de schitterend uitgedoste ureemde militaire attachés sterk de aandacht. Alles schijnt zonder ernstige ongelukken afgeloopen te zijn. Enkelen kregen slechts kneuzingen enz. Van anarchisten heett men, zoover men weet, niets gemerkt, ofschoon de politie eenige verdacht uitziende personen, blijkbaar zuiderlingen verwijderde zonder een renen op te geven. Nu de begrafenis is afgeloopen, gaat de Duitsche keizer Engeland verlaten. De Hohenzollern is reeds te Sheerness aange komen met het bevel Dinsdag den Keizer te Port Victoria at te halen. Zondag namiddag woonden de koning, de koningin, de keizer, de kroonprins, de hertog van Saksen-Coburg en alle Engelsche leden van het Koninklijk Huis den dienst bij in de St. George kapel. Daarna werd de groote menigte kransen in de kapel en het kiooster bezicntigd. De nijzetting van het lijk. te Frogmore heett heden-middag drie ure plaats. De oorlog in Zuid-Afrika. De opperbevelhebber van koning Eowards leger in Zuid-Atrika scmjnt de regeering van Zijne Bmsche Majesteit te willen inwijden door nu eens spijkers met koppen te siaan. Niet minder dan zeven kolonnes toch, wordt uit Pretoria gemeld, zullen het gedeelte van Transvaal, lusscnen Pretoria, JohannesDurg, Natal en Delagoa-baai schoonvegen. De zeven kolonnes zullen allen op een bepaalde plaats bijeenkomen en dan ongetwijfeld met nalaten eikaar hare ervaringen mede te dealen, die, als naar gewoonte, wel met zoo plezierig zullen zijn, want, de Boeren zullen ongetwijfeld reeds ingelicht zijn over Kitchener's groote plannen en zorgen uit het net te blijven Het is echter met goed te begrijpen, waar die zeven kolonnes eensklaps vandaan zijn gèkomen, daar er nog slechts een duizend man van de nieuwe troepen zijn aangeko men. Nu hangt het veel vaii af wat de Engelschen onder een kolonne verstaan, maar indien zij iets willen uitrichten, moeten ze toch van een tamelijke sterkte zijn en dan heeft Kitcnener dit kunststuk alleen bij elkaar kunnen krijgen ten koste van verschillende garnizoenen. De Boeren in het Zuiden en Oosten zouden hem deze drijf- jacht weieens in kunnen peperen door van de afwezigheid der garnizoenen gebruik te maken. Dat deze veronderstelling niet te gewaagd is, bewijst een telegram van Kitcheder van den 2n. waarin de plaats van afzending niet genoemd wordt. Daarin meldt de opper bevelhebber, dat de bezetting van Modder fontein aan den Gatsrand ten zuiden van Krugersdorp door duizend Boeren is aan gevallen. De ontzettingscolonne uit Krugers dorp gezonden, slaagde er met in te voor komen, dat de post genomen werd er zijn geen bijzonderheden ontvangen, maar de gevangen genomen officieren en man schappen van de bezetting zyn te Vereeni- giog saamgekomen Het schijnt, dat er ook aan de Portu- geesche grens, wellicht met ver van Lou- renijo-Maiquez, gevochten is. Een vrij on duidelijk telegram vandaar meldt Twee duizend Boeren, onder kolonel Blake, be vinden zich op Portugeesch gebied, ver moedelijk met het doel de hier aanwezige Boeren te bevrijden. De Portugeezen be sloten de alhier zich bevindende Boeren die weigeren zich aan de Engelschen over te geven, naar Madeira te zenden. Ongeveer honderd personen zijn gisteren in de hospi talen opgenomen, meest tengevolge van bezwijming en kneuzingen. Er hebben twee ernstige ongelukken plaats gehad, veroor zaakt door het slaan van een paard. Een draadbericnt uit Bloemfontein in dato 1 Februari meldt, dat De Wets co- lonne is gezien door de voorhoede van kolonel Marshall's strijdmacht. De Wet trok naar het zuiden tusscaen Sannaspost eu Taba'nchu met twee wagens en een aantal Kaapsche karren. De Standard verneemt uit Pretoria onder dagteekening 31 Januari, dat ex- president Pretorius van een bezoek aan generaal Botha is teruggekeerd. Zijn vredes- zending is volkomen mislukt. Bolha ver klaarde, dat zijn pogen nutteloos was en verbood hem nog eens met hetzelfde oog- merk te komen. Bij de begrafenis van Engelands Koningin was een feit te constateeren, dat vele Bóeren- vrienden ongetwijfeld aangenaam zal aandoen. Men zal gelezen hebben, dat de weg waar langs de begrafenisstoet trok, afgezet is geweest door militairen. Welnu hiervoor waren circa 30.000 man noodig en om dezen te kunnen bijeenbrengen, heeft de minister van oorlog bijna alle garnizoenen van Engeland, Schotland en Wales van troepen moeten ontblooten. Daarbij komt nog, dat de helft slechts uit geregelde troepen bestond. De rest waren yeomen en vrijwilligers. Men zal zich afvragen hoe Engeland den oorlog wil voortzetten, indien deze, zooals voorspeld wordt, nog minstens een jaar zal duren. Edward VII regeert over meer dan 400 millioer.en onderdanen, verspreid over het vierde deel van de wereld. Maar buiten het prachtige leger in Zuid Atrika en eenige garnizoenen in Indië en Ierland, d:e men niet kan ver zwakken, zijn er bijna geen soidaien meer. Sbads- en Gewestelijk Nieuwe. Schiedam, 4 Februari 1901. Ked. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Bede Tan pater Mohrmann. Adres—Brandersbond. In het adres van den Brandersbond, dat in ons vorig nummer even vermeldden, word' in het licht gesteld, dat de branderijen reeds sedert vele jaren veel moeite hebben 0I" zich tegen de beschermende rechten va" het buitenland staande te houden, zooda' de markten van Oostenrijk, Frankrijk e" Duitschland geheel voor den gisthandel ge' sloten zijn en de uitvoer per maand na»1" België van 200.000K.G. inl897tot pl.m. 50.000 K.G. in 1900 is verminderd, welke maar>' deiijke vermindering de productie van cir"a 50 branderijen vertegenwoordigt. De wetgeving van 1897 heeft aanleiding gegeven, dat de melasse veel meer dat» vroeger op spiritus verwerkt wordt, waar door dan ook de melasse-spiritus-producti® zulk een vlucht heeft genomen, dat terwij' er in 1896 slechts 26.500 heet. werd gefa briceerd, die hoeveelheid in 1897 tot 77.00öi in 1898 tot 104.000 en in 1899 tot 130.000 heet. ad 50% is gestegen en de productie ovef 1900, volgens opgaaf van deskundigen, 240 a 250.000 hectoliter of bijna de helft van de geheele productie van gedistilleerd in on5 land zal bedragen, terwijl de productie *a" graanspiritus in gelijke mate is verminderd; en dat terwijl in bijna alle landen w»®r suikerpremiën bestaan het stoken van melasse uit spiritus is verminderd. Dat de gevolgen van een en ander ni®' zijn uitgebleven, wordt verder in het adr®3 uiteengezet. Het verlies geleden in h«' zoogenaamde spoeliugdistrict alleen d°ot waardevermindering van de graanstokerije"' mouterijen, molens enz. bedraagt meer da" fl 20.000.000. Van de 491 graanstokerije" zijn er nog slechts pl. m. 160 in werking' de andere zijn stilgezet of gesloopt, altha"3 uitgebroken en aan hunne bestemming ont trokken. Hetzelfde is het geval met wind' en stoom molens en mouterijen, die sleet»'3 voor een gedeelte werk hebben. Het fortui" en het bestaan van het grootste deel d®1" ingezetenen hebben enorme schade geledeni en indien de regeering niet ingrijpt om aa" den tegenwoordigen onhoud baren toesta"" een einde te maken, zal de geheel® industrie volkomen ten gronde gaan. de graanstokenjen zullen dan tevens worde" geruïneerd de vetmesterijen in het spoel»"f>* district, de tuinderijen in het West land onze beroemde jenever-export, die all®1®'1 door de superioriteit van het Schiedams"*1' product tegenover de exportpremie gevend® landen zich nog staande kan houden. Verder wordt in het adres in hertnneri"# gebracht, dat de Kamer van Koophand®'' de Vereeniging tot verbetering van d®" toestand van den moutwijnhandel en d® Brandersbond, zich herhaaldelijk tot d®" Minister van Financien hebben gewend maatregelen hebben aangegeven, waarond®f er zijn die zonder bezwaar van '8 schatkist en zonder de suikerfabrikant111 of melasse-stokers te schaden, het voorid® staan der graanstokerjjen konden verzeker®"' welke maatregelen echter de goedkeur»"® van den Minister niet mochten wegdrag®"' Adressante wendt zich nu tot de Ka»"®r' die de groote waarde der industr1"" erkennende, door zelfs ter wille der b®®^ wortelsuiker-fabricage van het vigeeren vrijhandelsstelsel af te wijken, niet toelaten, dat een waardevolle industrie gronde wordt gericht door de aan su»k®r. premie verleende bescherming, temeer "a zuiks geschieden zonder schade van a»»"e belangen en zonder conflict met 1 vrijhandelsstelsel. da' Ten slotte wijzend op het immoreel® er in gelegen is een aloude indus"1' waarbij duizenden betrokken zijn, onmog® te maken door financieel een ander® steunen, vertrouwt zij, dat de Regeermg zU^t een schromelijke onrechtvaardigheid zal willen bestendigen, maar overtuigd het goed recht der graanstokers, coaa'- De gewone maandelijkache vergadering van den Ned. K. K. Volksbond, afd. Schiedam, werd Zondag-middag half een gehondea in de zaal van de Officieren-Ver- eeniging. De Voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, met gebed, de vergadering en riep den leden en donateurs, die in grooten getale waren opgekomen, bij den aan, vang der nieuwe eenw een haitelijk Welkom toe tevens den wensch uitsprekende, dat nog meer donstenrs de Bondsafdeeling mochten steunen. In deze bijeen komst dieude te worden herinnerd san het besprokene op SO Dec. 11. inzake de benoeming van 3 veriiienrs der boeken en bescheiden van den penningmeester, waarvoor spr. hoopte, dat zich het Tereisehte getal sou aanmelden. Verder zeide spreker dat binnen enkele dagen een heuglijk feest zal gevierd worden, nl. het huwelijk onzer Koningin, bij walk feest hij hoopt dat een kort geoed voor haar en haar bruidegom zal opstijgen van alle Katholieken, maar vooral van de Bondsbroeders, die zich in den loop der vorige week nog hebben kunnen overtnigen, dat ook priesterlijke deugd eu geleerdheid door de hooge regeering wordt op prijs gesteld. Onze plicht is dan ook, in overleg met het Centraalbestuur een telegram van gelnkwensching te lenden aan H. M. bij gelegenheid van Hoogatderzelver hnwelijk. Nog deelde spr. mede, dat er op den 6en Febraari a. s., des avonds te 8 uur, eene vergadering zal wor den gehouden van de leden van het oudersteaniogs- fouds, waarbij de opkomst van alle leden gewenscht is. Hier bracht de president in herinnering de feli citatie aan den heer Mr. Jansen, reehtsknndig adviseur van den bond, bij zijne benoeming tot ridder in de orde van den H. Gregorios den Groote, toen hij voor eenigen tijd den dag herdacht, dat hij vóór vijf-en-twintig jaren als secretaris optrad van de Ver- eeniging tot bevordering van Katholiek onderwijs in het bisdom Haarlem. Ben dankbetniging van Z,Ed. is bij het hoofddbestuur ingekomen. Verder deelde spreker mede, dat ook bij hem een verzoek tot inlichting is ingekomen omtrent den toe stand der werkeloosheid van de Schiedamsche werk lieden, van den heer van Wijck, lid der Eerste Kamer. Naar aanleiding van die inliehtingen heeft de heer van Wijck in de Eerste Kamer eene rede gehouden, waarvan het verslag aan het bestuur is toegezonden Hierna deed spreker nog een beroep op eenige leden van den Bond, om zich aan te meiden als commis saris van orde, dair het tegenwoordige getal te klein is. Ten slotte zeide de president, dat de vroeger aan gekondigde pogingen om nog meer donateurs en leden, door middel van rondgebrachte circulaires te ver- krijgeo, tamelijk goed zijn geslaagd, doch spoorde allen nog aan, om nog meer leden aan te werven. Alsnu kwam ter vergadering de eerw. pater J. H. M. Mohrmann, die, nadat de secretaris de notulen der vorige vergadering had gelezen, onder applaus den katheder besteeg. De welserw. pater Mohrmann, zeide, dat hij met een gevoel van blijdschap de herhaalde uitnoodiging omving om hier een spreekbeurt te vervullen niet om zijo persoon, maar omdat zij bewijst, dat de Bonds afdeeling wil blijven in vereeniging met de geestelijken dezer stad eD met hen wil samenwerken aan het wel zijn van dën werkman. Nadenkend over het ontwerp, waarover hij zou spreken, viel het hem in dat wij staan aan het begin eener eeuw en wij weinige dagen geleden een laatst vaarwel hebben toegeroepen aan de scheidende eeuw, die wij echter niet vergeten, want zij is de leermeesteres van velen die volgen. Christus is de Koning der eenwenhet verleden predikt ons het heden en het heden verzekert ons de toekomst. Wat zegt ons het verleden, het heden en de toekomst met betrekking tot Christus Kerk Zeer breed opgevat, wil spr. baar lijden en strijden in de laatatyer- loopen eeuw nagaan. Wat waa de Kerk van Christus voor honderd jaren, wat is zij thans, wat zal hssr toekomst zijn; deze vragen zullen het onderwerp zijn van sprekers rede. Daartoe schetste spr. ons is breede trekken het eind der achtiende eeuw. Hoe de revolutie, door'de Her vorming, de ondermijning van het godsdienstig gezag, en de slechte litteratuur voorbereid, een schok deed gaan door heel Enropa, de hoofden van Frankrijke vorsten en prinsen deed vallen om ten slotte zelf de hand te slaan aan den Plaatsbekleder van Chnstns, den 80- jarigen Pius VI. Geweldig uit zijn hoofdstad ont voerd, stierf hij den 22 Aug. 179® in ballingschap te Valence (Frankrijk). Maar hun, die toen dachten, dat het einde gekomen was, riep de Heer toeWat vreest gij kleinmoedigen." Want reeds was de man geboren die de revolutie breidelen zou, die God groot zou maken om orde in den chaas te brengen, totdat ook hij de hand Bloeg aan de tiaar eo de waarheid zon onder vinden van het woordraak niet aan het heilige. De man was geboren, die den opvolger van Pius VI, den zevenden Pins den zelfden langen en bitteren lijdens weg zon doen betreden, die zijn voorganger onder het Directoire was opgegaan, maar ook hij vermocht niet de Kerk van Christus te verniet gen en hij, die spotte met den banvloek, zag ia Ruslands ijsvelden de wa penen vallen nit de handen zijner soldaten, eu ging in ballingschap naar St. Helena, terwijl de Pauselijke balling naar zijne hoofdstad wederkeerde. Terwijl Napoleon iu zijn ballingschap op St. Helena al zijn keizersdroomen zag vergaan, zond de grootmoedige Pias hem nog een bode, die hem den Pauselijken zegen overbracht. Enropa herademde en onder de opvolgers van Pans Pins VII, Leo XII, Pius VIII en Gregorius XVI genoot de Kerk een betrekkelijke rust. Maar een lange lijdensweg was nog bewaard voor hem, die als Crux de Cruxe (kruis de krnises) was aangeduid. Spr. behoeft zijn beeld niet te schetsen. Velen staat Pius IX met zijn zacht gelaat en vaderlijke glimlach nog voor den geest. Er zijn wellicht in deze vergadering nog mannen, afstammelingen der Kruisridders, die goed en bloed voor Kerk en Paus veil hadden, wien spr. een eeresalunt brengt; zij kunnen getuigen hoeveel moeite het hun kostte het bevel om de wapeus neer te leggen en met welk een ontroering zij Pins laatsten zegen op het St. Pietersplein ontvingen. Na acht jaren te zijn ge weest de gevangene van het Vaticaan, legde Pms het moede hoofd ter ruste, het Lumea in Coelo verseheen aan den hemel, Petrus herleefde in Leo XIII Spr. schetste zijn roemvol pontificaat als een glorievol tijd perk ondanks de meeat schandelijke aanslagen en des afval van veel fianwhartig.n. Nooit is er zooveellicht uitgegaan van een koningstroon als van dezen Ge vangene van het Vaticaannooit is bet woord van een vorst zoo doorgedrongen tot het volk als van dezen Paus Leo XIII, de wachter op Siona tempel tinne, die de Loge brandmerkte ala het kind van Satan, die verschiLende dwalingen veroordeelde en de Summa van St. Thomas aanwees als de veilige leidende sterre op het doornige pad der wetenschap, die vorsten en staatshoofden doet luisteren naai zijn stem. Mannen van den arbeid - zoo bngeroer roept spr. zijn hoorderen toe - wie heeft de stem verheven voor uw belangen, wie heeft de handschoen voor u opge vat, was 't niet Paus Leo XIII, die de aandacht ge vestigd heeft op uwe rechten, maar u ook gewezen heeft op uwen christelijken plicht als onderdanen Zal Leo Xlfl nog laag het roer van Petrus' scheepje houden, wij weten 't niet. God alleen is 't bekend, Die reeds het oog geslagenen heeft op hem, die dat roer zal overnemen. Zal ook die opvolger zijn een Paus in boeien Wij weten het niet. Maar wij weten dat God steeds met Zijne Kerk zal zijo en de Poorten der Hel haar niet znllen overwinnen. Na aldus de Kerk van Christus met betrekking tot het Pausdom beschouwd te hebben schetste spr. Haar nog ia breede trekken in haie leden, daarbij met droef heid .getuigend, dat er zoovele lauwe en trage leden zyn, die de Moeder tot oneer zijn, niet bedenkend, dat zij zijn zonen der martelaren, zonen der Moederkerk, die op een lange heerlijke geschiedenis van 18 eeuwen kan wjjzen Tegenover hen die aldus de Moederkerk tot oneer zijn, kon spr. wijzen op die talrijke schare, die een heeriijk voorbeeld geeft van geloof eu liefde, die groote schare, die ver van het Vaderland het geloof der Moederkerk verkondigen aan de heidenen en hier vraagt spr. een bravo, een indrukwekkend aplaus, dat opstijgt voor den troon van God in den hoogen hemel voor den heiligen bisschop-martelaar, onzen roemrijken landgonoot mgr. Hamer, die onlangs in China als martelaar stierf. daverend applaus.) De mannen van geloof ontbreken niet in onzen tijd het geloof en de lielde apenbaren zich in die paleizen van liefdadigheid, waar dc engel der liefde zich buigt over de kinderen des volks en hen die warme liefde betoont, die alleen in de Kerk van Christus geboren is. Dat geloof en die liefde behooren ook te heerachen onder de mannen van den Volksbond, bedenkend dat de arbeid geen schande ia, maar die beschouwend in het licht des geloofs, behooren tevredenheid en onder werping onder hen te heerschen. Ten slotte hen opwekkend tot onderlinge liefde, stelt spr. de vraag, wat zal de toekomst opleveren Vrede of strijd? Rust en vrede zullen eerst der wereld verzekerd zijn als bet visioen van den ziener van Patmos in vervulling zal zijn gegaan, allen om het zelfde altaar zullen knielen. Intusschen honden wij onwrikbaar vast aan de rots van Petrus, waarvan hst Kruis in het heeriijk voile licht der waarheid schit tert, het glorievol licht van Christus, Die is gisteren, heden en in de verre toekomst. De weleerw. adviseur, daarna het woord nemend, zeide dat wij lang gewacht, maar eindelijk toch ver kregen hebben. Dikwfjls is san pater Mohrmann ver zocht hier als spreker op te treden, maar steeds waren er bezwaren. Dezen dag gaf ons het voorrecht zijn welsprekend woord te hooren. In een heerlijke schets deed hij ons zien de Kerk van Christns in de jongst vervlogen eeuw. Zeker znllen de mannen van den Volksbond niet willen zijn onder die lage flauwe Christenen, die de onde Moederkerk tot oneer zijn. Den wensch nitend pster Mohrman nog meermalen in ons miudeH te zien, biedt hij hem met den dsnk voor zijn welsprekend woord het eerelidmaatschap der Bondsaldeeling aan, opdat de band tusschen hen en die afdeeling te meer bevestigd worde- Daarna was aan het woord de president, die mede deelde dat zich drie leden als veriiienrs voor de boeken en de bescheiden van den penningmeester hebben aangemeld, nl. de heeren C. N. van Gerven, N. J. Elgers en en J. Companus. Nog zeide spreker dat hij voor een paar dagen een bezoek heeft gehhd van den heer W. v. d. Most, voor zitter van „Patrimonium" die een bezoek had gebracht aan het St. Liduina-gesticht. Zijn deel was om de ouden van dagen in dat gesticht, alsook in het St, Jacobsgaathus bij gelegenheid van het huwelijk onzer Koningin een feest te bereiden, waarvoor een oproeping i» gedaan in de beide Schiedamsche dagbladen. Giften tot dat doel worden ontvangen door de onderteekenaars van dat ingezonden stuk. Ten slotte zeide spr., in Maart a.s. 4 leden van het hoofdbestuur m° gekozen worden, waarvoor zich candidaten tot Februari kunnen aanmelden. u Niets meer aan de orde zijnde, sloot daarna Voorzitter met gebed de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2