geschil liep, ofschoon ze door gewapende schildwachten bewaakt werd. Barrow, de waarnemende Britsche opperbevelhebber, aarzeltGaselee is afwezig en hij is over tuigd, dat een ernstige botsing het gevolg zal zijn, indien de Engelschen hun recht willen handhaven. Barrow heeft een lang durig onderhoud gehad met Sutow. De Russen zeggen, dat de eer van den dag hun toekomt. De Londensche Standard verneemt uit Sjanghai, dat de reactionaire partij aan het hof weer de overhand heeft en de vredesonderhandelingen belemmert. Zij ver zet zich tegen den terugkeer van het hof naar Peking en tracht de Keizerin over te halen de conventie betreffende Mantsjoerije te teekenen. De hoogste ambtenaren die aanraden zich aan Europa te onderwerpen, worden verbannen naar de verste uithoeken des lands. De Chineesche volksvergadering te Sjan ghai heeft de conventie betreffende Mant sjoerije scherp veroordeeld, verklarende dat die op China's uiteenspatting en verdeeling moet uitloopen. Na een onbelangrijk debat heeft de Duitsche Rijksdag in de tweede beraad slaging het vereischte aanvullingscrediet van 132.322.000 mark voor de Oost-Aziatische expeditie goedgekeurd. In de Italiaansche Kamer van afgevaar digden wraakt de ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken Martino in antwoord op een vraag van Orlando ten sterkste het gerucht, dat de Engelschen in Italië man schappen hebben aangeworven, om ze als versterkingen naar Transvaal te zenden. Martino voegde er bij, dat de bestemming van de Italiaansche werklieden, die naar Antwerpen zijn ingescheept, niet Transvaal was, maar Halifax (Canada). 't heet aan te kondigen, wel niet veel' bemerkt hebben. Heden-morgen half tien is een begin van brand ontstaan in de woning van J. Suttorp aan den Rotterdamschen dijk, door dat eenig goed, dat bij de kachel te drogen hing, in brand geraakte. Door een agent van politie en een paar burgers werd de brand met eenige emmers water spoedig gebluscht. Een kleed en een paar matjes zijn verbrand. Heden-morgen half twaalf had de 48- jarige brandersknecht S. Sluijter, wonende in het Doolhofje, het ongeluk in de branderij van den heer Kranen aan den Noordvest- singel bij het heet water storten de kokende vloeistof over zijn beenen te krijgen, doordat hij met de kit tegen een kuip stiet. De brandwonden werden door een dokter verbonden, waarna S. naar zijn woning werd overgebracht. Heden-middag vier ure is het paard van K. Vrijenhoek, wonende aan den Rotterdam schen dijk, aan de Dammelaan dood neer gevallen. Een bloedaderbreuk schijnt de oorzaak geweest te zijn. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 18 Maart 1901. Nadat de bekende moeilijkheden bij het werk aan de Korte Haven eindelijk waren overwonnen, is het eigenlijke werk nu in een paar weken voltooid, zoodat men thans met het opruimen van de afdamming begonnen is. Een koperen bus, bevattende de teekening van hetgeen gevonden is en nu is tot stand gebracht, is onder in de heul gemetseld. Zaterdag-middag had de veldwachter H. Fillekes, toen hij aan den Rotterdamschen dijk op een gistwagen wilde springen, het ongeluk te vallen, waardoor een wiel over zijn linkervoet ging en hij daaraan eene verwonding bekwam. Zaterdag-avond werden weer eenige bur gers lastig gevallen door den alom hier ter stede bekenden A. K. Ook Zondag avond heeft hij 't in de Gerrit- Verboonstraat de politie wederom lastig gemaakt door onder meer een agent van politie onverwachts een klap te geven. Heden heeft de ooievaar zijn nest op de mouterij j>De Kerseboom, aan de Vijgensteeg, weer betrokken. Het beest zal heden van de lente, die alles, daar vond ze alles goed. De boeren als ze op de wegen voorbij kwam, dronken op haar gezondheid, en toen eens de vader van een harer beambten stierf 't was een kleine boer ging de Koningin tus- schen de bloedverwanten en vrienden van den overledene staan, ze troostte de arme blinde weduwe, zette zich naast haar in de keuken neer, luisterde naar de gebeden die bij de lijkbaar uitgesproken werden, nam deel aan alle plechtigheden en gebruiken en deze zijn nog zeer primitief in Schotland alsof er sprake was van een eigen familielid. Zoo deed de Koningin, als ze te Balmoral woonde, ze leefde er als de bergbewoners en het zich 's morgens vroeg wekken door' de Schotsche pijpers. Maar zoodra was ze niet vertrokken of ze was weer even statig en plechtig als daar los en vrij. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 133 schepen, waarvan 1 zeilschip en 1 zeelichter. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 131 en voor Schiedam 2. In hetzelfde tijdperk van 1900 kwamen binnen 128 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 127 en voor Hoek van Holland 1. Van at 1 Januari tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 18, metende 119.678 netto register tonnen meer dan tot op gelijken datum in 1900. Uit Rotterdam wordt aan het Centrum in zake de jongste raadszitting gemeld De grond rond de niewe Maashaven wil niet erg vlot weg. Hij is wat duur. Een gevolg is natuurlijk, dat bouwondernemers buiten dit terrein trachten hun slag te slaan en een of meer wijken neer te zetten, waarvan de inrichting niet staat in het boekje van den directeur der gemeente werken. Dit tracht men natuurlijk te voor komen, en daaroiri wordt dien bouwonder nemers een hoofdriool geweigerd. Het vuil mag niet in de slooten, want daartegen hebben de polderbesturen wel eenig bezwaar, dus van bouwen kan niet komen. En of de heer v. d. Pols uit die buurt al tegensprak, het mocht niet baten. Slechts vijf leden gingen met hem mede. Bij het debat moest de heer v. d. Pols nog den pil verduwen, hem door den voorzitter te slikken gegeven. De heer v. d. Pols is in de eerste plaats geroepen, mee te werken tot handhaving van degemeente-verordeningen, onverschillig, wat de keuren van polderbesturen zeggen. Zoo'n polderbestuur Onder de ingekomen stukken trekt bizonder aandacht een ontwerp-verordenin°" regelende het toekennen van openbare be looningen en eereblijken aan leerlingen van lagere scholen, ter bevordering van getrouw schoolbezoek. Er staat niet Openbare Lagere Scholen zoodat we allen grond hebben te onder stellen, dat ook het bijzonder onderwijs er van zal profiteeren. Amsterdam zal wel geleerd hebben aan anderen, wat recht en billijk is. De verordening zal gedrukt worden en rondgedeeld. Het fijne hooren we dus later. Het aantal adressen inzake de electrische tram is weder met 2 vermeerderd. Als hulpmiddelen is thans een bedrag vari f55000 toegestaan voor uitbreiding der stationsbekapping in de richting Schiedam Zondag-middag werd te Rotterdam door den inspecteur van politie, de heer W. Gijseweenink, een 38-jarige Duitsche kantoorbediende aangehouden, werkzaam op een handelskantoor aan de Boompjes aldaar. Door de Duitsche regeering was zijne uitlevering verzocht, als verdacht van valscbheid in geschrifte, gepleegd teAltona bij Hamburg. In afwachting dat zijne uitlevering zal zijn toegestaan, werd hij overgebracht naar het huis van bewarin^ De Woermann Linie te Hamburg (agenten de heeren Ruys Co. te Rotterdam) heeft besloten Rotterdam in haar vaarplan op te nemen, en zal den 30en van elke maand een stoomschip van Rotterdam expedieeren naar de verschillende aan de Westkust van Afrika gelegen havens. Deze stoomschepen hebben uitmuntende inrichtingen voor pas sagiers. De eerste afvaart zal plaats hebben op Dinsdag 30 April per ss. Kurt Woermann. Tengevolge van de groote winsten, behaald door de gemeente-gasfabriek te Delft in het afgeloopen jaar, zal door de commissie van dien tak van dienst den gemeenteraad worden voorgesteld, om de gasprijzen te verlagen. Uit Delft schrijft men aan de Tel. Een inwoner dezer gemeente, wien het openbaar onderwijs zeer ter harte gaat en door wien het Raadsbesluit tot instelling van klassen met 56 kinderen ten zeerste werd betreurd, heeft zich de moeite getroost ter audiëntie te gaan bij den minister van Binnenlansche Zaken en den districts schoolopziener, ten einde het gevoelen van deze heeren te vernemen of bedoeld Raads besluit in strijd is met de wet of niet. Beide autoriteiten waren van oordeel, dat werkelijk bedoeld besluit niet met de 'wet is overeen te brengen. Vrijdag-middag om 3 uur kwam Z. K. H' in een jachtbrik, bespannen met vier paaI* den, aldaar aan en stapte uit om een ®a ander in oogenschouw te nemen. Met Z. K. H. bevonden zich in het rijtu'^ de rentmeester, de jagermeester, de wi^' meester en de Förster, allen waren geklee<' in jachtcostuum. Op zijn kasteel te Hocht, bij Lanaeke" in België, is op 75-jarigen leeftijd overled®" de kamerheer van H. M. de Koningin d«r Nederlanden graaf Charles Eugène Dumo"' ceau, niet te verwarren met graaf C. H- F' Dumonceau, gep. luit.-generaal, chef va» Hr. Ms. Miiitair Huis. Te s Gravetihage loopt een gerucht, da' luitenant-generaal Kool minister Eland za' vervangen en de verdere verdediging d®r Legerwetten op zich zal nemen. De audiëntie van den minister van Oorlogi zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. Bij resolutie van den minister van Finan ciën van 7 Maart jl. is bepaald dat aan een belastingschuldige die niet meer tijdig kon reclameeren doordat hem zijn aanslagbiljet te laat is uitgereikt het verzuim van den reclame-termijn bij de personeele belasting niet mag worden tegengeworpen, doch op de gewone wijze uitspraak dient gedaan. In zake grondbelasting en bedrijfsbelasting dient het handelen in gelijken zin door d® ambtenaren bevorderd. Bij resolutie van 8 Maart is bepaald, dat de Minister beslist over het al of niet in stellen van hooger beroep van rechterlijk® uitspraken, waarbij de eisch der administrati® geheel of gedeeltelijk is afgewezen, terwijl cassatieberoep onverwijld wordt ingesteld door den Rijksadvocaat, die de zaak be handeld heeft, tenzij de directeur zich ver- eenigt met zijn voorstel, daarvan af te zien- De Minister beslist over het voortzetten of afstand doen van 't cassatieberoep. BLOES LA 51). Van het bouwen van een nieuw Cen traalstation te Rotterdam zal de eerste jaren nog wel niets komen. Door de hooge kosten in verband met de groote bezwaren voor de keuze van een geschikt terrein, heeft de directie van de Staatsspoorwegen van het grootsche plan, waarvan de teeke- ningeu reeds gemaakt waren, doen afzien. TWEEDE KAMER. Wijziging der Hinderwet. Door de regeering is thans naar aanleiding van de bekende Gromngsche abattoir kwes tie de door haar toegezegde wijziging der Hinderwet aan de Tweede Kamer ingediend Voorgesteld wordt een aanvulling van art. 4 dezer wet, nl. de bepaling, dat door den gemeenteraad in het belang der openbare orde, veiligheid of gezondheid bij plaatse- lijke verordening kan worden verboden eene der in art. 2 genoemde inrichtingen op te richten, te hebben of te gebruiken indien in de gemeente eene inrichting als bij de verordening werd verboden, werd vereischt. In verband hiermede wordt tevens wijzi ging van eenige andere artikelen voorgesteld ln de Memorie van Toelichting gaat dé regeering de bedoelde kwestie en het daar mede in verband staande bekende arrest van( den Hoogen Raad van 11 Februari jl. in t kort na, en zij herinnert er aan dat naar de meening van den Hoogen Raad de genoemde verordening der gemeente Gr o- ningen niet in het kader van tra. 4 sub 2e der Hinderwet valt. Nu naar het oordeel van een Hoogen Raad derhalve niet bij de plaatselijke ver ordening kan worden geregeld hetgeen, volgens den wetgever van 1875 bij zoodanige verordening moest kunnen worden geregeld en het hoogst wenschelijk is, dat vooral in grootere gemeenten openbare slachthui zen worden opgericht, is het noodzakelijk om den tekst der wet te wijzigen, waartoe dit onderwerp strekt. Nader wordt uit Apeldoorn gemeld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gemaal Woensdag-middag tegen vijf uur te s Gravenhage zullen aankomen om aan H. M. Koningin-Moeder een bezoek te brengen. Zij keeren Donderdag-namiddag weder terug. Op Hoog Soeren worden, sedert de Prins- Gemaal op 't Loo is, verschillende wegen aangelegd, hertenkampen, enz. Uit goede bron verneemt de Tel. dat binnen met te lang tijdsverloop bij de Tweede Kamer zal inkomen een door den minister van Koloniën bij den Raad van State inge diend Wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor dit jaar en dit wel met het doel om de opleiding van ambtenaren bij den administratieven dienst in Indië voortaan te doen plaats hebben aan de Leidsche Alma Mater. Dit wetsontwerp welks komst bij de Tweede Kamer alleen afhangt van het meer of min gunstige onthaal dat het bij den Raad van State vindt is ook reeds aan tiet oordeel van het College van Curatoren van de Leidsche Universiteit gebracht. Wordt dit wetsvoorstel aangenomen dan ligt het in de bedoeling de reeds te Leiden aanwezige krachten te versterken met andere; zoo men verluidt zouden hiervoor in aanmerking komen de oud-hoogleeraren van de Indische Instelling dr. J, Spanjaard en mr. J. E. Heeres. Door dit alles is de mogelijkheid dat de Indische opleiding weder te Delft zou wor den gevestigd, geheel onmogelijk gemaakt. Het katholiek program. Het katholiek pogram wordt over het algemeen in de katholieke pers niet met bijzondere ingenomenheid begroet. Dit resultaat van de overwegingen der katholieke Kamerleden bevredigt over het geheel niet, omdat er zaken in worden gemist, die men er zoo gaarne in had gezien. Het Centrum schrijft naar aanleiding van het pogram het volgende Gehandhaafd wordt het pogram van October 18C6, maar daaraan het een en ander toegevoegd. Deze toevoegingen zullen ongetwijfel in ruimen kring bijval vinden. Slechts kan de vraag rijzen of, nu op een invoerrecht wordt aangedrongen, dat m hoofdzaak fiscaal zal zijn, de oude para graaf omtrent landbouw en nijverheid niet eenige verandering dient te ondergaan. Mog iets: hoe uitnemend ook de voor gestelde aanvullingen zijn, toch kan men het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2