Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 24ste Jaarg. Zondag 24 Februari 1901. i\o. 6934. «gureau 138ofersfraaf 50. ahje.hee» ovëüzicht. Vervolg Binnenland. (x DNIeÏTVS. PRIJS TAN DIT BLAD: 'oor Schiedam per 3 maanden franco per dost door geheei Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regels' 1 l fQ.GQ Elke gewone rsgei meer 1i -0.10 Voor hernaaiae piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 23 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De verschillende berichten omtrent de troepenbewegingen in het Noorden der Kaapkolonie en in het Zuiden van de Zuid- Atrikaansche Republiek ontvangen, doen *ien, dat de toestand in de laatstverloopen ^agen nagenoeg onveranderd is gebleven. De Wet rukt nog steeds voort in noor delijke richting hij heett zijn troepenmacht ,n kleine aideehngen gesplitst en kolonel P'umer zit hem dicht op de hielen. Dit laatste hebben wij al zooveel dagen tang gehoord en andere generaals hebben ln den Vrijstaat ook al zoo vaak den Doeren-generaal op da hielen gezeten, dat ^ij daaraan niet veel gewicht hechten. De 'roepen onder commandant Hertzog die in het Westen rondtrekken gaan eveneens noordwaarts en het vermoeden is dan ook gewettigd, dat deze zich zullen vereenigen ®et De Wet en Griqualand-West binnen rukken. Ot De Wet van plan is, dieper 'U dat district door te dringen, of dat hij eensklaps aan zijn vervolgers zal ontsnappen ®n terugkeeren naar het Zuiden zal de toekomst moeten leeren. Zoolang hij echter een voorsprong heett op de Engelschen, hehoeft men zich niet al te bezorgd te maken over den generaal, vooral daar al de Engelschen in den rug staan en er geen troepen zijn om hem in het noorden den Pas af te snijden. Het War-Olfice te Londen verklaart omtrent de dezer dagen bij gerucht ver melde gevangenneming van Smith Dorrien en 2000 soldaten door Botha niets te weten, maar waar de generaal zich bevindt en hoe het met zijn achtervolgingsmanoeuvre staat, is daar blijkbaar evenmin bekend. De eenig belangwekkende gebeurtenis door lord Kitchener in de laatstverloopen dagen gemeld, het heldhaftig wapenfeit van den grooten legeraanvoerder lord Methuen, verdient nog wel eens nader be keken te worden. Zooals wij reeds meldden, is Methuen, na het gebied tusschen Wol- maransstad en Hartebeestfontein in het Z.W. van Transvaal te hebben gezui verd, het plaatsje Klerksdorp binnengetrok ken, maar stiet op zijn tocht daarheen op een commando Boeren 1400 volgens Kitchener onder de generaals De Vil- liers en Liebenbery. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij de Boeren hun stelling •hardnekkig verdedigden". Zij werden daar Uit ten slotte verdreven met het gevolg, dat zy 18 dooden op het slagveld achter lieten en »zware verliezen" leden, terwijl de Engelschen in het geheel telden 3 officieren en 13 man gedood, 5 officieren en 29 man gewond, d. i. een totaal verlies van 50 man. Nu verbeelde zich niemand, dat de Boeren bier hun gewone taktiek hebben gevolgd, door weg te tiekken na genoeg »rooineks" te hebben doodgeschoten nu drijve men de verdenking ook niet zoo ver, als zou Methuen genoodzaakt zijn op Kierksdorp terug te trekken en zich daar in zoo netelige positie bevinden, dat Kitche ner er heen moest reizen om hem met een troepenmacht te hulp te komen. Neen, uit het geheele rapport blijkt, dat de groote aanvoerder een nieuw succes heeft behaald en Kitchener zich genoopt heeft gevoeld hem in allerijl persoonlijk te gaan geluk- wenschen. Intusschen wachten wij met belangstelling het beroemde aanvullingslijstje van zijn verliezen. De correspondent van de Londensche Daily Mail seinde Woensdag van een plaats op 64 K.M. ten westen van Hope- town, dat de Brische voorposten in aan raking waren met de Boeren deze waren geheel werkeloos aan de Brakrivier. Een poging van de Boeren om die rijdende over te trekken, was mislukt, omdat de Kliprivier te sterk gezwollen was. Men verwachtte, dat Plumer krachtig zou voort rukken de koionne van Henneker mar cheerde gemiddeld 42 K.M. per dag. De correspondent beweert, dat De Wet sedert den inval 30 man aan gesneuvelden en 60 gevangenen heeft verlorenverder zijn er tal van manschappen gedeserteerd, die bij 50 en 60 tegelijk een minder streng bevel hebber trachten op te sporen, eindelijk zou De Wet 400 paarden, 100.000 patronen 6000 ponapom-projectielen en veel ammu nitie voor zijn vijftisnponder verloren hebben met 60 van zijn 100 karren en wagens. De Wet's volgelingen zouden niet meer schietvoorraad overgehouden hebben dan in hun bandelieren zit. Dezelfde correspondent heeft onder vroegere dagteekening uit Kranspan geseind dat de Boeren van de Wet in paniek blijken te verkeeren. Zij laten stellingen in den steek, waarin een honderd man de geheele Engelsche koionne zouden kunnen tegenhouden. De verklaring hiervan is, dat de Wet zich in een geheel onbekend district bevindt, dat hij niet van plan was binnen te trekken. Aan de Daily Mail wordt uit Zoutpan gemeld, dat de Wet in de richting van Readsdrift trekt, blijkbaar met het voor nemen om de Oranje-rivier weer over te gaan. Hij heet zelfs Sterk terneergeslagen en zou geweend hebben over de hardnekkige vervolging der Engelsct)en(ü) De Daily Mail verneemt uit Kaapstad dat de Duitsche consul-generaal de Duitsche onderdanen heeft uitgenoodigd zich strikt onzijdig te houden in den Kaapschen bur geroorlog. Te Kaapstad zijn weer twee nieuwe gevallen van' pest geweesteen ervan bij het kind van een Europeaan. Aan de Daily Mail wordt uit Louren^o Marques gemeld dat Kitcftener gelast heeft, geen goederen meer te zenden langs de Delagoa-haailijn, behalve oorlogsbehoeften en medicamenten. Sommigen leiden hieruit af dat er een groote Engelsche beweging in oostelijke richting ophanden is. In het Engelsch Lagerhuis heeft de kan» selier der schatkist HicbsBeach gisteren gezegd, dat het tot dusver uitgegeven bedrag tot dekking der oorlogskosten £81.500.000 beliep. Wekelijks bedroegen de oorlogskosten 1.000.000 tot 1.250.000 pond. Brodick zeide, dat naar de jongste schattingen er thans 19000 of 20.000 Boeren te velde stonden. Het aantal krijgsvangen Boeren was in Januari 16000, maar in den laatsten tijd was dit getal nog vergroot. De Duitsche bladen zijn nogal verbolgen over de Engelsche politiek die in den laatsten tijd wordt gevoerd. Nu is het hoofdorgaan der agrariërs de Deutsche lageszeitung aan het woord. Het blad zegt. dat Duitschland evenmin neutraal is als Portugal en dat het zeker is niet zonder de toestemming der Duitsche regeering, dat Krupp weder wapenen aan Engeland levert. Aan de politieke verhouding van Duitsch land tegenover de andere mogendheden kan het bezoek van den koning van Engeland geen kwaad meer doen. Dat bezoek is slechts de hoffelijke bekrachtiging van een politiek feit, dat reeds lang geleden plaats had, maar aan het Britsche volk gaat de heele zaak niets aan. De offieieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevat het volgende bljjkbaar van hoogerhand geïnspireerde stukje »Z. M. de Koning van Engeland is voornemens, dezer dagen een reis te maken naar Duitschland. Dat de reden voor deze reis van den Britschen monarch gezocht moet worden in de ernstige ziekte zijner doorluchtige zuster, keizerin Friedrich, is helaas zeker. Hoewel dus het bezoek aan Kronberg als een uiting van broederlijke genegenheid enkel een familiezaak is, hebben eenige Duitsche bladen er toch een staatkundige gebeurtenis van trachten te maken, om venijnige aanvallen te kunnen doen, welke ook Z. M. den Keizer uiterst pijnlijk moesten aandoen. Dat verraadt een gebrek aan tijngevoeligheid dat de scherpste afkeuring verdient." Indien het de bedoeling van het minis terie van buitenlandsche zaken geweest is, in dezen vorm wereldkundig te maken dat de reis geen politiek karakter draagt, en koning Eduard vooreerst nog niet naar Berlijn gaat, dan geschiedt dat in een wel zeer eigsnaardigen vorm, die echter mis schien te verklaren is door de moeilijkheden waarmede v. Bülow als rijkskanselier per soonlijk te kampen heeft. In de Fransche Kamer heeft bij de beraadslaging over de hervorming der suc cessiebelasting, Minard een amendement ingediend, waarbij voor de nalatenschappen van meer dan 3 millioen, een progressie wordt ingevoerd. Op verlangen van den minister van financiën besloot de Kamer, deze zaak onafhankelijk van de begrooting te behandelen. Klotz stelde voor, het amen dement in een afzonderlijk wetsontwerp om te zetten. Rouvier noemde het een gevaar lijk voorstel. Cohin zeide, dat het't openbaar crediet aan het wankelen zou brengen en Kot land angst aanjagen. Het voorstel werd met 308 tegen 103 stemmen goedgekeurd.' De Kamer nam de begrooting aan met 473 tegen 42 stemmen. tiauthier de Clagny stelde nu voer het voorstel-Klotz onmiddellijk aan den Senaat door te zenden. Deze motie werd eerst tot Maandag uitgesteld, maar op aandringen van de uiterste linkerzijde besloot de Kamer, ze in een nieuwe vergadering te behandelen, tien minuten later. In deze nieuwe vergadering, te kwart voor negen geopend, werd de motie Gauthier zonder beraadslaging met 373 tegen 40 stemmen aangenomen Jeugdige drinkers. Volgens de Standaard hebben onlangs twee onderwijzers eener bijzondere school op een dorp, dat voor vroom en ordentelijk bekend stond, na afloop der feestelijkheden de jongens van 7 tot 9 jaar kunner klassen ondervraagd, wie van hen op 't feest sterken drank hadden gedronken, hoeveel en met welke gevolgen. De uitslag was als volgt »Van de 53 jongens waren er slechts 23 die geen sterken drank hadden gebruikt. Van de overige dertig, die dit wél hadden gedaan, wisselde portie af tusschen een en vijf glazen jenever, maar degenen die be paald dronken waren geweest, konden zich niet meer herinneren hoeveel zij hadden gehad. ïEén der jongens, oud 8 jaar, had by zijn familie »wien met brandewien er door" gehad, zoodat hij dronken was geworden. Een andere knaap (we zullen hem E noemen, maar deze letter is gefingeerd) was door zijn familie meegenomen naar een herberg en was daarna zoo duizelig in zijn hoofd en zoo wankel ter been, dat bij bij den optocht onder één van de paarden zou zijn geraakt, als een man hem niet had teruggesleurd. »L. was door zyne moeder meegenomen naar de herberg en had daar bier en bran dewijn gedronken. Hij kon de symptomen zijner dronkenschap levendig beschrijven, hoewel hij nog maar acht jaar is. »K. (de letters zijn gefingeerd) is elfi Hoeveel hij gehad had wist hij niet meer, maar hij was, uit de herberg komende, »plat uut oaver et durp" gevallen en zou later bijna in een sloot zijn getuimeld, als nietiemand hem nog bijtijds had aangegrepen. dB,, oud acht jaar, heeft in de herberg sboerejongens" gehad, en toen heeft hy agespied, dat et z'n neusgaten uutkwam. »Het is opmerkelijk, dat van al deze kinderen slechts een viertal thuis drank hadden gehad. Deze leerlingen waren door hunne familieleden bijna allen meegenomen naar de herberg En het grootste aantal dezer kleine kroegioopers werd juist in de laagste klasse gevonden. Te Muntendam zijn, op een schoolbevol king van ruim 400 leerlingen reeds een 90-tal aanmaningen door den arr'school; NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5