De haringvisscherij heeft dit jaar te - Scheveningen de volgende uitkomsten opgeleverd. Door de bomschuiten, 205 in getal, werd aangebracht 124.976 kantjes pekelharing, 14.126 ton steurharing en 713.700 stuks steurharing, 118 ton geschonden haring en 112 ton makreel. De gemiddelde besomming per bom wordt geraamd op f5850, tegen f6300 in 1900. Dit jaar werd meer aangebracht 17.400 kantjes pekelharing, 2116 ton steurharing, 401.100 stuks steurharing en 18 ton ge schonden haring, en minder 49 tonmakreel. Van de loggervloot, bestaande uit 124 schepen, werd te Scheveningen afgeslagen 7932 ton steurharing, 957.100 stuks, 57 ton gesctionden haring en 61 ton makreel. In 1901 werd 2063 ton steurharing en 546.500 stuks steurharing meer en 82 ton Makreel minder aangevoerd dan jin het voorgaande jaar. Volgens het Haarl. Dagblad heeft zich de zaak van de werkstaking bij den bouw van de nieuwe katholieke kerk in het Klever park te Haarlem volgenderwijs toegedragen Wanneer een der geeestelijken van de Groenmarkt het werk kwam bezichtigen, had een van de werklieden de zeer zeker ongepaste hebbelijkheid hem na te roepen. Wie dat was, wist men niet, want de kapelaans, wien het overkwam, namen er geen notitie van. Maar toen het bleef voortduren en ten slotte den pastoor zelf overkwam, maakte deze tot den aannemer en den opzichter de zeker alleszins begrij pelijke opmerking: »Het komt toch niette pas, dat ik op mijn werk nageroepen word". Aannemer en opzichter stemden hiermee in en een onderzoek werd ingesteld naar den dader, die schuilen moest onder de opperlieden. Dezen evenwel verkozen den naam niet te noemen en het gevolg daar- vsn was, dat de aannemer hen allen ont sloeg, waarop het bestuur van de vakver- eeniging optrad. Blijkbaar zat dit bestuur evenwel met de zaak verlegen. Althans het wendde zich tot der. pastoor om diens bemiddeling, maar pastoor Royackers verwees de vragers natuurlijk naar den aannemer. Tenslotte na eenig over-en weer gepraat werd de naam var. den dader genoemd deze ging »de poort uit" en de aDderen togen weer aan het werk. Naar aanleiding der mededeeling, dat de Amsterdamsche Juweliers-Vereeniging, wanneer het uitgegeven werk was afge werkt, geen nieuw werk meer zou uit geven, is in een gister-ochtend gehouden gecombineerde vergadering der afdeelings- besturen van den Algem. Nederl. Diamant- bewerkersbond de algemeene werkstaking geproclameerd voor de leden der Amster damsche Juweliers-Vereeniging. Aangezien de roosjesjuweliers geen leden zijn van de Amsterd. Juweliers-Vereeniging, dus niet medewerkten tot den lockout, treft hun de proclamatie van den Algem. Ned. Diamantbewerkersbond niet en moet men zich de werkstaking, ofschoon van grooten omvang, toch niet als algemeen voorstellen. Men meldt in dato 2 dezer uit Amsterdam Omtrent de stagnatie in de diamant industrie valt op dit oogenblik slechts mede te deelen, dat om en bij de fabrieken alles rustig gebleven is. Oudejaarsavond werd in voorioopige hech tenis gebracht in het Huis van Bewaring te Amsterdam de zaakwaarnemer F. W. T., verdacht van het onttrekken van goederen aan den faillieten boedel van F. A. R. Deze R. is eveneens gearresteerd, onder Verdenking zich te hebben schuldig gemaakt &an bedriegelijke bankbreuk. Uit mededeeling van de Ned Bakkers - Courant blijkt, dat te Amsterdam plannen ^aren gemaakt voor een luxebroodfabriek, te bouwen aan een hoofdweg. De bereiding Van het brood zou van de straat af te zien l«n, op de meest zindelijke wijze geschieden waarvoor 't noodig geoordeeld werd den bakkers de verplichting op te leggen, veelvuldig te baden. Het brood zou in het geheel niet door menschenhanden worden aangeraakt en aan het publiek in papier worden toegezonden. Het vereischte kapitaal werd op 2£ ton vastgesteld en de vermoedelijke winst op 8 pet. geraamd. De plannen de B. Ct. noemt ze «onbekookt" schijnen nu dezer dagen door onbekende oorzakeu voor een bolangrijk deel te zijn opgegeven. Het eerstvolgend internationaal congres van werkliedenvereenigingen op eollee» tivistischen grondslag, zal half Augustus te Amsterdam worden gehouden. De anarchisten zijn uitgesloten. Men schrijft uit IJmuiden Onze zeeplaats, welks jaarlijksche voor uitgang door vele andere havenplaatsen wordt benijd, kan weder, wat het viscnerij- debiet aangaat, op een grooten vooruitgang bogen. Naar men uit zeer betrouwbare bron ver neemt, is de vischafslag in de Rijksvischhal met niet minder dan ongeveer 40 pet, vooruitgegaan, Ameland is twee dagen achtereen ver stoken geweest van de posterijen, daar de postschippers wegens het onweer niet wenschten te varen, in weerwil dat er te Holwerd elf personen waren, die naar Ameland moesten. Zij waagden het nu, met een visscherspraam van Wierum naar Ameland te varen. In Friesland rekent men op vorstin onderscheidene plaatsen der provincie althans zijn voor de volgende week hardrijderijen aangekondigd. Onder de minder goede gewoonten, zegt de N. G. Ct. die op Oudejaarsavond in zwang zijn, behoort «het schieten van 't ouwe in 't nieuwe". Wordt hierbij geen gebruik gemaakt van oude, en daardoor gevaarlijke wapens, dan neemt men gewoonlijk nog gevaarlijker middelen ter hand. Zoo geschiedde het Oudejaarsavond ook in de Sledenneistraat te Groningen. De daar wonende smidsknecht J. J. K. gebruikte bij dit «schieten" een patroonhuis, gevuld met amorces, waarop hij met een voorhamer sloeg, Bij het uiteenspatten van dit projectièl werd echter F. A. in den buik verwond. Voor deze naar het academisch zieken huis werd gebracht sloeg hij de ruiten in bij K. Tegen beide personen in proces verbaal opgemaakt. Te Deventer is een geheel gezin na bet middagmaal plotseling ongesteld gewor den, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De dokter ontdekte verschijnselen van vergiftigingdoor het gebruik van veel melk zijn allen in het leven behouden. Men denkt het geval te moeten toeschrij ven aan het loslaten van email uit den pot waarin het eten gekookt was. Met de mailbooten der Maatschappij Zeeland werden in 1901 vervoerd: 99,182 reizigers, tegen 94 943 in 1900. Het goederenvervoer was echter in het afgeloopen jaar belangrijk minder dan in 1900. Het mes. Te Den Hout kreeg eergisteren-avond bij eene vechtpartij een 23-jarig jongmensch een messteek in net hart. De dood volgde onmiddelijk. De dader, een orgeldraaier, nam de vlucht. Men meldt aan de Tel. uit Oosterhout Op Nieuwjaarsdag heeft alhier een afschuwelijke moord plaats gehad. Eemge beschonken personen maakten het den bezoekers in een biernuis van v. V. op de Voorbelde lastig. Onder de aanwezigen was ook zekeren H., een Duitseher, die zich onlangs uit Laeken bij Brussel alhier had gevestigd. Deze verwijderde zich een oogenblik, doch k'erde spoedig in het bierhuis terug, gewapend met een zoogenaamden sikkel of rietmes en stiet dit onverwachts den 22 jarigen C. V. in het hart. Deze zonk dood ter aarde. De moordenaar vluchtte, doch is in den avond van denzelfden dag nog gear resteerd. Bij zijne overbrenging naar het politie bureau meest de politie tegenover het publiek, dat den moordenaar te lijf wilde, handelend optreden. De verslagene, iemand van eene niet gunstige reputatie, is gehuwd en vader van drie kinderen. Brand. Op Oudejaarsavond is de groote land- bouwschuur van den heer van L., te Graauw, met den geheelen oogst door brand vernield. Het vuur greep zoo snel rondom zich heen, dat van het vee niets kon gered worden. Het aantal uitgeslotenen en stakers wordt ruw geschat op 4500. De eigenwerkmakers in de roosjesbranche hebben- besloten wekelijks f 100 te storten in de weerstand- kas van den Bond. Kunst en Letteren. In de eerezaal van het Rijksmuseum was men Maandag 11. doende maatregelen te nemen, ten einde De Nachtwacht weder op zijn oude plaats te hangen. Tegen den wand werden de donkergroenkleurige schutten gezet, waartegen de schilderij komt te hangen. Op den vloer lag de lijst, waarin het doek in het Stedelijk Museum besloten was, gereed het is de breede houten lijst met gouden bies indertijd door den heer Van Menk voor het stuk ten geschenken gegeven, doch nu geheel dof gesausd. Aan vankelijk was men voornemens geweest het schilderij Maandag-ochtend over te brengen, doch wegens de weersgesteldheid is daarvan afgezien thans hoopte men, dat de overbren ging uit het proefgebouw gisteren-ochtend zou kunnen geschieden. (xEMENtrl) XIEUWS. De heer W. Arentz, geboren te Vaals en overleden te Aken, heeft aan het Bur gerlijk Armbestuur van Vaals 52.000 mark (ongeveer f31.200) vermaakt. In den Diemerpolder is eergisteren- nacht door den storm een watermolen omgewaaid. Vijf schapen die zich waar schijnlijk tegen den wind trachtten te beschutten, zijn daarbij verpletterd. Te Veghel is eergisteren de stoker H. v. d. B. van de stoomtram Bosch—Helmond, bij het aankoppelen van een goederenwagen aan een machine, tusschen deze beide bekneld geraakt, met het gevolg dat B. een uur later aan de gevolgen overleed. Gebrek aan slachtvee. Hoe groot het gebrek aan slachtvee in Duitsch- land moet zijn, bewijst een besluit van den gemeenteraad te Guben, in Brandenburg, waarbij een voorstel van het dagelijksch bestuur werd aangenomen, behelzende dat honden die tot menscheiijk voedsel moeten strekken, voortaan slechts in het abattoir geslacht mogen worden. De Arbeitsmarkt Correspondenz te Berlijn geeft een overzicht van de toestanden op de Duitsche arbeidsmarkt in den loop van 1901, waaruit blijkt, dat 500.000 arbeiders op het oogenblik zonder werk zijn. En dan zijn nog een groot aantal tegen verminder de loonen aan den arbeid. Slechts in de chemische-, papier-, leer- en zinkindustrieën kon sprake zijn van een normaal jaar. Da electrische spoorlijn tusschen Brussel en Antwerpen komt vermoedelijk tot stand. De reis zal 16 minuten durend. i. er zal gereden worden met een vaart van 170 kilometers in 't uur. Verder gaat België ter wille van bet internationaal verkeer en vooral voor het vervoer over Ostende naar Engeland, ten koste van 15 millioen een rechte lijn Brussel—Aken aanleggen, die nabij Vieé over de grens zal gaan. 2-iaatste Berichten. Te Bovenkerk (Amstelveen) is plotseling overleden de zeereerw. heer J. Th. J. Filbry, pastoor dier gemeente, vroeger kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier. H. M. de Koningin heeft heden-voor middag te 10 uren in audiëntie ontvangen den in den Hoogen Raad benoemden raads heer jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman ter aflegging van den ambtseed ten overstaan van den minister van Justitie. Uit Amsterdam wordt gemeld Er is nog niets van eene toenadering te bespeuren tusschen de Juweliers-Vereeniging en het bestuur van den Diamantbewer kersbond. Volgens het Centrum zijn voor rekening van het Rijk aangekocht om geplaatst te worden in het Rijks-Museum, de prachtige gewelfschilderingen, voorstellende het laatste oordeel, afkomstig uit de Groote of Sint Laurentius-kerk te Alkmaar. Deze schilderingen, welke men eenigen tijd verloren meende, kwamen ongeveer zes jaar geleden in het bezit van den heer Jan Brom te Utrecht. Deze belangrijke schilderingen, toegeschreven aan Jacok Cornelis van Oostzaneu, blijven dus voor Nederland behouden. De Nieuwe Vlaardingsche Courant geeft voortaan een bijbiad uit, dat den titel draagt van Visscherijblad van de N. VI. Courant, ten einde te voorzien in de be hoefte, ontstaan door het ophouden van de Vlaardingsche Conrant, het vroegere Nederlandsche visscherijblad. Rechtzaken. De rechtbank te Tiel heeft Tn., districts ontvanger van de Bommelerwaard boven den Meidijk, wegens valschheid in geschrifte en verduistering van f 17.000, veroordeeld tot 11 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Rftiicielsberictitftf). BEURS VAN SCHIEDAM. 3 Jan. 1902. Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koopnandei voor de Beurs. Vrijdag 3 Jan. Moutwijn: f81/*. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 9. Jenever: f13.—-. Amst. proef f 14.50. Prima Graanspiritus f 16—f 163/*. Spoeling f 2.—. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco J Rogge, p. Jan I Spirit. Feb. p. Jan. Feb./Maart Mai's 72. 30.90 16.25 16.50 13 50 13,50 (a f.) 31.20 16.25 16.40 13.50 13.50 op lev. iets traagper op lev. vastper Maart 11 uur New-York. Amsterdam. 2 Jan. Rogge Maart f127. 3 Jan. Rogge 1128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 2 Jan. 3.89 cM. 3 Jan. 3.75 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.08^ Disc. 4 pCt. Parijs - 48.07J) 3 Antwerp. - 47.97£ 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 2 Jan. Heden waren aangevoerd 1686 stuks run deren, waarvan ö7l ossen, 219 stie ren, 896 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.72 a 0.90, stieren fr. 0.57 a 0.67, koeien fr. 0.57 A 0.67 per kilo. 2 Jan. 2 Jan. 3 Jan. 718/4- 3 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 3