Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaar Donderdag 14 Februari 1901. i\o. 6925 ÏSureau «Sofersfraaf 50. MltffflffiCt ft or PRIJS TA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonder jiike Nummers PRIJS DKK ADTBRTEXTIÈS: Van 1—6 regels'; j J ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ILGEMEES OVERZICHT. 13 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten-oogst uit Zuid-Afrika is ook «den weder bijzonder schraal. Weinig elangwekkende berichten komen er van uitgestrekte oorlogsterrein. En toch Roeten er in het bergachtige oosten van ransvaal, op de grens van Swasi-land, waar ®*n sterke Boerenmacht volgens de Engel- ®che opgaven wel 8000 man 1 onder com mando van generaal Botha tegenover de 2«ven colonnes van Kitchener staat, gewich- llg« dingen plaats grijpen evenals ten zmden van Jagertontein, bij de Oranje-rivier, ^aar elke beweging van De Wet de aan dacht verdient, wijl lord Kitchener van zijn lnVal in de Kaapkolonie het ergste heeft to duchten. De Londenscbe avondbladen vernemen u't Pretoria, dat De Wet Zondag-nacht de Oranje-rivier is overgetrokken enkele mijlen ten noorden van Norvalspont en in de r'chting van Philipstown trekt. Vijf Engel- sche colonnes vervolgen hem. Alle driften Zljn goed bewaakt en ondermijnd. De Boeren-commando's, die reeds vroeger 'n de Kaapkolonie zijn gevallen, schijnen z'ch daar nog ongestoord te bewegen. Te Oolesberg werd bericht ontvangen, dat een Doeren-afdeeling eergisteren bij Hamelfon- l«in is opgedoken. Er is gevochtenDe Engelschen kregen een doode. De bergen bÜ Donkerpoort zijn vol Boeren. Een draadbericht uit Williston meldt, dat de kolonne van generaal Delisle eergis- ter«n aldaar van Calvinia is aangekomen. Z9 legde 115 KM. in 48 uur af. De Boeren 2>jn naar Van Wijksvlei getrokken. Volgens draadbericht uit Maseroe hebben d® Engelschen Treksburg bezet na geringen l®genstand. De Boeren zijn Wepener binnengetrokken, nadat de Engelschen dit °ntruimd hadden. Feuilleton. Een vriendin van de Koningin. Uit het Fransch door F. H. 2) La Force een voorbeschikte naam v k .ake''S« ®n sombere gebouw had tot erblijt gediend van den broeder van den Lodewjjk, Charles, Koning van Sicilië, aarnaar een straat van het nieuwerwet se Parijs nog den naam draagtlater ^angekocht door den hertog «de la Force," jj00 _^as het heerenhuis eenige jaren vóór Omwenteling in gevangenis veranderd 5 Worden. Zich weinig bekommerend om oordafleidingen, noemde de Parijzenaars n®t de «Grande-Force." Het is aldaar dat Madame de Lamballe dial heengevoerd. Zij, de beklagenswaar de «kleine prinses" was onkundig van Kitchener seinde gisteren uit Pretoria, dat French een convooi van 15 wagens en 15 karren genomen heeftbovendien maakte hij 45 Boeren gevangen. De Engelschen kregen een gewonde. De correspondent van Central News te Standerton seint, dat Kitchener in den loop der week Botha's strijdmacht in Oostelijk Transvaal een zwaren slag zal toebrengen. De correspondenten van andere bladen seinen, dat Botha's macht omsingeld is en slechts in de richting van Swazieland kan ont snappen, maar enkel ten koste van den geheelen legertros. De Daily Mail verneemt uit Pieter- maritzburg, dat de justitie in Natal de draden heeft ontdekt van een groot kom- plot, 'twelk de oorzaak is geweest van diefstallen bij de intendance, die de Britsche schatkist op duizenden komen te staan. Verschillende hooggeplaatste personen in Natal heeten betrokken te zijn bij dit schandaal. De Daily Mail ontvangt uit Lissabon een telegram, dat de gouverneur van Mozam bique bezwaar maakt tegen het zenden van een Portugeesch expeditiekorps, omdat het toch veel te laat zou komen. De drukke wisseling van telegrammen tijdens het ver. blijf van den koning van Portugal te Lor.den tusschen Londen en Lissabon maakt het zeker, dat er gewichtige Angio-Portugeesche afspraken zijn tot stand gekomen. Een te Lissabon verschijnend blad, welks vertaalde titel luidt»De Wereld" bevat een zeer heftig artikel tegen de staatkunde van het tegenwoordige Portugeesche Kabinet. Wij maken ons zeiven ongelukkig door het schenden der neutraliteit, zegt het, Portugal doet ondanks den betreurenswaardigen toestand van zijn financiën, zeer belang rijke uitgaven, teneinde versterkingen te kunnen zenden naar Mozambique en zijn verbond met Engeland zal voor het land noodlottig blijken. De Köln. Ztg. schenkt intusschen weinig al den haat tegen haar in opstand ge komen alleen in een hoog vertrek, door leed overstelpt, had zij, gedurende zes doodelijk angstvolle dagen, geweend en gebeefd. Den 3n September, rumoer in de straat vernemende, schoot zij haar blik van omhoog tusschen de ijzeren spijlen van haar venster naar omlaag, doch een stortvloed van scheldwoorden en van gebrul deed haar terugdeinzenaan den voet der gevangenismuren had zij een woedende menigte ontwaard die, onder het uiten van moordkreten, met den vinger naar haar wees. Toen wierp zij zich «daar zij geen moed meer bezat waar zou het beklagenwaardige schepseltje dien verzameld hebben I" op de ellendige rustbank neder, welke haar tot slaapstede diende, terwijl zij zich het hoofd verborg, de oogen sloot, wiji zij niets meer wilde zien, niets meer wilde hooren. Het is in dien toestand dat de wachters haar vonden, welke, omstreeks vier uren, haar kamer betraden en haar het bevel gaven zich overeind te richten. Zij volgde hen. Beneden aan de trap ge komen werd de deur geopend; op de binnenplaats bevond zich het volkstribunaal, vertrouwen aan het boven medegedeelde Daily Mail-bericht, volgens hetwelk eerst daags de plechtige bekrachtiging van het Engelsch-Portugeesche tractaat zou zijn te wachten en het blad kan nog veel minder gelooven, dat Engeland inderdaad van zijn behoeftigen kleinen bondgenoot militaire hulp zou aannemen. Dat ware immers aan zich-zelven een bewijs van onvermogen uitreiken zonder weerga Dat het trotsche Engeland reeds zóó diep zou gevallen zijn, dat het zich zulk een vernedering zou getroosten, kunnen wij niet aannemen, zegt de Kölnische. Een draadbericht uit Lourenpo Marquez, in dato 12 dezer, meldtHet koortsseizoen vergt van het jaar ongewoon veel offers. Er zijn een groot aantal zieken, terwijl onder voorname Engelsche ingezetenen reeds vele sterfgevallen zijn voorgekomen. De meerderheid van de ambtenaren, die verbonden zijn aan den staf van de Impe rial Railways, lijdt aan koortsen en is aan boord van het hospitaalschip Orcana ge bracht. Er komen bijna dagelijks bezen- dingen patiënten uit het district Komati- poort, die aan boord van de Orcana worden opgenomen dit schip is nu bijna vol. Ook onder de uitgeweken Boeren zijn veel sterf gevallen voorgekomen. De ambtelijke verliezenlijst gisteren te Londen openbaar gemaakt, deelt mede, dat den 6n Februari de Engelschen bij een gevecht bij Klippunt in de Kaapkolonie 3 dragonders aan gesneuvelden en even zoovele aan gewonden verloren hebben. Aan de Standard wordt uit Kaapstad geseind, dat er weer drie nieuwe gevallen van builenpest zijn, waaronder een Euro peaan. Op een vergadering van burgers werd besloten bij de regeering aan te dringen op vernieling van de graanschuren, welke vol ratten zitten, en op afzondering van een vierduizendtal Kaapstadsche kaffers in een kamp buiten de stad. waar een man, in carmagnole en een sloof voor het voorzitterschap bekleeddedaar omheen verdrongen zich de beulen, de lui van de Commune, de nieuwsgierigen, want er waren daar heel wat nieuwsgie rigen bij elkaar voor een dergelijk schouw spel Bij den aanblik van die onheilspellende figuren, scheen het leven de gevangene te begeven, zij verbleekte, helde voorover en viel in zwijm in der armen der lieden, welke haar geleidden Hetgeen het meest verwondering baart, wanneer men de kronieken van die ramp zalige dagen nagaat, dat is niet zoo zeer wellicht, de wreedheid der moordenaars als wel de schijn van menschlievendheid en van «zachtzinnigheid" welke zij bij hun boosaardig werk aan den dag legdenen daarbij hadden zij zieti zelf aangesteld als rechters en hielden zich er hardnekkig aan vast, die rol te blijven spelen; daarom wachtten zij tot de beschuldigde weer tot haar bewustzijn was teruggekeerd om haar een verhoor voor den schijn te doen onder gaan. De beklagenswaardige vrouw kon ter nauwernood zich staande houden; zij ver- De onlusten in Spanje. De betoogingen te Madrid, worden, naar 't schijnt, langzamerhand ernstiger. De politie wordt, als zij wil optreden, met steenen geworpen, tengevolge waarvan Zaterdag twee inspecteurs werden gewond. Des avonds om 10 uur werd een bom gelegd op het balkon van het huis, waar de werken van Galdos worden uitgegeven. De bom ontploftealle ruiten werden verbrijzeld en tot op vrij grooten afstand werden de lantaarns door den schok gedoofd. Deze gebeurtenis gat aanleiding tot ernstige opstootjes, die tot twee uur 's nachts duurden. De studenten begaven zich eergisteren naar de hoogeschool, maar vonden de deuren gesloten wegens de door den minister van onderwijs afgekondigde vacantie. De studenten protesteerden eeriige groepen trokken naar de geneeskundige school een andere troep ging voor de bureelen van het dagblad El Pais lawaai maken. De regeenng is voornemens gebruik te maken van de macht die de schorsing der grondwet geeft. Zij heeft reeds het dag blad El Pais verboden. In een vergadering die de federale club eergisteren hield, heeft Pimargal, een republikeinsch leider, gezegd in de tegen woordige troebelen het voorspel van een ernstige omwenteling te zien, Ook te Saragosa is de toestand ernstig. Een jonge metselaar, die aldaar eergis teren gewond was, is gisteren-ochtend bezweken. In de schouwburgen wordt met gespeeldalle koffiehuizen zijn gesloten. Er zijn meer dan 30 menschen in hechtenis genomen. De prefect heeft eergisteren een repubhkeinsche bijeenkomst verboden. Het internationaal socialistisch bureau, 'twelk zijn zetel te Brussel neeft, heeft de verschillende socialistische partijen op het vasteland verzocht de kwestie der ontwapening op het eerstvolgend congres aan de orde te stellen. mocht geen woorden te vinden men vorderde van haar, dat zij haat tegen den Koning, haat tegen de Koningin, haat tegen het Koningschap zou zweren, en zij bleef' daar staan met wijd geopende oogenmet bevende lippen. Haar voor komen was zoo smartvol, dat de Sep- tembermoordenaars er door vermurwd werden. Zweer dan, voegde haar een man toe, welke zich daar bevond, teiwijl nij zich tot haar vooroverboog. De tanden van de beklagenswaardige vrouw klapperden van zielsangst tegen elkaar, men tioorde eenig zuchten uit haar mond opstijgen. Zweer, of ge zijt een kind des doods I Zij heeft gezworen 1 Zij tieatt ge zworenschreeuwden eenige stemmen Zij was gered De rechtspraak des volks spreekt u vrij, hernam degene welke de rol van voorzitter speeldeverwijder u, spoed u en wanneer ge buiten ue deur zult zijn, roep dan luide«Leve de Natie Wordt vervolgd NIEUWE SCKIEOAMSGHE COURANT - 0.Ü5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1