zoo schrijft hij, doch toen dacht ik het een onvoorzichtige onderneming was en waagde er mij dus niet aan. Sedert zijn negen-en- vijftig akademieleden naar de andere wereld vertrokken en zoo de akademie al de on sterfelijkheid schenkt, maakt zij daarom hare leden niet onsterfelijk. Het overlijden van koningin Victoria heeft hier niet den indruk gemaakt welke het een paar jaren vroeger zoude veroorzaakt hebben en bij de deelneming door de Fran schen betoond, was duidelijk eene reserve waar te nemen, welke zij als eene edele vorstin toch niet verdiend had, doch waar toe die rampzalige Afrikaansche oorlog zeker veel bijdroeg om haar einde in don kere wolken te hullen en veel van hare lange en roemrijke regeering, door die laatste gebeurtenissen te doen vergeten en te overschaduwen. Het huwelijk onzer sympathieke Koningin met prins Hendrik van Mecklenburg- Schwerin heeft daarentegen oprechte deel neming gevonden en alle bladen gaven de meest vleiende en uitvoerige artikelen en verslagen. Den 7en Februari hield onze gezant Ridder De Stuers in den namiddag receptie, welke vele te Parijs wonende Nederlandars bezochten, waar met een glas champagne op net geluk van Koningin Wdhelmina gedronken werd. s'Avonds ver- eenigde zich een zestigtal leden der Neder- landsche kolonie in de zalen ven het Hötel Palais d'Orsay", naast het nieuw Orleans Spoorwegstation in een banket, door onzen gezant gepresideerd en waar de aange naamste toon heerschte. Vele toosten, mu ziek en zang, door den zoo rijk begaafden Hollandschen zanger der Opera Comique Albers lusterde dezen maaltijd, waar het niet aan betuigingen van liefde en gehecht heid aan ons koningshuis ontbroken heeft, op en in gedachten en wenschen vierden de Hollanders te Parijs het bruiloftsfeest hunner beminde Koningin met geheel Neder land mede. Parijs, 2—15 Jan. 1901. Fidélius, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Februari 19011 Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwjjs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 380.60 In de bus pastorie Hoogstraat - 2.50 J. Om onze kinderen te helpen beveiligen tegen, socialistische ideën- 25. L. v. d. S- 1. In de bus pastorie Singel - 10. ten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt Met houtladingen kwamen alhier in 1900 uit zee binnen 13 schepen waarvan 3 stoomschepen slechts gedeelte lading hier losten tegen 21 schepen in 1899, waarvan eveneens 3 stoomschepen slechts gedeelte lijk losten. De aanvoer per zeeschip bedroeg in het afgeloopen jaar 12700 M3 netto, tegen 24500 Ms netto in 1899. Van de per zeeschip aangevoerde hoe veelheid hout werd ongeveer 31 voor elders bestemd hier overgeladen tegen on geveer 15 in 1899. Steenkolen. Van gas- en stoomkolen werden alhier in 1900 91 ladingen per zeeboot uit zee aan gevoerd, te zamen hier iossend ongeveer 107.800 tons steenkolen. In 1899 14 ladingen hier lossend onge- veer 14,000 tons steenkolen. In 1898 6 ladingen hier lossend onge veer 5100 tons steenkolen. Van de hier aangevoerde hoeveelheid steenkolen uit zee, werd ruim 933/4 voor elders bestemd alhier overgeladen, tegen ruim 46 in 1899 en ruim 24V4 in 1898. Visscherij. De zeevisscherij werd gedurende het jaar 1900 alhier uitgeoefend met 4 loggers SDM., 20 loggers en 17 bommen SCIl, welke dit jaar van de haring visscherij aan brachten 1873 lasten haring, tegen 1165^ last in 1899, en 1628^ last in 1898. Van de 120 stoom- en 29 zeilschepen, die in het jaar 1900 alhier binnenkwamen, hebben 148 zeeschepen van de gemeente werken gebruik gemaakt, slechts 1 stoom schip ankerde ter reede op stroom als bijligger wegens gebrek aan steenkolen. Vastgemeerd werden 10 schepen aan de Boeien. 11. Zoo mogelijk in overleg met de Spoelingvereenigir.g opkomen tegen de cam pagne, die door een landbouwleeraar te Kethel ten onrechte tege-i het voederen met spoeling is gemaakt geworden en de kwade gevolgen daarvan weg te nemen. 12. Zoo mogelijk te trachten wijziging of ontheffing te verkrijgen van voor het brandersbedrijf hinderlijke voorschriften in de ongevallenwet. Enz. enz. Op voorstel van den arrondissement-school opziener is door B. en W. dezer gemeente met ingang van 15 dezer voor den tijd van een maand in zijne betrekking ge- schorst de onderwijzer ff. aan de school E. De kiesvereeriiging »Schiedam" hield eer - gister-avond in het Volkshuis haar eerste vergadering in 1901. Volgens het verslag door de S. Ct. van die vergadering gegeven, sprak bij de opening de voorzitter zijn teleurstelling uit, dat de opkomst der leden zoo slecht was hij had gehoopt met het oog op hetgeen er in de Liberale Unie aanhangig was, dat de belang stelling ditmaal grooter zou geweest zijri. Na afdoening der huishoudelijke zaken, notulen, rekening en verantwoording, werd de circulaire van de Liberale Unie besproken, waarin de kiesvereeniging werd uitgenoodigd een afgevaardigde te zenden naar de heden Zaterdag te houden vergadering, teneinde een nieuw bestuur te kiezen. Besloten werd geen afgevaardigde te zenden en af te wachten tot na de verkiezing van het nieuwe bestuur om dan te beslissen of de kiesvereeniging sScbiedam" al dan niet bij de L.U. aangesloten zal blijven. Ten slotte werd overgegaan tot verkiezing van bestuursleden van de kiesvereeniging en wel ter vervulling van vier vacatures en twee periodieke aftredingen. Gekozen werden de heeren A. Dirkzwager, M. C. M. de Groot, C. van Meurs, L. L. van Emden, M. van der Vlies en L. A. C Ingenhoes. Naar wij vernemen, is de levering van de hekken voor de nieuwe Beurs te Am sterdam opgedragen aan de firma G. J. Vincent Co., alhier. t 419.10 Handelsbeweging. De volgende staten geven een overzicht van de handelsbeweging te dezer stede in het afgeloopen jaar 1900, vergeleken met 1899 en 1898. Granen per Zeeschip aangevoerd. De aanvoer der verschillende graansoor- Brandersbond. Door het bestuur van den Brandersbond is aan de leden toegezonden de volgende lijst van punten, die het zich voorstelt nader te behandelen lo. Regeling der borgtochten zoodat men niet meer geheel en al afhankelijk is van de dikwijls zeer verschillende zienswijzen der HH. ontvangers, maar ook om te voorkomen, dat bij sterfgevallen de bedrijven moeten worden gestaakt of onnoodige last en moeite wordt veroorzaakt, 2o. Vermindering voor industrieel gebruik van den prijs van het water der stedelijke waterleiding. (De stad maakt een winst van 100 op het water voor de industrie en^ van 38% op dat van particulieren). 3o. Idem voor het gas. 4o. Toepassing van de speling op den aangegeven trek volgens de oude wet ook waar volgens de nieuwe wet wordt aange geven. 5o. Herziening Precario belasting in den zin dat de onbillijkheid wordt weggenomen, dat juist die rubrieken var. belaste zaken, waarvan de branderijen gebruik moeten maken, veel hooger belast zijn dan de andere. 6o. Reclameeren tegen de te late her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen en bespreking van maatregelen om vergoeding te verkrijgen of minst genomen de nieuwe taxatie met het volgende jaar te doen ingaan. 7o. Herziening der wet op het gedistilleerd. 8o. Verhooging invoerrechten op gedistil leerd. 9o. Verkrijging van invoerrechten op melasse. 10. Zoo mogelijk in overleg met den Distillateurs bondoen vaststelling van u? antiën betreffende den verkoop van Moutwyn. Zondag 17 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat P. van den Handel in dienst trad bij den tuinman W. Hoogland aan den Overschieschen weg. De kolen uit de gelichte tjalk zullen tegelijk met het vaartuig a.s. Woensdag hier worden verkocht. De tjalk ligt r.u in de Oosterhaven. Het Woensdagavond in een spoorweg coupé van het station Beurs te Rotterdam gevonden iijk is herkend als dat van jhr. v. S. vroeger burgemeester van Oud Albla* en thans wonende te Maarssen. Veel bekijks hadden- gisteren-avond de vanwege de firma J. H. Haage Zoon te Rotterdam uit sneeuw gemodelleerde busten van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, geplaatst op sneeuwpilaren in de Diergaarde laan. Het geheel, waarom eenig groen was aangebracht, werd giorno verlicht eR wekte daardoor des te meer de belangstel- ling op. Gisteren-avond omstreeks 7 uur brak brand uit op de derde verdieping van pand 42 aan den Steiger te Rotterdam, bewoond door juffrouw E. Verburg, die kostgangers houdt. Een kwartier na het vertrek van een der kostgangers werd de brand op diens kamer ontdekt. De derde verdieping is zoo goed als uitgebrand. Assurantie dekt de schade. De brandweer had in een half uur tijds de brand gebluscht, hetgeen met groote bezwaren gepaard ging, daar het water als 't ware in de spuiten bevroor. Door de naamlooze vennootschap »Ver- eenigde Zeepfabrikanten" te Rotterdam wordt een nieuw product »sodex" in den handel gebracht. Dit product dient in hoof^' zaak ter vervanging der gewone sod3' welke tegenwoordig veelal slechts vervals^1 in den handel komt. Daar dit product, hetwelk voor pi. no- ets. per zakje in den winkel verkocht word1' 4 maal zoo sterk is als de beste soda, 's het veel goedkooper in het gebruik da" soda. De huisvrouw zal, dank zij de voo1" treffelijke eigenschappen der sodex, artikel steeds met voorliefde in de plaa'® der soda gebruiken, te meer daar hfit goedkoop is en net verpakt en ondet garantie van deugdelijkheid wordt verkoeld- Naar wordt gemeld, is de cokesvoorraad aan de gasfabriek te Vlaardingen zóo groot; dat weidra tot vermindering van de" prijs zal moeten worden overgegaan. De verloting door de afdeeling Vlaardinge" van den Ned. R. K. Volksbond te houd®» ten behoeve van het ziekenfonds »St. Martin" is bepaald op 26 Maart a.s. Door een 14-tal ingezetenen der gemeente Kethel en Spaland is een adres gezonde» aan den burgemeester met het verzoek oi» al die pogingen in het werk te steflen, die er toe kunnen leiden, dat eindelijk eens de weg tusschen Schiedam en het Spiering' hoek, welke onder het beheer der gemeente staat, worde gebracht in een berijdbare» toestand. In den vorigen nacht is ten nadeele va» den landbouwer W.Suijker in den polder 16 Hoven te Overschie naby zijn woning uit een hok staande in een schuur uit ee» grooten koppel een varken (overlooper) ontvreemd. Het dier is vermoedelijk dood geslagen en per as vervoerd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 15 Februari. Motie-Van Raalte. Voortgezet werd de behandeling van de motie-Van Raalte, betreffende de betere regeling en meer stelselmatige inrichting van ons consulaatwezen. De heer Van Raalte wees er op, dat de vestiging en de indeeling van de ressorten aan onze consulaten aan net toeval worde» overgelaten, en geheeie streken van consula ten zijn ontbloot, bijv. in de Vereenigd» Staten- waar honoraire consuls onvoldoende zijn. Als het consulaatwezen moet opgevat worden als tak van staatsdienst, dan"is 't dringend noodig dat er in 't belang va» onzen nationalen arbeid in 't algemeen"meef consulaten worden gevestigd. Spreker keurde 't at dat tegenwoordig bij de bezoldiging meer op den persoon dan op den post wordt gelet, tietgen vele voortreffelijke krachten Ook dient er voor gezorgd te worden, dat de inlichtingen van de consuls tot den han- dei doordringen. Onvoldoende zijn de jaarver slagen. Gemist wordt een organisatie. Er diende aan het departement van Buitenl- Zaken een middenpunt te zijn dat het geheel» raderwerk van het consulaatwezen in bewe ging houdt en controleert en om geregeld den band te onderhouden tusschen handel en nijverheid eenerzijds en bet consulaatwe zen anderzijds. Particuliere krachten zijn onvoldoende o»» de noodige inlichtingen te verschaffen aan onze industrie. Zonder kunstmatige bescher ming is hier Staatshulp en Staatszorg mo gelijk en noodig ter verhooging van de nationale welvaart. Dringend noodig is uitbreiding van de beroepsconsulaten met inkrimping van de diplomatiegestreefd moet worden meer verband te leggen tusschen de d p omatiek» en consulaire vertegenwoordiging en daar door van or.ze diplomaten partij te trekken voor handel en Industrie. Buiten Europa moet de consulaire ambtenaar de weg erei- der voor onzer, handel zijn. Voorlooopig verlangde spreker een pla» d'ensemble voor de organisatie van ons con sulaatwezen. Bij aanneming van de motie zal de toestand niet op eenmaal verbeteren, maar voor de toekomst zal de motie ee» spoorslag zijn tot verbetering te geraken- De Minister van Buitenlandsche zaken, d® heer De Beaufort, hoewel hulde brengend» aan de rede van den heer Van Raalte» deelde in hoofdzaak niet diens klachten over den bestaanrien toestand van or,s consu laatwezen, en op hem hebben de adressen 1900 1899 1898 Gerst per zeeschip 3670 last 5300 last 9800 last riviervaar tuig van elders 10050 10780 8360 Te zameu 13720 last 16080 last 18160 last Rogge per zeeschip 950 last 1530 last 3700 last riviervaar tuig van elders 7310 9180 6050 Tezamen 8260 last 10710 last 9750 last Mais per zeeschip niets niets niets riviervaar tuig van eiders 8690 last 10120 last 11000 last Hout. 24 Maaskade. 20 88 Ooaterhaven. Voorhaven, Te zamen 148 zeeschepen. 1900 1899 1993 4330 last 5830 last 10925 last Gerat Rogge Lijnzaad Mais Tarwe 990 900 80' 1530 440 4200 400 125 150 Te zamen 6300 last 7800 last 15800 last Granen per Riviervaartuig van elders aangevoerd. 1900 10050 last 7310 8690 50 1899 10780 last 9170 10100 150 1898 8360 last 6050 11000 590 Gerst Rogge Mais Tarwe Te zamen 26100 last 30200 last 26000 last In het geheel aangevoerd per zee- en riviervaartuig 32400 last 3S000 last 41.800 last Van de per zeeschip aangevoerde hoe veelheid graan is 1680 last in het afgeloopen jaar, tegen ongeveer 1000 last in 1899 alhier gelost geworden, die voor andere plaatsen bestemd waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2