Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaar£. Vrijdag 8 Maart 1901. No. 6944. bureau "2oofersfraaf 50. DE SPEELDUIVEL. AXGKSIEKS OYEltZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAHISGHE GOURANT PRIJS YAN DIT BLAD: Ioor Schiedam oer 3 maandenf I.uO franco per oost aoor geneei Nederland - '2. Afionderiiike Nummers - 0*05 PRIJS DBS ADYRRTSNTIÊN: Yan 16 reseis'j ƒ0.60 Sike gewone rsgei meer-0.10 Voor hernaaide oiaatsing worden billijke overeenkomsten aancesaan. 7 Maart 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. j o^6 Weinige berichten die van het oor- °ifSterre'n tot ons komen, danken wij f ®rilQinst aan den Engelschen opperbevel- 6 ^6r" Lord Kitchener is toch de be- Sc eidenheid zelf. Nu heeft Louis Botha ^lch, volgens de Engelsche bladen, reeds 14 agen geleden overgegeven en nog maakt 9 geen melding van dit heuglijk feit, Waarvan nog maar steeds hardnekkig in ^schillende bladen gesproken wordt. Zoo evat nu weer de Romeinsche Trïbuna 2u'k een telegram van haar Brusselschen •correspondent. Tot dusver hebben wij niet v®el betrouwbaars van Brusselscbe corres pondenten genoten. Hier echter is het een ander geval, daar de Brusselsche corres pondent van de Trïbuna niemand minder ,s dan kolonel Ricciardi, die, zooals men weet, getrouwd is met mejuffrouw Gutt- 'fiann, zuster van Krugers' behuwd-kiein- ^ochter, en van wien wij mogen verwachten, dat hij, die zoo dapper gestreden heeft in de gelederen der Boeren en getoond heeft der goede zaak zulk een goed hart toe te dragen, geen alarmeerende berichten de wereld zal inzenden. Generaal Louis Botha Zou dan volgens hem door een krijgsraad te Pietersburg gemachtigd zijn om te onderhandelen over overgaaf op de volgende Voorwaarden lo. bevrijding van al de krijgsgevangen Loeren op St. Helena (en Ceylon -O. straffeloosheid voor de Atrikaander- Opstandelingen. 3o. gedeeltelijke onafhankelijkheid voor Transvaal en den Oranje-Vrijstaat onder de Lritsche kroon. 4o. teruggaaf van verbeurd verklaarde eigendom aan de eigenaars. Verder weet de correspondent te ver tellen, dat Lord Kitchener niet ongenegen deze voorwaarden aan te nemen. De Engelsche regeering wil daarentegen slechts onvoorwaardelijke overgaaf en eischt boven dien verbanning van president Kruger en een aantal regeeringsambtenaren van de Zuid-Afrikaanscbe republiek en den Oranje- Vrijstaat. Botha zou gebrek aan paarden en ammunitie hebben en vooral door het vijandig optreden van de Kaffers weinig meer kunnen doen. Botha's doen en laten blijft in raadselen gehuld. Zoo ook dat van de la Rey, ofschoon de laatste ook het voorwerp is geweest van een »gerucht", nl. dat hij gevangen genomen was, een praatje uit het waarschijnlijk nog steeds door de Boeren belegerde Zeerust. Van De Wet hooren wij niets meer en ook uit de Kaapkolonie schijnt weinig vermeldenswaard te zijn. Uit Britstown wordt dd. 1 Maart ge meld, dat de telegrafische gemeenschap met Pneska wederom hersteld is en dat voor de eerste maal na 14 dagen een post wederom naar die plaats is gezonden. In het zuiden moeten zich echter nog Boeren-patrouilles bevinden 25 Boeren trokken twee dagen geleden bij Dalfontein den spoorweg over in noordelijke richting. Uit Somerset East komt het bericht dat een patrouille van Nerbitt's Horse te Coetzee- berg in een boerderij door de Boeren is beschoten. Toen de mannen zich niet wilden overgeven, begonnen de Boerer. te vuren. De verliezen der Engelschen zijn onbekend maar zeven man worden vermist. Reuter seint uit Colesberg do. 2 Maart, dat commandant Van Reenen, een rebel uit Steynsburg, met een commando, dat op 500 mar. geschat wordt, weken lang ge lagerd is geweest aan de Zuidoostgrens van dat district. Gemeld wordt, dat onlangs nog een twaalftal bewoners zich bij hem hebben aangesloten en het commando lang zamerhand aangroeit. Door het telegraafbureau Hollando-Belge wordt gemeld, dat generaal De Wet op i) Vijftig jaar geleden werd nergens zooveel gespeeld als in Rusland. Het spel was daar geen zeldzaamheid, bepaalde zich niet tot enkelen, die er zich met hartstocht aan overgaven, maar 't was mode. Men was tatsoenshalve verplicht te spelen. Een jongmensch, die niet speelde, stond ™inder aangeschreven dan andereeen aanzienlijk man, die niet nu en dan aan de Peeltafel plaats nam en zijn geheele ver bogen waagde, werd voor een vrek, een chraper gehouden en was weinig in tel. Gp zekeren avond, terwijl ik mij op een r hofpartijen bevond, wees mijn geleider U een dame met de woorden Dat is de vorstin Augustinoff. Haar ohtgenoot heeft haar met spelen gewonnen "tl ik u aan haar voorstellen zijn toctit naar Fauresmith een trein met 42 wagens levensmiddelen, ammunitie, enz., bestemd voor kolonel White, heelt aange houden. De maandelijksche ambtelijke verliezen- lijst constateert, dat in den loop van Februari 27 officieren en 767 manschappen gesneuveld of aan ziekte overleden zijn, zoodat het geheele aantal gesneuvelden en aan ziekte overledenen sedert het begin van den oorlog bedraagt 664 officieren en 13137 manschappen. French rapporteert, dat hij een aantal manschappen vermist. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad seint, dat de geruchten, als zoude de Engelsche regeering bereid zijn concessiën in te willigen aan de jjoeren- republieken om een eind aan den oorlog te maken, daar een slechten indruk ge maakt te hebben De Boeren zouden het als een nederlaag der Engelschen beschou wen. De Brusselsche Chronique. deelt mede, dat Engelsche ronselaars over Antwerpen naar Engeland een troep van 500 Italianen hebben verscheept. Zij zijn bestemd om als kolonisten naar Zuid-Afrika te gaan. Een met spelen verkregen vrouw. Dat was merkwaardig genoeg om mij de lust te doen bekruipen haar van nabij te be schouwen Mijn belangstelling verminderde niet als mijn geleider er bijvoegde Het is een vrouw, die, ondanks haar ouderdom, door haar lieftalligheid en vrien delijkheid en haar zeer gedistingeerd voor komen iedereen inneemt. Ge had zeker wel niet gedacht, dat zij reeds boven de dertig is. Nu gaat zij dansen. Onder het bal zal ik u haar geschiedenis vertellen. Het is een voorname dame in alle opzichten. Maria Theodora, geboren prinses D was hotdame der Czarina, die haar zeer genegen was. Haar vader Tscheritzhoff was een uitstekend officier en reeds majoor op eer. leeftijd, waarop men gewoonlijk pas luitenant is. Tevens was hij adjudant van den Czaar, die den vlytigen, ondernemender) en bekwamen jongen man terecht hoog schatte. Bij al zijn goede eigenschappen had hij maar een gebrek hij speelde niet. Dikwijls werd hij daarmee geplaagd, en zelfs een prins van den keizerlijken bloede vroeg hem eens: Hoe, majoor, speelt ge Uit het Engelsche Lagerhuis. Een der stormachtigste tooneelen, ooit in het Engelsche Lageihuis bijgewoond, had daar gisteren na middernacht plaats. Bal four stelde voor sluiting der debatten over een post van 17.000.000. Tot sluiting werd besloten met 220 tegen 117 stemmen. Het Huis ging daarna over tot stemming over den post zeiven, maar sommige Iersche nationalisten weigerden het Huis te verla ten, teneinde hun stemmen op de gewone wijze uit te brengen met de verklaring, dat zij aldus handelden als protest tegen de sluiting der debatten, die hen be- lette om te spreken over het gedeelte van het gevraagde crediet, dat betrekking heeft op Ierland. De voorzitter van het Huis in comité over de middelen rapporteerde hun gedrag aan den spaeker. die hen bij naam tot de orde riep. Balfour stelde voor, dat zij die genoemd waren ten getale van elf, zouden worden geschorst. Balfoure's voorstel werd aangenomen, maar de genoemde leden wei gerden heen te gaan. Daar de boden van het Huis niet in staat waren hen te ver wijderen, moesten wel twintig politie agenten assistentie verleenen, die de weer» spannigen met geweld een voor een naar buiten brachten ondanks hun tegenstribbelen Het Huis zag met pijnlijke verrassing dit tooneel aan. De spaeker riep uit: De En gelsche vinden het voorval even betreurens waardig als de Ieren", waaarop Machuch zeide Waarom stoppen zij ons dan een prop in den mondEen lid riep toen hij verwijderd werd God behoede Ierlanden andere Ier che leden stonden op de banken en zwaaiden hun boeden onder het zingen van God behoede Ierland. Toen de laatste der genoemde elf verwijderd was, was het tooneel voorbij en verdaagde het Huis. Ingevolge dit ópzienwekkend rumoer heeft Balfour medegedeeld, dat hij heden een wijziging in het reglement van het Huis zou voorstellen, waardoor een lid. dat geschorst, met geweld uit het Huis ver wijderd is moeten worden, onmiddeiijk voor de rest van de zitting geschorst wordt. De Time s veroordeelt het gebeurde scherp en verklaart, dat de Iersche nationalisten, die er aan schuldig zijn, gestrenger behooren gestraft te worden dan met een week schorsing, daar anders het Engelsche perlement zal dalen beneden het peil van den Oostenrijkschen Rijksraad. De ministerieele crisis in Spanje is weer opgelost. Nadat Villaverde onmachtig bleek een nieuw ministerie te vormen, heeft de Regentes zich gewend tot den leider der liberalen, Sagasta, die reeds met de kabinetsformatie gereed is. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgtpresi- partij dan nooit Kom, speel eens preference met mij. Tscheritzhoff koesterde zulk een afkeer van 't spel, dat hij ternauwernood de eerste regels ervan kende. Hij verontschuldigde zich beleefd bij den prins. Wat! ge kunt geen prelérence spelen riep dezen jachtend. Ge moet het leeren, mijn beste, ge moet het leeren. Augustinoff, een meester in die kunst, zal u wel willen onderrichten. Eerst nu, op bevel van zijn keizerlijke hoogheid, begon Tscheritzhoff te spelen. Augustinoff was de elegantste speler aan ji 't hof, speelde uitstekend en was daarbij voorzichtig en zichzelf volkomen meester. Niemand verstond zoo goed de kunst om zich te matigen, zich in te houden als hij om dan plotsing stoute zetten te doen. Hij won met altijd, maar toch meestalver lies of winst liet hem echter volkomen koud, Hij was één der rijkste grondbezitters van Rusland en met vorstelijke mildheid gat hij enorme sommen uit. die hem zijne uitstekend bestuurde goederen opbrachten. Zijn boeren waren de tevredenste van 't geheele rijk en 't is zeer te betwijfelen of zij na de vrijverklaring nog wel even gelukkig zijn. Men verhaalde een massa staaltjes van zijn grootmoedigheid. Dikwijls, als hij veel gewonnen had en zijn tegenpartij door de groote verliezen in verlegenheid gebracht had, keerde het geluk. Plotseling, en hij verloor op een zet alles, wat hij reeds had gewonnen. Het ging echter altijd op een manier, dat men hem geen opzettelijke fou ten kon aanwijzen, zoodat nooit het eerge voel van den winner gekwetst werd. Tsche ritzhoff kon dus geen beter leermeester wenschen. Sedert eenigen tijd echter speelde Augus tinoff niet meer en kwam in het geheel niet meer in de clubs, waar hij allicht voor de verleiding bezweken ware. Hij speelde nog slechts aan 't hof, als een der leden van het keizerlijk huis hem daartoe uit- noodigde en dan toonde hij zich afgetrokken en bedrukt. Men hield het ervoor, dat ny verliefd was, maar te trotsch en te achter houdend om het te laten merken- ""«erna was het bij dezen gemoedstoestand, dat mj de opvoeding van Tscheritzhoff met onge woner. ijver begon. Dagelijks onderrichtte en raadde hij hem en maakte hem m zeer korten tiid tot een voortreffelijk speler, korten uja vu vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1