Dasrblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaanr. Zondag 17 Februari 1901. No. 6928. bureau l&oler&txacd 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PB IJS TAS DIT BLAD: oor benreaana per o m&anaen franco per pos; door geneei Nederiana Afsonderiiike Nummers 1.50 PBIJS DER ADT KBTKSTIÊN: Van 16 resreisI fü.öü Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiöe oiaatsing worden biilijke overeenkomsten lanaecaan. U.tJKWKKS OVKKZlL'tll. 16 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De hoogdravende passage over Zuid-Afrika 10 de troonrede eergisteren door Koning Edward bij de opening van het parlement Uitgesproken, wordt geillustreerd door eenige berichten, die er op berekend zijn den Britten te sterken in het hardnekkig besluit den oorlog door te zetten, totdat de feitelijke onderwerping der beide Boeren republieken is bereikt. Nu nieuwe crediet- aanvragen voor het oorlogsbudget in aan tocht 2ijn, komen ook de berichten over de behaalde successen weer los. Zoo ver leemt men tot driemaal toe, telkens onder een gewijzigden vorm, dat French wagens en karren heeft buitgemaakt, op de Boeren heeft laten chargeeren en eenigen hunner gevangen heeft genomen in de buurt van Ermelodat kolonel Babington op een ver kenningstocht bij Nauwpoort een klein Commando krijgsgevangen maakte dat verleden week een aanval der Boeren op het Britsche kamp bij Lijdenburg zonder Uitwerking bleef en zich voor Baden- Powell's politiekorps reeds 30.090 sollici tanten hebben aangemeld. Zelfs de bittere pil van het officieele hericht betreffende De Wet's en Steyn's inval in de Kaapkolonie wordt verguld door de mededeeling, dat hun commando, het- vvelk Philipstown bezet had. daar uit verdreven en vervolgens slaags geraakt is toet de Britsche troepen. Nu het is waar lijk niet de eerste maal dat De Wet met Engelschen aan het vechten raakt of in de knel zit. De Ind. beige levert intusschen een zeer pessimistische beschouwing over de kansen der Boeren. De Wet's inval komt veel te 'aat, meent het blad, en zelfs een alge- toeene opstand der kolonisten, is thans, na generaal Brabant ruimschoots tijd gehad heeft om de verdediging der kolonie te orga- niseeren, niet meer waarschijnlijk. Het eerste ernstige zal de Boeren demoraliseeren, de wankelenden uit de gelederen doen treden en zoowel Botha als De Wet nopen rich over te geven. Uit Johannesburg wordt van 14 dezer gemeld Een sterke afdeeling Boeren heeft Dinsdag avond beproefd een duiker te vernielen toaar werd na een hevig gevecht gedwongen terug te trekken met achterlating van 23 gewonden en 3 gesneuvelden. Het verlies aan Engelschen zijde bedroeg 1 gesneuveld en 2 gewond. Draadberichten uit Kaapstad, in dato 15 dezer, melden omtrent den toestand in de kolonie, het volgende De Boeren onder De Wet zijn drie dagen geleden bij Zanddrift in verschillende af- deelingen de Oranje-rivier overgetrokken. Hertzog's commando in het westen rukt op Kenhardt aan, terwijl in het midden Kreut- zingers en Scheepers commando's terug trekken. Het eerste heeft Murravsburg bezet. Men gelooft, dat zij beproeven zich met De Wet te vereenigen. Smith Dorrien heeft Amsterdam bezet. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de Kaapsche regeering officieel ver wittigd is dat president Steyn zich bij de Wet bevindt en zij op weg zijn naar de Aar. De correspondent van de Daily Mail te Pnilipstown geeft bijzonderheden omtrent den inval der Boeren op Dinsdag ji. Hij onderstelt, dat zij De Wet's voorhoede vor men. De kleine bezetting der stad ver schanste zich in het gevangenisgebouw, terwijl 60 Australiërs een kopje buiten de stad bezetten. De Boeren trokken terug naar het noordoosten, toen een paar esca- drons Australiërs kwamen opdagen na een gevecht van drie uur in de straten, waarbij de Boeren enkele dooden kregen, doch de Engelschen geen enkel. De Standard ontving bericht uit Kaap stad, dat de Kaapsche regeering Tafelbaai officieel door de pest besmet heeft verklaard, na kennisneming van het officieel rapport van den gouvernements-bactereoloog, 'twelk mededeelt, dat de builenpest-bacil bij de aaangetasten is gevonden. De Kaapsche kaffers worden naar een kamp buiten de stad gebracht. De oorlog in China. De onderhandelingen die nu reeds sedert zoo lang tusschen de betrokken partijen worden gevoerd, vorderen niet. Uit Peking wordt van 14 dezer geseind, dat de onder handelingen op het oogenblik niet verder zijn dan in de bijeenkomst, waarin de Chineesche gevolmachtigden toestemmen in het ter dood brengen van Tsjoeng en Joesten. Volgens particuliere telegrammen uit Si- ngan-foe verzetten zich de ambtenaren sterk tegen de toegeefelijkheid van het hof jegens de mogenheden en tegen het edict betref fende hervormingen. Er zijn verschillende memories aan den Keizer aangeboden, hem verzoekende verdere onderhandelingen te weigeren en vreemdelingen dooders te be vorderen. Aan den anderen kant dringt Tsjang-tsi-toeng aan op onmiddellijke invoe ring van hervormingen. De Standard verneemt uit Tientsin, dat de toestand te Peking weder bedenkelijk wordt. De vooruitzichten op een vreedzame oplossing zijn meer dan ooit verwijderd. De handteekening van de Chineesche vredes- onderhandelaars op het document, behelzende de vredesvoorwaarden, heeten ongeldig. De onlusten in Spanje. De toestand te Madrid schijnt met het vertrek van het jonggehuwde paar en de familie Caserta naar Frankrijk iets ver beterd te zijn. De regeering meende, dat de toestand weer normaal zou zijn aan het eind der week en zou dan aan de Koningin- Regentes de kwestie van vertrouwen stellen. Ingevolge de afkondiging van den staat van beleg, voert generaal Weyler te Madrid het hoogste gezag. In zijn proclamatie zegt hij, dat als oproermakers beschouwd en als zoodanig aan den krijgsraad zullen worden overgeleverd al degenen, die berichten verspreiden van dien aard, dat de openbare orde er door verstoord kan worden. De tooneelstukken worden aan een voorafgaande censuur onderworpen. De regeering verbiedt, dat men door middel van tusschensladsche telefoon met elkaar mededeelingen wisselt. Weyler heeft de directeuren van de dag bladen te zamen geroepen en hun de gedragslijn voorgeschreven, die zij zoolang de staat van beleg aanhoudt, te volgen hebben. Ofschoon een verandering van ministerie op handen is, zullen de liberalen.waarschijn lijk niet aan het bewind komen. In de Belgische Kamer heeft de minister president De Smet de Nayer de volgende verklaring afgelegd: »De overeenkomst den 3n Juli 1901 gesloten tusschen België en den Congostaat, eindigt den 18n Februari van dit jaar. Ik ben gemachtigd te verklaren, dat de regeering van den Congostaat er in toegestemd heeft, tot de bijeenkomst der Belgische Kamers na de Paaschvacantie de beslissing te verdagen over de vraag of de Congo door België prijsgegeven of gean nexeerd zal worden. Dertig katholieke Engelsche pairs hebben eergisteren, na het aanhooren van de passage in den eed, waarbij de Koning de door de wet vooorgeschreven verklaring tegen het Romanisime, de Mana-vereering en de Transsubstantiatie aflegt, bij den Lord-kanselier een protest ingediend tegen deze verouderde formules, welke miilioenen katholieke onderdanen des Konlngs kwetsen. De Iersche leden van hetLagernuis heb ben eenstemmig besloten niet deel te aan de komende kroningsfeesten te Londen, wegens de toestand, waarin zich Ierland bevindt, alsook wegens den schandelijken oorlog in Zuid-Afrika, welke gevoerd wordt tegen den wensch van Ierland, dat niet geraadpleegd is. Volgens een bericht in de Standard zendt Rusland ongeveer 1000.000 in goud naar Parijs, waarvan de Bank van Engeland waarschijnlijk terstond een half millioen zal krijgen. In den Duitschen Rijksdag heeft Bebel gisteren bij de derde lezing van het wetsont werp betreffende China de wijze van oorlogvoeren der Duitsche troepen scherp afgekeurd. De minister van oorlog beantwoordde hem. Hij zeide, dat men Waldersee dankbaar mocht zijn voor zijn bereidwilligheid om het opperbevel te aanvaarden. Waldersee had gezegd, dat de wijze van oorlogvoeren vooral in het begin, onder den indruk van de vele gruwelen, door de Chineezen bedreven, wreeder was geweest dan in Europa gebruikelijk is. De gevangen genomen Boksers die zonder uitzondering roofden, moordden en brandschatten, werden voor den krijgsraad gebracht; wat de geregelde tioepen betreft, als deze zich overgaven werden zij ontwapend en uiteengejaagd. De Engelsche en Fransche berichtgevers erken nen, dat onder de Duitsche troepen tucht heerschte en dat zij zich behoorlijk gedroegen. Het wetsontwerp is in derde lezing aangenomen. Terwijl keizer Wilhelm in Engeland zijn veelbesproken beminnelijkheden bewees, is de post van Duitsch ambassadeur te Petersburg onbezet gebleven. Prins Radolin was op weg naar Parijs, en zijn opvolger graaf Alvensleden toefde nog te Brussel en Parijs. Nu ook het bezoek van den koning van Engeland aan Duitscbland ophanden is, trekt het tijdelijk openblijven van den post van Duitsch am bassadeur te Petersburg, in verband met de geruchten van een toenemende toenade ring tusschen Duitschland en Engeland en een verkoeling tusschen Duitschland en Rusland, sterk de aandacht; daarbij komt dat generaal Werder (een man van 78 jaar) nu in bizonaere diplomatieke zending naar Petersburg is gegaan. Werder is vroeger militair gevolmachtigde van den ouden Keizer en later als ambassadeur meer dan 25 jaren de vertouwehng bij uitnemendheid tusschen de Duitsche en Russische huizen geweest; hij gaat in de familie van den Tsaar door voor een huisvriend. Reeds vroeger is hii gebruikt bij delicate zendingen als er ontstemming was tusschen beiden hoven. Verscheiden duizenden werkloozec hielden gisteren-middag te Boedapest betoogingen in de voornaamste straten. Zij droegen borden met het opschrift»Brood en werk!" Leve het internationaal socialisme 1 In de hoofdstraten sloegen rij de groote spiegel ruiten der winkel- en koffiehuizen stuk. Verscheiden personen zijn in hechtenis ge nomen. Milan's begrafenis. De begrafenis van den ex-koning Milan, die gisteren van Weenen uitging, was indrukwekkend. De Keizer, de aartshertogen, een vertegenwoordiger van den koning van Rumenië, het diplomatenkorps, de ministers, de voorzitters van de Kamers enz. hebben den lijkdienst in de orthodoxe kerk bijge woond. Opnieuw is in Friesland strenge vorst ingevallen. Dinsdag-nacht teekende de thermometer meer dan 20 graden (Fahren heit vorst. Woensdag scheen de zon den ganschen dag helder, doch zij vermocht niet op het ijs in te werken het bleet den geheelen dag hard. Des avonds teekende de thermometer weer lagerde tempera- ratuur daalde tot pl. m. 14 graden vorst. Het gevolg is, dat de meren en kanalen weer vol ijs zitten en de scheepvaart weder gestremd is. Voor de binnenschippery wordt de winter zoodoende wel lang voor velen te lang. NIEUWE SCHIEDAWiSCHE COURANT - 0.05 n;i .;n:ï'w .--f i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5