Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaar®:. Zondag 5 Januari 1902. No. 7192. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBUS TAS DIT BLAD: ■>oor Schiedam oer S maanden Trascc per pos» aoor geneei Nederland Aisonderiiike Nummers ?BI*S DKB ADTBBTBNTIÊS: Van 1—8 rsgeis:i ^60 Elke gewone regei meer 1-0.10 Voor hernaaide piaatsmg worden biiiiike overeenkomsten iane esaan. Wegens den feestdag van H.H. DRIE KONINGEN zal de Hieuwe Schie- dantsche Courant Maandag-a rond niet verschijnen. OFEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen, dat ten huize van den heer N. F. Elzevier Dom, aan de Lange Haven Do. 98, gemeente-geneesheer, alhier, op de gewone spreekuren, driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Kostelooze Inenting cn Herinënting tegen pokken. Schiedam, 4 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Sluiting Beursbrug. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat vanaf heden de Beursbrug, wegens herstelling, voor het verkeer gesloten zal zijn. Schiedam, 4 Januari 19G2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 16 Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, Feuilleton. Hoe men gesehenken geeft. 2) (Slot.) Beteekenen die 10 francs, gedrukt in de hand van deze keukenprinses nietVer borgt ons goed wanneer wij terugkomen" «n dan stel je je aan als een klaplooper °f wei: »Haal eens voor ons uit," hetgeen heteekent, dat je als gaarkeuken het huis beschouwt, waar je komt. Door niets te geven aan hunne keukenmeid toonen wij aan onzen gastheer, dat wij volkomen vertrouwen stellen in zijne wijze van ons *e ontvangen. Met zijne tafel aan vrienden *an te bieden, legt men zich de verplichting °P hun gastronomisch genot te verschaf fen Dat is mijne opinie en die ook, *ooals ik veronderstel, door anderen zal borden gedeeld. Mijnheer (lachend). O je opinie Je doet mij er om lachen, vooral wanneer onder ons zijn. Het is grappig, je gastronomisch genot. Jij waart het zelf, die mij laatst reide, bij de felste koude en da meeste sneeuw: »Als wij van dezen ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van bouwmaterialen alskeien, trottoirbanden, straatklinkers, metselplarei. houtwaren en ijzeren voor werpen ten behoeve der gemeentewerken. Het bestek is a f 0.25 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en ligt met de teeke- ning der ijzerwerken, aan de stadstiramer- werf op werkdagen ter inzage. Voor Z. H. den Paus. Vorige opgaaf f125 Ter navolging in 't groot en klein Totaal 1126 Waar de redactie van een dagblad dag aan dag zooveel over anderen te zeggen heeft, mag zij zeker een enkele maal over eigen huis en hof wel eens spreken. Wij willen beginnen met de pers in het alge meen om met de katholieke pers te ein digen. Het kwaad, door de pers veroorzaakt, heelt Paus Leo XIII gezegd js ontzettend. Als het waar is, dat de dag bladpers eene weerspiegeling is van het hedendaagsche leven, dan moet het met het geloof en de zeden van velen wel allertreurigst gesteld zijn. De dagbladpers is tot eene laagte gezonken, die van diepe, zeer diepe verdorvenheid getuigt. Waar wordt, buiten de Katholieke Kerk, nog geloof gevonden Bij zeer weinig secten. De halve wereld noemt zich christelijk, maar millioenen onder hen leven als vol slagen heidenen, zonder God of gebod. Was wel ooit de goddeloosheid zoo groot als in tijd eens gebruik maakten om alle diners terug te geven, die ons zijn aangeboden. Wij zouden kannen volstaan met een konijn of een schapebout, voorgevende, dat de sneeuw en de koude eemge stoornis ge bracht hadden in den aanvoer van vleesch naar Parijs, en je voegde er bij, dat je in tegenwoordigheid van de gasten zoudt zeggen: sVanmorgen bood ik op de markt honderd francs aan diegene van de koop vrouwen, die mij een tarbot zou brengen en allen antwoordden Voor uwe honderd francs zult gij zelfs geen spiering kunnen krijgen. Well herinner jij je nog wei,dat je die dwaasheid wilde vertellen (lacht nog steeds). Praat dus niet meer van opinie en gastronomisch genot. Oik zie van hier, het genot, dat je ze zoudt verschaft hebben met een konijn en voor vijf stuivers Zwitsersche kaas als zij bij ons vandaan gingen, zouden onze gasten zeker bij den bakker binnenloopen om een broodje te koopen. Mevrouw: (stug). Ik geloofde ook niet, zoo dwaas gehandeld te hebben met bezuinigingen te maken en vooral met, daar ik voorzag dat je ijdelheid je er toe zou brengen, zooveel uit te geven voor je Nieuwjaarscadeaux. MijnbeerTot nu toe, heb jij mij op mijne uitgave voor Nieuwjaar al aardig beknib- onze dagen Het geloof aan God is uit de harten der menschen verdwenen. De pers draagt de ideeën van het menschdom op hare vleugelen voort^ zij brengt ze onder ieders bereik. Het bederf, de god loochening kwam uit de hoogere standen, die gaven het voorbeeld de lagere volgden. Consekwent redeneerende zeide deze is er geen God, dan zijn er ook geen aardsche meesterszijn de Tien Geboden louter menschen werk, dan lachen wij met de wetten, die de machtigen der aarde maken, dan loochenen wij den eigendom is er geen hemel na dit leven, dan zullen wij deze aarde tot een hemel maken. Zoo kwam bij de lagere standen uit godlooche ning loochening van het gezag voortzoo werden socialisme en anarchisme geboren. Dit alles is het gevolg van de slechte pers. Ook kinderen der Kerk werden slacht offers. Strekt Frankrijk niet tot bewijs? Frankrijk is geworden de bakermat der vrijdenkerij. En wie draagt de schuld De dagbladpers. In Parijs alleen verschijnen 1800 dagbladen en tijdschriften, en nau welijks 100 dragen den katholieken stempel, en dan nog met een oplaag, onbeduidend in vergelijking met die der andere bladen, waarvan meer dan de helft met al wat heilig is den spot drijven. Van alle dagbladen, die in Frankrijk verschijnen, moeten 90 tot de verderfelijke bladen gerekend worden. Is het wonder dat Frank rijk op den rand der afgronds moet gera ken, dat zijn zedelijkheid kwijnt, dat het den dood nabij is Is het in Nederland ook zóó droevig ge steld? Gelukkig nog niet, maar toch ook Nederland bevindt zich op een heliend vlak. Het aantal vrijdenkers en socialisten neemt met den dag toe. Ook hier is de pers de hoofdschuldige. De slechte pers maakt ons volk ongeloovig en slecht, langzaam mis schien, maar zeker. En staan de Katholieken niet op de bres, ook zij loopen gevaar. En dat gevaar is verre van denkbeeldig. De Katholieken dienen hun goede pers tegenover de slechte te plaatsen. Wij heb ben een tweevoudigen plicht te vervullen de goede pers te steunen, de slechte te bestrijden. Aan slechte dagbladen behooren wij onzen steun te onthouden. En toch, het wordt, vooral onder de deftige standen, meer en meer gewoonte, de zoogenaamd neutrale bladen te steunen. Men treft ze aan bij nette, braTe Roomschen, steun pilaren der Kerk. Men zegtwij hebben ze noodig voor onze zaken, maar ook hunne huisgenooten, die geene zaken omhanden hebben, zien die bladen dagelijks in. En allicht blijft er van het kwaad iets. soms veel hangen. Er wordt beweerdde katholieke pers is achterlijk, zij haalt niet bij de groote liberale en neutrale bladen. Zeker is het waar, dat onze katholieke bladen zien niet die wedde kunnen veroor loven, die andere bladen ten toon spreiden, maar wij willen vragen zijn de Katholieken zelf niet de schuld? Waarom steunen zij de liberale bladen, terwijl hun eigen pers dien steun vaak zoo hard noodig heeft Plegen wij geen verraad aan het vaandel, als wij de liberale en neutrale couranten bevoordeelen boven die van onze kleur Laten toch allen, die het wèl meenen met godsdienst en vaderland, met orde en gezag, de katholieke pers steunen. Toonen zij niet ten halve katholiek te zijn, maar het met de verbreiding der goede en de bestrijding der slechte beginselen ernstig te meenen. Want en hier borgen wij nog eenmaal het woord van Paus Leo XIII »het kwaad door de slechte pers ver oorzaakt, is ontzettend". beid. Maar ik ga door met mijne lijst. Aan mevrouw Pitaion, die je dezen zomer verblijf aan zee heeft aangeboden, een doos bonbons, die ik weet nog niet wien maar ik zal eenen confiseur van naam kiezen, eene doos voor 40 francs. Mevrouw: (medelijdend lachend). Dat is al heel goed gevonden. Bonbons te geven aan iemand, die naar Trouville ging voor zijne slechte maag. Mijnheer: Maar dan zal zij mijne doos als Nieuwjaarscadeau voor een ander gebruiken en ik zal dan tenminste de beleefdheid in acht genomen hebben. (Ver volgt). Voor Clarinet. Mevrouw: Wat, geef je een geschenk aan dien tooneelspeler Mijnheer Even goed als jij de brieven geteld hebt, die door de postbode zijn bezorgd, heb ik een lijstje gemaakt van de keeren, dat wij voor ons of onze vrienden plaatsen aan Clarinet hebben afgebedeld, aan nmijn waarde mijnheer Clarinet," zooals je altijd boven al je brieven schrijft, om plaatsen te vragen. Wanneer ik hem een wandelstok van veertig francs aanbied, geef ik hem zijne plaatsen berekend a 10 centimes, terng. Vindt je nu nog dat het eene dwaasheid is Mevrouw: (zenuwachtig). Ga je gang maar, ik praat er niet meer over. Het is vandaag met voor het eerst, dat ik inzie, dat het met onwillige honden slecht hazen vangen is. Het schijnt je te vermaken naar links en rechts te geven, ga je gang maar! zou je onze meubels ook niet het raam uitgooien Ik heb ook mijne sieraden, zou je die niet aan de keukenmeiden geven Mijnheer(gaat voort.) Aan oom Bam- bricher een bronzen beeld van tien louis. Mevrouw(woedend). Wat, aan hem nooit, nooit, zelfs geen verrotte appel, ik j verbied bet je Mijnheer: Integendeel, eerder aan hem dan aan iemand anders moet men wat geven, want dat komt ons later ten goede, daar ik zijn eenige erfgenaam ben En bovendien, wat heb je toch aan dien goeden zes-en- negentig jarigen grijsaard te verwijlen Mevrouw Zijne onbescheidenheid Wie blijft er nu leven tot zijn zes-en-negentigste jaar Mijnheer: Wij kunnen hem toch niet eens op eenen Zondag onder voorwendsel j met hem een wandelingetje te doen, ter slachtbank voeren Mevrouw: Neen! maar men leeft niet tot zijn zes-en-negentigste jaar, wanneer men in zoo'n geval is. Toen er sprake was van ons huwelijk, heeft de notaris, om papa over te halen, hem je erfoom NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 0.Ü5 IMn»mn?miw;niniwn»nn»-inii'Mi. iwHwutrmnfivpi-.Himmfn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1