De door den nieuwen minister van Oorlog ook namens de ministers van Binnenlandsche zaken en Marine aan de Tweede Kamer ingezonden wijzigingen in het militieontwerp komen hierop neerde aflevering der lotelingen geschiedt in Maart voor die ter volledige, in Mei voor die ter korte oefening. Met handhaving van den in de wet vastge- legden 81/s maandschen eersten oefeningstijd kunnen, wanneer het voor rust en orde, tot uitvoering van wetten of om andere overwegende redenen noodigis, deingelijfden alsnog onder de wapenen of laatstelijk geweest, onder de wapenen blijven of komen. Duurt dit langer dan zes weken, dan moet onverwijld aan de Staten-Gener&al worden voorgesteld het onder de wapenen blijven te bepalen. Voorts wordt de eerste oefening der zee- milliciens in overeenstemming met die voor landmacht op 8»/, maand bepaald. Verkiezingen. De heer P. L. Tak heeft de hem van sociaal democratische zijde in district V van Amsterdam aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aangenomen. In het distrieht Almelo zal door de anti-revolutionaire party waarschijnlijk geen tegencandidaat gesteld worden tegenover het aftredend lid, dr. H. J. A. M. Schaepman. De anti-revolutionaire kiesvereeniging •Nederland en Oranje" te Leiden, stelde in haar gister-avond gehouden vergadering tot kandidaat voor de Provinciale Staten (vaca ture prof. mr. P. A. van der Lith,) met overgroote meerderheid van stemmen, den heer W. Pera, lid van den gemeenteraad van Leiden. gaarde aan een medewerker van de Tel. mededeelde, vertrekt zij 22 April a.s. naar Engeland, ten einde te trachten daar een onderhoud te hebben met de Engelsche autoriteiten. Zij stelt zich voor een onderhoud te hebben met den bekenden pro- Boer Courtney, en voorts met Lord Roberts, dien zij wil danken voor zijn bereidwilligheid ten opzichte der Nederland- sche ambulance en verzoeken om wat in zijn macht is te doen ten behoeve der Zuid- Afrikaansche vrovwen, die thans door de Engelschen in kampen zijn onder dak ge bracht. Op welke wijze deze hulp kon worden verleend, daarvan kon mevr. Wassklewicz zelve zich nog geen voorstellig vormen aangezien het, naar hare meening, niet gaat de 50.000 gevangen Boerenvrouwen naar Europa over te voeren. De onvermoeide strijdster voor de Boeren zou verder trachten een audiëntie te verkrijgen bij minister Cnamberlain, maar zij stelde zich niet voor dat dit zou gelukken. Een van de voornaamste redenen, waar om mevr. W. naar Engeland gaat, bestaat in de poging, die zij zal aanwenden, om verschillende leden van het Engelsche Parlement op te wekken de regeering te interpelleeren over den oorlog. De Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust, zal bij gelegenheid van haar 20 jarig bestaan, op 19 en 20 September a.s. te 's-Gravenhage een congres houden. opvarenden werden buiten de vaargeul. gered het schip zit De laatste zonnige dagen hebben de hyacinten bloemen in de omstreken van Haarlem snel vooruit geholpen. Reeds in de nabjjheid der velden, komen ons de zachte gewen tegemoet het welbekende sein, dat de bloei officieel is ingetreden. Uit Baarn wordt bericht, dat daar gister-middag bij het schijfschieten op de baan der Flobert schietvereeniging »Oom Paul", een noodlottig ongeval plaats had. Nadat een der leden gericht had en aftrok, verscheen onverwachts de man, die de schijf bediende in de baan, zoodat de kogel hem in het oog trof. De dood volgde onmiddellijk. Donderdag-middag is te Venraai het huis van den landbouwer Henderiks tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Drie geiten kwamen in de vlammen om. Het huis was tegen brandschade verzekerd, de inboedel niet. Nederland en Zuid-Afrika. Onder de krijgsgevangen Boeren op Ceylon zyn ongeveer 150 Hollanders. Van daar is te Amsterdam teruggekeerd de heer C. J. Van Oosten, verpleger bij de 2de Nederlandsche ambulance, thans op parool vrijgelaten. De heer Van Oosten is bereid mondeling inlichtingen te verschaffen aan bloedverwan ten van krijgsgevangenen op C?yIon. Zijn adres is: O. Z. Voorburgwal 135 (2e étage). De protest-meeting in het gebouw Fras- cati te Amsterdam, in zake Zuid-Afrika, had eergister avond plaats en was druk bezocht. Velen konden tegen half acht het gebouw niet meer binnenkomen. Als sprekers traden op voor de pauze de heer Janson, mevrouw Waszklewicz en de heer Du Plessis. Zij schetsten de gruwelen van den oorlog, riepen de hulp hunner landgenooten in en vonden voortdurend een harteljjken bijval bij de aanwezigen. In de pauze werden de volksliederen gezongen. Ontelbaar veel telegrammen en schrif telijke adhaesie betuigingen werden voor ge lezen, ontvangen uit alle streken van binnen en buitenland. De heer Coetzee schilderde in de Afrikaansche taal de gruwelen door de Engelschen op vrouwen en kinderen gepleegd. Voortdurend stegen kreten van protest en verontwaardiging uit de vegadering op. Met moeite werden deze onderdrukt door den voorzitter, mr. Verkouteren, ten einde een waardige houding der meeting te hand haven. De gepensioneerde kapitein-intendant Van der Ven vroeg hierop om daden. Met woorden was reeds genoeg betoogd.Spreker critiseerde de houding der regeering en meende vooral dat nu, bij de aanstaande verkiezingen, aan de candidaten de vraag gesteld moest worden, of zij een lijdelijke houding zouden willen bestendigen. De laatste spreker was de heer J. H. Rovers, die in détails trad over eenige bijzondere voorvallen van den oorlog. Ook deze spreker werd daverend toe gejuicht. Ten slotte werd een protest-motie aan genomen. Naar mevrouw Waszklewicz—van Schilf- De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met 21 tegen 10 stemmen besloten het besluit tot sluiting van den bestaand en schouwburg in te trekken en in dat gebouw tijdelijk weer te doen spelen door de tegenwoordige exploitanten met aanbrenging van verbeteringen. Te Weesp is gisteren, na eene ziekte van enkele dagen, aan longontsteking overle den de heer Boersma, die juist door den gemeenteraad gekozen was als wethouder. De overledene was ruim twintig jaren lid van den gemeenteraad aldaar. Uit Wijk-bij-Duurstede wordt aan de ACt. gemeld De meerderheid der raadsleden en veie ingezetenen hebben aan H. M. de Koningin een adres aangeboden, waarin verzocht wordt, den heer D. F. G. van Walsem Jr., secretaris dezer gemeente, tot burgemeester te benoemen. Een ingezetene te Steenwijk heeft aan geboden f 100,000 - een tonne gouds in de gemeentekas te storten, wanneorhet onderwijs in deze gemeente in de door hem gewenschte richting gereorganiseerd wordt. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal te Steenwijk o. m. een hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus verrijzen. ZwCt.) Zoowel de Waai als de Maas zijn opnieuw wassende. De Maas is zeer hoog, 9.50 M. De Waal wast nog sterker dan de en van boven wordt vrij sterke was gemeld. Branden. Te Oudega (Fr.) is eergisteren-middag de kapitale boedenj met schuur en stalling van den landbouwer Wienbenga tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Vier paarden en een aantal schapen kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. Donderdag is te Barneveid de bliksem ingeslagen bij den landbouwer J.Soetendal aldaar. Ouder meer werd van de bedstede, waarin zich een zieke vrouw bevond, een' plank afgeslagen. Een begin van brand kon nog gebluscht worden. txEMEXjcl) MEi; VV S. In het Noordzeekanaal is een met grint geladen schip door aanvaring met den stoomtrawler IJ. Af. 81 gezonken de Door het schrikken van zijn paard is eergisteren middag de voerman Kusters te Kessel om het leven gekomen. Hij werd van zijne kar geslingerd en kwam daaronder terecht; een der wielen reed hem over het hoofd, zoodat de dood bijna onmiddelijk intrad. Belgische gendarmes hebben aan de marechaussee te Rozendaal uitgeleverd een berucht persoon, behoorende tot het gezel schap van Lammertje Zondag te Amsterdam. Zwaar geboeid is hij gisteren naar Amster dam overgebracht. kaatste Berichten. Heden-morgen te 6"/* uur is de hond van G. Kool in de Overschieschestraat op den overweg aldaar door een trein overreden het achterdeel met de pooten werd zoo goed als afgereden, waarom men het onge lukkig nog levende dier heeft doodgeslagen. Ct.) Op de hondententoonstelling te Rot terdam werden o.m. bekroond Kortharige St. BernardsDe heer W. K. Gerlach, Schiedam, 2e prijs. Duitsche Doggen: De heer A. Gouka, Schiedam, le prijs. ColliesDe heer W. Beukers, Schiedam, zeer eervolle vermelding. Langharige Ned. Herdershonden H. v. d Wal, Schiedam, eervolle vermelding. Pointers: De heer T. van Esta Tjalingii Vlaardingen, 2e prijs. Mastiffs: De heer jhr. v. d. Does, Maas sluis, met twee 2e prijzen. De opbrengst der protestmeeting in •Frascasti te Amsterdam gehouden, be draagt aan entreés collecte en bijdragen f275,56, waarvan de helft wordt geschon ken aan de Zuid Afrik. Vereeniging en de andere helft aan het fonds van mevr. Was- klewicz—Van Schilfgaarde. Naar men verneemt, zal een tweede nog grootere protestvergadering weldra in het Paleis van Volksvlijt gehouden worden. woord: van het een-en-vijftigste af kost ieder woord 2$ centime. Rechtzaken. De herten van het Loo. De kantonrechter van het derde ka"1"0 te 'sGravenhage veroordeelde eergist80 den poelier, die onlangs terecht stond wege"j na gesloten jachttijd vervoeren van 6t0 wild, zonder bewijs van herkomst, tot »e" boete van f5, subsidiair 3 dagen hechte"'5. De rechtbank te 's Bosch verleende gistel uitstel tot 1 Mei aan de deskundige" zake de Noordbrabantsche Bank voor inlevering van hun rapport. Burgerlijke Stauu. Geboren; 11 April. Johannes rethus Marius, zoon van J. P. Koppenhaf}8" en E. M. J. C. van Riet, Singel. Andries, zoon van A. van Leeuwen en Slieker, Villastraat. Overleden: 11 April. Maria van 0 oud 6 maanden, Lange Nieuwstraat. Pieter Karei Magielse, oud 18 Vellevestsingel. Uanueisoerichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 13 April Otficieeie noteering van de Commissie "il de Kamer van Koophandel voor de Be"r5' Zaterdag 13 April. Moutwijn: 17i/«. per Hectoliter cont., zond»1" fust en zonder belasting' Namens de Commissie voor noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8,— Jenever: f 12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f141/,—15. spoeling f 1.80. Maïs f114 ct. v. z. Berlijn Parijs. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. April Mei (Spirit, p. April Mei/Juni Maïs 49'/.- 49/,. ilf, 14.75 15.^ l3'/«* i3»/r t) Kerknieuws. De eerw. pater F. v. d. Heyden, mis sionaris van het H. Hart te Tilburg, ontving Dinsdag jl. te Brussel de H. Priesterwijding uit handen van den nuntius, Mgr. Granito di Belmonte. Pater Van der Heyden was reeds ver scheiden jaren als professor werkzaam in het missiehuis te Tilburg. De zeereerw, heer P. H. van Diederen, missionaris in N. O. I., met verlof in Neder land, is eervol uit 's lands dienst ontslagen. Posterijen en Telegrafie. Uit de nieuwe tariefsregeling voor tele grammen tussctien België en Nederland blijkt dat de vaste taxe voor gewone directe telegrammen tusschen België en ons land bedraagt een halve frank, met 5 centimes per woord tot aan het 50e New-York. Amsterdam. .,12Ap„nl- R°eS® °P lev- onveranderd ;Per Mei f127, 278. 13 April. Rogge op lev. onveranderd Pet Mei f128, 129 Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur! 12 April. 5.83 cM. 13 April. 5.95 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09$ Disc. 4 pCt. Parijs - 48.07$ 3 Antwerp. - 47.92$ 3$ Amsterdam' 13 April- 78 'ft 81»/, 24'/i 35*/, 68»/, 100»/, 4O1/, 32»/, 116 114 295 434 155 üoursoericht van Per Telefoon. 2»/i Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/» Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Komnk. Petrol My Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongation 74 >/i 64»/* 45s/, 65»/, 40»/i« 96V* 80V* 28»/s 92/* 40»/, 45»/. 4 12 Apr. 12 Apr 44.20 15.- 15.- 13 13'/, IS Apr. 13 APf'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 6