Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaars. Woensdag 8 Januari 1902. No. 7193 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAK DIT BLAD: 7oor Schiedam oer 3 maanden /ranco oer dos» door geceei Nederland Adicnderiiike Nummers i 1.50 - 0.05 PB IJS DEB ADVTSBT8MTÏÉÏI: Van 18 reeei3; i 1 ƒ0.60 Elke gewone regei meer i1 -0.10 Voor herhaaiae piaatsmg worden billijke overeenkomsten laaseeaan. &LGKMEK2N OVERZICHT. 7 Januari 1902, Da oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. De meeste Engelsche bladen leggen met 1 gezicht op de onlangs geleden nederlagen een optimisme aan den dag, dat van ver gaande blindheid getuigt. De échecs, hoe betreurenswaardig ook op zich-zelf, verkon digen die bladen, kunnen geen invloed uit oefenen op den algemeenen gang van zaken. De Standard laat zich woordelijk uit Pretoria seinen »Het ongelukkig geval te Tweelontein kan natuurlijk geen invloed van beteekenis hebben op den loop van den °orlog. Het heeft echter den vijand een Prikkel gegeven in een tijd dat hij ten zeerste aanmoediging ooodig had. Die over- 'alling is bet gevolg van een hernieuwde bedrijvigheid van de Boeren in verband Het den aanleg van blokhuislinies. De Wet beeft zijn commandanten bevolen dat werk tot eiken prys tegen te gaan. Men kan nu Heer gevechten van min of meer ernstigen aard verwachten. Het is bekend, dat het verlies van De Wet te Tweefontein 30 dooden en vele gewonden bedraagt". De Boeren blijvenkiaarblijkelijkerwijze met bedoelde bladen over de gevolgen van de gevechten op den algemeenen gang van zaken van meening verschillen want zij b 1 ij v e n, waar zij de Kans schoon zien, den Engelschen échec toebrengen. Nu weer hebben de Scots Greys tusschen Brugspruit en Broukhorstspruit een onaangename ervaring opgedaan. Brugspruit en Bronk borstspruit liggen aan den Delagoabaai- spoorweg tusschen Pretoria en Middelburg Dat gedeelte van de lijn is overal van blok huizen voorzien en wanneer onder den rook van Pretoria reeds verrassingen kunnen Plaats hebben, moet het blokhuizenstelsel log niet volkmaakt zijn. De Scots Greys, van Brugspruit naar Bronkhorstspruit trek kende, werden door de Boeren in een hinder laag gelokt. Zij verloren 6 man aan dooden en 13 aan gewonden. Na twee uren vechtens trokken de Boeren terugverscheiden hunner werden gedood of gewond. Een Reuter-teiegram, mede uit Pretoria vult dit telegram aan de Engelsche bladen n°g op de volgende wijze aan Terwijl de colonne deze week Bronkhorstspruit binnen kwam, kreeg men eenige Boeren op een hoogte H 't gezicht; een escadron Scots werd ben achternagezonden en vond een grootere strijdmacht dan verwacht werd. De Scots berden afgesneden en verloren 7 dooden en 13 gewonden. Later werden de Boeren Verdreven. Wat het aantal verliezen der Scots Qfeys betreft, zullen deze wel niet juist zijn Nog steeds is het toch de gewoonte om niet direct het juiste cjjfer op te geven, zooals "it de laatst ontvangen telegrammen blijkt Pe een brengt het aantal der verliezen bij l'weefontein thans op 426 man, waar eens Sesproken werd van circa 50 de andere tooot aan, dat de verliezen van kolonel Spens bij Holland, in oostelijk Transvaal 140 man bedroegen, in plaats van 27 ais oorspronkelijk gemeld. Zoo komt de waarheid slechts bij stukken en brokjes en wij mogen dus gerust zeggen, dat men ons nog zooveel zaken verbergt of verzacht. Daar staat tegenover dat Kitchener de kleinste succes- jes in groote overwinningen omzet. Op zegevierenden toon maakt hij melding van de gevangenneming van 160 Boeren in 5 dagen door Bruce Hamilton en onder de gevangenen bevindt zich zelfs generaal Erasmus. Onze lezers hebben den naam van dezen fgeneraal" nooit hooren noemen met be trekking tot roemrijkegebeurtenissen, zoodat de gevangeneming van dezen waarschijnlijk eerst door Kitchener tot generaal gepromo veerden Boerenaanvoerder wel geen verlies voor de Boeren heeten mag. In een draad bericht uit Bloemfontein dd. 5 dezer wordt Kitchener's fameuze generaal Erasmus reedsgedegradeerd. Daarin heet het De Zuid-Afnkaansche politie onder majoor Beresiord heelt gisteren in midden Oranje- Vrijstaat veldcornet Leroux, korporaal Erasmus, 33 man en 30 gewonden genomen. Veldcornet Pretorius en 10 anderen zijn gesneuveld. In verband met de heldendaden van generaal Bruce Hamilton bij bovenbedoeld voor Kitchener zoo heugelijk feit betrokken, verneemt de Timen uit Ermelo in dato 29 DecemberHet uitblijven van nieuws uit het oosten van Transvaal de laatste dagen is het gevolg hiervan, dat de colonnes van Bruce Hamilton naar bun stapelplaats trekken om zich weer van proviand te voorzien en versche paarden te halen. De rust, die aldus den Boeren gegeven wordt, wordt betreurd, aangezien zij hun gelegen heid geeft te ontkomen, als zij in de engte gedreven mochten zijn. Maar zulke tusschen- poozen zijn onvermijdelijk, tenzij er meer manschappen en meer dieren beschikbaar komen om de convooien van den spoorweg naar de vooruitgeschoven stapelplaats te Ermelo en elders te brengen. Het zou de moeite waard wezen een spoorweg voor lichte wagens langs de blokhuizenlime aan te leggen. Volgens draadbericht uit Londen seint Kitchener nogHet onlangs verspreide gerucht, dat twee officieren van den inlichtingendienst op verraderlijke wijze door Boeren bij Warmbad zouden zijn doodgeschoten, is ongegrond. Eeu te Londen openbaar gemaakte ver- liezenlijst geeft de namen van ongeveer 45 gekwetsten te Tweefontein, die geteld moeten worden bij de vroeger gemelde. Reuter seint nog uit Pretoria dd. 4 dezer Terwijl kolonel Guizot den 31n December een verkenning deed in het district Vrijheid werd zijn voorhoede bestormd door 500 Boeren. De aanval werd afgeslagen en de Boeren werden tot het vallen van den avond vervolgd. Zij vluchtten in N. O. richting. Te Pretoria is een proclamatie verschene n, waarin vastgesteld wordt onder welk e voorwaarden men in Transvaal de genees kunst kan uitoefenen. Er is een bepaling krachtens welke verlof tot uitoefenen van de praktijk geweigerd wordt aan aanvragers met een diploma uit den vreemde, wanneer het land, waar het diploma behandeld is, niet een gelijk recht toekent aan Engelsche doktoren. Uit Kroonstad wordt geseind, dat generaal Elliot in het gevecht met De Wets achterhoede ten N. van Reitz 12 Boeren heeft gevangen genomen. Te Johannesburg is het welbekende blad de Star de uitgave weer begonnen in tegenwoordigheid van Milner en vele wel bekende mannen van den Rand. In dato 1 Januari wordt uit Nkoetoe (Zoeloeland) nog gemeld: Kolonel Chapman is hier vandaag van de expeditie naar Babanungo teruggekeerd. Hij heeft een aantal Boerengezinnen naar Eshowe ge zonden. Er komen nog berichten van kleine rooftochten in Zoeloeland, waarbij paarden gestolen worden. In Nhahagazi is de vee pest uitgebroken. In Engeland en België. In zijn rede te Birmingham zette Cham berlain gisteren de eischen van imperialisme uiteen en zeide, »dat zelfs indien een cata- strope ons uit de geschiedenis zou wisschen, dan zouden onze nakomelingen en bloed verwanten in Australië en Canada onzen naam en roem nog handhaven." De kwaad sprekerij van vreemde volken was pure afgunst. Het volk moestop zich-zelf rekenen, alleen staand in een schitterende isolatie, omringd en gesteund door de verwanten in Australië, Canada en andere koloniën. Hoe zeer hij ook den oorlog betreurde, gaf hij toch de voorkeur aan den oorlog, met al zijn kwaad en verschrikkelijkheid, boven een lage overgave van de positie en het vaderlijk erfdeel. Elke opoffering was beter dan dat Engeland zou wegzinken en een vervallen staat zou worden en het ertrou- wen van de verwante volkeren zou verliezen, die in de toekomst zijn macht en voorspoed zouden evenaren. Lord Londonderry, de Engelsche postm ee- ster-generaal, gisteren-avond te Chester het woord voerende, zeide, dat er geen sprake kon zijn van eenige onafhankelijkheid te laten aan de Boeren. De tegenslagen nu en dan, die de Engelsche soldaten ondervinden, waren het gevolg van de laatste pogingen van overwonnen mannen, die door het blok huizenstelsel in het nauw waren gedreven Volgens de Brusselsche Réforme isTadem a een bekend lezer over den oorlog, na gistere n te Angleus een redevoering gehouden te hebben, dood neergevallen. BoerenvriendeninAmerika, 'Bryan, die by de laatste twee presidents verkiezingen de candidaat der democraten was, heeft eergisteren te Cleveland een vergadering van 4000 Boerenvrienden toegesproken. Ik ben bly, zeide hij, dat de oorlog Engeland zoo duur is te staan ge komen, Dit is een les, die het niet spoedig vergeten zal. Bryan prees de Boeren en moedigde hen aan, den strijd vol te houden. In het vervolg zijner rede zeide Bryan nog, dat hij het een schande vond, dat de re- geering der Vereenigde Staten nog geen officieele uiting van sympathie voor de Boeren had gegeven. Meer dan deze verkiezingsspeech van Bryan, waaraan men niet te veel waarde moet hechten, verdient waardeering het vol gende: De president van de af deeling Chicago van de Amerikaansche Boerenvereeniging zal zich tot het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, wenden om zijne goede diensten te verkrijgen, teneinde van de Engelsche regeering de noodige paspoorten te erlangen voor een predikant en zijn vrouw, die daar de concentratiekampen zouden bezoeken om onder met-strijders het geld uit te deelen, dat in de Vereenigde Staten voor hen opgehaald is. Onlusten te Barcelona. De Spaansche stad Barcelona, een broei nest van revolutionaire woelingen, is Weer het tooneel van ernstige ongeregeldheden. Vele fabrieken zijn gesloten wegens het optreden van talrijke groepen werstakers by wie zich menschen uit de naburige dorpen hebben aangesloten. De stakers, die ver scheidene duizenden sterk zijn, trachten zich met geweld van de werkplaatsen meester te maken. Vele fabrieken hebben ontzaglijk geleden. Eukele arbeiders, die a^n het werk gingen, zijn gewond door steenworpen van de stakers. Er zijn vele inhechtenis nemingen geschied. De stakers eiscnen zeer opgewonden de invrijheidstelling van de arrestanten. De trams rijden onder bescher ming van de schutters. Volgens nader bericht uit Barcelona trekken vele troepen stakers naar de omlig gende dorpen, brengen het werk in alle fabrieken tot stilstand en bestoken ze met steenen. De schutterij heeft verscheiden keeren gechargeerd. Vele menscheu zijn gewond. De trams worden ook al met steenen geworpen. Waarschijnlijk zal de staat van beleg worden afgekondigd. Crisis in Bulgarije. De ministerieele crisis in Bulgarije is opgelost door de samenstelling van het volgend ministerie: Danof, presidium en buitenlandsche zaken; Sarofon, oinnenland- sche zaken en financiën Loerekanof, handel en verkeer wezen Badef, justitie Kandsjef, onderwijsPerpunof, oorlog. Voor het Sobranië heeft de president van het nieu we ministerie-Danof gisteren een verklaring afgelegd en gezegd, dat de regeering het program aanvaard heeft van de vorige. Zij zal maatregelen nemen om de financieele crisis op te lossen in overleg met het Sobranië. Danot vroeg twee voor- loopige twaalfden en verlenging van de zitting tot 1 Februari. In dien tusschenujd zal de regeering een ontwerp voor een leening maken. Het Sobranië besloot de zitting tot den NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1