Aan Hare Majesteit WILHELMINA op Haren huwelijksdag, 7 Februari 1901. ALGEMEEN OVEKZ1CHT. 6 Februari 1901. De oorlog in Znid-Afrika. Van het oorlogstooneel komt in de laatste dagen weer bijzonder weinig nieuws, maar te Londen wordt het volgende sen- satiebericht verspreid. De Londensche bladen melden, dat van niet-officieele zijde gisteren-middag te Londen bericht is ontvangen, dat de Boeren onder kolonel Blake, den bevelhebber van de Iersch-Amerikaansche brigade thans Lou- ren$o Marques bedreigen. De Portugeesche regeering heelt de medewerking van de Engelsche strijdmacht gevraagd. Verder wordt gemeld, dat het Engelsche Zuid- Afrikaansche eskader telegrafisch last heeft gekregen om onverwijld naar Louren^o Marques te gaan en Engelsche troepen in allerijl oprukken naar de Portugeesche grens. Volgens een draadbericht uit Maltha heeft de kruiser Pyramus iast gekregen naar de Kaap te vertrekken. Een draadbericht uit Kaapstad, in dato 5 Februari, meldt. Bij de vermeestering van den post te Modderfontein door de Boeren op den 30sten Januari hebben de Engelschen verloren 1 officier gesneuveld, 1 officier gewond en 28 man gesneuveld en gewond. Het regeeringsblad maakt bekend, dat de invoer van goederen naar Transvaal weer veroorloofd wordt met vergunning van de militairen en tegen betaling van invoer rechten. De door het ministerie van oorlog open baar gemaakte verliezenlijst wijst uit dat de Engelschen in het gevecht tusschen Knox en De Wet op 31 Januari bij Welkom hebben verloreneen officier gesneuveld, vier officieren gewond vijf man gesneuveld 38 gewond. De correspondent van de Times te New- York verklaart, dat De Wets handelwijze tegenover de vredesagenten van Kitchener door de openbare meening in de Vereenigde Staten als schandelijk wordt gebrandmerkt De Tribune schrijft, dat de held van gisteren thans een misdadiger is geworden (1) Central News verneemt uit Harrismith dat het legerbestuur de burgerlijke bevolking van Senekal, Lindley en Beitz heeft gedwongen te vertrekken, teneinde de krijgsoperatiën niet te belemmeren. Koning Edward, keizer Wilhelm, de hertog van Connaught en de kroonprins, zijn gisteren-middag uit Windsor te Londen gekomen. Zij reden van het Paddington- station door Hydepark naar Marlborough- House in open rijtuigen, tusschen de langs den weg geschaarde menigte door. Het volk bracht den Keizer een luide ovatie. Keizer Wilhelm is gisteren-middag om Vier uit Londen naar Pont Victoria ver trokken, waar hij om half zes aan boord van de Hohenzollern in zee is gegaan. De Koning vergezelde hem naar het station. De menigte op straat juichte hem warm toe. Bij de beraadslaging in de Italia ansche Kamer over de interpellatie naar aanleiding van het gebeurde te Genua heeft de minister-president Sarocco de kwestie van vertrouwen gesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Februari 1901. Het Koninklijk Huwelijk. Door den majoor-commandant der dd. Schutterij werd gisteren-avond in de schouwburgzaal der Officieren-Vereeniging den leden der Schutterij met hunne dames een feestavond aangeboden, bij gelegenheid van het huwelijk van H.M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. Met het corps officieren was bijna de geheeie schutterij present benevens tal van genoodigden, waaronder de leden van de Vereeniging »het Vaderland Getrouw" op wier borst de eereteekenen prijkten. Een afwisselend programma heeft de aanwezigen een genoeglijken avond bezorgd. Behalve een zestal nummers door de Schutterij-muziek uitgevoerd, zong het zang koor van de afdeeling Schiedam van den Nederl. Protestantenbond, onder leiding van den heer J. van Rhijn Jr., een viertal vaderlandsche liederen. Ook de Schiedam- sche Toneelvereeniging sTalma" verleende tot het welslagen van het feest hare mede werking, door een paar tooneelstukjes op te voeren. Eene vroolijke stemming heerschte er, die nu en dan in een geestdriftig applaus overging, als het goldt ons vorstelijk huis of de eer van Neêriands vlag. Een geanimeerd bal besloot dezen feest avond. Wat ging zij heden-morgen blij ter school de lieve jeugd wat straalden die gezichtjes van vreugde bij de ge dachte aan hetgeen haar te wachten stond Ja, zij had het reeds van ouders en onder wijzers gehoord, dat bij gelegenheid van het huwelijk onzer geliefde Koningin haar vanwege het gemeentebestuur een feestje was bereid. Uitgedoscht in haar Zondags pakje, getooid met oranjesjerpen in allerlei vormen, verlangend naar de dingen die komen zouden, spoedde zij zich schoolwaarts. En ja, daar had ook alles een feestelijk aanzien. Zoowel op de openbare als op de bijzondere scholen, waren alle klassen in feestlokalen herschapenslingers in de vaderlandsche kleuren, portretten van de Koningin en haar aanstaanden Gemaal te midden van vlaggen, opschriften, heilwen- schen, alles stemde heden tot feestvieren. Hoe gingen de harten dier kleinen open bij het zien van dat alles. Maar nog meer. Geer. schrijven, geen rekenen, doch alleen zingen stond dezen morgen op het leer plan, zingen uit volle borst, en tot afwisseling eer. onthaal op limonade of chocolade met broodjes en bruidsuikers. Heerlijk heeft zij genoten de spes patriae, uit duizenden kelen weergalmend den kinderlijken heil- wensch voor het Vorstelijk paar. Als eene herinnering aan dezen feestdag heeft daar enboven elk kind nog eene fraaie plaat, voorstellende het Koninklijke Bruidspaar ten geschenke gekregen. Alle scholen werden bezocht door de plaatselijke autoriteiten, die op sommige scholen door enkele leerlingen met echt kinderlijke toespraken werden verrast en bedankt. Tot ons genoegen kunnen wjj mededee- len, dat de commissie die zich beijverde den verpleegden in het St. Jacobs-gasthuis en het St. Liduina-gesticht op den huwe lijksdag der Koningin een genoeglijken avond te bezorgen, geslaagd is in haar pcgen. In het geheel is ontvangen een bedrag van f 77,275, eenige bons voor suiker, koffie, thee en sigaren alsmede een bon voor honderd taartjes. De gelden, en wat verder verkregen werd, - worden naar gelang van het aantal ver pleegden verdeeld over de beide gestichteu, waar 't zeker morgen-avond volop feest zal zijn. Plaatsgebrek noopt ons het vermelden voor eenige nagekomen giften voor het katholiek onderwijs tot het volgend nummer uit te stellen. Naar wij uit goede bron vernemen, is er aan het ministerie van Financiën ernstig sprake van Art, 104der wetophetgedistilleerd in verband met Art. 5 der wet van 23 Dec, 1880 aan eene herziening te onderwerpen, ja al de kortingen af te schaffen, omdat, zoo 't schijnt, door eenige distillateurs misbruik gemaakt wordt. Zooals uit achterstaande advertentie nader blijkt, zal op Woensdag 13 Februari in »Mussis Sacrum" een concert worden gegeven onder medewerking o. a. van den heer Bart Verhallen, wiens verdiensten op dit terrein voor Schiedams kunstlievende ingezetenen wel niet behoeven te worden uiteengezet. Van de overige personen, die tot dit concert medewerken, kunnen wij het volgende mededeelen De heer Henri Hack heeft, na zijn diploma aan het conservatorium te 's-Gra- venhage behaald te hebben, zijne studiën voltooid bij professor Heerman te Frank furt a. M. De heer Van Isterdaël, die den eersten prijs van het conservatorium te Brussel verwierf, is de solo-violoncellist van het Fransche opera-orkest aldaar. De heer Schouw is aan het koninklijk conservatorium gediplomeerd. Mej. Seret is na in het vorig jaar aan het koninklijk conservatorium te zijn gedi plomeerd, in verschillende plaatsen van ons land met succes opgetreden. De namen en het verleden van hen die tot concert medewerken, waarborgen aldus, dat werkelijk een avond vol kunstgenot zal geboden worden. Heden-nacht is door eenige baldadigrn door het uitsnijden van een ruit uit de winkelpui van S. van Leeuwen, wonende in de Noorderstraat een flesch met zuurtjei- bemachtigd. De flesch is ledig teruggevonden, terwijl de infioud er van nog hier en daar verspreid lag. Te Vlaardingen zal thans in verband met het huwelijk van H. M. de Koningin uitvoering worden gegeven aan het plan om een monument te stichten als gedenk- teeken aan de troonsbestijging van H. M. BINNENLAm EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Februari De Eerste Kamer heet aangevangen de behandeling der K inderwetter. De heer Van derBiesen bestreed het ontwerp omtrent de vaderlijke macht en de voogdij. De heer Van L i er verdedigde de hoofd beginselen van dit wetsontwerp. De heer Van den Biesen heeft vele en groote bezwaren tegen dit ontwerp vooral wegens de gemakkelijke ontrekking uit de vaderlijke macht, de nevelachtige bevoegd heid van den voogdijraad en de reeks van formaliteiten van het huweljjk van minder jarige weezen. De heer ViielanderHein wilde een blijk van waardeering geven voor de nauwlettende zorg door den minister van Justitie aan den wetgevenden arbeid gewijd, maar deelde overigens grootendeels de bezwaren door den heer den van Biesen ontwikkeld. De minister van Justitie, de heer Cort van den Linden, lettende op de instem ming welke dit ontwerp bij alle staatkundige partijen heeft gevonden, vleit zich dat deze wet werkehjk een nationale wet zal worden. De ontzetting van de vaderlijke macht zal niet in alle gevallen moeten plaats hebben zij zal slechts uitgesproken kunnen worden, wanneer het belang van het kind dat eischt. Een voogdijraad draagt geen inquisitoriaal karakter; de rechter zal dien raad hooren, niets anders dan dat en particuliere ver eeniging zuller. in dien voogdijraad een tusschenpersoon vinden. Met de formaliteiten voor de sluiting van een huwelijk houdt dit onderwerp geen direct verbandmaar de minister is toch ook niet geneigd daarmee te breken bij het ontwerp op de natuurlijke kinderen. Aangaande de zekerheid van de onder de voogdij berustende fondsen, zegt de minister, aat tegenwoordig door Financiën moderne brandkasten zijn aangeschaft m overleg met den minister van Financiën, die de schildwachten heeft opgeheven aan de kantoren der betaalmeesters. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Woensdag 11 ure behandeling van de beide andere ontwerpen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der provinciën aan de gemeentebe sturen eene opgave verzocht van het aantal ambtenaren werklieden daaronder be grepen in vasten dienst der gemeenten. Deze gegevens zijn noodig voor het onder zoek naar de mogelijkheid, om tot pension- neering dier ambtenaren, na vervulling van een nader vast te stellen aantal dienstjaren over te gaan. De heer de Monbel, gezant van Frankrijk bij ons Hof, is door H. M. de Koningin benoemd tot Grootkruis der Oranje Nassau- orde. De Fransche gezant zal Donderdag avond de residentie verlaten en zich naar Italië begeven, waar hij den 15en dezer in het huwelijk treedt met prinses Borghese. A(jeh. De correspondent der N. R. Ct. te Bata via seint onder dagteekening van 5 dezer Ëatoe Iiik werd door ons genomen na een hevigen tegenstand. De vijand liet da benting in de lucht springen. De vijand had 70 dooden. Aan onzen kant sneuvelden en werden 35 gewond, onder wie de luite nants Verschuir en Van der Wielen en de kapitein der mariniers Gauw. De JV. R. Ct. voegt er aan toe De sterke benting van Baioe Ilikin Sama- langan is bekend door de vergeefsche pogingen van generaal Van der Heijden in 1880 om haar te veroveren. Uit een door ons enkele dagen geleden medegedeeld telegram van het Hbld. bleek, dat onze troepen op weg er neen waren. Aan het groote verlies ook aan onzen kant blijkt wel, dat de inneming vau de heining geen lichte taak geweest is al is de bestorming thans gelukkiger af* geloopen dan in 1880. Het Koninklijk Huwelijk. H. M. de Koningin en Z. H. de Hertog ontvingen gisteren-ochtend de hoofden van het corps Diplomatique, met hunne dames, die de gelukwenscben hunner gouverne menten kwamen aanbieden, onder hen de Britsche gezant sir Howard, de Portugee sche gezant en dr. Leyds van de Trans- vaaische Republiek. Gisteren-namiddag is nog in de Residen tie aangekomen Z. D. H. de Vorst van Wied. De Erfprins en de Erfprinses, benevens Prinses Louise van Wied, waren aan het Staaatsspoorstation aanwezig om den Vorst te begroeten. Tot gelijk doel waren tegenwoordig Hr- Ms. Kamerheer Baron v. Tuyll van Seroos- kerken en de ordonnance-officier van H. M« luitenant jhr. Six. De Vorstelijke Gasten, voor zoover zij nog geen Nederlandsche decoratie hadden, ontvingen van H. M. het grootkruis in een der Nederl. orden. De gewoonte in ons land is om den laatsten avond der bruidsdagen zonder feestelijkheid door te brengen. In Duitschland viert men den »Polterabend". Aanstaanden Woensdag is het plan ten paleize een echten sPolterabend" te houden. De gasten zijn de vorstelijke personen en vertegen- digers der groote mogendheden, die het huwelijk komen bijwonen. De hofhouding draagt zorg voor de amusementen. Histo rische tableaux zullen worden opgevoerd, die gearrangeerd zijn met behulp van eenige Daar was een bloemknop, maag'lijk wit, In Holland's tnin ontsproten, Door jong en oud werd 't bloemken teer, Met d' êelsten dauw begoten, Want 't was het eenigst bloempjen, dat Er bloeide in Holland's gaarde En wie er leeft, en wie er zwoegt, Hij houdt dat bloempje in waarde. Nu heeeft die roze een lieren stam Zichzelve als steun gegeven Opbloeiend, jong in levenskracht Begint ze een héél nieuw leven. Bloei, jonge bloem van Holland's tnin Met liefelijke geuren, Beschaduwd door de Oranjevaan En Nêerland's fiere kleuren. Klem vast U aan dien kracht'gen stam s Het volk, uit land en stede, Het volk, dat leeft in Holland's tuin Brengt voor U, bloempje, een bede uOranje bloem, bloei lang nog voort ^Gevierde Koninginne *Wij deelen in Uw blij geluk ,Op 't huw'lijksfeest, Vorstinne!" Frahs Schiphorst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2