beier acht geslagen op omstandigheden, welke vorderden, dat hij plannen voorbe reidde tot aanvallende en verdedigende operatien, dan zou hij de regeering verwit tigd hebben, dat Ladysmith geen gunstige verblijfplaats voor troepen was en dat er meer dan één legerkorps vereischt werd om Transvaal te onderwerpen. Lands- downe sprak als zijn overtuiging uit, dat Wolseley in gebreke was gebleven het hooge gewicht van den toestand te beseffen dat hij zijn bijzondere plichten verwaarloosd had en dat hij zich de gunstige gelegen heden, die hij had, niet ten nutte had gemaakt De debatten zijn opgeschorst. Déroulède en Hubert. De Fransche Kamer besprak gisteren het verslag der commissie, dat besluit tot ver vallenverklaring van Déroulède en Habert. Pierre onderwierp het rechtsvraagstuk aan een langdurige beschouwing en kwam tot het besluit, dat er geen wetgevende be paling bestond, die de Kamer veroorloofde de vervallenverklaring uit te spreken. Na wederantwoord van Laferre, die op de ver vallenverklaring aandrong, verwierp de Kamer met 360 tegen 195 stemmen de motie dat deze vraag voor de hoofdzaak moet worden uitgemaakt. Piou en Castelin betoogden, dat de Kamer hier niets te beslissen had. De door Castelin gestelde prealabele kwestie werd met 374 tegen 430 stemmen ver worpen. Met 364 tegen 185 stemmen werd een verdaging tot den volgenden dag ver worpen. In de gisteren-avond 8 ure hervatte zitting heeft daarop de Kamer de conclu- siën van de commissie strekkende tot ver vallenverklaring van Déroulède en Habert onderscheidenlijk met 352 tegen 117 en 347 tegen 132 stemmen aangenomen. Om kwart over 10 werd de zitting opgeheven. De crisis in Spanje. De ministerieele crisis in Spanje is nog niet opgelost. Ofschoon de lijst van het vermoedelijk ministerie is openbaar gemaakt, zegt men, dat de stappen van Viliaverde afgestuit zijn op de door een deel van de oppositie aangenomen houding. Te Valladolid hebben ongeregeldheden plaats gehad. Ondanks het te voren ge nomen besluit hadden verscheiden hande laars geweigerd hun winkels te sluiten. Troepen volks wierpen op verscheiden plaatsen met steenen naar de magazijnen. De gendarmerie dreef de betoogers uiteen. Verscheidenen zijn gekwetst. De orde is hersteld. VII lijden aan dezelfde ziekte, die wijlen den Duitschen keizer Frienrich ten grave sleepte, een ziekte van het strottenhoofd. Sir Felix Selmon, 'skonings lijfarts, moet alle hoop op herstel hebben opgegeven en ziet slechts kans om met de uitstekendste zorgen den koning nog eenige jaren in het leven te houden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Maart 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 559.83VS Aan de pastorie Hoogstraat. Op hoop van navolging f 1.— We konden het niet passen, daarom hebben we het maar zoo gedaanf 0.50 Ik kon het ook r.iet passen f 0.49V> f 561.83 Heden-ochtend is aan den Noordvestsingel de telegrambesteller C. Kersten aange vallen door een hond van eene in de nabij heid gelegen boerenwerk De hond beet naar 's mans rechterbeen doch raakte dit gelukkig niet met den schrik en een gescheurde broekspijp kwam de man vrij. Door mr. S. J. D. van Aalten en P. R. Mees worden pogingen aangewend om te Rotterdam een nieuwe kiesvereeniging op te richten, op den grondslag van het programma van mr. M. W. F. Treub, n.l. in vrijzinnig democratischeu geest. Zondag-middag viel een 16-jarig meisje uit een 3e verdieping aan de Crooswjjksche kade te Rotterdam. Zwaar gekwetst werd zij opgenomen en naar het Ziekenhuis gebrachtbij aankomst aldaar bleek zij reeds overleden te zijn. De installatie ran Mac Kinley. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in November 11. feitelijk herkozen, heeft gisteren voor de tweede maal zijn gewichtig ambt, weder voor vier jaren, aanvaard. In zijn inwijdingsboodschap spreekt Mac Kinley de innige bede uit, dat alle toe komstige geschillen tusschen Amerika en andere staten zonder oorlogsgruwelen langs den vredelievenden weg der arbitrage mogen worden bijgelegd. Het Amerikaansche volk staat tegenover gewichtige vraagstukken. Het kan den Cubanen geen zelfregeering overdragen, voor er waarborgen bestaan van bestendige orde en werkelijke vrij heid. Wat de Filippijnen betreft, moeten de Vereenigde Staten voortgaan met te pogen ze op milde voorwaarden tot rust te brengen. Amerika zal miilioenen getrouwe menschen niet overlaten aan duizenden ontiouwen. De installatie van Mac Kinley is van groote plechtigheden vergezeld gegaan. Het meest viel in het oog een reusachtige optocht van oud-gediende troepen, waaraan een afdeeling manschappen, geboortig van Porto Rico deelnam. De menigte van toe schouwers legde groote geestdrift aan den dag. Koning Edward. Volgens de Evening News zou Eduard den De cellulaire gevangenis aan den Noord singel te Rotterdam is wederom propvol. Er is geen plaatsje open, zoodat telkens elders moet worden aangevraagd of men daar in de gelegenheid is rjjkslogies te verschaffen. Het schijnt echter overal zoo wat hetzelfde te wezengeen plaats, 't Gevolg is dat vele veroordeelden op vrije voeten moeten worden gelaten en heeren inbrekers gelegenheid hebben om intusschen van voorkomende gunstige kansjes wederom te profiteeren. In het Verkooplokaal te Rotterdam werd gisteren-avond een Hogerhuismeeting ge houden. Keimke Hogerhuis, pas begenadigd, voerde er o. a. het woord en getuigde dat hij onschuldig was veroordeeld. Hij betoogde ook de onschuld zijner broeders, een ver haal gevend van de inbraak en inhechtenis neming. Er was geestdrift in de zaal. De politie te Kethel trof eergisteren een man aan die langs den weg lag. Hij werd naar Vlaardingen gebracht en in het Ziekenhnis opgenomen. Het bleek toen dat hij ontslagen machinist was van het stoomschip Telegraf. Daar bleek dat hij niet ziek was, is hij door de politie door gezonden. Donderdag a. s. des middags om 5 uur zal van de werf van gebrs. Van der Windt te Vlaardingen worden te water gelaten de stoomlogger VL 193, Franciscus Antonius, gebouwd voor rekening van eene maat schappij onder directie van de firma IJzermans. Het Koninklijk Echtpaar. Zondag-morgen werO te Apeiuin.i-n m de Groote Kerk de godsdienstoefening bijge woond door H. M. de Koningin, den Pr.ns Gemaal en gevolg, onder het geuoor van ds. Hattink. Om halftwee reden H, M. de Koningin en de Prins-Gemaal van het Paleis m een open rijtuig met twee paarden uit door Apeldoorn en Omstreken. Ongeveer kwart voor vier arriveerden zij weer op het Paleis. Do Prins-Gemaal mende de paarden, Donderdag a.s. zal te Amsterdam het huwelijks-geschenk der marine aan Koningin en Prins-Gemaal in teekening worden aan geboden. Namens de commissie tot aanbieding van het Huldeblijk der Schutterijen zal kolonel Blankenheim van Rotterdam Donder dag a.s. aan het vorstelijk Echtpaar het geschenk aanbieden. Daar Prins Hendrik den wensch bad te kennen gegeven, persoonlijk te poseeren en dit eerst na het huwelijk op het Loo kon geschieden, is het onmogelijk geworden het borstbeeld in broDs tijdig in gereed te hebben. Thans za' het oorspron kelijke stuk in klei met het voetstuk en het Album worden aangeöoiien, tenzij H. M. de Koningin wenscht het Huldeblijk later geheel gereed te aanvaarden. Het geschenk der Amsterdamsche dames, aan H. M. de Koningin aan te bieden, bestaat uit verschillende meubels: een canapé, zes fauteuils, vier t&bouretten, drie voetenbankjes, enz., te zamen 35 stuks, alles met schoon borduurwerk voorzien, naar teekeningen vervaardigd door mej. Eilers, directrice der industrieschool, bijge staan door jhr. Van Riemsdijk, directeur van het rijksmuseum, en den neer Pit van het Nederiandsch museum. De meubelen zijn vervaardigd door de firma H. F. Jansen Zonen. De Nederlandsche kolonie te Smyrna heeft aan H. M. ojj haar huwelijk aange boden een smaakvol geoeeldnouwae eboen- houten cassette, op het deksel waarvun in beeldhouwwerk zijn aaugeöracnt de wapens van Nederlauu en Mecklenburg slot, sleutel en scharnieren zyn .an gooa; het geheel is in Smyrna vervaardigd. Ue cassette bevat ongeveer 50 fotografie van de merk waai digste plaatsen en ouo heden van het alassieke lano en ern adres van hulde. Na de feesten keert ti. \i. de huumgiu met den Prins dör ;N aeiJa..uen naar Hi-t Loo terug, om daar, naar vuj .«j- tot 1 April te vertoevenaan i,~i Vorstelijke Echtpaar naai- Sehwenn, vanwaar H. M. en Z. M. H. 12 Apin op Het Loo worden terugverwacht. Eerst in het ia» tt van Juni of begin Juli zal, wauneei aan de voorloopig gemaakte plannen gevolg kan worden gegeven, het Koninklijk Paar voor eenigen tijd naar het buitenland vertrekken. De Studenten Scherpschuttersvereenigin- gen, die heden tot het eeregeleide bij den intocht van H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik behooren, deden gisteren te 's-Gravenhage een militairen inarsch, voorafgegaan door de hoornmuziek der jagers. Toen de troep door het Lange Voorhout kwam, reed juist H. M. de Koningin-Moeder uit. De troep maakte voor H. M. front, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. BINNENLAND. De audiëntie van den minister van F.nan- ciën zal Donderdag 7 Maart a. s. en die van de ministers van Koloniën en Marine Vrijdag 8 Maart a. s. niet plaats hebben. Hot Paleis der Koningi u-Moeder. Zoo is dan het Huis van Hope (onder welken naam de vorstelijke woning in het Lange Voorthout jaren lang bekend is ge weest) weder betrokken, schrijft men aan ds N. R. Ct, Oorspronkelijk is het gebouw niet voor paleis bestemd geweest deze bestemming kreeg het eerft, toen wjjlen prins Hendrik er zjjn intrek in nam. De deftige huizinge werd in het midden der 18e eeuw gebouwd voor een vermogend burger, den bewindhebber der O.I. Com pagnie Antony Patrar. Kater werd het huis gedurende eenige jaren bewoond door deë a. Cretans eer Ki-kenkamer van Holland' den heer Beelaerts, heer van Wieldrecht- Nadat hst in 't begin dezer eeuw in eig®n* dom overgegaan was aan den Amsterdam' schen bankier Hope, stelde deze het in lSB ter beschikking van Napoleon I bij di«ns bezoek aan Den Haag. De keizer heeft dan ook destijds vertoefd. De matste bewoner vóórdat prins Hendrik het tot paleis liet inrichten, was bar"6 Verstolk van Soelen. By den dood van den prins in 1879 ging het gebouw in eigendom over aan de Groothertogin van Saks®0" Weimarde prinses-weduwe bleef b®' echter bewonen totdat zij in 1885 eed tweede huwelijk aanging. Toen kreeg d® Groothertogin er weder de vrije beschikking over, en van deze kocht H. M. de Koningin: Moeder het aan. Oude Hagenaars herinneren zich nog, hoe zjj in den tijd toen Koning Wiiiem nog leefde, bijna dagelijks prins Hendrik in een klein rytuigje met twee paarden be- bespannen, die de prins zelf mende, zagen Uitryden, zich begevende naar het paleis op den Kneuterdijk, om met den Koning zijn vader te schaken. De populaire prins bewoonde toen het huis in het Lang® Voorhout met zijn eerste gemalin, prinses Amalia van Saksen-Weimar. Zondag-nacht is te Haarlem overleden de neer J. O. Gerling, gemeente-ontvanger - daar, welke, functie hij van 29 September 1858, dus sinds 42 jaar bekleedde. De o eileóene was een getrouw ambtenaar, zeer welwillend en alom hooggeacht. Zijn heengaan laat een groote leegte achter. De feesten te Amsterdam. De Hoofdstad ontvangt heden als eene oruid getooid het koninklijk echtpaar, dat zijne bljjde incomste viert in de stad aan den Amstei en het IJ, bekend om haar ouwankeibare,trouw aan het regeerend stamhuis. All«i eerst trekt de aandacht de versiering bij het Weesperpoortstation. Onder leiding van den architect Ed. Cuypers die het eerste deel van den intochtsweg voor zjjn rekening nam, zijn op het Weesperplein vier tri bunes opgericht, smaakvol versierd, die als ze bezet zijn met tientallen van juichende menschen wel effect zullen maken. Verder leidt de weg langs een sierlijke masten- allee naar de eerng mooie Hooge Sluis, toch reeds een der aantrekkelijkste plekjes onzer hooistad, met het heerlijk verschiet over den verweg uit den rood-blauwen voorjaars nevel u tegen stroomenden Amstel. Dit punt heeft een monumentale versiering van hooge masten eu sierlijke guirlandes, die dubbel mooi uitkomt, omdat ze juist onge veer het midden vormt van dit eerste ge deelte van den weg, en, op eemgen afstand gezien, sierlyk oprijst uit de naaste omge* geving- Dan verder de Utrechtsche straat, over haar geheele iengte voorzien van kleu rige bogen, een plafond vermenü, schitte- renu in duizend kieurschakeeringen, over de gansche breedte der straat. Ook de Leidsche straat heeft zich in een dergeiijken feesttooi gestoken; beide straten maken werkelyk effect; de ontwerper is uitmun- Gister avond ten 8.56 precies kwam Z. H. de Hertog-Regent van Mecklenburg met zijn gevolg te 's-Gravenhage per Staatsspoor aan. Z. H. werd op het plankier voor den Koninklijken wachtsalon namens H. M. de Koningin-Moeder verwelkomd door den intendant van Haar Huis, Jhr. de Ranifï- Voorts waren ter begroeting van den Regent aanwezig de Duitscbe gezant bij ons Hof, Graaf de Pourtalès, en de leden der legatie, benevens de Gouverneur der Residentie. Na zich eenige oogenbiikken met deze heeren m den wachtsalon te hebben onder- nouuen, reed de Hertog, vergezeld van Jhr. de Ranitz, in een gala-hofkoets, naar het Paieis van H. M. de Koningin Moeder in net Lange Voorhout. Buiten het station hadden zich een nonderatai personen voor den uitgang van den wachtsalon geschaard, die den aange nomen Vorsteiijken persoon met hoera's aegroetten. e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2