Dagblad voor Schiedam en Omstreken. w 24ste Jaarg. Vrijdag 15 Februari 1901. No. 6926 bureau l^oiexsixacd 50. PRIJS TIK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 ran cc per post door sreheei Nederland - 2.-— Afaonderiiike Nummers - 0.05 0FFICIEELE BERICHTEN. PRIJS DKB ADVBBTKSTIÊS: Yan 16 regeis'I Elke gewone regei meer ,'o.eo i - O.ic Voor hernaaide plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Openbare Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van uiiiedam zijn voornemens 28 Februari *«01, des namiddags 2 uur, aan te besteden ''et maken van een fondeering van beton op heipalen voor een gashouder. Aanwijzing ter plaatse op Dinsdag 26 *ebruari 1901, des voormiddags 11 uur. Het bestek is tegen betaling van f0,30 l®r Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. ALHEMEE» OVERZICHT. 14 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. He opperbevelhebber van het Engelsche '®ger in Zuid-Afrika blijft het nieuws van h®' oorlogsterrein mondjesmaat toedienen. Hij is zeker bevreesd onze maag te over- 'aden met te veel berichten en beperkt 2>ch dus maar tot het zenden van kleine niet te veel beteekenende berichtjes, zooais a. het nemen van een klein convooi, een afkeurenswaardig feit maar niet van over wegend belang. Over den eigenlyken toestand zwijgt lord Kitchener. Wacht hy op betere berichten is er werkelijk geen goed nieuws, aan departement van oorlog te melden In afwachting van deze berichten is het u'terst moeilijk zich een oordeel te vormen van den toestand. Enkele Engelsche bladen belden, dat generaal Botha en zijn manschap- P®n,doordat zij genoodzaakt waren op Amster dam terug te trekken, nu zeer in het "auw zijn gedreven, daar zij van alle kanten Zljn ingesloten en met den rug staan tegen d® grens van Swazie-land. In hoever deze ^aden gelijk hebben, zal later moeten "'ijken. Wij hebben reeds zoo zaak gehoord Van omsingelenin den Vrijstaat bevonden ilch de Boeren meer dan eens in een hope loze positie van drie kanten omringd door Kngelsche troepen en aan de vierde zijde *®gen de grens van Basoetoland aan en Feuilleton. Ken vriendin van de Koningin. Vit het Fransch door F. H. 3) Een man sleepte haar voort, terwijl hij "aar als 't ware droegde geschiedenis ®eft diens naam bewaard, hij heette ruchon, en in de buurt had men hem bijnaam gegeven van »de groote 0,asdeze geleide haar, en blies haar P het oogenblik waarop de straatdeur «rd geopend, in het oor, roep »Leve de jatie! Madame de Lamballe sloeg de oogen PWaarts voor haar lagen de straat- on #T door eon m8t bÜ'houwen afgemaakte hüÜrjhooping van lichamen, met afgesneden 'den, met bloedende overblijfselen be- steeds kropen zij weer zonder groote ver liezen door de mazen van het net. Waarom zou dat ook nu niet kunnen zijn In de Kaapkolonie blijken de ingevallen Boeren-commando's zich nog steeds vrij te bewegen en den Britten niet weinig vrees in te boezemen. De opperbevelhebber der Engelsche troepen in de kolonie, generaal Brabant, is uit Oost-Londen in noordwes telijke richting opgerukt tot Queenstown. Daar heeft hij in een toespraak tot de bewoners gewezen op de dringende nood zakelijkheid, dat alle Britschgezinde bewo ners zich toch als vrijwilligers zouden laten inschrijven, teneinde de kolonie te verdedi gen. Geheel in overeenstemming met dezen noodkreet klinkt hetgeen sir Alfred Milner dezer dagen bij gelegenheid eener revue zeide tot de Engelsche officierenïMen beweert dat het voor den vijand onmogelijk is Kaapstad binnen te dringen. Op gevaar af van beschouwd te worden als een pessi mist, verklaar ik die meening niet te deelen. Het verledene bewijst, dat niets onmogelijk is. Er moeten dus maatregelen genomen worden om de stad krachtig te beschermen." Nu is het bericht van De Wets inval bij Norvalspont en zijn oprukken naar Philipstown wel-is-waar nog niet bevestigd, maar evenmin tegengesproken en een Reuter-telegram uit Colesbeig meldt, dat het in de heuvelen ten noorden van Norvalspont van Boeren wemelt en bij Hameifontem een nieuw commando in de Kaapkolonie is binnengevallen. Wat de beweging der Boeren op het Britsch-kolomaal gebied betreft, deze kunnen voor zooverre de bijzonderheden der laatste dagen dit veroorloven aldus worden saamgevat: Brand en Pretorius trokken den 5n Februari met een com mando door Calvinia in noord-oostelijke richting en lieten twee commando's als achterhoede met de Engelschen van De Lisle en Bethune voeling houden. In deze distric ten o. a. ook in Fraserburg en Prieska staan de bewoners volkomen aan de zaaid zij opende den mond zoo wijd zij kon: »0! foei! wat 'n monster!" riep zii luide." J De groote Nicolaas legde haar de hand op den mond, het was te laat een trommelslager, met name Chariot, had den kreet van afschuw door de beklagenswaar dige vrouw geuit, opgevangenmet den stoot van een paniek doet hij haar muts naar omlaag vliegen en reet hij haar het gelaat open een ander kliefde haar meteen sabelhouw den schouder doorzij stond nog overeind, terwijl zij haar 'handen uitstrekte, toen een zekere Grison een blok hout naar haar toe slingerde, hetwelk haar aan het hoofd trof en haar neerveldein een oogenblik tijds kwam er een dracht van slagen op dit arme lichaam neer, het werd uitgeschud, getrapt en naar de goot gerold. Ruim een vijftigtal jaren geleden, zag men nog in een smal steegje, dat in de Saint Antoinestraat uitliiep, en hetwelk de »rue des Balais" heette, een steenenhoek- paal, aan de oude lieden in de buurt niet onbekend: men noemde hem »de paal van zijde der Boeren, zoodat een vereeniging van De Wet's commando met dat van Brand en Pretorius alleszins tot de moge lijkheden behoort. In de midden-districten hebben de Boeren zich gesplitst in twee deelen en schijnt het Kruitzinger-commando ten noorden van Willowmore langzaam terug te trekken voor kolonel Haig, terwijl het meer oostelijk opereerende commando eveneens naar het noorden terugtrekt, maar op den 8en aan de Zuid-Afrikaansche lichte ruiterij in de nabijheid van Klipplaat een gevoelige nederlaag heeft toegebracht. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat het in de zuidelijke districten »pais en vree" is en daar geen Boeren-klompjes meer rond zwerven. De berichten waarover wij bij een beoordeeling van den toestand in de Kaap kolonie te beschikken hebben, zijn dermate onvolledig, dat het onmogelijk is, zich een juist denkbeeld te vormen van de werke lijkheid. Laffan seint uit Kaapstad, dat De Wet's hoofdmacht de spoorwegiijn tusschen Spring fontein en Jagerfontein(weg) heeft opge broken en daarlangs komende spoorwegen vernield heeft, om vervolgens weder verder te trekken. Middelerwijl waren kleine af- deelingen van De Wets' strijdmacht bezig bij Rouxevilla, Zutzon en de driften over de Oranje-rivier om daar de Engelschen vast te houden. Vermoedelijk was het De Wet's bedoeling naar het distrikt Herbert (Grikwaland) bij Douglas op te rukken en zoo Prieska te bereiken. Da Wet's amunitie moet overvloedig en zijn paarden in zeer goeden staat zijn. Een diaadbericht uit Kaapstad, in dato 13 dezer, meldt Wegens de sterke toeneming van de typhus door heel Zuid-Afrika hebben de gemeentebesturen bij de regeering aange drongen op vermeerdering van sanitair gezag. Piet de Wet, nu hier, tracht den Afrikaander Bond te bewegen den Boeren beslist mede te deelen, dat zij geen steun van den Bond kunnen verwachten. Piet Madame de Lamballe", Een uur na den moord hadden grappenmakers het lijk van de vriendin van de Koningin op dien paal neergezeteen groote kring van nieuws gierigen verdrong zich daar om heen, terwijl een gelegenheids-hansworst met een stokje in de hand de noodige uitleggingen verstrekte. Dit wekte den lachtlust op. Op dit oogenblik ging madame Lebel, de vrouw eens schilders, de St. Antoinestraat door: zij heeft verhaald, dat, bij het ontwaren van een zekere drukte onder de menigte, welke de rue des Balais versperde, zij zich op de hoogte stelde van hetgeen aldaar voorvielde gesteldheid van Pa rijs is zoodanig: dat op vijttig passen van de poorten der gevangenis, het gros van de bevolking niets vermoedde. ïDat is het hoofd van Lamballe, hetwelk door de straten wordt gedragen," werd er aan Madame Lebel geantwoord. Deze, door afschuw aangegrepen, zette het plotseling op een loopen, en bemer kende door den afschnkwekkenden optocht, welke al zingende voortschreed, van verre de Wet schreef den inval in de kolonie en het voortzetten van den tegenstand door de Boeren goeddeels toe aan den indruk van redevoeringen op het Afrikaander- congres te Worcester gehouden, waardoor de Boeren zijn gaan denken, dat de Hol landers zich bij hen zouden voegen, wat deze niet gedaan hebben. Volgens telegrammen uit Kaapstad weigert de Afrikaanderbond de zoogenaamde Kroonstadsche vredescommissie te erkennen. Piet de Wet erkent, dat de taak van zijn commissie waarschijnlijk onvruchtbaar zal zijnde commissie zal geruimen tijd te Kaapstad vertoeven. Naar de Standard uit Kaapstad verneemt, heeft het uitbreken van do pest geen invloed op het vervoer van de troepen, die daar gelijk vroeger aan wal gezet zullen worden. Uit Durban wordt nog gemeld Enkele Boeren, rondzwervende tusschen Standerton en Greylingstad, doen nu en dan wat schade aan den spoorweg, doch wachten zich voor een gevecht. French heeft verleden week met goed gevolg het Boerenlager te Ermelo aange vallen. Het is gebleken, dat er 40 Boeren zijn gesneuveld en 200 gevangen genomen. Een groote hoeveelheid vee is buitgemaakt. Het schijnt, dat de Boeren het vee van het Boschveld hadden verzameld in het leger te Ermelo. Maar French is hen te vlug van beweging geweest. Op 2 Febr. is door vijf Boerenge vangenen te Sandy-baai een poging tot ontvluchting gedaan. De mannen namen een visschers- boot, maar de poging mislukte, daar de riemen weggenomen waren. De mannen werden weer opgesloten. De onlusten in Spanje. De anti-clericale storm ia Spanje door het huwelijk der prinses van Astunë met den Carhstischen graaf van Caserta opge wekt en door een schandelijk tooneeistuk aangeblazen, duurt nog steeas voort en loeit te worden gevolgd, nam zij de wijk in een winkel, welke den noek van de oude gracht van de Bastdie uitmaakte het was die eens kappers. Nauwelijks was zij er binnengetreden, of Orison, die aau het boveneinde van een piek het noofd van de kleine prinses droeg, stiet op luidruchtige wijze de deur open en vroeg den kapper den blonden met bloed bezoedelden haardos wel te willen in orde maken. Madame Lebel, bevende, sprakeloos van afschuw, woonde van uit den achter-winkel het ten uitvoer brengen van dn dooden toilet hy. Het gelaat werd afgewasschen, de haren zorgvuldig gedroogd en gepoederd, terwyl de bloemen uit een bouquet, van de toon bank in een wijnhuis weggenomen, daar tusschen werden gestoken. »Nu, ten minste, riepen de Iieuen uit, zal Autometto haar wel kuunen herkennen." Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1