Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Zondag 27 Januari 1901. No. 6910. ISureau ?$otersfraaf 50. 9 TWEEDE BLAD Vervolg Binnenland. PBIJS VAK DIT BLAD: foor Schiedam per 3 maandeni.50 franco per post door geheei Nederiand - 2. Aiïonderiiike Nummers 0.05 li PBIJS DKB ADVBBTBKTIËK: Van 18 regeis' 1 ƒ0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor hernaaiae piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. U,tiK3tI5E> OVKKZICH'!. 26 Januari 1901. Het overlijden van koningin Victoria. Het staat thans vast, dat het overschot *an de Koningin in den nacht van Vrijdag Februari op het jacht Alberta te Ports mouth zal blijven. Het zal dan Zaterdag haar Londen en van daar naar Windsor gebracht worden. De bijzetting in het mausoleum van Frogmore geschiedt den- elfden dag. Het lijk zal Diet in het open baar te bezichtigen zijn, maar een bepaald aantal menschen zou gisteren in de voor lopige kapel te Osborne toegelaten worden. De ministers Landsdowne met Brodick zijn met lord Roberts te Osborne aangekomen. Een telegram uit Portsmouth deelt mede, dat een eskader Duitsche oorlogsschepen haar Spithead komt bij de gelegenheid der begrafenisplechtigheid. Nader wordt daaromtrent uit Kiel geseind Op bevel van den Keizer moeten oen aantal dienstdoende schepen (de eerste divisie van het eerste kader, het kust- 'erdedigingvaartuig Hagen en misschien de kruiser Victoria Louise met eenige torpedobooten) naar Engeland gaan om aan oen groote vlootparade deel te nemen, die tal plaats hebben ter gelegenheid der bijzetting van het stoffelijk overschot van koningin Victoria den 2n Februari op de 'oede van Spithead. Prins Hendrik van Pruisen is tot bevelhebber van deze vloot benoemd. In het Lagerhuis is gisteren een Bood schap des Konings voorgelezen, waarin ^ordt gezegd, dat de Koning volkomen over tuigd was, dat het Huis zou deelen in de diepe smart, die over Z. M. en de natie gekomen is door het overlijden van Zr. Ms. beminde Moeder, wier toewijding aan het *elzijn van land en volk en wier wijze en Weldadige regeering altoos in liefderijke berinnering zullen blijven bij de haar trou- Welijk toegedane onderdanen. Balfour bracht nu een adres van ant woord ter tafel in antwoord op de Konink lijke Boodschap, waarin deelneming wordt Uitgesproken in de groote droefheid van M. en de Koning wordt geluk gewenscht met zijne troonsbestijging en dat Z. M. 'erder de verzekering geeft van de trouw v#h het Huis en de ernstige overtuiging Uitspreekt dat zijne regeering zich onder leiden zal door de ijverige begeerte om wetten te handhaven en het geluk en vrijheid des volks te bevorderen. Balfour sprak met ontroering van de eigenschappen H«r Koningin en van het ongeëvenaarde karakter harer regeering. Campbell Bannerman ondersteunde het uffres, dat met eenparigheid werd aange- Uomen. Een soortgelijke boodschap is het Hooger- buis aangeboden. Lord Salisbury diende <Wop een soortgelijk adres in, dat door Hord Kimberley werd ondersteund en dat is Aangenomen. In beide Huizen waren alle leden in rouwkleeding. De vergaderingen zijn verdaagd tot 14 Februari. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten van het oorlogsterrein blijven nog steeds schaars. Maar toch schijnt er in de laatstverloopen dagen weer wat meer los te zijn gekomen. Kitchener seinde eergisteren uit Pretoria Generaal Cunningham heeft, in zuidelijke richting van df>n Olifantsnek oprukkende, zeventien gevangenen gemaakt. Cunningham is vandaag slaags te Middelfontein. Charles Knox heeft Haaselwebs lager aangevallen en een veldkornet en vier Boeren gevangen genomen en twintig paar den buitgemaakt; geen verliezen. Methuens colonne is na Grikwaland en Koeroeman van Boeren gezuiverd te hebben, vandaag teruggekeerd. In het westen van de Kaapkolonie ruk ken onze troepen in noordelijke richting door het district Clauwilliam, terwijl het middelste commando Boeren ten westen van Uniondale staat, zwakjes vervolgd door de troepen van kolonel Haig. In het oosten alles rustig. De Boeren hebben bijster weinig kwaad gesticht in de koionie en er hebben zich geen menschen bij hen aan gesloten Zij worden hoe langer hoe meer onpopulair in de kolonie. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de Kaapsche regeerir.g de verspreiding en verkoop van Reynolds Newspaper, Truth en het maandblad van Stead verboden heeft. Aan de Express wordt vandaar geseind, dat er ongetwijfeld honderden landverraders" zijn onder de lieden die onder de proclamatie van volkswapening door de Engelschen zijn geronseld. Volgens bericht aan de Daily Mail te Pretoria zou Viljoen nabij Balmoral zijn in gesloten en zijn overgaaf ophanden. Kit chener's proclamatie heeft een bevredigende uitwerking. Vijfhonderd gezinnen van Boeren, drieduizend menschen in het geheel, zijn ingekomen duizenden Boerenwagens, ossen, muilezels en ezels met zich voerende. De meesten hebben zich vrijwillig overgegeven en brachten hun eigen voertuigen of mili taire wagens mee. Zij zijn voor een deel ingekwartierd in de hu zen van de hoofdstad, voor een ander deel in de kampen buiten het dorp. Sommige huiseigenaren moeten gedwongen worden tot inkwartiering. Te Irene zijn vijf honderd Boerenvluchtelingen en te Pretoria even veel. Vijf loopen op parool rond. Central News verneemt uit Pretoria, dat de Boeren zich samentrekken ten oosten van Pretoria en zich bij Balmoral ver schanst hebben. De ambtelijke verliezenlijst wijst uit, dat er den 17den Januari weer in het Lichtenburgsche gevochten is. Drie Engelschen gesneuveld en twee gewond majoor Paget van de yeormanry, wordt met drie manschappen vermist. lu de Belgische Kamer heeft gisteren de minister van financien bij de beraadslaging over het wetsontwerp op de spelen ver klaard, dat de regeering een nota heeft gericht tot de mogendheden, om tot een internationale overeenstemming te komen tot reglementeering van het spel. De Times verneemt uit Sjanghai, dat er berichten van verschrikkelijken hongers nood in Sjensi komen. Miilioenen menschen moeten van gebrek omkomen. Koning Eduard VII. De nieuwe koning van Groot-Brittannie en Ierland, keizer van Indië, Albert Edward, werd den 9den November 1841 in het Buckingham paleis te Londen ge boren. Hij genoot zijn eerste onderricht ten paleize onder toezicht van zijn vader, den prins-gemaal, en studeerde later te Cambridge, Oxford en Edinburgh. In 1860 maakte de toenmalige prins van Wales ean reis naar Noord-Amerika en in 1861— 62 naar het Oosten. In 1863 nam hij als hertog van Corn- wallis zitting in het Huis der Lords. In de jaren 1875 en 1876 bezocht de prins Britsch-Indië, in 1878 trad hij bij vele andere openbare functies ook nog als voorzitter der Engelsche commissie voor de Parijsche tentoonstelling van dat jaar op. In 1893 werd hij eere-bevelhebber over de Blücher-huzaren en kreeg den rang van veldmaarschalk in het Pruisische leger. Naast deze zijn tallooze andere eerebewijzen den tegenwoordigen koning, die dit jaar den zestigjarigen ouderdom bereikt, natuurlijk ten deel gevallen. De eeretitel, hem door zijn volk gegeven, van »the first gentleman in the world" heeft hij niet het minst te danken aan enkele bijzondere eigenschappen, welke zijn volk tot de kenmerkende karaktertrekken van hetgeen het noemt een vgentleman" rekent. De goede smaak van den Koning is sedert jaren het evangelie van de mannelijke mode-wereld en talloos zijn de kleeding- stukken, die aan den Prince of Wales hun naam of hun ontstaan danken. Ook op het gebied van sport, vooral die van paarden, heeft Z. M. zich onderscheiden in die mate dat een overwinning van een zijner paarder. tot een naionale gebeurtenis in Engeland is geworden. In de wereld oü l'on s'amuse, zoowel te Londen als te Parijs en elders op het vasteland, was de prins van Wales een zeer bekende en toonaangevende figuur. Sedert de laatste jaren vooral trad de prins van Wales herhaaldelijk op als plaatsvervanger zijner moeder bij verschil lende officieele gelegenheden. Op 10 Maart 1863 trad de toenmalige kroonprins in den echt met Alexandra dochter van Christiaan IX van Denemarken, uit welk huwelk vijf kinderen geboren zijn. De oudste zoon, Albert Victor, hertog van Clarence, ie overleden, zoodat nu diens jongere broeder George, hertog van York, kroonprins is geworden. De andere kinde ren zijn prinses Louise, in 1889 gehuwd met den hertog van FifeVictoria en Maud, in 1896 gehuwd met prins Karei van Denemarken. Koningin Helena. De gezondheidstoestand van de jeugdige Koningin van Italië, die een korten tijd minder gunstig was, is nu weer geheel normaal. Koningin Helena verkeert in gelukkige omstandigheden en deze tijding is op het schiereiland met groote vreugde ontvangen. President Mac Kinley. Uit New-York wordt gemeld, dat president Mc Kinley aan een nierziekte lijdt en slechts nog een korten tijd te leven heeft. Zijn eerste ambtsrede zal hij niet zooals vroeger in de open lucht maar in het Capitoo! houden. Het Koninklijk Huwelijk. H. M de Koningin zal 4 Februari te s-Gravenhage ontvangen de Commissie uit Amsterdam, belast met de aanbieding van de Gouden Koets. De versiering van den weg welken de Koninklijke stoet naar de Groote kerk bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin zal volgen, bestaat naar ver nomen wordt, uit een 50-tal eerebogen op 20 meter afstand van elkander geplaatst. Aan beide zijden van den weg worden sierlijke witte zuilen, met goud afgezet, opgericht. Zij zijn over de straat verbonden door een boog van groen, met witte rozen ingelegd en in het middén afgezet door een witten zijden strik. Uit goede bron verneemt men, dat de versiering der Groote Kerk bij gelegenheid der plechtige inzegening van het huwelijk van H. M. de Koningin een eenvoudig ka rakter zal dragen. Behalve tapijten, loopers en eenige drapeeriug zullen tot versiering planten en bloemen worden aangebracht. Het hooge bruidspaar zal tegenover den preekstoel plaats nemen op stoelen gelijk aan die der vorstelijke genoodigden welke in de onmiddellijke nabijheid zullen gezeten zijn. De ingang door welken het vorstelijk paar en de vorstelijkegenoodigdenhet kerkgebouw zullen binnentreden zal aan de buitenzijde van eene eenvoudige versiering worden voorzien. Men schrijft ons uit Den Haag: Het kleed voor de zetels van het konink lijk bruidspaar is dat, hetwelk door adel lijke dames ten geschenk, wordt gegeven.' Het is in goud en kleuren geborduurd en bevat in den rand 60 kleine wapens de wapens der schenksters, door deze zelf bewerkt. Het middenvak is een cyaalfond, aan hoeken waarvan het wapen van de Koningin en dat van den Hertog zijn aan gebracht de andere twee hoeken bevatten rijke ornamenten. Zooals bereids werd gemeld, zullen 6 Febr. ten Hove tableaux vivants worden vertoond door leden der hofhouding 't zullen historische voorstellingen zijn, in rijke costumes. De repetition hebben plaats ten huize van jhr. mr. Victor de Stuers. NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5