de noodzakelijkheid te betoogen om den terugkeer van alle gevluchte Britsche kooplieden en ook van handwerkslieden toe te staan met het oog op de hervatting van het verkeer. De Times verneemt uit Pretoria, dat de extra-trein waarmede Milner naar het noorden reisde, Donderdag uit Kaapstad vertrok en Zaterdag-avond te Bloemfontein aankwam, waar Kitchener en Milner een conferentie hielden. Milner vertrok daarop weder Zondag-morgen, overnachtte te Vereeniging en kwam Maandag-morgen te Pretoria aan, vergezeld van Kitchener en Baden Powel. Dit alles geeft natuurlijk nieuw voedsel aan de te Londen loopende geruchten omtrent vredesonderhandelingen, waartoe de correspondent van de Daüy Mail te Amsterdam nog een steentje bijdraagt door te vertellen, dat Dr. Leyds naar Parijs is gegaan om een deel van Madagascar, waar de onverzoenlijke Boeren, die niet onder Britsche vlag willen leven een nieuwe kolonie zouden kunnen stichten. Eindelijk komt er toch een officieele be vestiging der onderhandelingen met Botha. In het Engelsche Lagerhuis heeft Balfour gisteren, antwoordende op een vraag, ge- zegd, dat er van gedachten was gewisseld met Botha, maar dat de regeering niet in staat was, daarover op het oogenblik eenige mededeeling te doen. De aanslag op keizer Wilhelm. De aanslag op keizer Wilhelm te Bremen gepleegd, blijkt toch nog ernstiger te zijn dan de eerste berichten deden vermoeden. Volgens de Weser Zeitung is de Keizer door het naar hem geworpen stuk ijzer aan de rechterkoon onder het oog geraakt. Op zijn rit naar het station schijnt hij de kwetsuur weinig of niet gevoeld te hebben, daar hij er met geen woord van repte tegen den burgemeester, die naast hem zat. Eerst aan het station maakte het ge volg hem opmerkzaam op het bloed aan zijn koon. De dader kwam onder het paard van den marechausse die achter het rijtuig aanreed. Hij werd door het publiek gevat en door de politie naar het stad huis gebracht. Bij zijn verhoor kreeg hij herhaaldelijk krampen, maar hij kon toch bij tusschenpoozen verhoord worden. Over de beweegreden voor zijn daad liet hij niets los. Dat hij aan regelmatig terug keerende epileptische krampaanvallen lijdt, schijnt ook het geneesmiddel aan te wijzen, dat hij bij zich had. Ook de Nordd. Algem. Zeit. zegt, dat de misdadiger naar hetgeen tot nog toe vastgesteld is kunnen worden onder den invloed van een eleptische ziekte heeft gehandeld bij zijn onzinnige daad tegen den Keizer. De Keizer bleef na den aanslag buiten gewoon kalm en liet door niets merken dat hij pijn had. Eerst toen een kleine jongen aan het station riepKijk de Keizer bloedt, werd de omgeving van den Keizer opmerkzaam. De lijfarts Ildenberg onderzocht op den terugtocht de verwon ding en legde een verband aan. Het bloedverlies was vrij groot en de sporen ervan waren op 's Keizers mantel. Onder den terugtocht naar Berlijn, telegrafeerde de Keizer aan den rijkskanselier over de gebeurtenis en den aard der verwonding. De Nordd. Alg. Zeit. zegt, dat de Keizer waarschijnlijk ongeveer veertien dagen zijn kamer zal moeten houden. De verwonding is vrij dicht bij het oog, dat daarom nu ontzien moet worden. De Keizer is gisteren-ochtend om acht ure te Berlijn aangekomen. Hij werd aan het station begroet door de Keizerin en den Rijkskanselier. Ten paleize heeft hij dr. Bergmann ontvangen. Id een bulletin werd gisteren officieel het volgende bekend gemaakt. De Keizer heeft aan de rechterwang een wond van 4 cM lengte over het jukbeen. De wond, die tot op het been doorloopt, komt overeen met. ecu kneuziug eu heeft Umeljjk gebloe d Zij is zonder genaaid te zijn met een verband gesloten. De Keizer heeft den nacht vrij goed doorgebracht en heeft geen hoofdpijn. Algemeene toestand goed. De Keizer heeft tot zijn grooten spijt af moeten zien van zijn reis naar Konings bergen. In den Rijksdag deelde de voorzitter Ballestrem het bericht over den aanslag op den Keizer mede. Namens den Rijksdag sprak hij zijn afschuw over die afschuwe lijke daad en dankte God, dat de Keizer en het Vaderland voor een zwaar onheil be hoed waren gebleven hij smeekte God, dat de beminde Keizer spoedig herstellen zou en voortaan zijn hooge persoon zou gespaard blijven. De leden hoorden de toespraak staande aande sociaal-democraten waren afwezig. In den Pruisischen Landdag heeft de voorzitter zich in gelijken zin uitgelaten, besluitend met een leve de Keizer-Koning, waarmede de afgevaardigden driemaal hunne instemming betuigden. Spaansche financiën. De nieuw opgetreden Spaansche minister van financiën heeft gisteren verklaard, dat de voornaamste kwesties die hem bezig houden zijnde wissel op het buiten land en de regeling van het tarief van invoerrechten. bij deze gelegenheid weder het eigenaardige schouwspel dat ze steeds op den tweeden Vrijdag van Maart opleveren. Een ongewone drukte gaf niet alleen den handel in paarden, maar ook het venten van allerlei artikelen, die met den paardenhandel al of niet in verband staat. Aangevoerd waren 105 paarden, waar onder 43 hitten of ponney's en een muilezel. De handel kan over het algemeen niet druk genoemd worden. Verkocht werden ongeveer: 8 werkpaarden van de tweede soort voor f200 tot f300; 47 werkpaarden van de derde soort voor f 100 tot f 200 10 slachtpaarden voor f40 tot f 100 en 10 hitten of ponney's voor f80 tot f150. De muilezel werd niet verkocht. Verleden jaar waren 67 paarden en 17 hitten aangevoerd. Uit de Italiaansehe Kamer. De nieuwe Italiaansehe minister-president Zanardelli heeft gisteren in de Kamer het regeeringspogramma gegeven het minis- sterie zal een liberale hervormingsgezinde politiek volgen, om de werklieden-klassen in gunstiger toestand te brengen. Voorge steld zal worden de verbruiksbelastingen op meel, brood en meelspijzen in allle open gemeenten en in die van de derde en vierde klasse af te schaffen. Zanardelli legde daarna uit, hoe hij zal voorzien in het gemis van die inkomsten uit octrooi gedeeltelijk door een staatssubsidie van 25 millioen Lire. De afschaffing van die rechten komt overeen met eene verlichting van belastingdruk voor de belastingplichtigen van 39 millioen Lire. De verandering zal van kracht worden op 1 Januari 1902. Daarna noemde Zanardelli een aantal maat regelen op, osn te voorzien in de uitgaven die het gevolg zijn van hervormingmet name noemde hij eene wijziging in progres sieven zin van de successiebelasting, en een belasting op beurszaken. De minister zeide toe, binnenkort een ontwerp in te dienen tot vermindering van den prijs van het zout. Hij kondigde een aantal ontwerpen aan van sociale wetgeving. Hij zal binnenkort een wetsontwerp indienen tot in het leven roeping van plaatselijke arbeidersvertegen woordiging. »Het nieuwe ministerie, dat een vast vertrouwen heeft in de traktaten, waar door Italië in het Europeesch concert me dewerkt tot het werk des vredes, zal evenzeer hartelijke vriendschapsbetrekkingen onderhouden met alle mogendheden. Wij zullen vooral de liberale monarchie hand haven. Zanardelli deed een beroep op alle weldenkende en hervormingsgezinde liberalen. De ministerieele verklaringen werden herhaaldelijk toegejuicht. Italië, Frankryk en Rusland. De New-York Herald neemt een bericht over uit de New-York World, meldende dat Italië het voornemen heeft een verbond te sluiten met Frankrijk en Rusland. Bij gelegenheid van het bezoek van het Italiaansehe eskader te Toulon zou de bekendmaking van dit verbond plaats hebben. Cursus in Handenarbeid. Gisteren-avond had in een der zalen boven de Beurs de aangekondigde openbare les van den cursus in Handenarbeid plaats. Talrijke be zoekers liepen af en aan, om de leerlingen in hun werk gade te slaan voornamelijk de ouders wilden van dezen avond gebruik maken om getuige te zijn van het werk hunner kinderen. Er heerschte dan ook een gezellige bedrijvigheid zoowel aan de draai- als aan de schaafbank waren de jongens ijverig aan het werk en ook aan de plaktafel werd druk gearbeid. Behalve dat de jeugd hier op prettige wijzo de avonduren doorbrengt leert zij ook aan maat en vormen gewennen door het maken van verschillende voor werpen. Bij de beschouwing der geëxposeerde voortbrengselen van die jeugdige werk lieden is dit duidelijk merkbaaar. Nauw keurig wordt alles afgewerkt, zoowel de diverse lijstjes van carton, en van hout als de doozen en étuis in allerlei vormen en tot allerlei doeleinden geschikt. Ook het fijne steek- en zaagwerk maakte een goeden indruk, wel een bewijs dat van den kant des leermeesters een waakzaam oog wordt gehouden. Te weuschen was het dan ook, dat voor deze goede zaak de belangstelling nog meer toeneme en zoo het streven van hen die er zich voor beijveren, met meer suc ces worde bekroond. Werkelijk wordt hier het aangename met het nuttige gepaard. De bijwoning dezer openbare les zal voor vele ouders zeker eene aansporing zijn, om er hunne kinderen heen te zenden de uren daar doorgebracht zijn geen nutteloos tijd verspillen en hetgeen er geleerd wordt,za ook nog voor velen op lateren leeftijd nuttig en dienstig kunnen zijn. R. K. Begraafplaats. Maandag 11 Maart a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de R. K. Begraafplaats alhier werd ingewijd door den hoogeerw. heer mgr. Bongaerts, deken van Rotterdam, en pastoor te Kralingen, geassisteerd door den zeereerw. pater J. V. van Ewijck, pastoor der St. Jar.s-parochie alhier. Op denzelfden dag werden er reeds twee lijken aldaar ter aarde besteld en tot heden zijn 13244 groote en kleine lijken op dezen doodenakker begraven. Opmerking verdient het wel, dat de betrekking van oprichter der begraafplaats al dien tijd in de familie Willemse is gebleven. Nadat de tuinman Willemse van het voormalige »Bokkenburg" den titel van »rustend opzichter" had verkregen, is de betrekking achtereenvolgens door diens zoon en kleinzoon tot heden vervuld. Ttokla, A. van der Welde meisjes: T. de Goederen, J. P. van Luik, S. de Lange' J- H. Meijer, J. P. Scheffers, H, Salm. Niet toegelaten werden 1 candldaat voof de tweede en 4 voor de eerste klasse. Door de leden van de kegelclub »Mus's Sacrum is aan den voorzitter der c\$' den heer H. Stooker, een herinnerings®®' daille aangeboden als een hulde voor bekwame leiding tijdens de feesten en he' concours ter gelegenheid van het 5-jar'l> bestaan van sMusis Sacrum". De medaü1® vertoont aan de ene zijde het beeld H. M. de Koningin met den Prins-Gemaal- terwijl aan de andere zijde een opdracb' is gegraveerd. (g. Cf) In de fabriek tot het ontwikkelen zuur- en waterstofgas van de maatschapP'j *Oxygenium" aan den Buitenhavenweg albier had heden-ochtend half negen een ernstig ongeluk plaats. Een 15 jarige verversjong®11 viel van een ladder, doordat deze kanteld® en kwam met de kleercn in aanraking do®' een as van een der in werking zijnd® machines. Nadat hij verscheidene malen was rond' geslingerd en de kleeren hem van het lij' waren gescheurd, werd hij eindelijk doof enkele werklieden gegrepen en uit zijn® benarde positie verlost. Ernstig bleek bij toen gekwetst te zijn, zoodat hij ondef geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Heden-ochtend half tien is bij het geven van een les in naiuurkunde in de school van den heer Brouwer aan de Dwarsstraat een flesch met waterstofgas gesprongen roet het ge volg,dat de 12-jarige Corn. Steenbergen de bijtende vloeistof in beide oogen kreeg- De jongen moest zich onder geneeskundig® behandeling stellen. Door de politie alhier is een man, die, aan de Broersvest zonder toestemming op een wagen willende klimmen, met den bestuurder aan het vechten geraakte, op het bureau in bewaring gebracht. Heden-middag omstreeks 4 ure, is een 70-jarige verpleegde uit het St. Jacobs- Gasthuis alhier door een paard, dat op hol sloeg omver geloopen, zonder letsel t® bekomen. Het paard werd door een agent van politie op de Markt gegrepen en tot staan gebracht. Door de verbouwing van de gasfabriek te Vlaardingen is het noodzakelijk, ver scheidene boomen te rooien, waarmed® bereids een begin is gemaakt. Door velen wordt dat gedeeltelijk vernielen van de aloude schoone Hoflaan met leede oogen aanschouwd. De Chr. Hist. Kiezersbond, te Vlaardingen heeft eergisteren wederom een nieuw be stuur gekozen, de heeren C. Schippers, A- de Haan, Jac. Niestadt en C. Kijne. BLOES Li. ND. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Maart 1901. Schiedamsche Paardenmarkt. Onder begunstiging van mooi weder werd heden alhier de jaarhjksche paardenmarkt gehouden. Het marktplein en de omgeving boden Onze vroegere stadgenoot de weleerwi pater Eg. Scheffers, O. P., voor de missie van Curasao bestemd, zal den 15n April aanst. met Z. D. Hw. mgr. Vari Baars, apostolisch vicaris van Curasao, en een tweetal andere ordebroeders, de reis naar zijn toekomstig arbeidsveld ondernemen. Na afgelegd examen zijn tot de eerste klasse der Rijksnormaallessen toegelaten de jongens; N. J, van Amerona, J, Bjji, l. Kamerverkiezingen. De antirevolutionaire kiesvereeniging ïNederland en Oranje" te Dordrecht heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer g®' kozen ds. A. S. Talma te Arnhem. Te Nieuw-Beerta is een bijeenkomst belegd met het doel den heer Tijdens ovef te halen, opnieuw de candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Naar men aan De. Vrije Socialist mede deelt, hebben eenige vrienden der Hoger- huizen in de districten Bergum, Leeuwarden, 1 raneker en Winschoten het voornemen Wiebren en Marten candidaat te stelle11 voor de Tweede Kamer, »als protest tegen de Regeering en 't drijven van sommig® partijleiders. Uit 's-Hertogenbosch meldt men dat nor. Van Basten Batenburg, lid van de Tweede Kamer, alhoewel langzaam, voortdurend in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2