Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Zaterdag 2 Februari 1901. No. 6915. bureau HèoterBivacd 50. v. PRIJS TA» DIT BLAD: oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post aoor geheei Nederiand - 2.~ Ahsonderinke Nummers - 0.05 PR143 DKR ADTKBTENTIË»: Yan 1—6 regeis; l l I ƒ0.60 Elke gewone regei meer1 -0.10 Voor "nerhaaiae plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JgFICIEELE BERICHTEN. Stads-Ziekenhuis. Allen, die nog iets over 1900 van het j^ads-Ziekenhuis te Schiedam te vorderen Yfbben, worden uitgenoodigd vóór 15 ebruari a.s. hunne rekeningen in te zenden blJ den ondergeteekende, Nieuwstraat 30. De Secretaris-Penningmeester v/d. Commissie van administratie W. A. v. DOLDER Dz. Algemeene Vergadering der St. Willibrordus-Stiehting. II. (Slot.) Lezing van Mgr. Lans. De Katholieken van Schiedam aldus vervolgde Mgr. Lans na de pauze zijne '®zing zijn bekend om hun groot en sterk geloot. Herhaaldelijk ben ik daarvan ^e gelukkige getuige geweest. Niet minder 18 hun krachtig geloofsleven dan dat hunner *aderen, die tegenover de neutrale scholen eigen katholieke scholen hebben opgericht, een voorrecht dat menige andere stad be lijdt. Hier in Schiedam is voor alle katho- heke kinderen plaats op katholieke scholen dat is een eer en glorie uwer waardig, Zegt spr., zoodat ik u mag toeroepen de lofprijzing eertijds tot de bewoners van de handelsstad Thessalonica gericht «gij zijt ®en voorbeeld geworden voor aliegeloovigen." ^Pr. prijst verder het hoogst verdienstelijk schoolbestuur, dat met ijver en standvastig heid de moeilijke taak van het beheer der katholieke scholeu uitvoert. Velen weten feeds wat er gebeuren gaat. Aanst. Zondag zal in alie drie de kerken eene oproeping Plaats hebben om het tekort te dekken en dan komt er een schaalcollecte achterna, fadien iemand een zeer aanzienlijke gift schenken, kan hij die aan de pastoors, de bestuursleden, desnoods aan spr, toezen den hy zal het aan niemand vertellen. Het tekort, dat aanvankelijk slechts f3000 ^as, is gestegen tot circa 14000, daar het schoolbestuur, niet geaarzeld heeft ver bouwend naast God op de milddadigheid der Katholieken, voor f 1500 verbeteringen aan te brengen, anders zouden niet alle katholieke kinderen op de scholen plaats hebben en zou dus die glorie zijn getaand. Het schoolbestuur spreekt hier het woord *an den Goddelijken Heiland na«laat de kinderen tot Mij komen", en herinnert zich 2ijn goddelijke heilbelofte «wie een van hen °htvangt, ontvangt Mij en Hem die Mij Sezonden heeft". Welk een heerlijk werk van •christelijke liefde is het dan niet in den Persoon van het kind, Christus zelf te ont vangen en den Vader Die Hem gezonden hoeft, het kind door vorming van verstand on hart te sterken voor den strijd des levens, hot kind door aankweeking van wetenschap ®u deugd te behoeden voor afdwalingen. 2eker door aldus het kind gesterkt door Wetenschap en godsdienst te bewaren en to redden, volbrengt men een groot werk van christelyke liefde. Hierbij stelt spr. nog in 't licht, dat de kalmoes voor de katholieke school gegeven, o°n meer dan gewone edelmoedigheid ver- oischt. Wanneer men een arm kind een kleedingstuk geeft, heeft men daarover Zelfvoldoeningspijs en drank aan de arme z'eken verstrekt, geeft ons vreugde, veelal oen woord van dankbaarheid van nunnen kant. Maar de stille zelfvoldoening, het zoet Bevoel, dat aldus den barmhartigen wel doener streelt, heeft hij niet die een aalmoes voor het onderwijs geefthij ziet niet welk kind daarmede wordt gebaat, welk kind daarvan in de toekomst de volle vrucht plukt, maar God ziet alles en de aalmoes aldus met onbaatzuchtige liefde gegeven, zal zeker dubbel welgevallig zijn in Zijn oog. Maar hier doet zich wellicht weer gelden de koude opmerking omtrent de Staatssub sidie. Spr. uit daarbij als zijne meening, dat hoe rechtmatig die subsidie ons toe komt, hij ze uit geheel zijn ziel zou betreuren als da breede wijde stroom van katholieke offervaardigheid zou worden afgesneden door de nauwkeurig uitgerekende en afgepaste subsidie, als de subsidie van de neutrale staatskas de subsidie van de katholieke offerkas zou uitputtan. Waagt men het te zeggen «wij bunnen niet", dan acht spr. dat een zucht van kleiri- geloorigneid en kleingeloovig heeft hij de Schiedammers nooit gezien of gekend. Spr. acht integendeel het tekort gemakkelijk te dekken. Er zijn, zegt hij, 7000 communi canten in deze stadgaven zij ieder slechts twee kwartjes per hoofd, dan ware het tekort goeddeels gedekt. Maar spr. stelt zich een andere rekening voor. Zullen er onder die 7000 geen 5 gevonden worden die f100 kunnen geven, 10 die f50 kunnen missen en 25 die 1 25 willen afstaan. Onder die 40 goede gevers rekent spr. ook alle pastoors en kapelaans en heeft dan langs dien weg reeds f 1625 bijeen. Zoons en dochters van gegoeden en de meer bejaarden onder den burgerstand vormen een groep, waaronder er wel ge- Vonden worden bv. 100 die f 10 en 100 die f5 kunnen missen, van 200 van f2.50 en 200 van fl, dat vormt te zamen weer f2200 en met het vorig bedrag f3825 van 640 contribuanten. Bij den werkmansstand zijn er wel 100 die f0.50 willen geven en 100 die een f 0.25, 200 die 10.10 en 200 die f0.05 willen afstaan, vormende alzoo met 400 die 2£ cents kunnen geven, weer 1000 personen die f 115 bijdragen. De rekening staat dan reeds 1640 bij dragen met een bedrag van f3940. Er blijven dan nog maar 5000 com municanten over, die allicht 1 cent kunnen bijdragen en dan ontbreken er nog maar f50 aan het bedrag. Die f50 zijn reeds geschonken door een paar vrienden, die spr. aansprak om een bijdrage voor het noodlijdend katholiek onderwijs te Schiedam en hij heeft ze reeds medegebracht. Om het verwijt te ontgaan, dat hij, oud-pastoor, wel anderen opwekt, maar niet meedoet, wil hij onder vier zelf oogen mededeelen, dat hij er zelf nog f lOO bij doet. (applaus.) Nog kan hij mededeelen, dat het straks medegedeelde omtrent een oud-Schiedamsch weldoener die f 1100 schonk, zoo'n indruk heeft gemaakt, dat dezen avond weder een ander weldoener f 1100 heeft geschonken (applaus.) Durft men dan nu nog zeggenwij kunnen niet, dan zegt spr. gelooft dat ge kunt en dan kunt ge gelooft vast dat ge door uw liefdeofïers het tekort kunt dekken en dan zult gij het dekken. Ten slotte wekt spr. daartoe nog zijn hoorderen op, door den tegenwoordigen verwoeden strijd om het kind te vergelijken bij het woeden van Herodes in de dagen van den kindermoord te Bethlehem. Wat zouden wij, hadden wij in dien tijd geleefd, niet alles gedaan hebben om het Christuskind aan het moordstaal van Herodes te onttrekken. Welnu Herodes is herleefd in het moderne ofiicieele opvoedingsstelsel en zendt zijn trawanten uit met bet wapen der oogeloovige wetenschap om het Chris tuskind te treffen, niet naar het lichaam maar naar de ziel. Maar wij zullen dat kind, door het doopsel lidmaat der Kerk en erfgenaam des Hemels, niet aan den modernen Herodes prijsgeven wij zullen die ziel, waarvoor het bloed des Verlossers, tot den laatsten druppel op den Calvarieberg is gestort, niet aan het moordstaal van Herodes' krijgsknechten blootstellenwij zullen dat kind drukken aan onze borst, en het bedekken met den wijden, breeden mantel der katholieke offervaardigheid. Om het bloeiende leven van het kind, het Christuskind, te verzekeren, zal zeker een handje vol geld, aan de katholieke scholen geofferd, niet te veel zijn. Nadat de geachte spreker zijne gloedvolle rede, meermalen door applaus onderbroken en door een krachtig applaus als bezegeld, ongeveer aldus geëindigd had, nam de zeereerw. Deken het woord. Een aangename zoete heerlijke taak was 't hem namens het bestuur der St. Willibrordus-Stiehting oprechten dank te betuigen voor zooveel rijke gaven van geest en hart als hier zijn ten toon gespreid. Wij zijn dankbaar maar voldaan bovendien, zóo voldaan, dat hadden wij het in onze macht naast het ridder- en eerekruis dat sprekers borst reeds siert, zeker een derde zou prijken. Dankbaar zijn wij en voldaan voor de treffende juistheid en de glasheldere klaarheid, waarmede de hooge beginselen der Katholieke Kerk over de opvoeding der jeugd zijn uiteengezet. Bij velen ontbrak nog het juiste begrip, maar thans zijn alle beletselen voor de offervaardigheid weggenomen alle tegen werpingen zijn weerlegd; alle tegenstand is overwonnen. Geleid door het helderste licht hebben wij begrepen en ingezien getrof fen zijn wij door de rijke offervaardige lielde, waarvan spr. ons zulk een edelmoedig voorbeeld geeft. Door zijn heerlijk woord versterkt, zullen Schiedams Katholieken met vernieuwde kracht door daden hun offervaardige liefde toonen en het heerlijk woord onzer naburen herhalen«Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van het kind", de ziel van het kind.^dat behoort aan de ouders en zij die zij als hun plaatsvervanger kiezen, maar allereerst aan Christus Jezus, Die gezegend zij in de eeuwen der eeuwen Daverend applaus bezegelde ook dit dankwoord van den tijdelijken voorzitter der St. Willibrordus-Stiehting. Voorzeker is het evenals het heerlijke gloedvolle woord van Schiedams innig geliefden oud- pastoor in goede aarde gevallen. Moge in de naaste toekomst die gulden woorden rijpe vruchten voor den bloei van het katholiek onderwijs in deze stad opleveren blijven zij eene voortdurende herinnering en krachtige aansporing om voor degroote zaak van ons katholiek onderwijs steeds een open oog en milde hand beschikbaar te houden I iLfcrKMEKBi OVEKZICilT. 1 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De plechtigheid te Pretoria ter gelegenheid van de troonsbestijging van koning Ednard VII was een indrukwekkend schouwspel, zegt de correspondent van de Central News te Pretoria. Een groote menigte had zich verzameld op de markt, die afgezet was door compagniën Norfolks, Northumberlands en Ilampshires. Tegen den middag ging lord Kitchener en zijn staf tegen het gouvernements gebouw staan en generaal Maxwell, de gouverneur, las de proclamatie voor, waarin gezegd werd, dat «de hooge en machtige prins Albert Edward was geworden koning van het Vereenigd Konink rijk en opperheer van en over Transvaal." Daarop bracht de kapel van de Norfolks het volkslied ten gehoore en de koninklijke standaard werd geheschen. Lord Kitchener stelde een driewerf hoera op den Koning in, en »soldaten en burgers vielen hem hartelijk bij". De plechtigheid werd besloten met saluutschoten van het fort. Over de beteekenis van deze proclamatie met de woorden «opperste heer" wordt in de Engeische pers druk gesproken. Meerdere organen zien daarin een phrase, die aan alle partijen voldoening geeft, terwijl zij de deur openlaat voor alle mogelijke schik kingen. Terwijl toch overal elders in Kaap stad, Natal enz. Eduard VII eenvoudig ge proclameerd wordt als koning, noemt men hem in Transvaal «opperste heer", d.w.z. dat er nog een andere macht onder hem kan bestaan. Hieruit meent men te kunnen afleiden, dat Engeland alleen de «para- mouritey" de opperheersctiappij begeert. De conventie van 1884 verkiaarde, dat de Koningin suzereme was over Transvaal en nu is de Koning tot opperste heer uitge roepen. Hierdoor is, volgens de Star de gelegen heid geopend uit de moeielijkheden te komen. De Boeren zullen waarschyoiyk gaarne er in toestemmen zoo meent dit blad binr.enlandsche autonomie te ver krijgen, gepaard aan opperheerschappij van Engeland. De onderdeelen van de regeling zouden hunnen worden uitgewerkt in dien zin, dat alle belangen beschermd werden en de vrede zou worden gehandhaafd. Het is hier dat de invloed van den keizer van Duitschland zou kunnen worden berust, ten einde een atmosfeer van vertrouwen te krijgen en het giftige wantrouwen dat de vloek is van Zuid-Afrika te verdrijven. Wij zijn overtuigd dat, indien in deze richting gestuurd werd de oppositie de regeering zou steuaen. De heer Cnamberlain heeft een schoone gelegenheid zich en zijn land uit een netelige positie te redden en wij hopen dat hij deze in zijn samenkomst met den Koning beeft aangegrepen. Ook andere Engeische bladen o.a. do Westminster Gazette spreken in dezen geest en laten de mogelijkheid van eene schikking met Transvaal in hunne be schouwingen doorschemeren. Intusschen blijkt het, dat de Boeren zich al heel weinig van de proclamatie van koning Edward aantrekken, rnaar onver moeid voortgaan de Engelschen indringers te belagen. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1