Nagekomen giften "binnenland. Op grond van de berichten van de hoof den der scholen en de schoolbesturen ont vangen, hebben B. en W. in verband met art. 6 van gemeld K. K. besluit gemeend; zich voorals nog te moeten onthouden, den Raad voor te stellen om voor het doel, omschreven in art. 35 der Leerplichtwet, gelden disponibel te stellen. ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 432.35 N. N. Een lot in »de Holland- sche Maatschappij van Land bouw" No. 3269 (trekking Maart 1901)pro memorie Een parochiaan O. L. V. Visitatie, wie helpt f 2. H. F. B. een kleinigheid. f 0.50 X. De laatste lootjes wegen het zwaarstf 3. In de bus pastorie Hoogstraat f 1.— Een dienstmeisje, fooi van een betaalde rekening f 0.85 P. B. Moge het tekort spoe dig gedekt zijnf 2. f 441.70 Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de jaarlijksche alge- meene vergadering der St. Vincentius- Vereeniging, voor weldoeners en belang stelden toegankelijk, wordt aangekondigd. Heden-middag te kwart over éen is in de branderij van den heer S. v. d. Schouw aan den Noordvestsingel een ruwketel doorgebroken, waarin nog slechts weinig vloeistof was. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ingevolge een schrijven van den Com missaris der Koningin aan den burgemeester heeft de commissie tot wering van school verzuim in de gemeente Kethel en Spaland eergisteren-avond hare eerste vergadering gehouden tot installatie der leden. Daarin werd tot voorzitter benoemd de heer C. Bregman en tot secretaris de heer E. W. Lindeyer, Donderdag had een jaagpaard van den schuitenvoerder M. Van Velsen, aan het Jaagpad te Overschie het ongeluk te strui kelen, in de Rotterdamsche Schie te vallen en onder het ijs te geraken- Met zeer veel moeite mocht het eenige personen geluk ken het dier aan den overkant der Schie door het ijs te trekken. Toen het dier op den wal was, bleek het reeds gestorven te zijn. Een Duitscher, Carl S., van beroep graancontroleur, was te Londen gehuwd met eene jonge vrouw H., en wonende aan de Leuvehaven O.Z. te Rotterdam. Woensdag keerde de jeugdige echtgenoote uit Londen terug, daar zij volgens hare verklaring aan hare moeder en broer voort durend mishandeld werd door Carl. Laastgenoemde reisde haar na en kwam gisteren aan de woning van zijn schoon moeder aan de Leuvehaven om zijne vrouw terug te halen. Hem werd evenwel de toegang geweigerd. Den geheelen dag was er hierdoor spectakel voor de deur, totdat vannacht om 1 uur de zoon des huizes, bijgestaan door een vriend, naar buiten kwamen, met stokken gewapend, en Carl zoodanig afranselden, dat hij met gebroken ledematen en bloedende hoofdwonden per raderbrancard naar het ziekenhuis moest worden getransporteerd. Aan het Bureau van Gemeentewerken te Vlaardingen wordt gevraagd een tijdelijk opzichter-teekenaar. Stukken, inclusief informatiën en opgaaf van het verlangde salaris, in te zenden aan den Directeur der Gemeentewerken. De heer L. Hoeven, electrien bij de Hollandsche Spoor te Hoek-van-Holland, die eergisteren met den laatsten locaal trein uit Maassluis vertrok, had het ongeluk, w^arschjjolyk door van het eene rijtuig naar het andere over te loopeD, van 't balkon te vallen en onder den trein terecht te komen. Dadelijk schijnt L. H. door den trein gedood, daar 't lijk zeer verminkt was. Gisteren-ochtend is het lijk naar Maassluis getransporteerd. Gisteren-ochtend omstreeks 11 ure zijn aan den Hoek van Holland kanonschoten gehoord in westelijke richting. Verscheidene sleepbooten zijn daarop naar zee vertrokken, doch voor het meerendeel onverrichterzake uit zee teruggekeerd, TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 22 Februari. Het algemeen debat over de Legerwetten wordt voortgezet. Ter verdediging zijner wetsvoordrachten stelde de Minister van Oorlog de heer Eland voorop, dat de grondslag van den gedachtengang die hem tot de indiening geleid heeft is de beantwoording van de vraagOp welke wijze zullen wij voor Nederland zooveel mogelijk een oorlog voor komen. 's Ministers antwoord op die vraag is lo. door te toonen dat wij onze neu traliteit willen en kunnen verdedigen, en 2o. door duidelijk te doen uitkomen dat wij bij een rechtstreekschen aanval een taaien weerstand zullen en kunnen bieden. Hiervoor is noodig een veldleger van be hoorlijke sterkte, èn liniën èn sterkten. Een defensieplan bestaat zeer zeker. De tegen woordige Ministers van Marine en Oorlog en de Generale Staten van Oorlog en Marine zijn daaromtrent volkomen homo- geen. Uitvoerig schetste de Minister de taak van ons leger. In algemeenen zin zullen wij ons moeten bepalen tot verdigend op treden maar waar wij in details aanvallend kunnen optreden mag dit niet verzuimd worden. Van overvleugelen of ontrekken onzer liniën, die versterkt worden door inundatiën, kan z.i. geen sprake zijn. Ook omtrent de verdediging onzer zee gaten bestaat homogeniteit, zoodat onze defensielevende en doode strijdkrachten en marine een harmonieus geheel vormen. Wat de legervorming aangaat betoogde de Minister dat ons volk niet rijp is voor het Zwitsersche stelsel en dat hetgeen hij thans voorstelt, geleidelijk aansluit bij den bestaanden toestand, zoo weinig mogelijk drukkend is, terwijl tevens een groot voor deel is dat het stelsel elastisch is, zoodat t later, wanneer ons volk daarvoor meer geschikt zal zijn, leiden kan tot volksleger. De Minister constateerde dat, wanneer zijn wensch vervuld wordt, wij niet slechts een landstorm op papier zullen krijgen. Ten aanzien van de legerorganisatie, de verhou ding van het veldleger tot het bezettings leger schetsende, betoogde de minister, dat zijn plannen daaromtrent reeds lang voor zijn optreden vast stonden. Deze plannen, die niet geschoeid zijn op die van de Groote Mogendheden, acht hij voldoende maar tevens een minimum van personeele en geldelijke lasten voor het doel. 't Is niet zijn bedoeling de landweer te binden aan de liniën. De landweer kan zeer goede diensten verrichten bij de kustver dediging. Den verkorten oefeningstijd verdedigende, was hij tegen het vastellen in de wet van een 8-maandschen oefentijd. Hij wil gele genheid hebben desnoods tot 12 maanden vasten diensttijd te kunnen verplichten, om een wapen te hebben tegen hem die uit onwil enz. in 8 maanden tijd niet voldoende geoefend blijken en tevens wil hij zijnen opvolgers geen band aanleggen. 't Zal 's Ministers streven zijn te komen tot een minimum corveeën voor do militie- plichtigen. Ten aanzien van de kosten betoogde de Minister, dat naar de grootst mogelijke beperking is gestreefd en dat verhooging van het budget niet kan worden uitgesloten. Militaire strafwetherziening is bij de Kamer aan haar is te beslissen omtrent den tijd ean behandeling. Elk oogenblik kan verwacht worden de memorie van antwoord omtrent de militaire persioenwetten, zoodat ook die na Paschen kunnen behandeld worden. De thans voorgestelde ontwerpen zijn een belangrijke stap ter verbetering van de landsverdediging en een practisch middel om te komen uit de moeras. De minister van marine, de heer Ro 11, verzekerde, dat er volkomen eenheid bestaat zoowel omtrent de defensie en mobilisatie plannen als omtrent de noodzakelijkheid van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. De uitgaven voor de vloot in Indië hebben zeker belangrijk nut gesticht. De heer L i e f t i n c k verdedigde tegen over de aanvallen van de heeren Troelstra en Van der Zwaag het volgen van een eigen opinie. Al prefereert hij de opleiding in den geest van het Zwitsersche stelsel, dan meent hij toch, dat de voorgestelde ontwerpen gaan in een goede richting. Het is toch beter dat wij sterk, dan geheel machteloos zijn. Wanneer er niets onover komelijks in den weg komt, zal hij voor de wetten stemmen, om baas te kunnen zijn in eigen huis. De heer Van Kol bestreed de regeering die de Nieuwe Hollandsche Waterl-nie wfl handhaven en de richting waarvan de ont werpen uitgaan. Hij wil geen soldaten maar gewapende burgers. Een volksleger heelt de meeste weerkracht en kost het minste geld. De heer VanKarnebeek, betoogende tegenover den heer Troeistra, dat'deze wetten wel degelijk een sociaal karakter hebben, stelde tegenover de cijlers van den heer Van Kol andere, die aantoonen, dat het Zwitsersche stelsel niet zoo goedkoop is als spr, beweerde. De heer Van G i 1 s e zegt, dat hij bij art. 122 der Militiewet zai uitlokken een beslissing|van de Kamer omtrent de 8 maand- sche eerste oefeningen en vraagt den Mi nister of het niet tijd wordt vaste maat regelen te stellen voor den corveedienst, die niet mag worden overgelaten aan de inzichten van den plaatselijken commandant. De heer De Savornin Lohman zegt, dat de commissie voor voorbereiding der ontwerpen inzake het militair strafrecht en de militaire rechtspleging voortdurend met haar rapport bezig is. Hij drong nog maals op overlegging van de rapporten der leger-commandanten over den oefeningstijd. Landurige oefening bij wijze van straf op te leggen, acht spr. met aannemelijk. Heden voortzetting. Armenzorg. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verschillende wijzigingen gebracht in de ten jare 1898 vastgestelde voorschriften voor de inrichting der statistiek van het armwezen, in het bijzonder wat betreft die der bedeelden, te beginnen met de statistiek over 1901 te brengen. De voornaamste wijzigingen zijn lo. Onder hoofden van huisgezinnen moe ten ook worden begrepen de gehuwde vrou wen, die zelfstandig worden bedeeld, terwijl de man niet wordt bedeeld. 2o. Achter de kolom, aanwijzende het totaal getal gezinshoofden, moeten worden vermeld de talrijkheid der gezinnen, d. i. het getal personen, de gezinshoofden inbe grepen, waaruit de gezinnen, wier hoofden als bedeelden zijn vermeld, bestaar,. 3o. De onderscheiding in doorloopend en tijdelijk bedeelden vervalt en wordt vervan gen door een naar den duur der bedeeling (minder dan 4 weken, van 4—13 weken, van 1326 weken, van 2652 weken, he geheele jaar). 4o. De volgende oorzaken van armlastig heid moeten worden opgegeven a. tijdelijke ziekte of tijdelijke ziels- of lichaamsgebreken; b. voortdurende ziekte of' voortdurende ziels- of lichaamsgebreken; c. ouoerdom; d. dood of ontstentenis van den kostwinner; e. andere oorzaken. 5o. De onderscheiding van zomer- en winterbedeelden vervalt en wordt vervangen door een naar de vier kwartalen des jaars. 6o. Voor de indeeling der gemeenten blijven de uitkomsten der tienjaarlijksche volkstelling den grondslag vormen. Zij ge schiedt voortaan naar gemeenten met a. 2000 zielen en minder b. 20015000 zielen c. 500120.000 zielen d. meer dan 20.000 zielen. Voor de laatste groep moeten de opgaven voor iedere gemeente afzonderlijk worden vermeld. De minister van Bmnenl. zaken heeft bepaald, dat de verkiezing wegens het overlijden van mr. Hartog, in het district Amsterdam III zal plaats hebben op Maandag 11 Maart a.s., de stemming, zoo noodig, op Maandag 18 en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 25 Maart a. s. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, krachtens Kon. besluit van 14 Febr. 1901 no. 50, in dit jaar bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, na vergelijkend examen kunnen worden geplaatstnegentien jonge lingenals adelborst Voor do ngarine (zeedienst) en vier jongelingen als adelborst voor het korps mariniers. (Zie verder de St.-d- no. 44). De kamerheer-ceremoniemeester bij HÖ* MM. Huis, graaf van Randwijck heeft wegens gezondheidsredenen, op zijn verzoek voor geruimen tijd verlof gekregen. De functie van den heer van Randwijck zal tijdens het Koninklijk verblijf te Amsterdam worden waargenomen door de kamerheer-ceremonie* meesters H. W. J. E, baron Taets van Amerongen en jhr. Van de Poll. Het Koninklijk Echtpaar. H. M. de Koningin en de Prins-Gemaal zullen 5 Maart te Amsterdam Hun intocht doen in hoofdzaak op dezelfde wijze als in 1898 bij de inhuldiging. H. M. de Koningin Moeder en de Hertog* Regent van Mecklenburg komen een uur vroeger aan en worden aan het station der Hollandsche spoor en op het paleis op den Dam met eerewachten ontvangen. Ook de weg, dien de Koningin en de Prins van het Staatspoorstation naar het Paleis zullen volgen, is bijna dezelfde als in 1898. Het programma van den feestelijken intocht van H. M. de Koningin en Z. K. H- den Prins der Nederlanden, op 9 Maart te Apeldoorn, heeft de koninklijke goedkeuring verkregen. Het vorstelijk paar zal met veel plech tigheid van het station worden afgehaald en langs de rijkversierde Dorpstraat naar het paleis geleid. Des middags ten 2 ure onthulling van de Naald ter gedachtenis van wijlen Z, M. den Koning en H. M. de Koningin-Moeder, geschenk der Apeldoornsche burgerij, door H. M. de Koningin, waarbij een mannenkoor toepasselijke liederen zingt en de vooizitte r der feestcommissie het woord voert. Des avonds ten 8 ure luisterrijke fakkel tocht, waaraan alle vereenigingen kunnen deelnemen. De Mecklenburgsche volksdansen, die een nommer vormen van het programma voor de gala voorstelling in den Stadsschouwburg, zullen worden uitgevoerd door baileteuses van het Koninklijk Hoftheater te Berlijn. Mevrouw de baronnesse van Harinxrra thoe Slooten—Collot d'Escury heeft aan d e leden van het comité voor het door vrouwen en meisjes uit 's-Gravenhage en Sche ve ilingen aangeboden geschenk, namens het Vorstelijk Echtpaar, harielijkendank betuigd voor het schoone geschenk, dat H. M. zeer .-ympathiek was. Beverwyk. Omtrent den veldtocht die de verkiezing van den heer Pastoors in het district Beverwijk voorafging, meldt het Centrum het volgende Van katholieke zijde werd bij deze cam pagne hard gewerkt en heer Passtoors zorgde wel, dat hij geen onbekende bleef voor zijne kiezers. Sinds zijne candidaat- slelhng trad hij deels in katholieke, deels in gemengde vergaderingen op te Beverwijk, Castricum, Akersloot, Heemskerk, Rmnegom (Egmond Binnen), Haarlemmerliede en Spaarnwoude (Schoten), Assendelft, O ver veen, Uitgeest en IJ muiden, overal voor volle zalen. Te IJ muiden sprak de heer Passtoors in hoofdzaak over de concurrentie van 't Rijk tegenover de particuliere nijverheid en industrie in verband met de Rijks vischat- slag. Debat had hier met plaats. Op t zelfde uur vond een andere ver gadering plaats, waar het Kamerlid Smeenge en de heer Netscher spraken ten gunste van den heer Cremer. De heer Passtoors kon deze vergadering nog bijwonen en deel nemen aan bet debat, blijkbaar ten genoeg® der aanwezigen. Tegenover de meening van het Centrum, dat nu weer blijkt, Beverwijk nog steeds een beslist katholieke zetel is, die onder normale omstandigheden door onze partij kan en moet worden bezet, staat het oor deel der Maasbodedat als volgt luidt »Nu late men zich evenwel niet in valsche rust wiegelen en meenen, dat Beverwijk thans voorgoed een Katholiek district i«> t Is wel waar, dat de liberale partij een in het district zeer bekend man had voorop

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2