt, dat de Boeren ondanks de zegepralen van de «Johannesburg Rifles" nog steeds in de nabijheid van de goudstad blijven. Verder wordt gemeld, dat Zondag-nacht een aanval gedaan is door de Boeren op Helvetia, maar zonder resultaat, daar de Engelschen in staat waren ze op eerbiedigen afstand te houden. De Engelschen leden naar gewoonte geen verliezen. Nog wordt gemeld, dat een patrouille in contact is geweest met 70 Boeren, waar van er 4 gedood en 3 gevangen genomen. Alweer geen Engelschen gedeerd. Een draadbericht uit Kimberley meldt: Een escorte behoorende bij een Engelsch convooi heeft bij Boshof een gevecht geleverd, De Boeren werden teruggedreven met ver lies van 15 gesneuvelden en gewonden. Aan Engelsche zijde werden drie man licht gewond. De Standard verneemt uit Durban, dat de uitgewekenen uit Transvaal op transport schepen worden gebracht. Gisteren werden er 150 ingescheept. Telegrammen uit de Kaap melden een nieuwe agitatie der jingo's, die ten doel heeft alle litteratuur te verbieden, die ten gunste der Boeren isde Kaapsche loya listen betoogen, dat het verbod tot het in omloop brengen van pro-Boer geschriften en bladen niets uitwerkt, zoolang de invoer van Engelsche literatuur, die den Boer welgezind is, niet wordt belet. De Daily Mail verneemt uit Louren?o Marques, dat men te Barberton weldra een aanval der Boeren verwacht. In de Fransche Kamer bestreed gisteren Ribot de stelling, eergisteren door den minister-president Waldeck Rousseau ont wikkeld, en verdedigde hetconcondaat.dat, zeide hij, noodzakelijk is voor het land. De waarde van de goederen in de doode hand is overdreven. Hij protesteerdde tegen het artikel, dat de leden van niet daartoe gemachtigde congregaties zou berooven van het recht om onderwijs te geven. Brisson, die na Ribot het woord kreeg, constateerde, dat de congregaties hun eigendommen op slinksche wijze hebben gekregen en 'laakte bun bedriegelijke praktijken (1) Bovendien zijn de congrega ties tegen de wetten in opstand gekomen en trachten ze een staat in den staat te vormen. 3tads- en (Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Januari 1901. Op de aanbeveling ter benoeming van leden in de commissie tot wering van schoolverzuim zjjn door B. en W. geplaatst A. Ouders enz. van op een lagere school ingeschreven kinderen. 1. De heeren M. Bakkes, modelmaker L. v. d. Velden, correspondent. 2. De heerenT. E. J. Kramers, timmer man D. M. Zoetmulder, graanfactor. 3. De heerenC. Verkade, manufacturer J D. J. van Vooren, bloemist. B. Meerderjarige onderwijzers openbare lagere school. 4. De heerenC. Kerdel, hoofd school C; J. C. Sander, hoofd school F. 5. De heeren C. van Bruggen, onderwij zer school E J. van Rhijn, onderwijzer, plaatsv. hoofd school D. C. Meerderjarige onderwijzers bijzondere lagere school. 6. De heerenJ. A. Jansen, directeur R. K. scholenW. J. A. Kruijer, hoofd school Gereformeerd onderwijs. 7. De heerenA. J. Dekker, hoofd school christelijk nationaal onderwijsH. L. Hak kenberg, hoofd Sf. Jozefsschool (le sectie). D. Overige meerderjarige inwoners. 8. De heeren: J. A. J. Nolet, distillateur; T. A. J. Zoetmulder, kistenmaker. 9. De heeren P. J. van Harderwijk, pas toor Oud-Bisschoppelijke Clerezie D. Vis ser S., distillateur. Met het oog op de onvoldoende capaciteit der gasfabriek onvoldoende bergruimte in de gashouders en onvoldoende capaciteit der zuiverkisten en noodzakelijke ver nieuwing van verschillende toestellen, wordt door B. en W. voorgesteld tot uitvoering van de volgende plannen lo. Het maken van een gashouder ge raamd op f 63.000 2o. Het verbouwen en uitbreiden van een zuiverhuis, id. 13.000 3o. Het verbouwen van de W. vleugel der fabriek, het daarin plaatsen van verschillende toestel len, het bijplaatsen van een 3en ketel, inrichten machinekamer enz. 22.000 4o. Het aanschaffen van ver schillende toestellen en pijpleiding 9.000 Te zamen f107.000 Met nog eenige bijkomende zaker. wordt de geheele uitbreiding geraamd op f 110.000. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het doen uitvoeren van deze werken. Door J. Kiela c.„s. werd, zooals men weet, een adres aan den Raad gezonden, houdende verzoek te bepalen a. dat aan de rustende meters-wegers in plaats van f 7, wekelijks f 5 zal worden uitgekeerd b. dat de jaarlijksche toelage, groot f100, niet meer zal worden toegekend bij het salaris van den commissaris der graanmeters-wegers. Een tweede adres, van Th. Kudders Thzn., bevattende het verzoek om op het 2de gedeelte van bovenstaand adres afwijzend te beschikken. B. en W. stellen den Raad thans voor lo. De wekeljjksche toelage, genoemd in het 4e, 5e en 6e lid van art. 36 van het reglement van de korenmeters-wegers te verminderen met f 3 en respectievelijk te brengen op f2, f3 en t4. 2o. De wekelijksche toelage, genoemd in het 7e lid van dat artikel, te verminderen met f2 en te brengen op f5. 3o. Te bepalen dat deze wijzigingen voor hen die deze toelage reeds ontvingen, zullen worden verlaagd op 1 April 1901. 4o. Den commissaris zijn toelage te doen behouden tot 1 April a.s. B. en W. hebben aan den Raad toege zonden een missive, houdende mededeeling dat zij hebben doen koopen het pand op de Lange Haven no. 65 (hooge bordes; voor den prijs van f8500, welke som met f950 onkosten werd vermeerderd. Zjj stellen voor te besluiten om dit bedrag te betalen lo. uit de gelden onder no. 189 der begrooting voor 1901 en bestemd voor aankoop van inschrijving op de grootboeken der Nationale schuld 2o. door beschikking by praelevement over een gedeelte van het batig saldo van den dienst 1900. Door B. en W. wordt voorgesteld om het terrein aan de Nieuw-West-Franke- landschelaan ten langste voor 5 achtereen- volgde jaren te verhuren aan L. Jansen e.a leden der Lawn-Tennis-Club ad. f25 P®r jaar. De afdeeling Schiedam van het Ned01"'* onderw.-genootschap zal a.s. Zaterdag i0 «Musis Sacrum" een vergadering houd00» waarin ais sprekers optreden de heer00' G. Meyer en L. C. T. Bigot, voorzitter eü secretaris van het hoofdbestuur, met d0 onderwerpen a. Het Nederl. onderw.-genootschap zijn instellingen. b. De waarde van een opgewekt deelingsleven. Gisteren-nacht zijn uit den tuin van de" den heer L. Vrijland, aan de Hoofdstaa' 4 kippen en 1 haan ontvreemd. Door d0 politie wordt onderzoek ingesteld. Gisteren-avond wilde een man, waar* schijnlijk in overspannen zenuwtoestand, aa0 de Tuintaan de Buitenhaven over zwemm00' hoewel het overzetpontje aldaar gereed lag- Reeds bezig zjjnde met zich te ontkleed00» werd hem dit door eenige burgers belet- De man werd door de politie naar de wacht aan de Hoofdstraat mede genom00» waar hij weldra tot kalmer stemming wa3 gebracht. Heden-middag werd de 7-jarige J. S. 'op de Hoogstraat door een hond in het been gebeten. Het dier scheurde den kleine de broek open en liet de sporen van den beet i0 het vleesch achter. Door de recherche te Rotterdam is aan gehouden een deurwaarder uit Karlsrub0» wiens opsporing door de Duitsche politie was gevraagd. Hij was sedert 4 dagen voortvluchtig met ambtsgelden. BINNENLAND. H. M. de Koningin bracht gister-namiddag een langdurig bezoek aan de diaconessen in* inrichting «Bronovo" te 's-Gravenhage. f® Vorstin onderhield zich met alle patiënten* die bloemen ontvingen, de kinderen kreg00 speelgoed. De mannenzaal zal met Hare? Majesteits vergunning voortaan Oranjezaal heeten. Zoodra het bericht van den dood va0 Koningin Victoria bij de Britsche lagatie te 's-Gravenhage bekend was, werd het gezant* schapsgebouw, waarin gelijk men weet, de minister Howard en zjjn familie al sind5 geruimen tjjd niet wonen wegens voortdurend verblijf in het buit buitenland, van boven te' onder gesloten De woning van den tijdelijken zaakgela3' tigdeaan de Prinsengracht vertoont hetzelfd® uitzicht van rouw. Aan H. M. de Koningin en den minister van Buitenlandsche Zaken werd gister-avond officieel kennis gegeven van het overlijd00 der Britsche Vorstin. Vanwege het Nederlandsche Hof zal 00 rouw worden uitgeschreven die echter ev00 min als de dood van den Groothertog, *0r' andering zal brengen in de aanstaand® trouwplechtigheden De regeering zal naar het V^' meldt binnenkort indienen een voorst0'' ten doel hebbende den aanleg van 000 bosch op de in de gemeenten Oostst0'' lingwerf, Smilde en Diever aanw02'^ zjjnde zandduinen en heidegronden te bevelen. Mr. Tak van Poortvliet, lid der Tw00d® Kamer voor Beverwijk, heeft aan bestuur der Centrale Vrjjzinmge Ki03V®r eeniging in dat district bericht, nog g®®1} beslissing te ,hebben genomen over b0t of niet aanvaarden van een zetel Eerste Kamer. (Af. Worden de heeren J. T. Cremer 00 F. A Bijvoet in het district Bever^'J respectievelijk van liberale en katholi0 zijde als candidaten voor de Tweede Ka00® genoemd, de anti-revolutionnairen denks'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2