wat mij betreft, nooit Jaten afbrengen ran den weg, dien ik als den weg van mijn plicht beschouw. Ik kom op mijn reizen met alle standen in aanraking en weet daarom zeer goed, hoe men onder het volk over mij spreekt en denkt. Maar wie mocht gelooven, dat ik mij door zulke gebeurtenissen vrees zou laten aanjagen, zal zich zeer vergissen. Alles blijft bij het oude. Verscheiden politieke bladen passen nu de tactiek toe om door den Keizer tegen het bureau van het Heerenhuis gehouden toespraak in een zooveel mogelijk ver zwakten vorm weer te geven. Zij vermijden daardoor de noodzakelijkheid eener bespre king. Daarentegen opent het hoofdblad der katholieke centrumspartij, de Germania, die tot dusver uit partij-overwegingen halsstarrig het stilzwijgen op de laatste redevoeringen van den Keizer bewaard had den mond en merkt kort maar veel zeggend op: Wanneer de Keizer werkelijk alles las, wat de couranten in den laatsten tijd over hem hebben geschreven, dan zou men dit met groote voldoening ervaren en tevens met den wensch begroeten, dat hjj dit ook verder moge doen. Dan zou hjj van de stemming, vóór alles van de ontstem ming zijn volks beter op de hoogte komen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat in ambtelijke kringen aldaar een sensatie- wekkend verhaal loopt, dat bij de Russische rijkscontrole grove rekenfouten uit de jaren 1893 tot 1898 zijn ontdekt, volgens welke er een tekort van 44 millioen roebel in de Russische schatkist zou zijn. Naar de Times in New-York verneemt zijn de betrekkingen tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten weer gespannen. Loomis, de Amerikaansche gezant te Ca racas, keert naar Washington terughet is onbekend of hij terug geroepen is, of dat president Castroo hem heeft weg gezonden. In de Amerikaansche bladen uit zich weer een aan Engeland vijandige geest, zelfs in die bladen, welke tot dusver Engelsch- gezind waren. Zoo betoogt de New-York- Times, dat de oorlog in Zuid-Afrika het aanzien van het Britsche rijk vernietigd heeft en dat Chamberlain daar verantwoor deiyk voor is. Lord Salisbury's ziekte. De Weekly Despatch bericht, dat de ziekte van Lord Salisbury zoo ernstig geworden is, dat hjj zijn vertrek naar de Riviera voor onbepaalden tijd heeft moeten uitstellen. Men kan tevens verwachten, dat de staats man zich uit het politieke leven zal terug trekken. Burger- Avondschool. Gisteren-avond werd op de bovenzalen van de Hoogere Burgerschool de ten toonstelling geopend van de in den af- geloopen cursus gemaakte teekeningen der leerlingen van de Burger-avondschool. Deze tentoonstelling levert voorzeker het bewijs dat de leerlingen aan de hand van hunne onderwijzers regelmatig de verschil lende klassen met afwisselende leerstof doorloopen en volgens een vaste methode worden opgeleid. De tentoongestelde teekeningen omvat ten lijnteekenen, bouwkundig teekenen, machine-teekenen en handteekenen. In de aanvangsklasse wordt de leerling bekend gemaakt met grondvormen, leert het ge bruik der gereedschappen kennen en wordt er gewend aan orde en regelmaat. De tweede klasse wordt meer dienstbaar ge maakt aan het practische levendaar schetst de leerling voorwerpen, die hij reeds zag en wordt bekend gemaakt met de samenstelling en verbinding er van om langzamerhand tot de meer ingewikkelde deur- en raamverbindingen over te gaan. In de derde klasse wordt deze leerstof ver der uitgewerkt; daar maakt de leerling kennis met de verschillende kappen en binten, trappen, goten, lijstende theorie gaat hier gepaard met hetgeen de jeug dige werkman in de praktijk ziet of zien zal. Het machineteekenen is zeer practisch ingericht al naar gelang het vak dat de leerling beoefentsmeden, koperslagers, bankwerkers, aankomende machinisten wor den bekend gemaakt met de verschillende constructies van de voornaamste in het latere leven voorkomende te verrichten werkzaamheden, zooals het maken van klinkbouten en schroefdraden, verbindingen van profiel-ijzer, uitslagen van platen, de samenstelling van eenvoudige machine riën enz. Ook het handteekenen is zeer doelmatig en naar den eisch des levens ingericht. In een afzonderlijk lokaal vielen de teekeningen van planten en bloemen, groenten en vruch ten zoowel in water- als in olieverf zeer te bewonderen. De leerling, die een open oog heeft voor de verschillende kleurscha- keeringen in de natuur, wordt in de gele genheid gesteld deze onder de leiding zijns onderwijzers zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Het onderwijzend personeel, dat zjjn taak zoo ernstig opvat, mag een woord van lof niet onthouden worden, evenmin als het gemeentebestuur, dat geen pogingen onaan- gewend laat, om onze jeugd in de gelegen heid te stellen op lateren leeftijd als degelijk, flink werkman te kunnen optreden. j Heden-ochtend half twaalf is de zes jarige G. Mulder aan de Noordmolenstraat te water geraakt. De knaap werd uit zijne benarde positie gered door de Wed. van Schjjndel, die hem nog van den kant kon grijpen. De tijdelijke waarneming van het betaal meesterskantoor te Rotterdam van den 25n Maart tot den 3(Jn April e.k. is opgedragen aar. den surnumerair bij den dienst van s Rijks schatkist, J. H. van Gonggriin- Bungenburg. In de jongste bestuursvergadering van de Vereeniging voor de Zeevaart, gevestigd te Rotterdam, werd o.m. besproken het verzoek van Duitschland om, naar verluid wordt, het Noord-Hinderlichtschip zeven mijlen noordelijker te verleggen. De meening werd uitgesproken, dat een licht schip het algemeen belang dient, om ter plaatse een gevaarlijke ondiepte in zee aan te wijzen, zoodat bedoeld lichtschip met zou mogen worden verplaatst. Tevens was men van meening, dat Duitschland in het belang van zijn reuzenschepen in de Noordzee hoe langer hoe meer ver- kennings- of lichtschepen zal noodig hebben. Getrouw aan de traditie, is gisteren nacht met klokslag van twaalven, namens de Watergeuzenvereening >Pro Patria" te Rotterdam, een krans gehecht aan het beeld van den Watergeus van het monu ment op de Nieuwe Markt. Een vry talrijk publiek was hiervan getuige. Onlusten in Spanje. De Vossische Zeitung deelt mede, dat eergisteren te Barcelona op de Piaza de Toros een anti-clericaie volksvergadering heeft plaats gehad, waaraan 14000 personen deelnamen. De menigte trok naar een Jezuïtènklooster, waar een bloedige botsing met de politie plaats had. De Pest. De pest te Kaapstad breidt zich uit. Tot dusver zijn 287 gevallen van pest aangegeven en 99 sterfgevallen, onder deze laatste (eergisteren overleden) het hoofd van den geneeskundigen dienst. Zeeramp. Het Turksche transportschip Aslam heeft nabij Jembo schipbreuk geleden. Ongeveer 20 soldaten zijn verdronken. Door wijlen den heer 0. v. d. Touw, is gelegateerd aan de Gereformeerde kerk alhier f 1000, aan de armen dier gemeente f2000, aan de weezen f 1000 en aan het suppletiefonds voor Christelijk onderwijs f2000. (S. Cl.) Gisteren is wederom een valsche gulden bij de politie gedeponeerd, die alhier was uitgegeven. Staüis- eu tievresteiijk Nieuws. Schiedam, 2 April 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. BujvenJ tekortf157, P. Geeft en U zal gegeven worden f 40.— Biüft f147.- Gisteren -middag kwam een sleepers wagen, beladen met hooi aan de Hoofdstraat in aanraking met een handwagen, die een eind weegs werd meegevoerd. Op eens draaide de handwagen en kwam met zulk een kracht tegen een spiegelruit van het café Van Rossum terecht, dat deze geheel verbrijzeld werd. Gisteren-avond zeven ure sprong bij het persen in de fabriek van de heeren Ter Horst van Hasselt aan den Noord vest- Singel van de monte-jus de pijp, de flens en den rand er van, met het noodlottig gevoeg dat de in de nabijheid staande 31- jarige bankwerker H. Venderlo de stukken tegen het hoofd kreeg. Nadat de wonden van den gekwetste door een dokter verbonden waren, kon hij zich huiswaarts begeven. BINNENLAND. Bij Koninklyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de zeereerw. heer P. C. Th. Mallingré, deken en pastoor te Gouda. Het buitengewone Britsche gezantschap, dat de troonsbestijging van Z. M. Koning Edward VII aan het Nederl. Hof komt mededeelen, wordt 14 April a.s. te 's-Gra- venhage verwacht, teneinde zich daags daarna van hare zending bij H. M. op het Loo te kwjjten. De minister van Koloniën, de heer mer, begaf zich gistermiddag voor eenifj® tijd naar het Zuiden van Frankrijk. Ingevolge Koninklijke machtiging staten van Friesland bijeengeroepen tot buitengewone vergadering op Dinsdag dezer, ter verkiezing van een lid t»° Eerste Kamer van de Staten-Gener^ Men verwacht echter, dat de verkil eerst den volgenden dag zal plaats hebb"0' De President van de Tweede Ka®"r' die in de laatste dagen door ernst'®' ongesteldheid zijner echtgenoote, meermalen genoopt zag de leiding det vergaderingen aan de vice-president"0 over te dragen, is door een zwaren s'8^ getroflen. Zijn gade, mevrouw Gleich®80' geb. Cort van der Linden, ontsliep gister"0 aan de gevolgen van een korte m88f hevige ziekte. Dit schier onverwac0' sterfgeval is een zware beproeving *°°r den hooggeëerden voorzitter, vooral 1,0 hij het besluit had genomen om betrekking neer te leggen, ten einde welverdiende rust te nemen in den huis"' lijken familiekring. Men meldt, dat in de eerste maand"0 geen nieuwe titularis tot chef van d"° generalen staf zal worden benoemd, en d'" betrekking voorloopig zal worden waarg«' nomen door den generaal-majoor R. J. Moock, sous-chef van den generalen sta'* Men zegt, dat de Nederlandsche regeerin® van plan zou zijn een nieuwe vredesco"" ferentie bijeen te roepen om de bepaling"" van de Haagsche conventie verder uit werken. Den lOen en lln April a. s. wordt t® 's-Gravenhage in de Alexanderskazern" gehouden het examen voor de leerling"0 van den provincialen hoefsmidcursus, doof de Haagsche afd. der Hoil. Mij. van Land bouw opgericht. Door Z. H. Paus Leo XIII zijn benoemd tot ridders in de orde van den H. Gregorius den Groote de heeren A. P. W. van der Lugt, te Rotterdam, en W. van Ooyen. te Venioo. De minister van Justitie, zal wegens een sterfgeval in zijne familie, a.s. Woensdag met de voor dien dag vastgestelde audiëntie verleenen. Door het Departement van Justitie is een alphabetische lijst uitgegeven van signale menten van in het Algemeen Politieblad voorkomende personen, te wier aanzien het verzoek om opsporing op 1 Januari 1901 nog niet was vervallen. Zij telt niet minder dan ruim 9000 namen. In verband met het wetsontwerp tot wij ziging der Hinderwet, zijn de commissarissen der Koningin door den Minister van Water staat verzocht, hem zoo spoedig mogelijk te willen berichten, of, zoover hun bekend, door eenige binnen hun provincie gelegen gemeente een verordening krachtens art. 4 sub 2 der Hinderwet is vastgesteld ten aanzien van een ander bedrjjf dan de sla gerij, met dien verstande, dat in de ge meente slechts één inrichting aanwezig is, waarvoor het gebruik voor alle belangheb benden open staat, en, zoo ja, ten aanzien van welke bedrijven en in welke gemeenten verordeningen als bedoeld zijn vastgesteld. De minister Lely woonde gisteren de buitengewone vergadering van den minister raad, waarin de minister van Oorlog geïnstalleerd werd, met bij daar hij naar het Loo ter audiëntie bij H. M. moest vertrekken. Verkiezingen. Nu de heeren Hugenholtz en Gorter vo°r een candidatuur voor het district Schiedam bedankt hebben, heeft de Schiedatnsch® atdeeling der Soc. Dem. Arbeiderspartij besloten candidaat te stellen den he"' Bergmejjer, of, zoo deze mocht bedank""' den heer Oudegeest. De ant.-rev. kiesvereeniging Nederland Oranje te Den Helder heeft den heer A' P. Staalman, aftredend lid, met algemeen® stemmen candidaat gesteld voor de Tweed" Kamer. De werklieden-vereeniging Zelf Help f® Heveskes heeft met algemeene stem®"0 tot candidaat voor het lidmaatschap va° de Tweede Kamer gesteld den heer J. Schaper te Groningen. De heer D. de Klerk is aangezocht zich candidaat te laten stellen voor het district Zierikzee. Hij heeft dit aanzoek in overwe ging genomen. Onder voorzitterschap van den heer Barkel uit Hengelo (O.) is Zondag een" bestuursvergadering gehouden van d" katholiek-democratische partij in Nederland- Er is besloten, dat deze partij bjj d" verkiezingen zoo veel mogelijk eigen can didaat zal stellendoch in elk geval geen candidaat zal steunen, die zich niet officie"' voor grondwetsherziening uitspreekt e" tevens zich niet in beginsel voor staats- pensionneering verklaart. Nog is er besloten, dat het congr"3 dezer partij in de laatste helft van Ju" te Utrecht zal worden gehouden. Het radicale Kamerlid K. Cz. De Boe' heeft te Leiden in een bijeenkomst der vryzinnige kiesvereeniging een politieke red" gehouden. Daarbjj verklaarde hjj de op: richting van den Vryzinnig-democratische» Bond te betreurendie kan een nederlaag der liberalen na zich sleepen. Deze oprich* ting noemde hjj een politieke fout. Grond*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2