Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaar*. Vrijdag 1 Februari 1901. .No. 6914 "aSureau "iSofersfraaf 50. De Algemeene Vergadering der St. Willibrordus-Stichting. PRIJS Tiï DIT BLAD: 'oor scmeaim Dsr o maanaen Jrancc ner dos: aoor geneei Neaerianci Aiïonderirike Nummers 1 1.50 - 0.05 PRIJS DBS ADVKRTKXTÏÊS: Van 1regeis"li.... f0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiöe plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. i. De bjjzondere liefde voor het katholiek onderwijs, zoo traditioneel in onze stad, *»ar zij zooveel tot stand bracht, heeft zich ^«der op schitterende wijze geopenbaard. De groote zaal der Otficieren-Vereeniging Was gisteren-avond geheel bezet, door Ofin vrij verscheiden publiek, waar- °öder eerw. heeren geestelijken der ver killende parochiën en een aantal eerw. broeders bijzonder werden opgemerkt. De zeereerw. Deken, pastoor Daniels, boette namens het bestuur der St. Willi brordus-Stichting allen welkom, die aldus bhnne belangstelling in den bloei van de katholieke scholen dezer stad deden blijken. Dank bracht het bestuur voor de talrijke °pkomst, die niet verrastte of bevreemdde, ®°aar gewaardeerd werd als een blijk van °Overouderde belangstelling in het katholiek onderwijs en waardevolle erkenning van bet streven der St. Willibrordus-Stichting, die geen middel onbeproefd laat om allen *an den zegen van het katholiek onderwijs doen deelachtig worden. Niet verrast ot bevreemdt de talrijke opkomst, waar dezett avond is de groote attractie, het wel- sPrekend woord van den goed bekenden en hinig geliefdeu oud-herder mgr. Lans, President van Warmonds seminarie, die geheel zijn leven aan den bloei van het katholiek onderwijs heeft gewijd, die in de J*ren van zijn kortstondig nierzijn de ziel ^as der St. Willibrordus-Stichting en haar •bet zoo vele stoffelijke, geldelijke blijken v*o deelneming in haar omvangrijk werk beeft verblijd. Niet een verslag van den bbancieelen toestand, den meerderen of hinderen bloei van het onderwijs, wil bet bestuur dezen avond doen hooren, kar een noodkreet om flnancieelen steun. Daartoe meende het geen welsprekender Vertolker te kunnen vinden dar. in den Persoon van den oud-pastoor mgr. Lans, *ien de Deken hierbij dan ook gaarne het kord geeft. Lezing ran Mgr. Lans. De hoogeerw. heer mgr. Lans, die gekleed lö zijn ornaat als Pauselijk Kamerheer met ''dder- en eerekruis getooid, onder applaus den katheder besteeg, begon met ironisch Zeggen, dat hij nog nooit zoo'n last van beschroomdheid had gehad, als hu hy hier sPrekend over het katholiek onderwijs zou Optreden. Wel houdt hij zich van de ge degenheid der Schiedammers overtuigd en b'ijft hg hen wederkeerig dagelijks in zijne gebeden gedenkenmaar hij vreest, dat zij knorrig zullen zijn en wel met eenigen teden. Zij zullen wellicht zeggen, dat wijlen Pastoor Van Meegen en pastoor Lans zooveel nebben 'uitgegeven voor het Liefdehuis, de o*ar in en achter gelegen scholen en het s'nic grond, dat de toegang tot die scholen v®rbetert, dat het katholiek onderwijs nu °P zware lasten zit. Maar dan merkt spr. aanstonds op, dat de St. Willibrordus- Stichting bedoeld stuk grond heeft cadeau gekregen doordat een weldadig Schiedam mer, hem alleen bekend, daartoe een som van f 1100 heelt geofferd. Zijn er nu slechts vier Schiedammers, die het voorbeeld van dien edelmoedigen gever willen volgen, dan is het schoolbestuur voor zijn tekort van f4000 ruimschoots gedekt en kan spr. zijn rede in den zak steken en naar huis gaan. Waar echter het bestuur der St. Willi brordus-Stichting het op alle toonen gezongen lied van geldgebrek weer moet herhalen en dus bovenbedoelde klacht weer op de lippen komt, durft spreker verzekeren, dat oud-pastoor en schoolbestuur nog niet den minsten spijt hebben over de groote uit gaven, die zij in het belang van het katho liek onderwijs hebben gedaan. Spr. houdt hier een voorloopig pleidooi voor de krachtige voortdurende ondersteuning van dat onder wijs, het heerlijk, heilrijk middel tot open baring van de levende geloofskracht en de gloeiende liefde die allen bezielt. Er is inderdaad geen werk dat zulk een geloofskracht, zulk een offerhefde vereischt als het werk van het katholiek onderwijs, en gelukkig prijst spr. dan ook hier de Katholieken, die zoo sterk in hun geloot en hunne offervaardige liefde zijn, dat zij op alle wijzen rusteloos katholieke scholen hebben gesticht. Wanneer men den vollen zin der weinige woorden: ïfk geloot in éene Heilige Katho lieke Kerk" begrijpt; wanneer men beseft, dat zij geroepen is door alle eeuwen, staten, volken en geslachten te leiden, haar invloed overal en onder allen behoort door te drin gen en zij geest en hart de3 menschen moet leidenaan zal men zich afvragen wat de Kerk van het onderwijs en de opvoeding der jeugd denkt. Wat nu is het oordeel van onze Moeder de H. Kerk over de neutrale scholen, d.w.z. de scholen waar zorgvuldig vermeden wordt alles wat godsdienst heet, waar geen plaats is voor eenigen leerstellingen gods dienst, hoogstens voor een paspartout, dat een leegte laat in geest en hartwaar een wetenschap geieerd wordt los van alle Kerkgeloof, alsof er strijd was tusschen wetenschap en geloof. Spr. stelt in 't licht, dat deze neutrale school ten sterkste ver oordeeld is, allereerst door Pius IX z.g. in zijn stellingen van den Syllabus, en hoe later dat stempel der veroordeeling door de Kerk op de neutrale school gedrukt, be vestigd is door Leo XIII, die in tal van zendbrieven in alle oorden der wereld een noodkreet over het verderfelijk stelsel der neutrale school heeft doen hooren. In Frank rijk, Oostenrijk en Canada hebben de bis schoppen in de provinciale conciliën den- zelfden noodkreet doen hooren over het kwaad der neutrale school, dat in de twintigste eeuw tot alle oorden der wereld doorge drongen is. Het beginsel der neutrale school strijdt met de rechten en plichten der ouders, die van natuurswege geroepen zijn de kinderen die ze voortbrachten, op te voeden tot het doel waartoe God ze hun geschonken heeft. Leo XIII prijst dan ook de ouders gelukkig, die, den grooten plicht der opvoeding wel begrijpend, geen arbeid te zwaar achten, geen moeite ontzien om met groote geldelijke offers eigen scholen te stichten en beveelt hun opwekkend voor beeld allen ter navolging aan. Hier het woord des Pausen onderbrekend, merkt spr. op, dat deze laatste woorden, die lofprijzing vanaf Petrus' Stoel, van volle toepassing zijn op de Katholieken van Schiedam die geen arbeid, geen moeite ontzien, met groote geldelijke offers en prijzenswaar dige standvastigheid eigen scholen hebben gesticht: sedert circa50 jaren hunne zusters- en 30 jaar hunne broederscholen hebben. Moge hun opwekkend voorbeeld alom navolging vinden I Spr. prijst Schiedams Katholieken gelukkig dat hun vaderen met hun geloofs- liefde, geloofskracht en geloofsmoed aan stonds het dreigend gevaar ingezien en bezworen hebben en zich geassureerd heb ben tegen de brandschade der godsdienst- boze school, wenschend dat het nageslacht zich niet minder sterk betoone. Mocht iemand meenen, dat het gevaar der neutrale scholen in ons Vaderland minder groot is dan daarbuiten, dan wijst spr. er op hoe de gezagdragers der Katholieke Kerk niet lang na de invoering van dit schoolstelsel, hoe de vijf bisschoppen van Nederland, in hun onvergankelijk mande ment van 22 Juni 1868, de neutrale school als uiterst gevaarlijk geschetst en veroor deeld hebben. Waar wij aldus alom de wachters op Sions muren zien alarm blazen en samen spannen om het gevaar der neutrale scholen te bezweren, kan de enkele schampere opmerking van een waanwijzen professor de uitpraak der Kerk niet schadendaar tegenover staan getuigenissen van eerlijke liberalen, die erkennen, dat het doel der neutrale school is de scherpe afscheiding tusschen de godsdiensten te doen verdwijnen en alle godsdienstige vooroordeelen en elk Kerkgeloof uit het onderwijs te verwijderen alsof geloof en wetenschap eikaar vijandig waren alsof het schitterend dubbellicht van geloof en rede niet door denzeltden Schepper is ontstoken; alsof wij het boven natuurlijk geloofsiicht zouden moeten doo- ven om de natuurlijke wetenschap beter te zien, de reden zouden moeten ver moorden om beter te gelooven ot, zooals een beroemd wijsgeer het uitdrukt, eerst het oog zouden moeten uittrekken om door de telescoop de hemellichamen te zien. De Kerk heeft steeds zorgvuldig die wetenschap ontwikkeld en haar met woord en daad, in theorie en praktijk onder alle standen verspreid. Zij vreest geen enkele natuurlijke kennis, geen enkele natuurlijke wetenschap, maar huldigt alle naar waarde. Niet de ware wetenschap, maar de halve wetenschap en zelfgenoegzaamheid is hare vijandin. Steeds heeft zij de wetenschap bevorderd door het stichten van schoien van allerlei aard. De Kerk heeft in Europa de wetenschap beschermd, toen de stroom der barbaren kwam wegvegen wat er van deGriekseheenRomeinsche kundigheden was overgebleven. In de middeneeuwen stichtte zij scholen en universiteiten en deed de wetenschap tot in de laagste lagen der maatschappij doordringen. In een edelen wedstrijd trachtten pausen, bisschoppen en kloosterlingen de wetenschap te bevor deren. Hierbij stelt spr. in bet licht dat de Kerk ten aanzien van de opvoeding eenegeheele andere opvatting heeft dan die de moderne staat in zake opvoeding huldigt. De Kerk, godsdienst aan wetenschap parend, tracht geest en hart beiden te vormen, het kind beschouwend als aan Christus, haren Stichter behoorend, eischt zij den geheelen on verdeelden mensch. Op grond van de uitspraken van den bekenden Kerklee raar en bisschop van Constantinopel, den grooten Chrysostomus, wiens beoordeeling van de opvoeding in onzen tijd nog even zeer van toepassing is als toen zijn gulden mond ze uitsprak of zijn welversneden pen ze boekstaafde, toont spr. aan, dat weten schap zonder godsdienst, de vorming van het verstand zonder de richting van het hart, den mensch voor het doel waartoe hij geschapen is, niets baat. De wetenschap gepaard aan den godsdienst, is alleen in staat den mensch naar geest en hart te vormen. Het godsdienstig element behoort het wetenschappelijk onderricht te doordringen. Bij het katholiek onderwijs vindt de onder wijzer dan ook gelegenheid door gepaste opmerkingen in de leerboeken en door welgekozen woorden bij zijn mondeling onderricht zijne leerlingen als kind Gods, zoon der katholieke Kerk en erfgenaam des Hemels te leeren denken, aldus geest en hart beiden te vormen, niet alleen het verstand te scherpen, maar ook den wil te sterken. Wie is nu de beste opvoedster de Staat of de Kerk, de Staat, wiens opvoedings stelsel alleen gericht is op de vorming van het verstand afgescheiden van de vorming van den wil, ot de Kerk, wier stelsel be rekend is op de vorming zoowel van den wil als van het verstand, die niet den hal ven mensch wil, maar den geheelen mensch wil opvoeden en aankweeken Spr. brengt hier in herinnering het bekende Salomonsgsricht tusschen de twee vrouwen. Wie is hier de ware Moederde Staat, die wetenschap en godsdienst wil scheiden, of de Kerk, die ze slechts vereenigd bestaanbaar achtde Staat, die het verstand wil scheiden van den wil, of de Kerk, die verstand en wil onafscheidelijk achtde Staat, die den geest wil scheuren van het hart, of de Kerk, die het volle leven eischtde Staat, die met de halven mensch genoegen neemt of de Kerk, die slechts het levens geheel wil. Voorzeker de Kerk is alleen de ware Moeder hare raadgevingen en vermaningen in zake de opvoeding behooren wij na te komen, en den goeden wil daartoe moeten wij toonen, door een sterke daad van geloof steun verleenend aan het katholiek onderwijs in deze stad. Hier onderbrak de hooggeachte spreker zijne lezing en werd er eenigen tijd pauze gehouden. Ook wij zien ons genoopt hier ons verslag te onderbreken en het slot van de heerlijke, gloedvolle rede van Schiedams oud-pastoor tot het volgend nummer uit te stellen. jLLttE&KEA OVERZICHT. 31 Januari 1901. De oorlog in Zuid- Afrika. De berichten van het oorlogsterrein zijn ook heden weder bijzonder schaarsch en weinig beteekenend. Kitchener seint uit Pretoria in dato 29 dezer Smith Dorrien is uit Carolina terugge keerd na de Boeren verstrooid te hebben. Op den terugweg werden er op zijn colonne veel losse schoten gelost. Hij verloor in het geheel, buiten de reeds opgegeven verliezen, vier gesneuvelden en een officier en zeventien man aan gekwetsten. De Wets' strijdmacht is weer door Knox in gevecht gewikkeld op 64 K.M. ten noor den van Taba'nchu. De Wet is weer van plan een inval in de Kaapkolonie te be proeven. Geen bijzonderheden ontvangen omtrent den uitslag van het gevecht. Een afdeeling Boeren is van ochtend Boksburg binnengekomen en heeft eenige schade toegebracht aan twee mijnen, die van Modderfontein en de Van Rbijn Deep. Commandant Maris is met twee Boeren gevangen genomen. Een draadbericht uit Clauwilliam, in dato 29 dezer, meldt nog De kolonels Bethune en Delisle zijn hier aangekomen. Zij NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1