Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Woensdag 13 Februari 1901. l\o. 6924. bureau "28otersfraaf 50. 11M Feuilleton. PBIJ8 TAK DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 franco per post door geheei Nederland - 2.— Afionderiiike Nummers i- 0.05 PB IJS DKB ADVKBTKKTI6K: Van 16 regeis'1 i j i i ƒ0.60 Elke gewone regei meer IJ -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AXttKMKEA OVERZICHT. 12 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. Oe toestand op het oorlogsterrein is ver van gunstig voor de Engelschen dit blijkt duidelijk uit de telegrammen die ons van daar gewerden. Er is heftig gestreden in "®r oosten. Aan beide zijden werden hevige v®Hiezen geleden, maar het feit blijft bestaan, dat de Boeren nog vol goeden J^eed door blijven vechten, ondanks dat er roeders en verwanten naast hen vallen, dat het geen guerilla kan worden genoemd, dat het geen stroopende benden zijn, maar dat wel degelijk een zeer goed georganiseerd, vast beraden leger in het veld staat, dat z®lfs niet schroomt offensief op te treden, ^elen zullen met ons nieuwsgierig zyn Uaar bijzonderheden omtrent de laatste Sevechten, maar lord Kitchener is zoo karig met zijn woorden, dat, behalve aan- fuliingslijsten van verliezen, wij wel niet v«el zullen vernemen. De verbindingslijnen hebben het ook thans feer hard te verantwoorden. De Boeren 'aten trein op trein derailleeren en zij zijn 'n hun recht. Het feit, dat ook passagiers geplunderd zijn, zou zeer te betreuren zijn, 'Uaar het is niet onmogelijk, dat de Engel- sche officieren als passagiers doorsmokkelen, Sooals zij reeds generaals in ambulance- ffagens door de Boeren-liniën heen wisten te brengen of gewichtige papieren in een trein, waarin een Amerikaaosche consul ffas gezeten. En in dit geval hebben de Koeren gelijk. Trouwens door hun handel wijze in dezen oorlog hebben de Engelschen bet recht verloren aanmerkingen op an deren te maken. Volgens den correspondent van de Stan dard trok generaal Botha zich Donderdag 'Uet groote commando's nog steeds terug v°or de verschillende colonnes. Hij was Ken vriendin van de Koningin, Uit het Fransch door F. H. 1) a Den 5n October 1789, wandelde Maria- ntoinette zonder geleide in haar tuinen an Trianon rond; de lucht was betrokken J1 des avonds begon het te regenen de ^°ning was op de korte jacht te Meudon et Parijsche ieger, door een troep vrou- voorafgegaan, marcheerde naar Ver- »h m °Pwaarts om den bakker," de (U erin" en den «kleinen bakkersknecht f e «boulanger," la »boulangère" et le mitron") te halen. den deze meni8te hij den ingang van n weg naar Parijs verscheen, vaardigde v 1 tegelijkertijd, dat de Koning daarvan ttigd werd, eeu renbode naar de toen bij het plaatsje Arasterdam en was blijkbaar van plan naar de grens van Swaziland op te rukken, waar een zeer geaccidenteerd terrein is. Het plan van generaal French is om de vervolging tot bet uiterste door te zetten en te verhin deren, dat Botha door de Engelsche liniën heen breekt. Volgens denzelfden corres pondent zijn de Kaffers rondom Leydsdorp in opstand gekomen en rukken zij op Pie tersburg aan, waar de families die gedwon gen werden achter te blijven, zich zeer ongerust maken. De opstand is ontstaan door het uitpersen van de Kaffers door de Boeren (!j Natuurlijk I Welke families zich beangst moeten maken, is niet duide lijk, daar onlangs geseind werd, dat alle Engelschen uit het dorp waren verwijderd. Waarschijnlijk is van het heele bericht niets aan. Een draadbericht uit Oost-Londen meldt, dat thans bijzonderheden zijn ontvangen over het gevecht in de Tubalsbergen, halverwege Bloemfontein en Smaldeel. Den 30sten Januari viel een Engelsche kolonne met een convooi bijna in een hinderlaag, die haar gelegd was door een veel talrijker atdeeling Boeren onder De Wet. De Engelschen moesten aftrekken met zware verliezen en een maxime-kanon in den steek laten, dat onklaar was geworden. De kolonne slaagde er ten laatste in zich bij Knox te voegen en te Bloemfontein terug te komen. Te Durban is bericht ontvangen, dat de Boeren weer een trein uit het spoor hebben laten loopen bij Vlakiaagte, den dag na het eerste ongeval bij Vlakfontein. Een trein met spoorwegwerkers en een trein met militaire voorraden zijn ook in die buurt vernield. De Daily Mail verneemt uit Maritzburg, dat in het geheel 15 reizigers op den trein, die Woensdag werd aangevallen, gewond zijn. Donderdag hebben de feoeren drie Koningin af om haar te verzoeken het slot weder te betreden. Men vond haar nedergezeten in de grot, de hand onder de kin, al peinzende Toen zij kennis had genomen van den bode, liet zij over al die geliefkoosde plekken, over die bosschages, welke zij had geplant, over die grasperken welke de herfst met geel geworden bladeren bedekte, een gerekten blik gaan den laatste en, zich vooroverbukkende, plukte zij aan den kant van een laan eenige halmpjes witte nachtviolier, die zij aan het lint van haar ceintuur hechtte, en die daaraan bevestigd bleven gedurende de lange uren van dien verschrikkelijken dag waarop zij den Dauphin zich had moeten hooren toe voegen «Moeder, ik heb honger 1" De kreet van het kind van den arme, dien God, door den mond eens Koningszoon, naar het hart van deze Koningin, die moeder was, deed opstijgenDeze eenige bloemen waren alles wat haar overbleef van haar Trianon, dat zij zoo zeer had liefgehad en dat zij niet meer vermocht weer te zien. Ja allesde vrienden der voorspoedige tijden waren verdwenen bij het eerste kenteeken van den storm, daags na de treinen tusschen Val en Vlakiaagte met dynamiet van het spoor geworpen. De treinen vlogen van de staven en het spoor werd verwoest, maar het vuur der Boeren trof geen doel. Draadberichten uit Kaapstad melden Alles te zamen zijn er tot dusver tien vermoedelijke gevallen van pest geweest, negen er van kwamen bij kleurlingen voor. Er worden scherpe maatregelen genomen om de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Ratten en muizen worden uitgeroeid. De groote sterfte onder deze dieren trok de aandacht en zoo ontdekte men de pest. De regeering heeft besloten aan de vreemde mogendheden kennis te geven, dat Kaapstad een met pest besmette haven is. Er zijn den lln drie nieuwe gevallen voorgekomen. Er wordt een tijdelijk militair hospitaal gebouwd. Volgens een draadbericht uit Cradock zijn in een gevecht bij Klippoortjunctie op Vrijdag twee man van de South African Light Horse gesneuveld, vijf gewond en vijftien gevangen genomen. De correspondent van de Times zegt in een resumé van de krijgsverrichtingen in de Kaapkolonie o.a.Het blijft mogelijk, dat De Wet in de kolonie valt, want aan het eind van een manifest, dat ook Steyn heeft onderteekend, zegt hij «Ik zal naar de Kaapkolonie gaan, om de Kaapsche Boeren in onzen oorlogsjammer te laten deelen." Men schat De Wet's aanhang op 2400 man met twee vijftienponders, een maxim en een (op de Engelschen in het oosten van den Vrijstaat veroverden) pom-pom. Kolonel Scheimbrucher heeft aan zijn kiezers gezegd, dat het Kaapsche parlement vermoedelijk pas in September weer bijeen zou komen, er bij voegende dat zelfs in het Kaapsche parlement landverraders zaten De Engelsche regeering zal misschien moeten tusschen beide komen in de Kaap- inname van de Bastille, was de graaf van Artois met Vaudreail vertrokken, waarmede zij het sein tot uitwijking gaven de Polig- nais waren voor de uitbarsting van den algemeenen haat gevlucht; later had de abbé Vermand zich uit de voeten gemaakt de anderen hielden zich bedaard of verborgen zich alleen diegenen bleven over, welke in de toewijding tot aan den dood zouden volharden. Onder deze getrouwen der rampzalige dagen was een vrouw, de schoonheid, de toegenegenheid en de deugd zelvehaar leven zou daarover een bladzijde beslaan, en het verhaal van haar dood heeft boek- deelen gevuldmen noemde haar aan het hot de «kleine Prinses"; haar naam was Marie Louise Thérèse de Savoie—Carignan, prinses-douairière de Lambaile en opper- bewindhebster van het Huis van de Koningin. Bij den aanvang van de Revolutie had z'j de wijk genomen naar de Staten van Savoje, doch toen zij de rampspoeden vernam waarmede de Koninklijke familie overstelpt werd, haastte zij zich naar Parijs terug te keeren om er de gunst te vragen, haar gevangenschap te mogen deelen. Zij stond op haar zoo gevaarvoilen kolonie om een oorlogsbelasting op te leggen. Aan de Daily Mail werdt uit Kaapstad geseind, dat Broadwood een belangrijk commando krijgt. Er zijn rondom Kaapstad achttien forten in aanleg en reeds zoo goed als voltooid. Naar aanleiding van de commentaren, die in de pers zijn verschenen over de uitdrukking opperheer van en over Transvaal" in de proclamatie van koning Edward VII, is Central ISeivs gemachtigd te berichten, dat de proclamatie, in Transvaal uitgevaardigd, in dezeltde bewoordingen is vervat als in elke andere kolonie van het rijk. De opstootjes door de liberale studenten te Madrid verwekt, hebben zich gisteren herhaald. De lawaaimakers wierpen met steenen naar de agenten, die met behulp der gendarmerie het canaiije uiteen dreef, dat riep Leve de vrijneid, Weg met de Jezuïeten Een politieagent werd gewond. Verscheidene studenten zijn gearresteerd. De minister is van plan zich van een tijde lijke opheffing der grondwettige waarborgen te bedienen. De regeering beschouwt de betoogingen in de provincies als ernstig De manifestanten te Saragossa zijn gisteren weder begonnen en geestelijken zijn daar lastig gevallen. Sagasta heeft in een interview ver klaard, dat de huidige toestand is toe te schrijven aan de tegenwoordigheid van den graat van Caserta (vader van den aan staanden gemaal der prinses van Asturië). De regeering hoopt, dat de beweging op den dag van het huwelijk zal ophouden. Ik geloof het echter niet. Ik ben integen deel verwonderd over het weinige gewicht dat zekere personen hechten aan de ge beurtenissen, omdat men nooit kan weten hoe zij afloopen. Aldus besloot Sagasta. De president van den ministerraad ver klaarde in een interview, dat de rustver stoorders uit verschillende elementen be- post in de Tuderieën, op den morgen van den 15n Augustus 1792; aan den arm van den heer d'Abancourt, minister van oorlog, toog zij dwars door de verwoede en gewa pende menigte heen, welke den doorgang van de tuinen versperde, en begeleide de Koningin naar de vergadering. Twee dagen later was de «kleine prinses" met haar onttroonde Meerderen in den. Temple opge sloten, in dien somberen toren waarvoor Marie Antoinette, in de schoonste dagen harer regeering, ik weet niet welken instinctmatigen afkeer gevoelde. Doch de doorluchtige hovelingen van den rampspoed, die tot nu toe de konink lijke, familie gevolgd waren, mochten evenwel niet langen tijd de gevaarvolle eer genieten, waarnaar zij gestreefd hadden. In den nacht van den 19n op den 2Un Augustus verschenen er twee officieren van de burgerwacht, «in opdracht ai de personen weg te geleiden, die geen deel uitmaakten van de tamiiie Capet." Men voerde Madama de Lambaile naar het Stadhuis, waar Biilaud- Varennes haar onder vroeg dit was de eerste nait, en van daar bracht men haar over naar ae gevangenis van de la Force, waar zy werd opgesloten. Wordt vervolydj NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1