In gezaghebbende kringen te Madrid wordt aan deze plannen geen ernstige beteekenis toegekend. Men gelooft, dat de huidige regeering alles zal doen om te voor komen, dat zoo kort voor de troonsbe stijging des Konings zulke plannen tot rijpheid komen. Integendeel zal de Koning juist dan behoefte hebben aan den steun der nog krachtige oude partijen, deeenige, die goed georganiseerd zijn en in staat aan Spanje's moeilijkheden verlichting te brengen. De Portugeesche Cortes. De Portugeesche Cortes zijn gisteren geopend met een troonrede, waarin de Koning constateert, dat de buitenlandsche betrekkingeu goed zijn. Gedurende den oor log in Zuid-Afria hebben wij, zegt de Koning te Lourengo Marquez zorg gedragen voor de onschendbaarheid van ons gebied en de Portugeesche souvereiniteit doen eerbiedigen. Wij hebben gastvrijheid ver leend aan hen, die zich aan Portugals be scherming toevertrouwden. De modus vi- vendi, die onlangs tusschen een Engeisch regeeringscsmmissaris en den gouverneur van Mozambique is gesloten, is een over komst met betrekking tot de douane-rechten, de spoorwegtarieven en de immigratie van inboorlingen voor den arbeid in de mijnen in het binnenland. Koning Edward's kroning. Wij lezen in de Germania sNaar men uit Rome meldt, worden tusschen het Vaticaan en kardinaal Vaughan te Londen onderhandelingen gevoerd over de vraag op welke wijze de H. Stoel zich bij de kroningsplechtighaden van koning Edward zal doen vertegenwoordigen. Het plan zou bestaan om de vertegenwoordiging van den H. Stoel bij die gelegenheid op te dragen aan een hooggeplaatst dignitaris uit 's Pau- sen omgeving. Protestbeweging te Home. Te Rome wordt, om plaats te hebben op Zondag na Driekoningen, van katholie ke zijde een groote protestbeweging op tcuw gezet, tegen net ingediende wetsont werp op de echtscheiding. Aan de meeting hebben reeds 23 vereenigingen en 46 parochiale comite's hunne deelname toege zegd. Mgr. Radmi—Tedeschi leidt de beweging. Spanje en Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat presi dent Roosevelt de uitnoodiging van de Spaansche regeering om zich te doen vertegenwoordigen bij de feestelijkheden ter gelegenheid der a.s. kroningsfeesten heeft aangenomen. Als buitengewoon gezant is aangewezen Dr. Carry, oud-gezant der Vereenigde Staten te Madrid. Marconi. Marconi had Dinsdag een conferentie met het Canadeesche kabinet, dat hem steun toezegde. Marconi verklaarde, dat hij bij zijn terugkeer in Eogeland zal beginnen met proefnemingen om zonder draad te telegrafeeren naar de Kaapkolonie en Zuid-Amerika. Overstroomingen. Tengevolge van hevige regens zijn vele rivieren in Engeland buiten haar oevers getreden en hebben het omliggende land overstroomd. Groote schade is aangericht. Te Shrewsbury werd een kar door de golven omgeworpen. De voerman verdronk. Het Deensche stoomschip Polarstgernen is in de Noordzee op een zandbank gestrand en gezonken in den laatsten storm. Men vreest, dat de 12 leden der bemanning zijn omgekomen. Staüs- en Gewestelijk Nieuw?, Schiedam. 3 Januari 1902 Overeenkomstig het nieuwe art. 4 der instructie voor de onderwijzers en onder wijzeressen van de openbare lagere scholen* zijn, in overleg met den arrondissements- schoolopziener, tot onder wij zer(es), om het hoofd der school bij diens afwezigheid ziekte of ontstentenis, te vervangen door Burgemeester en Wethouders aangewezen aan school A de heer B. de Maar, school B Mej. M. Z. Dooremans, school C de heer J. A, van der Poel, school D de heer J. van Rhijn Gz., school E de heer L. Krullaars, school F de heer J. Valkenburg, school G de heer C. de Ruiter. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Februari a. s. eervol ontslag verleend aan den heer D. van der Zee, klerk aan de afd. Bevolking en Burgerlijke stand alhier, wegens zijne benoeming tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Apeldoorn. Heden-ochtend kwart over tien is de 41-jarige N. de Jong, wonende te Noordwijk aan Zee, van de loopplank gevallen van den logger SCH34, liggende aan de Buitenhaven. De man werd gered door H. Mastenbroek. Men meldt uit Rotterdam Zooals gewoonlijk, hebben in de Oude jaarsnacht alhier weder eenige verwondingen plaats gehad. Een 22 jarige schoenmaker, Isaac V., was met eenige anderen op den Binnenweg aan het stoeien, werd tegen den grond geworpen en brak het rechterbeen. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Verder had op den Binnenweg een vechtpartij plaats, waarbij de messen getrokken werden. J, H. en J. J. W. be kwamen beiden eenige messteken en moesten eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht. Vanwege het hoofdbestuur der Politi»- agentenvereeniging te Rotterdam; werden ter gelegenheid van het Nieuwejaar tele grammen van gelukwensching gezonden aan H. M. de Koningin, aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden en aan H. M. de Koningin-Moeder. De hooge vorstelijke personen lieten daarvoor mede per telegraaf hunnen dank betuigen. Gedurende het jaar 1901 zijn voor Vlaardingen aldaar aangekomen 40 zee stoomschepen, samen metende 17653 reg. ton. Daarvan waren 10 onder Noorsche, 19 onder Duitsche, 6 onder Engelsche, 4 onder Nederlandsche en 1 onder Spaan sche vlag. Verder kwamen hier binnen 6 zeilsche pen, semen metende 978 reg. ton,'n.l 4 Nederlandsche, 1 Deensch en 1 Noorsch, bovendien nog 7 kotters onder Deensche vlag met visch. BINNENLAND. Bij monde van Harer Majesteit's eersten stalmeester baron Bentinck eD in tegen woordigheid van het geheele personeel der Koninklijke stallen, werd eergister-ochtend in het gebouw der stallen te's-Gravenhage de koetsier-majoor der Koningin, de heer G. C. Koert, die gedurende veertig jaren aan de stallen verbonden is, namens Hare Majesteit in zeer waardeerende bewoor dingen toegesproken. De trouwe dienaar mocht tevens van baron Bentinck vernemen dat het Hare Majesteit behaagd had hem wegens zijn langdurige en steeds stipte plichtsbetrek king te verleenen de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde, waarvan Van Koert het insigne tegelijkertijd nit handen van den len stalmeester ontving. Later zond Baron Bentinck, als persoonlijk bewijs van instemming met het feest van den koetsier-majoor, dezen een fraai bloem- geschenk. Het personeel der stallen liet zijn geluk- wenschen vergezeld gaan van de aanbieding van een keurig souvenir. Het is den minister van Binnenlandsche zaken wenschelijk voorgekomen de jaarlijks door de gemeentebesturen gedaan wordende opgaven betreffende de landverhuizers tevens dienstbaar te maken voor een sta tistiek der verhuizingen naar het buiten land in het algemeen en tevens die opgaven in enkele opzichten te doen aanvullen of wijzigen. In den daartoe vastgestelden model-staat moeten voortaan worden opge nomen alle personen, die zich buiten het rijk hebben gevestigd, met het oogmerk, niet in Nederland terug te keeren, onver schillig dus, of zij zich naar Noord-Amerika of andere overzeesche gewesten, dan wel naar eenig ander land van Europa hebben begeven. De minister van Koloniën, de heer Van Asch van Wijck, is eergisteren-narniddag naar het Zuiden vertrokken tot herstel van gezondheid. De Minister is eerst eergister-middag buitenslands vertrokken, omdat hij eerst ter Nieuwjaarsreceptie bij het Koninklijk Echtpaar wilde verschijnen. De heer Van Asch van Wijck nam daarop onmiddellijk den trein van 1 uur 20 min., na aan het Staatsspoorstation zijn ambtscostuum voor reiskleeding te hebben verwisseld. De Minister, die vergezeld wordt door zijn gade, begaf zich naar Mentone en wordt den 17en Jan. te 's-Gravenhage terug verwacht. In een bijvoegsel van St. Crt. no. 2 wordt medegedeeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den ieeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over October 1901, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dinsdag droeg de heer Bultman het voorzitterschap van het Lar.dbouw-Comité over aan den heer De Bruine, burge meester van Zwijndrecht. In zijn toe spraak nam de heer Bultman hartelijk afscheid van de ambtenaren bjj het comité hen dankende voor hun toewijding en ijver. Voor hem zelf waren de dagen van het voorzitterschap van het Landbouw-Comité de gewichtigste en aangenaamste van zij a leven. De heer De Bruyne aanvaardde het voorzitterschap met toezeggingal zijn krachten te zullen wijden aan zijn taak, rekenende op de medewerking der ambtenaren en bijzonder van den secretaris, den heer Ferf. Teneinde twijfel omtrent de indentiteit van ingevoerde werktuigen als motoren en dynamo's, bij aanvraag om teruggaaf van het invoerrecht, indien eerst na den invoer wordt aangetoond dat zij als fabriekswerk tuigen worden gebezigd en dus vrij van rechten zijn, zooveel mogelijk weg te nemen, zullen de visiteerende ambtenaren voortaan bij den invoer van werktuigen waarvoor het invoerrecht wordt betaald doch waar van bekend is of vermoed wordt dat dit zal worden teruggevraagd, aanteekening houden van zoodanige kenmerken (o.a. datum en nummer van het paspoort, afmetingen, enz.) als waaruit de eenzelvig heid is afteleiden. Te rekenen van 1 Januari j!., is de prijs van den houtgeest voor de vermenging van gedistilleerd op den voet van 't Kon. Besluit van 14 Dec. 1872, nopens den vrijdom van invoerrecht op houtgeest en den accijns op het gedistilleerd, bepaald op 45 cent per liter. In de vergadering van de afdeeling Schut- tevaer te Oude Tonge werden als voorstellen voor de algemeene vergadering aangenomen lo. Het bestuur van Schieland te ver zoeken stoppalen te plaatsen beoosten en bewesten de spoorbrug over de Schio te Delfshaven 2o. Aan het betrokken bestuur te vragen dat voortaan geen voorrechten meer verleend worden aan de groote vaartuigen boven de kleine. De Algemeene Rijnschippersbond heeft besloten, zich tot de regeering te wenden met verzoek de Zondagswet in dien zin te herzien, dat des Zondags niet meer zal gevaren of gewerkt worden aan boord van schepen, Nederland en Zuid-Afrika. Eerstdaags vergadert het hoofdbestuur van den Bond van uit Zuid-Afrika verdreven Z. A. Spm. personeel, ten einde te spreken over de mogelijkheid van een spoedig' uitkeering door het Engelsche gouvernement aan de Nederlandsche schadeëischers. In verband hiermede zal een deputati' van het hoofdbestuur een bijzondere audienti' bij den minister van Buitenlandsche Zaken aanvragen. De Koninklijke zangvereeniging Rotte'' Mannenkoor besloot gisteren-avond, op aan zoek, medewerking te ;verleenen aan een propaganda avond ten voordeele der concen tratiekampen, op 27 dezer te 's Gravehhag' te geven door de Ned. Zuid-Afrikaansch' Vereeniging. Bij die gelegenheid zal Rotte'» Mannenkoor ten gehoore brengen »Pro Jur' et Libertate". »In enkele bladen is het gerucht vermeld, dat dr. Clark zich te 's Hage zou j bevinden om namens de Engelsche regeering onderhandelingen aan te knoopen met d'j Transvaalsche autoriteiten hier te lande. Ook loopt daar een voormalig Transvaalse!) journalist rond, die beweert, dat hij een van de gemachtigden is en nota bene doof Brodick zou zijn gezonden. Volgens hem zou gisteren een eerste samenkomstgehoudenzijn en totaanvankelijk bemoedigend resultaat hebben geleid. Jammer genoeg is er niets van aan. De heer Wolmarans heeft ons gemachtigd te verklaren, dat hem van onderhandelingen niets bekend is, dat hij dr. Clark sinds anderhalt jaar niet heeft gezien en dat hij, indien al dr. Clarck daar zou vertoeven, daarvan geheel onkundig is." Men schrijft uit den Haag aan d« liaarl Ct, Naar aanleiding van het bericht uit den Haag naar enkele Fransche biaden gezonden, als zouden de heeren Wessels en Wolma rans gemeend hebben, dat de toestand def Zuid-Afrikaansche republieken niet meef zóó was, dat zij als eisch voor vrede d' voorwaarde van volmaakte onafhankelijkheid kunnen stellen, hebben wij den heef Wessels om inlichtingen verzocht. Zie hief zijn antwoord ïLaster en anders niet. Wij zijn gaaf strijden voor onze onafhankelijkheid voor mets anders. Een vrede aan t' nemen, indien onafhankelijkheid niet d' basis is, kan dus met in onze bedoeling liggen. Bovendien staat het niet aan on' over vrede of oorlog te beslissen, maaf aan heu die in Zuid-Afrika nog onder d' wapenen zijn. Waarom de gedelegeerden de menig'' berichten en geruchten het tegenspreken Omdat de geruchten alleen verspreid worden in de hoop door tegenspraak bevestiging tot de kennis der waarheid te komen. Daarom laten wij de krant'1' maar begaan. Maar dat bericht is later en andef5 niet." Naar het Dbl. verneemt, zal mr. A. Weve, wegens ziekte, zijn functie va" president dar arrondissements-rechtbank l< Den Haag neerleggen. Oudejaarsavond omstreeks 9 uur is op d' bovenverdieping van het Poolsch Koffiehuis» in de eerste Wagenstraat, te 's-Gravenhag' een felle brand uitgebroken, die zich in d'" aanvang ernstig liet aanzien. Plotsel^ sloegen de vlammen hoog op uit de ram'" van een der logeerkamers aan de zijde va11 de Raamstraat. Brandende veeren en kap0'' van de bedden dwarrelden door de lucö*' terwijl een verstikkende rook neersloeg. De brandweer slaagde er in mei 3 strai'1' op de waterleiding het vuur spoedig bedwingen. Twee logeerkamertjes brandden uit, e'' twee andere kamertjes kregen schade. Naar de gevangenis te 's-Gravenhag' overgebracht een oude bekende der justi1'*' die verdacht wordt medeplichtig te aan den diefstal op het Nassauplei" 's-Gravenhage gepleegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2