1# *v, Amsterdamsche irjjlMWMIPJI De afgetreden minister van Oorlog generaal Eland, draagt heden zijn porte- fenille over aan generaal Kool en is voornemens pensioen aan te vragen als luitenant-generaal. De nieuwe minister van Oorlog. Luitenant-generaal A. Kool, werd 21 Februari 1841 te Maasstricht geboren, begon in 1855 zijn militaire loopbaan als cadet by de Koninklijke Militaire Academie voor het wapen der artillerie en werd 4 Juli 1859 in het officierscorps opgenomen als 2e luitenant bij het 3e reg. vesting-artillerie. Kort daarna werd hij overgeplaatst bij het regiment rijdende artillerie en reeds 2 jaren na zyn benoeming tot officier werd hij in den rang van ln luitenant overge plaatst bij den generalen staf, welk dienst vak hem overigens gedurende bijna zyn ge'neele carrière bij het leger onder zijn beste officieren telde. In 1872 na inmiddels den kapiteinsrang te hebben verworven, teruggekeerd bij den generalen staf, was kapitein Kool achter eenvolgens toegevoegd aan den directeur der militaire verkenningen leeraar bij de stafschool, later krijgsschool voor officieren was by werkzaam by het Departement van Oorlog, totdat hy, in April 1879 voor het hoofdkiesdistrict Arnhem, ter vervanging van den heer v. Rees, zitting nemende als liberaal lid van de Tweede Kamer, op non activiteit werd gesteld. Benoemd tot majoor bij den generalen staf in 1883 legde hij het Kameriidschap neder, en werd hij toegevoegd aan den chef van het wapen. Ook in de rangen van luitenant-kolonel en kolonel bleet hij daarbij werkzaam, na nog ongeveer één jaar hoofd der lie afd. van het Departement van Oorlog te zijn geweest Den 25en Sept. '89 volgde zijn bevorde ring tot generaal .majoor, sous-chef van den generalen staf en werd hij voor een jaar belast met het bevel over de 2e divisie infanterie, om met 1 Aug. 1894 te worden gesteld aan het hoofd van het dienstvak. In deze betrekking werd hem nog gedurende eenige maanden de functie van inspecteur van het wapen der infanterie opgedragen, waarmede hij belast bleef tot aan zijne benoeming tot luitenant-generaal. Zooals men weet. heeft generaal Kool H. M. de Koningin vóór Zij de regeering aanvaardde, bekend gemaakt met de hoofd beginselen van inrichting, bestemming en bestuur van het leger, aan het hoofd waarvan hij thans door het vertrouwen van H. M. geroepen is. Bij de Inhuldiging werd generaal Kool benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. die den 20n Sept. 1898 aan ZEx. het Grootofficierskruis der Oranje Nassau schonk als waardeering zijner leiding van de legerrevue teRenkum ter eere van de Koningin. Bekend is, dat de heer Kool president is van 't Diligentia-Concert te 's-Gravenhage. om door mevr. Blignaut, zuster van presi dent Steyn, te worden gebruikt voor de noodlijdende vrouwen in Bloemfontein. Uit Genève ontving mevr. Waszklewicz f1000, hoofdzakelijk bestemd om voor de uitzending der pleegzusters te dienen. Het vertrek van president Kruger naar Hilversum, dat bepaald was op Dinsdag a.s., is voorloopig uitgesteld. Uit Hilversum schrijft men nog President Kruger zal, bij zijne aankomst alhier, van gemeentewege feestelijk worden ontvangen. De dag van aankomst is nog niet vastge steld. Blijkens ingewonnen informatiën, is in de omgeving van president Kruger niets bekend van hetgeen door den Brusselschen correspondent van de Morning Post wordt meegedeeld, als zou president naar Amerika gaan en een bijeenkomst hebben met Mc Kmley. Boxer-plakaat. Voor het magazijn van een theehandelaar te s-Gravenhage hangt een origineel Boxer- plakaat, in zwarte letters Jop rood papier gedrukt en omgeven door een uit de hand geschilderden rand, die werkelijk mooi is. Een deskundige vertaalde het stuk als volgt Foochow, prov. Foekien (China) October 1C00. De Goden onder wier hoede de «Boksers" staan, eene zeer oprechte en eenstemmige vereeniging, roepen u op, de vreemdelingen het land uit te jagen, Welke verontrusten het rijk van Zoon der Jtiemels, Welke de mannen omkoopen om hun eed te breken en de vrouwen om echtbreuk te plegen. Laat ons allen deze demonen uit het land verdrijven. Laat ons allen de spoorwegen verwoesten en de telegraafpalen vernietigen. zinken"131 l33t °"S de stoomschePen do«n Zuks zal het hart van het groote Frankrijk van koude doen verstyven. Dit zal de Engelschen en de Russen in het stof doen byten. makenZa' de" eeUW'sen da8e gelukkig Het elegante Rijk der Dinastie van den urooten Ching. Merkwaardig is, dat blijkbaar Frankrijk als de grootste vijand wordt beschouwd en dat bovenal destoomschepen geducht worden. De Boxers mochten ook wel eens denken om de Russische treinen. De sneeuwstormen, die op dit oogenblik in Amerika woeden, zullen een verkoeling van den Golfstroom tot gevolg hebben en daar zullen wij reeds binnen drie maanden het uitwerksel van gevoelen. Aan boord van de Ophir, het schip waar mede de hertog en de hertogin van Corn- wallis hun reis naar Australië maken, wordt veel werk gemaakt van telegrafie zonder draad. Voor de aankomst te Malta had men zich reeds met dat eiland in verbinding gesteld, en gisteren, toen de Ophir alweer 110 Engelsche mijlen van Malta verwijderd was, ontving men op het eiland nog een telegram. Ook met Kreta zal op die wyze verhinding worden aangeknoopt. De nieuwe postzegels die door de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika zullen uitgegeven worden, zullen in twee kleuren verschijnen. De l eent zegel vertoont een der nieuwe snelstoomschepen, die van 2 cent een exprestrein, die van 4 cent een automobiel van het Kapitool te Washington, van vijf cent de brug over de Niagara-vailen, van 8 cent de groote kanaalsluizen bij Sault-St. Marie, en die van 10 cents een oceaan- stoomer. Voor de eerste uitgave zal een oplage ter waarde van 300 millioen dollars gedrukt worden. Kerknieuws. Te Overslag (Zeeland) is op 55-jarigen leeftijd overleden de zeereerw. heer A. de Loose, pastoor aldaar. De overledene was een algemeen geachte en beminde priester en vooral de armen verliezen veel ir. hem. Het zilveren priesterfeest van den zeereerw. heer A. Melis, pastoor der St. Jozef-parochie te Delft, valt op 1 April a. s. Uithoofde de Goede Week en om de vele werkzaamheden, die in de kerk nog moeten verricht worden, zal het feest echter eerst gevierd worden op 9 Juni a. s. Den eersten Paaschdag hopen de Katho lieken van Gouda, en meer bijzonder de parochianen van de kerk van O. L. Vr- Hemelvaart, op plechtige wijze den dag te herdenken, waarop de zeereerw. heer P. C. Th. Malmgré vóór 25 jaar aldaar werd benoemd tot deken en pastoor. Volgens een in den Haag ont**®^» particulier telegram is de heer V. U j Lanney, ass.-resid. van Padang-p»®1 benoemd tot resident van Riouw. (ji Het Zwitsersche blad Der Bund een telegram uit Den Haag, waarin medegedeeld, dat de Nederlandsche tep ring van plan zou zijn een vredesoord6 tie bijeen te roepen om de bepaling8®,^, de Haagsche conventie verder uit te "8f Handelsberichten. i# BEURS VAN SCHIEDAM. 30 Maart Officieele noteering van de Commiss's de Kamer van Koophandel voor de #«ur Zaterdag 30 Maart. Moutwijn: f8i/a. per Hectoliter cont.,^' fust en zonder belas''(1 Namens de Commissie voor noteering D. F. W. PRfi,s' Stemming onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9. Jenever: f 13. Amst. proef f 14.50. Graanspiritus f 15%.—15%. Spoeling: fl.80. Berlijn Spiritus in loco Parijs. P-Maart I April Hamb. SPirit- P- Maart I April/Mei Maïs 47%. 50 New-York. Amsterdam. 29 Maart. Rogge op lev. prijshoudf"1 per Maart f p8r Mei f129. 30 Maart Rogge op lev. zonder notee®'®^' Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uUf' 29 Maart. 2.80 cM. 30 Maart. 2.65 cM- Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. 4 pCt. Parijs -43.10 3 Antwerp. - 47.95 3J Beursbericht van Amsterdam Per Telefoon. 21/5 Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal Verkiezingen. In het district Beverwijk wordt, volgens de Nieuwe Gt., van anti-revolutionnaire zijde voor de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer een eigen candidaat gesteld. De Nederl. Kamer van Koophandel, te Londen, heeft een circulaire verspreid, gericht aan de belanghebbenden bij den Nederlandsche boterhandel. Voor belang hebbenden is dit schrijven gratis te bekomen bij de firma J. H. De Bussy te Amsterdam (Rokin 60). Naar het Hbl. verneemt, heeft de Engelsche regeering overleg geopend met de Staten (aan de Noordzee), om te komen tot unitorme internationale regeling der visscherslichten. Nederland en Zuid-Afrika. Gisteren verzond mevr. Waszklewicz een wissel van f600 aan dr. J. Brill, Neder- landsch consulair agent te Bloemfontein, In den nacht van Woensdag op Donder dag is te Waalwijk ingebroken bij den kassier Timmermans, en bij den lederhan delaar van Loon. Bij eerstgenoemde zagen de dieven geen kans iets van waarde te veroveren, bij laatstgenoemde is verdwenen voor ongeveer f80 aan leer en f8 aan postzegels. Een kaars, een beitel en een breekyzer zijn achtergelaten. HEMENttD NIEUWS. Te Etten, bij Terborg, is de kapitale boeren woning, bewoond door P. Lamers tot den grond toe afgebrand. De paarden konden gered worden, doch 20 stuks hoornvee en 9 varkens kwamen in de vlammen om, en de geheele inboedel ging mede door het vuur verloren. Alles was verzekerd. Een man van 84 jaar en zijn 55 jarige dochter te Paroches in het Maas departe ment (Frankrijk) zyn door hamerslagen op hun hoofd vermoord, terwijl hun woning uit geplunderd was. Op een tafel lag een°brief waarin vermeld werd, dat de dader den' 5en December 1899 in diezelfde streek een weduwe, Mitour, had omgebracht en dat men nog wel meer van hem zou hooren. Kunst en Letteren. Het bestuur van het Vlaamsch Conser vatoire te Antwerpen heeft gisteren met algemeene stemmen als opvolger van Peter Benoit, onlangs overleden, Jan Blockx aan gewezen als candidaat voor het directeur schap van het Conservatoire. Zijn benoeming door de Belgische regeering is haast zeker. Land- en Tuinbouw. Met ingang van 1 April e.k. zal de invoer van Nederlandsch melkvee langs het Belgische grenskantoor la Planck geoorloofd zijn den len en 15en van elke maand van 24 uur des namiddags. Burgerlijke Stand. Geboren: 28 Maart- Helena Clara Catharina, dochter van H. H. Ruseier en C. E. van Waardenberg, Rotterdamsche dyk. 30. Petrus Josephius Wilhelmus, zoon van C. J. van der Toorn en A. M. Nijs Laan. De weervoorspelier Jiiger, van Stuttgart, die sedert eenigen t(jd concurrentie doet aan den bekenden Falb, zegt, dat wij in Europa een natten kouden zomer zullen hebben. Laatste Berichten. De heer F. van Waas zal aanst. Maandag, 1 April, gedurende 25 jaren bij de schut terij alhier hebben dienst gedaan. Gisteren-avond vergaderde de Com missie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp tot Wijziging der Hinderwet. De Engelsche gezant bij ons Hof ging gisteren-avond naar Londen. Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref. Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2« Common Incomb. Western Canadian South. Shares Prolongatie; 30 M* 787» 81*1* 237» 34»/i* 6871 38»/» 327 100 104 291 440 1547» 76 94% 62 46»/» 67'/* 427» 25'/» 937» 407» 40s/» 4V* ADVERTENTIE N. - Verschillende belanghebbenden uit de provincie Noord-Brabant waren heden op audiëntie by den minister van Binnenland- Ische Zaken, om de wenschelijkheid van de afschaffiing der provinciale paardenbelasting gevestigd te Amsterdam. Zoolang de voorraad strekt, zijn de OÏ0t Uitlootbare gewaarborgde 4 pet. BfP°' thecaire Obligation in stukken 11000) f500 en f 100 verkrijgbaar by dtf firma W« JANSEN Co., Kassiers Schizd*®' 29 Mrt. 44.30 14.50 14.50 15.50 15%. (i. f-) 29 Mrt. 30 Mrt- Union Shares Wabash

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 6