er trotsch op zouden zijn. Zijne Majesteit voortaan nog inniger met üen veroonden te zien. Oyer de Arbeidersbeweging. De nieuwe Encycliek van Z. H. den Paus brengt in herinnering de vroegere, die over de sociale kwestie zijn uitgegeven. Na een opsomming van ailes, wat gedaan is in dien zin, zegt Z. H., dat de naam christelijk socialisme niet juist is, evenmin de benaming christelijke democraten. Het socialisme jaagt na stoffelijk welzijn, vol maakte gelijkheid en gemeenschappelijk bezit van goederen. De christelijke demo cratie eerbiedigt de beginselen van het Goddelijk recht, jaagt het geestelijk welzijn na en behoort de rechten van het wettig burgelijk gezag te eerbiedigen. De Paus voegt er aan toe, dat de Katholieken aandacht moeten schenken aan de sociale vraag stukken en de verbetering van het lot van den werkman, terwijl zij aan de gemeen schap nun kracniea en gedachten wijden. In plaats van zinledige kwesties in de pers en in vergaderingen op te werpen, moet men handelen en met redetwisten. De Katholieken moeten de werklieden aansporen om alles te ontvlieden, wat een opruiend revolutionair karakter draagt om het recht van anderen te eerbiedigen, en om hun patroons te ontzien, matigheid te betrachten en den godsdienst hoog te houden, teneinde den socialen vrede overal te doen herbloeien. Veldmaarschalk Goerko, f De Russische veldmaarschalk Goerko is gisteren in den ouderdom van 72 jaren op zijn landgoed te Sachorow, bij Twer, overleden. In den RussischTurkschen oorlog van 1877'78 was het Goerko, die den zege vierenden Osman Pacha bij Plevna tot staan bracht en de krijgskans voor Rusland deed keeren. Beroemd is hij door zijn tocht over den Sjipkapas. Later tot gouverneur van Warschau benoemd, maakte hij zich berucht door zijn Engelsch optreden tegen de Polen. Het Chineesche Hof. Volgens den correspondent van de Standard te Sjanghai heerscht onder de hovelingen te Si ngan-foe de wijkplaats van het Chineesche Hof veel tweedracht De troonopvolger moet den tegenwoordigen keizer, die ziek is, schandelijk behandelen en het gezag der Keizerin moet geknakt zijn. fcfcaüs- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Januari 1901. Wij herinneren hen die van de vereischte uitnoodiging voorzien zijn, aan de lezing morgen (Woensdag)-avond door den hoog- eerw. heer mgr. Lans voor de leden der St. Willibrordus-Stichting te houden. In de plaats van den heer J. van Rhijn is tot Directeur van «Gemengd Koor", de zangafdeeling van den Ned. Protestanten bond afd. Schiedam, benoemd de heer Diamant, te Rotterdam. Gisteren-avond om 10 ure is de 42-jarige C. S., wonende in de Weezenbuurt, aan de Lange Haven te water geraakt. De man, die bijna geheel ontkleed was werd, gelukkig, spoedig gered en is daarna naar zijne woning overgebracht. DeafdeelingSchiedam van «Patrimonium" zal Vrijdag 8 Februari in de taal der Olficieren-Vereeniging eene openbare ver gadering houden, waarin Ds. Wisse als spreker zal optreden. De gemeenteraad van Overschie heeft aan Burgm. en Weth. een crediet van 1200 1300 toegestaan, om ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin de armen extra te bedoelen. Te Rotterdam werden bij den stormvloed weder verschillende kaden overstroomd en kelders en benedenhuizen aan de Blaak en 1 de Groote Markt liepen onder water, terwijl -op verschillende punten verzakkingen ont stonden. Dakpannen, uithangborden, boomtakken, schoorsteenen enz. maakten een wilde vaart door de lucht. Het dijkleger van Schieland was den geheelen nacht op zijn post, doch gelukkig vielen er geen onheilen te constateeren. Tegen den ochtend begon de storm te bedaren, zoodat het water niet hooger kwam dan 3.18 M. boven RP. en dus belangrijk beneden den hoogen vloed van Dec. '94, toen het tot 3.75 R P. steeg. Tengevolge het hooge water kon Zondag te Vlaardingen de boot van Hellevoetsluis niet bij den wal komen, zoodat reizigers en post per roeiboot en verder door het water wadende aan wal zijn gekomen. Evenmin kon te Nieuwesiuis worden ge schut, zoodat daar eerst alles en allen moest overgebracht worden naar een andeie boot, waardoor groote vetraging ontstond. De schipbreuk van de MKolland. Omtrent de schipbreuk van het stoomschip de Holland meldt -de Tel., dat de lichtpalen en een gasboei zijn wegge slagen. Dit wekt het vermoeden, dat de Holland onklaar geraakt en uit het roer geloopen, daartegen is opgetornd en daarna op de Noorderpier geslagen en doorgebroken is. Voortdurend komen aan den Hoek stukken van de lading aandrijven, lijken waren echter gisteravond 8 uur nog niet aangespoeld. Omtrent de vier verdronken passagiers vernemen wij, dat eeD hunner fotograaf is en de drie andere een heer en dame met kind, volgens gerucht een Haagsche familie. De namen zijn echter nog niet bekend. Omtrent de bemanning wordt nog het volgende gemeld. De gezagvoerder, kapitein Van de Poll, was eerst eenige maanden in dienst en vroeger 2e stuurman bij de Holiand-Amenka- lijn de le stuurman W. H. Görlach, een jongmensch, vroeger in dienst bij de Rot- terdamsche Lloyd, was eerst een paar maanden gehuwdde hofmeesteres was een weduwe, die als broodwinning voor hare drie kinderen deze betrekking waar nam. De geredde schipbreukelingen zijn gisteren-namiddag naar Rotterdam overge bracht. De loods Posthumus, die tot op het laatste oogenblik van de commandobrug zijn bevelen gaf, stortte bij het breken van het schip op het dek en brak beide been en, waarna hij van het dek afgeslagen, in zee den dood vond. Aan boord van de boot waren 26 per sonen, waaronder 6 passagiers. Hierbij was een Duitsch gezin, man, vrouw en kindje van 3 jaar. Allen, in het geheel 19 personen, vonden den dood in de golven. De namen der verongelukten zijn le stuurman A. Gomlag le machinist J. W. Kerkhoff; 2e machinist J. J. Drücker hofmeester J. Antoniette holmeesteres wed. H. v. d. Broek, oalatende 3 kinderen tim merman D. Dodeijndonkeyman C. J. Konijnenburgstokers K. de Jong, J. A. Besooien, W. Schroevenmatrozen J. v. de Steen, M. P. Noordzij. De namen der passagiers zijn nog onbe kend. Uit Rotterdam meldt men nog De Holland was verzekerd te Rotterdam en Amsterdam voor f 120.000 volgens nader bericht zijn verdronken 4 passagiers en 11 opvarenden. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 28 Jan., 'savonds 8 ure. Na opening der vergadering brengt de voorzitter, mr. Van Naamen van Eemnes, hulde aan da nagedach tenis van koningin Victoria in de volgende woorden Sedert onze laatste vergadering is de oudste regeerende Vorstin, H. M. Koningin Victoria van Engeland overleden. Zij wordt zeer betreurd door hare land- genooten en terecht, want zij was een trouwe vorstin, eene voorbeeldige echtge- noote en zorgzame moeder. Ik vertrouw de tolk te zijn van de gevoelens dezer vergadering wanneer ik de regeering uitnoodig de verzekering der welgemeende deelneming van de Eerste Kamer in het geleden verlies aar. de Engelsche regeering over te brengen. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. De Beaufort, vraagt het woord en zegt Ook de Nederlandsche regeering is zeer getroffen geweest door de doodmare van koningin Victoria. Zij deelt in den waren rouw van het Engelsche koningshuis en de droefheid van het Engelsche volk. Onder hare langdurige regeering werd de monarchie bevestigd, de constitutioneele instellingen geleidelijk ontwikkeld en kwam het vereenigde koninkrijk tot ongekenden bloei. De regeering zal niet nalaten zoo spoedig mogelijk de gevoelens der Eerste Kamer ter kennis der Engelsche regeering te brengen. De ingekomen geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid mr. Tak van Poortvliet werden goedgekeurd. Na mededeeling van ingekomen stukken werd de vergadering tot heden (Dinsdag) ochtend 11 ure verdaagd. De minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis var. belanghebbenden, dat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van tijdelijk scheikundig assistent voor het gerechtelijk boteronderzoek aan het Rijks landbouwproefstation te Maastricht. Na afloop van de behandeling der Staats begroting in de Eerste Kamer, zuilen de Kinderwetten aan de orde worden gesteld. Het Koninklijk Huwelijk. Naar aanleiding van 't feit, dat de vlaggen, die op den dag van de aangifte van H. M. aan de departementen van algemeen bestuur werden uitgestoken, den volgenden dag weder werden ingehaald, verneemt men, dat aanvankelijk gedurende de bruids dagen zou moeten gevlagd worden aan de departementsgebouwen, maar dat later door den Minister-President is gelast te vlaggen op den dag der huwelijksaangifte en voorts op 30 en 31 Januari op 4, 5 eu 6 Februari. Nader verneemt men, dat het servies van oud Chineescb porselein (lange lijs met de bouquet), dat van wege de gemeente 's-Gravenhage als geschenk aan H- M. de Koningin zal worden aangeboden, uit 309 stuks bestaat. De algemeene illuminatie te 's-Grave nhage, die op Zaterdag-avond a.s. bepaald was, is wegens de begrafenis van koningin Victoria, verdaagd tot Maandag-avond. H. K. H. de Groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin bracht Zaterdag te Schwerin een bezoek aan de hotmenbel- makerij van gebroeders Reinholt aldaar, om haar huwelijksgeschenk voor Z. H. Hertog Hendrik in oogenschouw te nemen. Dit geschenk bestaat uit een bijzonder kunstig bewerkte schrijftafel, die op zeer bekwame wijze door den graveur Hammei is gebeeld houwd. Het stuk wordt te Schwerin ten toon gesteld. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de kroon prins na de begrafenis van koningin Victoria aan boord zal gaan van de kruiser Freya teneinde deel te nemen aan de huwelijksplechtigheid van H. M. Koningin Wilhelmina. De koffiehuishouders te 's-Gravenhage mogen gedurende de feest week, ingaande 4 Februari, zelf hun sluitingsuur bepalen. Daar waar vergunning is tot 't maken van muziek, wordt echter te middernacht gesloten. Gisteren is uit Parijs een gedeelte van de costumes van H. M. de Koningin in den Haag aangekomen. Vijf costuummaaksters met de aflevering belast, kwamen mede. (jD.) Naar het Vad. verneemt, heeft h0t bestuur der Liberale Unie besloten zij0 ontslag te nemen en zal eerlang e00 algemeene vergadering bijeengeroepen wof' den ter verkiezing van een nieuw bestuur- Na een korte, vrij hevige ongesteldheid) is eergisteren te 's-Gravenhage overleden, generaal majoor M. H. J. Plantenga, com mandant der le divisie infanterie, tot welken rang hij bij de jongste promotie i° November jl. werd bevorderd. Voor dien tijd was hij sous-chef van den Generalen Stat en directeur van de Hoogeie Krijgs school. üe algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K- Voiksbond, zal dit jaar plaats hebben te Dordrecht in den loop der maand Juni. Daarop zullen in de eerste plaats in behandeling komen de van de vorige agenda overgebleven voorstellen, waarin een nieu* voorstel tot reglementswijziging door het Centraal bestuur zal worden toegevoegd- Verder zullen de rapporten worden uitge bracht in zake de wetsontwerpen Woning vraagstuk en Arbeidscontract. InFrieslandis descheepvaart nog gestremd, alleen het kanaalvak FranekerHarlingen is bevaarbaar. Pogingen, Vrijdag gedaan, om van Leeuwarden naar Harlingen te varen, zijn mislukt; het ijs is nog te sterk en krijgt door nachtvorsten telkens weer eenig® stevigheid. In een op 21 September te Tolen gehouden vergadering van de afdeelingen in Zeeland van de Ned. Visscherij-Vereeni- ging, werd besloten H. M. de Koningin uit te noodigen tot bijwoning van een revue overde Zeeuwsche visschersvloot inde maand Juni op de Ooster-Schelde te houden. Wij vernemen dat van de meeste aangesloten afdeelingen toezegging is ontvangen tot bijwoning dezer revue. In een de volgende maand te Amsterdam te houden algemeene vergadering der Ned. Visscherij-Vereeniging zal de zaak definitief geregeld worden, indien althans de Koningin zich bereid ver klaart tot bijwoning dezer revue. Door de douane-beambten aan het grenskantoor te Esschen is een belangrijke aanhaling gedaan. Niet minder dan neg®0 kalfkoeien zijn hun in handen gevallen, welke vermoedelijk langs Huibergen waren ingevoerd. De benaderde koeien zullen publiek verkocht worden. De beambten hebben de smokkelaars niet in handen kunnen krijgen, anders ware de premie, op een aanhaling gesteld, voor hen dubbel geweest. GEMENGD NIEUWS. Een schoolhoofd te Rotterdam stond dezer dagen voor een eigenaardig geval Aan een leerling was nl. verlof gegeven om zijn vader in de gevangenis te gaan bezoeken, maar hoe nu dit geval op den staal van schoolverzuim te brengen, da»r geen kolom is gereseveerd voor bijzondere gevallen. De onderwijzer vond eindeJÜ^ een hoofdje, dat er het dichtst by kwa00 en noteerde dat verzuim onder de rubriekfamiliefeesten. Eenige kwartjesvinders hebben een jong mensch met spelen zijn geld en een gouden horloge afgezet, in den trein, die te 5.3^ uur te Utrecht aankomt. Dit stukje is uitgehaald in de korte span°0 tyds tusschen destations Zeist—Drieberg®0 en Utrecht. Een oude bekende van de justitie e0 inbreker, lid van de sociëteit van Lamme tj® Zondag te Amsterdam was veroordeeld l°' tien jaren gevangenistraf. Toen de b0' waarders hem op op de bovenste gaand®01! der gevangenis in zijn cel wilden breng00' sprong hij over de balustrade en kwa<° terecht op den steenen vloer. Eenige oog00' blikken nadat men hem had opgenom00 overleed hij. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2