TWEEDE BLAD 1 Januari 1902. A LUK A El» O V KHZICU'l 31 December 1901. De oorlog in Zuid-Afrik». De Wet for ever. De laatste dagen van het thans afge- loopen jaar geven den Engelschen allerminst aanleiding in vroolijke opgewekte stemming het nieuwe jaar in te gaan. Na de bloedige overwinning van De Wet, die als een helder opvlammende fakkel in den Kerst nacht de huizen verlicht heeft, eindigt het jaar voor Engeland even somber, even grauw als dat van 1899 berucht in zijn laatste dagen door de rampen van Colenso en Stormberg, Derhalve een alles behalve pleizierig uiteinde voor John. Buil. Een oorlog, die in 1899 begonnen is en waar- *an men het einde nog niet kan voorzien, zelfs op het oogenblik dat 1902 voor de deur staat, maakt zelfs indruk op de meest ongevoeiigen. In het huidige geval wordt de malaise oog vergroot, omdat men niet weet, wie in het gevecht met De Wet gevallen zijn. Voor zoover men kan nagaan, hebben de gevallenen allen bloedverwanten onder de kleine burgerij in het graafschap Kent en andere provinciën, waar dus de geleden nederlaag te meer alom diepen indruk maakt. In heel Engeland komt men dan ook niet uitgepraat over De Wet en volgens den correspondent van de Matin is men Zoo vol bewondering voor den Boerenheld, dat hij, wanneer de vijandelijkheden een maal geëindigd zullen zijn, op een ontvangst in Engeland zou kunnen rekenen, als geen vreemd Staatshoofd aldaar ooit is te beurt gevallen. Hij zou, altijd volgens den corres pondent, ontvangen worden door den Koning, op een dejeuner uitgenoodigd worden in het Carltol-hotel, worden genoodigd door den heer Balfour en misschien zou de heer Chamberlain hem verzoeken eenige dagen °p Highbury te komen doorbrengen. De hooge ambtenaren van het departement van oorlog zouden hem omhelzen. De Iersche nationalisten van vreugde weenen en de groote militaire en politieke clubs zouden Wedijveren in het geven van feestmalen.ter zijner eer. Misschien zou hij Engeland nooit meer verlaten en hem een hooge betrekking &an de militaire schooi gegeven worden om den jongen olficieren onderwijs te geven in tactiek. Aldus schertst men in de straat en zelfs m de bladen is de echo daarvan te vinden. Wanneer een Engeische colonne van Botha °f De la Rey slaag krijgt, ligt het natuurlijk aan de colonne. Is het daartegen De Wet, dan heeft ieder zijn plicht gedaan maar het ging ook tegen De Wet. Zoo oordeelt het Engeische publiek over den eenvoudigen Boer, die de beste Engel - Sche generaals verslaat. Van den oorlog heeft het genoeg, maar De Wet interes seert iedereen. Hij blijtt voor de noodige afwisseling bij het bloedig, langdurig spel 2°rgen. Het Engelsch departement van oorlog heeft een (aanvullings)lijst van de verliezen te Tweefontein openbaar gemaakt. Er zijn V'iftig man gewond. Bij de gesneuvelden 'et er nog een gevoegd worden en vier n zijn aan hun wonden bezweken. De Times zegtWij vestigen met 'Zenlijke voldoening de aandacht op tcheners's bericht, dat de Boeren te tfeefontein zich goed gedragen hebben or mannen achter te laten om voor de Wonden te zorgen. Hoe de ministerieele pers over Twee- tein oordeelt, is teraden. Zij vergelijkt met Majoeba. Maar de aanvallen der b°eren zijn vruchteloos ;zij zullen Kitchener's plannen niet verijdelen en hun noodlot niet tegenhouden. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, d.d. 29 dezer Het Nederlandsche taal monument te Burgersdorp, eenige jaren geleden opgericht als een teeken voor de overwinning van het Hollandsch in de Kaapkolonie, is vernield. De bedrijvers van de wandaad zijn onbekend. De Stan dard bevestigt het bovenstaande. Een telegram uit Londen aan de Parijsche Liberie meldt, dat keizer Wilhelm en tsaar Nicolaas iu hun Kerstmiswenschen aan koning Eduard eene toespeling maakten op Transvaal en de hoop uitdrukten voor een spoedig herstel van den vrede. De Boerenvrienden in de Noord-Ameri- kaansche Unie laten zich niet onbetuigd. Een vergadering van 2000 Boerenvrienden heeft te Topeka (Kansas) een besluit aan genomen om Engeland aan te sporen, president Roosevelt en den koning van Denemarken te verzoeken als scheidsrechters een einde te maken aan den oorlog. Het internationaal socialistisch bureau te Brussel heeft een protest motie aangenomen tegen de verduitsching van Polen en den oorlog in Transvaal. Duitschland en Amerika. In politieke kringen te Berlijn wordt in tegenspraak met de alarmeerende berichten in Amenkaansche bladen verspreid, verze kerd, dat er niet de minste sprake is van militaire of diplomatieke verwikkelingen tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Duitschland over Venezuela. De regeering te Washington, over het algemeen rondweg op de hoogte gehouden van de bedoelingen der Berlijnsehe regeering, die geen terri toriale veranderingen in Venezuela in den zin heeft, keurt het bezigen van eventueele dwangmaatregelen van Duitschland tegen over Venezuela tot invordering van ten deele reeds erkende schuldvorderingen goed. Duitschland schijnt het oog gericht te he bbèn opeenige douanekantoren, die in beslag zullen genomen worden, indien "Venezuela geen kans ziet andere geldbronnen te laten vloeien. De Paus. Naar aanleiding van sommige kranten berichten, dat de Paus ongesteld zou zijn verzekert een journalist, die eergisteren door den H. Vader in audiëntie is ontvan gen, dat de gezondheid van Z. H. zoo goed mogelijk is. De Bourbons. Volgens Paris-Nouvelles zuilen de onder handelingen tusschen de Italiaansche regee ring en De Bourbons der beide Siciliën tot een goed resultaat leiden en zal Italië dus door aankoop het bezit verwerven van de eigendommen der familie Bourbon in het midden des lands. Het beroemde palazzo Farnese te Rome behoort o. a. tot de bezittingen der Bourbons. Koning Edward. Ter gelegenheid van de kroning van Edward VII zal een groote vloot-schouw gehouden moeten worden in Spitheand,een die veel meer belooft dan de revues van 1887 en 1897 bij de jubelees van Koningin Victoria. De prins van Wales zal zijn vlag hijschen op een eerste klasse oorlogschip. De buiteniandscbe mogendheden zullen ver tegenwoordigd zijn. Als datum wordt genoemd de 28e Juni. De emir van Afghanistan. In een toespraak tot de Afghaansche hoofden heeft de nieuwe emir verklaard het land te zullen behoeden voor vreemde overweldiging en den aanleg van spoor wegen en van telegraaf, benevens den Europeeschen handel en de komst van zendelingen te zullen beletten. Een aardbeving. Volgens draadbericht uit Barcelona heeft een aardschuiving, die samenging met een aardbeving, een groot gedeelte van de stad Gerona doen ineenstorten. Vervolg Binnenland. Er zal weldra een begin worden gemaakt met het exploiteeren der Staats- mijnvelden in Limburg. Er zullen ongeveer 25 ontginningszetels noodig zijn met 40.000 arbeiders. Vooreerst is er dus voor gravers en grondwerkers arbeid genoeg. In de vergadering van den Geneeskundi gen Raad van Zuid-Holland is eene commis sie benoemd bestaande uit de heeren Halbartsma, ingenieur, dr. Vroesom de Haan, voorzitter der Rotterdamsche gezond heidscommissie, en Van der Ven, oud-apo theker te Dordrecht om de toestanden en de gevolgen van het arbeiden in lood witfabrieken in die provincie na te gaan. Sobriëtas. Het bestuur van Sobriëtas wenscht aan de Katholieken van Nederland een ïZalig Nieuwjaar", maar wijst er tevens op dat de eerste dag van het nieuwe jaar voor velen een ongeluksdag is door het gebruik van alcoholische dranken, voornamelijk jenever. En het bestuur voegt er aan toe »Welnu Katholieke landgenooten, op U als op ons, rust de eervolle taak, dat misbruik te beteugelen. Weert op Nieuwjaarsdag en evenzoo op Oudejaarsavond den sterken dank van Uwe tafel ïBiedt uwe gasten de gelegenheid ook andere dan alcoholische dranken te gebruiken 1 Schenkt geen jenever aan uwe knechts, bedienden of oudergeschikten en vooral niet aan kinderen »Stelt het geven van fooien uit, als gij denkt, dat uwe gave spoedig in drank wordt omgezet 1 «Oefent geen drinkdwang uit, in welken vorm het zij". De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren na een besloten zittiag besloten «Zorgvliet" met aan te koopen. Gisteren-namiddag had de plechtige over dracht plaats van het nieuwe paleis van justitie in het Voorhout te 's-Gravenhage. De plechtigheid vond plaats in de zaal be stemd voor strafzittingen van het Hof. Een groot aantal gerechtelijke ambtenaren en ver dere genoodigden, waaronder de oud minister vanjustitie en burgerlijke autoriteiten, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De openingsrede werd gehouden door den minister van justitie mr. Loeff, die de ma gistratuur en de balie gelukwenschte met de oplossing der kwestie van huisvesting, herinnerende aan de bereidwilligheid van prinses Marie om het paleis harer voor ouders voor de tegenwoordige bestemming af te staan en vooral huldigde het krachtig initiatief en de onvermoeibare vasthoudend heid van den oud-minister Cort van der Linden, waardoor voornamelijk de huis vestingkwestie werd opgelost. De minister werd beantwoord door den president van het gerechtshof mr. J. J. van Geuns. De deken der orde van advo caten, mr. Vlielander Hein, sprak namens de balie. Bij den inbraak in den Kerstnacht in de villa bewoond door den heer M., aan de Cornelis Jolstraat, te Scheveningen, zijn verscheidene zilveren voorwerpen van waarde door de dieven medegenomen, terwijl het meublilair zeer werd beschadigd. Uit een woning in de Pansierstraat werden mede gouden en zilveren sieraden er. eenig geld uit een spaarpotgestolen. De dieven hebben overal kasten en bureaux door snuffeld. In een tijdelijk onbewoonde villa in de zelfde straat vonden zij minder van hun gading. Als een staaltje van verregaande brutaliteit kan dienen dat de inbrekers in deze woning kalm thee hebben gedronken Het politie-onderzoek wordt voortgezet- Naar men verneemt, bestaat het vc nemen om in de eerstvolgende raadszitt van Haarlem een motie van afkeur voor te stellen tegen den heer Beyi. die zijne belofte om een zekere hoev. heid electriciteit va» de gemeente te nem niet nakwam, Te Gouda zijn twee personen aangehoud verdacht van diefstal van intercommun telephoondraad op de route Rotterdam Nieuwerkerk a/d lJsel —Waddingsveen. Bij een opkooper te Schoonhoven is cii 500 Kg. draad in beslag genomen afkoms van den diefstaldeze had het wei gekocht van een koopman te Gouda. De dieven zijn ter beschikking der jus tie te Rotterdam gesteld. Te Berkel bij Tilburg is ingebroken in de R, pastorie. De dieven hebben zich toega: tot den tuin weten te verschaffen, en v;- daar, door het uitbreken van een raamp h van het privaat, tot de woning. De deuren van de vertrekken, die gelij vioers waren, zijn alle door hen opengebr ken, evenals verscheidene gesloten meube Brieven en papieren, daarin geborge hebben zij alle doorzocht en geopen waarschijnlijk zoekende naar geld of ban, papier. Aan specie hebben zij een bedrt van ongeveer f 130 meegenomen, mai eenige zilveren voorwerpen en een bak met centen schenen zij niet van hunt, gading te vinden. Blijkbaar zijn zij zeer op hun gema.z geweest. Een lamp, die in de keuken stond, hebben zij aangestoken en op een tafel geplaatst, waar zij onder het rooken van een sigaar hun onderzoek hebben voortgezet. Twee hoopjes sigarenasch op de tafel doen denken, dat zij met hun beiden waren. De bewoners der pastorie sliepen boven en hebben niets gehoord. Den 6en November is, zooals men weet, de mailboot Koningin-Regentes, van de Maatschappij Zeeland, in aanvaring geweest met den Engelschen kruiser Proserpine, tijdens dikken mist. Men verneemt thans dat de Engeische admiraliteit van alle aan spraak op schadevergoeding heeft afgezien, wijl de aanvaring geschiedde bij een voor de scheepvaart minder gunstige weersge steldheid. De gemeenteraad van Dordrecht heeft met 19 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel der heeren Stoop, Smits en Roest, om hoogstens 15009 H.L. cokes tegen 30 cent per H.L. voor onvermogenden beschik baar te stellen. Te Stellendam heeft de Gemeenteraad bepaald, dat eens per maand een arts in de school zal onderzoeken, of onder de leerlingen ook zijn, die aan een besmette lijke huidziekte lijden. Brand. Te Helder ontstond gisteren-ochtend om half elf brand in een koffiehuis en logement in de Spoorstraat, bewoond door den heer J. B. Piscaer. Het bovenste gedeelte van het perceel werd een prooi der vlammen. Alleen de koffiekamer met slijterij en daar achter gelegen woning bieven behouden De waterschade is daar echter belangrijk. Het verbrande was verzekerd. ÜEMEYÜD XIEÜWS. Een Amsterdammer, die zich Zaterdag avond tusschen 9 en 10 uur op straat bevond, mist een taschje met 4 partijtjes diamant, 3 bankbiljetten en f 1000 en 1 van f300. Wie hem dien schat terugbe zorgt krijgt een belooning van f1000. Gisteren-ochtend is te Uitgeest een ran geerder, terwijl hij een -wagen zou aankoppe - len, uitgegleden en onder den trein geraakt, waardoor een zijner beenen werd afgereden' Een woedende jongedochter, reeds in ondertrouw opgenomen, maakte gisteren in VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5