Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaars. Zaterdag 23 Februari 1901. l\o. 6933 "•Bureau IBotersfraaf 50. De laatste Priester Ier St. MiclaêlsM. ■gFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kleinhandel in sterken drank. AJLttËMËËÜi O VEEZICHT. Feuilleton. PBXJS TAN DIT ELAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per posi door geneei Nederland - 2. üzonderiiike Nummers 0.05 P B IJS DRB ADVERTSXTIÊN: Van 16 regeis;I f0.B0 Elke gewone regei meeri -0.10 Voor herhaaide piaatsing worden biiiijke overeenkomsten aanaesraan. Brgemeester en Wethouders van ^chiedam brengen, ingevolge art 5 der et tot regeling van den kleinhandel in perken, drank en tot beteugeling van open- 1 Sar dronkenschap Staatsblad no. 118 van °85), ter openbare kennis, dat bij hen een erz°ek is ingekomen van J. Heschlé, om vergunning tot verkoop van sterken {"ank in het klein voor het pand aan de °rte Kerkstraat no. 3. Schiedam, den 21sten Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L. S. 22 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. Hoe de toestand in een groot deel van het oorlogsterrein thans is, blijft een raadsel. Noch van De la Rey noch van de andere troepen, die in het Westen en Oosten a6eeren, noch van den Amerikaanschen hevelhebber Biake, die door Swaziland heette te zijn getrokken, hoort men iets. Alleen Central News weet mede to deelen, dat de bereden troepen, door den markies van hrillobordine samengesteld, die den naam dragen van »Scottisch Horse" in botsing kwamen met de Boeren ten zuiden van •Johannesburg. Ernstige verliezen werden daarbij echter niet geleden. Ho wachten voor de mijnen zijn thans aangekomen, zoodat met de »Rand Rifles" de goudstad goed beschermd is. Bericht 18 ontvangen, dat een zes honderd Boeren hij Olifantsfontein Zondag over den spoor- weg trokken. Het garnizoen van Irene "aeldt, dat verkenners op den 16n Februari dicht nabij een ander commando kwamen, dat gevolgd werd door de hoofdmacht, die {Een verhaal uit den tijd der Reformatie in Noorwegen.) 5) (Slot.) "Thans weet gij, wie ik ben en wat ik *i'. Ik wil hier in vrede sterven, hetgeen jj'ot meer lang duren zal. Dan is de "iichaëlskerk zoo verlaten, als gij het hebben wüt. Ik zou mij voor u hebben kunne11 v«rbergen, en dat was ik in 't begin ook voornemens. Toen ik u echter met den naam Gods op de lippen hoorde binnenkomen, dacht ik: 't is beter, dat gij u aan hem vertoont, dan houdt ten minste de vervol ging op. Hij, die zijn vertrouwen a'leen op den Heer steit, zal een ouden dienaar des Heeren niet van de eenzame plaats verdrijven, waar deze in vrede sterven wil." Hier zweeg vader Sylvester en keek den in de richting van Zwartkop voorttrok. Welke commando's dit zijn, is niet na te gaan. Misschien wel die onder De la Rey, om door optreden nabij de goudstad den Engelschen bevelhebber te noodzaken troe pen te onttrekken aan de colonnes, die generaal Botha bedreigen om hem daardoor verlichting te geven. Wat generaal De Wet betreft, deze is nog steeds ongehinderd aan het rondtrekken. Hij bevindt zich, voor zoover men weet want zeker zijn de autoriteiten niet in het district, dat begrensd wordt door Car narvon, Renhards, Prieska en Critstown, waar een paar dagen geleden een ernstige opstand uitbrak. Het eerste wat generaal De Wet stellig zal doen zegt de heer Spencer Wilkinson, de militaire correspon dent van de Morning Post is om dezen opstand weer aan te wakkeren en het is zeer goed mogelijk dat hij slagen zal. De schrijver zegt dan verder, dat men den Vrijstater nog lang zal moeten ver volgen met zeer snel verplaatsbare troepen en trachten hem den pas af te sniiden. Maar de troepen zijn lang niet groot, noch lang niet snel genoeg om tot dit doel te geraken. De correspondent van de Times te Kaapstad seinde Dinsdag, dat er geen be langrijke verandering was gekomen in den militairen toestand gedurende de laatste vier-er.-twintig uur. Den 17n 's morgens signaleerde kolonel Plumer Da Wet bij Gauspan ten noorden van Strijaenburg, doch voordat de Engelschen hem konden be reiken, was de troep reeds verdwenen. Het laatste werden de Boeren bij Leeuwberg, ten westen van Hoopstad gezien. Ook verder in het Noorden bevonden zich Boeren. Men weet echter niet ot dit een afzonderlijk commando is dan wel een afdeeling van generaal De Wet's macht. Een draadbericht uit Kaapstad meldt omtrent De Wet's beweging nog het vol gende. Nadat De Wet den spoorweg ten protestantschen predikant onderzoekend aan. Deze, zichtbaar ontroerd, antwoordde ca eenig nadenken. »Uw verhaal heeft mij getroffen, oude man, en alhoewel ik niet begrijp, welken troost gij erin kunt vinden uw laatste dagen in dit donker, eenzaam hoi door te brengen, ver van de gastvrije woningen der menschen, z<?.u 'k..u daarin niet hinderlijk wezen, indien gij mij wildet beloven, dat gij nooit uw aanwezigheid hier zult misbruiken, oin uw papistisch bijgeloof onder mijn parochi anen te verbreiden." De oude vader Sylvester stond eenigzics driftig op en een toornige blik schoot Uit zijn halfgesloten oogen. Maar hij bedaarde spoedig weer, legde zijn handen kruiswijze over de borst en sprak zachtnJezus, Maria, helpt mij geduldig zijn tot aan het einde Toen ging hij voort, ntleb ik u niet reeds gezegd, gij dienaar des gewelus dat ik mij nooit aan de pelgrims vertoon, die nog bij dag de kerk bezoeken? Alleen 'savondseri bij nacht als ik weet, dat niemand in het hol komt, open ik de deur der sacristie opdat de gewijde lichten naar buiten kunnen dringen, en ik Jees dan de heilige Noorden van de Aar was overgetrokken, ging hij pal naar het Westen, maar Plumer noodzaakte hem naar het Noorden terug te keeren in de richting van Strijdenburg. Den 19n was De Wet opnieuw in de nabijheid van de Oranje-rivier met zijn strijdmacht in verschillende atdeelingen voorttrekkende blijkbaar van plan Griqualand West binnen te dringen, Plumer zat hem op de hielen. Hertzog met de invallende atdeelingen uit het Westen trok eveneens in dezelfde richting terug. Kitchener seinde gisteren uit Klerksdorp De afdeeling van Methuen kwam hier binnen na het land te hebben schoongeveegd tot Wolmaransstad. Te Hartebeestfontein ondervond hij tegenstand van 1400 Boeren onder generaal De Villiers en generaal Liebenberg. De Boeren hielden hardnekkig een sterke stelling bezet, maar werden na een hevig gevecht er uitgedreven. Onze verliezen bedragen 3 officieren, 13 man gedood, 5 officieren 29 man gewond. De Boeren lieten 13 dooden op het slagveld en hebben ernstige verliezen geleden. De Daily Mail verneemt uit Maritsburg De Boeren-vluchtelingen onder Kitcheners bescherming vallen de kampementen aan langs de spoorlijnen. Er komen schier onophou delijk honderden vrouwen en kinderen te Standerton aan in ossenwagens en vergezeld van kudden vee. Volgens een bericht uit Salisbury in Rhodesia is de reeds gemelde militaire bezetting van het bureau van de Rhodesia Times en de onderdrukking van dat blad geschied ondanks het verzet van het hoog gerechtshof. Reuter seint uit Pretoria een bericht, dat zeker onder alle voorbehoud verdient aanvaard te worden. Hij meldt, dat er te Lijdenburg wordt gezegd, dat Schalk Burger, waarnemend staatspresident van Transvaal, onlangs een vergadering van burgers toe sprak en zeide dat hij nu inzag, hoe hun zaak geheel hopeloos stond eri voortzetting Mis onder de gewijde gewelven, alleen met mijn God, te Zijner eere, dien zelfs de steenen moeten prijzen. »Meen echter niet, dat ik mij uit vrees verberg. Want wat zou ik nog hebben te vreezen? Mijn dagen zij immers geteld. En ik weet zeker, dat ik mij slechts behoef te vertoonen, om een talrijke schaar der invloedrijkste personen uit de gemeente om mij te vergaderen. »Gij hebt dus gelijft, als gij meent, dat ik een gevaarlijke vijand worden kan.Maar thans ben ik te oud, om te strijden, zelfs al is het voor een heilige zaak. Ik moet hier sterven in het geloof en volgens het gebruik mijner vaderen. En ten bewijze, dat ik waar gesproken en beloofd heb, leg ik hier mijn hand op het beeld van den Gekruisigde, dien ook gij aanbidt, en van wien ook gij uw heil ver wacht." »Het zij zool" zeide Pool en stond op. "Niet wegens het beeld want dat kan niets getuigen maar ter wille van Zijn Naam, waarop gij u beroept, zal ik u vertrouwen schenken en het wagen, over de beveien mijner geestelijke overheid heen te stappen, door u hier met rust te laten, der vijandelijkheden vruchteloos was. Per soonlijk wilde hij niet den raad geven om tot overgave te besluiten, maar als het onvermijdelijk was, dan zou het een dwaas heid zijn om het bij twee of drie tegelijk te doen. De juiste weg om tot een over eenstemming te geraken, is om zich als volk in zijn geheel over te geven. Volgens bericht aan de Daily Mail uit Pretoria, hebben de Boeren Dinsdag een trein bij Elandsfontein aangehouden. Zij haalden de goederen uit den trein en staken hem daarna in brand. Engelschen uit Ermelo vertellen, dat de Boeren de Engelschen en de vrouwen van Boeren, die in onderwerping zijn gekomen, zeer slecht behandelen. Zij onthouden hun voedsel, zoodat zij maanden op mielies teerden. Toen French naderde, gelaste Botha een Bceren-corps om zijn tros te dekken, maar de Boeren weigerden dit en liepen weg ondanks Botha's dreigement dat hij de ongehoorzame belhamels zou laten fusileeren. Naar een draadbericht uit Port Elisabeth meldt, is een proclamatie van Steyn en de Wet van den veertienden Januari gedateerd, gevonden op een verleden week gevangen genomen Boer. De proclamatie beschuldigt de Engelschen, dat zij met terzijdestelling van de beschaafde oorlogsgebruiken en de conventiën van Génève en Den Haag neu tralen gevangen nemen, den bijzonderen eigendom der burgers plunderen, verbranden en vernielen, en kleurlingen tegen de Boe ren wapenen. De proclamatie verklaart verder, dat de soldaten eerbare vrouwen beleedigen op bevel van hunne officieren, en dat daarenboven moeders en vrouwen zijn onteerd, en dat bijna alle huizen in de beide republieken vernield zijn. De procla matie komt op tegen de beschuldiging, dat de Boeren misbruik van de witte vlag hebben gemaakt, en noemt dat gestadig terugkeerende laster, en zegt dat het niet waar is, dal de republieken reeds zijn ver- zoolang ik met bemerk, dat gij u met mijn gemeente inlaat. Vaarwel dan en wees tevreden zoo goed gij kuntmoge de Heer uw laatste uur verlichten 1" »AmenDat zullen wij beiden noodig hebben," antwoordde vader Sylvester, ter wijl hij zijn gast uitgeleide deed. Zwijgend schreden zij naast eikander tot aan den ingang. Hier bleef Pool staan en zeide haastig en met heesche stem, als wilde hij het voor zich zelf geheim houden »Nog een woord, oude. Ontbreekt u ook iets voor uw onderhoud Zeg het mij dan, en ik zal het u laten bezorgen." »Moge God en Zijne Heiligen u deze woorden loonen 1" antwoordde vader Syl vester. »Dat was een warme ontboezeming door de koude schaal uwer dwaalleer. Intusschen mij ontbreekt niets. Voor het weinige, dat ik noodig heb, zorgen de bewoners der Gisholdthoeve. Zij nebben mij tevens beloofd, mij, als zij mij op zekeren dag hierboven dood vinden, in den zandbo dem der sacristie te begraven en vervolgens den ingang dicht te metselen. Wilt gij mij overigens een laatste genoegen doen, beloof mij dan, mijn geloofsgenooten in deze parochie voortaan met meer toegevend-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1