verkeer. Er zal te zijner tijd een nieuw wetsontwerp tot uitvoering van dit plan worden ingediend. Met betrekking tot de oostelijke landstre ken waar twee talen gesproken worden, verklaart de Troonrede dat het een kwestie is van zelfbehoud voor den Pruisischen staat om de politieke en oeconomische positie van het Ouitsche element daar te handhaven. De regeering belooft het Duitsche element in het oosten de hand boven het hoofd te zuilen houden en aspiraties welke tegen den staat zelf zijn gericht, krachtig en hardnekkig te zuilen keeren. De regeering rekent daarbij op den steun van de Duit sche bevolking in het Oosten, zoomede op die van het geheele volk, dat in de achter uitzetting van de Duitsche taai een aanran ding van de nationale eer moet zien. De unificatie der Turksche schuld. In otficieele kringen te Constantmopel beschouwt men de unificatie der Turksche schuld als onvermijdelijk en binnenkort te verwachten. De nieuwe douane-tarieven die den ln Maart van kracht zullen worden, moeten noodzakelijk worden uitgesteld tot na de unificatie. Chili en Argentinië. Hoewel de otficieele mededeeling der onderteekening van het verdrag tusschen Chili en Argentinië door de beide regee ringen zich nog laat wachten, kan het incident toch wel als gesloten beschouwd worden. Officieus wordt uit Buenos-Ayres naar Parijs geseind, dat de regeering uit Santiago een nota ontvangen had, waarbij het pro tocol gewijzigd werd overeenkomstig Argen tinië' s verlangen. De wijziging komt hierop neer,dat thans uitdrukkelijk vastgesteld wordt, dat het nieuw verdrag geen betrekking heeft op betwist gebied, vóór 1898 bezet. Chili laat dus haar eischen varen, dat Argentinië een gebied bij Ultima Esperanza voorloopig zal ontruimen. Zelfs het Parijsche bureau van de Prensa zegt nu dat het Argentijasche volk de houding der regeering goedkeurt. Dat volg zame Argentijnsche voik, dat van oorlogs zuchtig tot vredelievend overgaat precies even ksnel als de regeering alsof het volk iets te maken had met het geknoe i van financiers en politici Joannes Block, f De lijst der bekende buitenlandsche dooden wordt dit jaar geopend met den naam van den Russischen staatsraad Joannes Ëloch, wiens overlijdensbericht tot ons komt uit Warschau. Deze vermaarde spoorweg ingenieur had zich, vooral in de laatste jaren, een wereldreputatie verworven door zijn optreden als apostel van den wereld vrede; Wellicht herinnert men zich nog, dat hij eenige jaren geleden de aandacht tot zich trok door een werk, gericht tegen den oorlog, en waarin aan de hand van met veel zorg verzamelde cijfers niet alleen met schrikwekkende duidelijkheid de gevol gen van den oorlog werden aangetoond, maar ook werd nagegaan de ontzaglijke economische schade welke de rampzalige gewapende vrede met zich brengt. Dit boek zoo werd beweerd bracht Tsaar Nicolaas op het denkbeeld van het bijeen roepen der vredesconferentie, waar Bloch natuurlijk behoorde tot de vertegenwoor digers van het Russische rijk. Veel succes van zijn ijveren voor den vrede heeft Ëloch evenmin als zijn keizer lijken meester mogen beleven. Sinds het ontwaken der door Ëertha Von Suttner in het leven geroepen beweging is het oorlogs of marine-budget van geen enkele mogend heid verminderd en heeft de idee van be slechting van internationale geschilllen door scheidsrechterlijke uitspraak geen enkele praktische overwinning behaald van be- teekenis. Het ChiBeesche Hof. De Regentes van China heeft, wegens hun goede diensten in den laatsten tijd vooral tijdens de terugreis van net Hof naar Peking, aan Joean-tsji-kai en aan Tsen-sjoen-hsoean (gouverneur van Sjan- si) hooge onderscheidingen verleendhet gele vest en het voorrecht om te paard de Verboden Stad binnen te gaan. Een Martelaar. De Belgische missionaris, die onlangs bij Ning-Sia-Fou werd gemarteld, heet Van Meirhaegen en is geboortig uit Waereghem bij Kortrijk. Hij was reeds vyf jaren in China werkzaam en voor eenige maanden teruggekeerd, om zijn hoogbejaarde moeder te groeten. In November j.l. vertrok hij opnieuw naar zijn geliefde missie, waar hem zoo spoedig de martelkroon werd bereid. Treinbotsing. In den tunnel van den New-Yorkschen centralspoorweg ter hoogte van de Vijftig ste straat en de Parklaan heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen een personentrein uit Norfolk en een locaal- trein van den tak New-VorkHarlem van den centraalspoorweg. De laatste wagen van den personentrein werd ingeloopen en ineengeschoven door den trein uit Harlem en in de puinhoopen brak brand uit. Volgens de laatste berichten zijn 15 menschen omgekomen en velen gekwetst. Een lucratieve betrekking is die van afslager van de Rotterdamsche Vischmarkt. Zijn salaris is nl. bepaald ad. I1/* °P* brengst van de visch als deze f 300.000 bedraagt en IJ daarboven. De opbrengst was verleden jaar ruim f 351.000, zoodat de heer De Bij een wedde genoot van ruim f 4500. Zijn zoon is thans zijn opvolger geworden, daar De Bij Sr. stilletjes gaat leven. stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Januari 1902. Gisteren-middag is alhier door de politie aangehouden de 39-jarige zwerver M. H., die zich schuldig maakte aan bedelarij. De man is heden-ochtend naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Gisteren-avond werd door de Schiedam - sche Marktcommissie in het logement »de Vergulde Koetswagen" te Overschie met de veehouders uit Overschie en naaste omgeving een vergadering gehouden, alwaar vijf-en-twintig veehouders tegenwoordig waren. Nadat de heer mr. D. Lodder het belang voor het spoelingdistrict, om een eigen markt te Schiedam te hebben, had uiteengezet, werd door de vergadering een motie aangenomen, waarbij instemming werd betuigd met het streven der commis sie, om Schiedam te doen zijn de markt plaats voor net spoelingdistrict. Vervolgens werden drie der aanwezigen heeren veehouders aangewezen, om de commissie voor te lichten, welke bezwaren van de zijde der omwonende veehouders tegen de tegenwoordige inrichting der veemarkt bestaan en om met de commissie plannen te beramen, waardoor aan die bezwaren wordt te gemoet gekomen. Tot president van den Algemeenen Nederlandschen Zouavenbond is in zijn qualiteit van officier in het pauselijk leger aangewezen de heer August Wils te Dordrecht en tot vice-president is gekozen de heer Willem Manders te Eindhoven. Door B. en W. van Delft wordt in een uitvoerig praeadvies den Raad ongunstig geadviseerd in zake het verzoek van den heer Ter Laan om verlof tot bijwoning der Kamerzittingen. Door de Volkskiesvereeniging ïHooge- zand" (Groningen) is een adres ingediend aan den Delftschen gemeenteraad, houdende het verzoek den heer K. Ter Laan de gelegenheid te verschaffen bij zijn functie als onderwijzer zijn plicht als afgevaardigde voor dit district na te komen. Behalve door een commissie uit de ouders van leerlingen van de school III (hoofd de heer Ter Laan) zijn nog meerdere adressen van adhaesie aan den Raad gezonden. De Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Delft heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres waarin verzocht wordt in zake de gemeente werkinrichting de bepaling te maken, dat, wannneer de afdeeling kleermakerij een voordeelig saldo zou afwerpen, het uit te betalen loon dan zoodanig geregeld worde, dat het behalen van winst in die afdeeling buitengesloten zij. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is tot vertegen woordiger van de Ned. regeering bij het in April a. s. te Rome te houden Interna tionaal geschiedkundig congres, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd dr. U. Ph. Boissevain, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen. H. M. de Koningin heeft gisteren-namid dag den gewonen rijtoer gedaan, maar verliet het paleis door den tuin langs het toegangshek aan de zijde van de Prinsen straat. Men meldt in dato 8 dezer uit den Haag Indrukwekkend was de begrafenis van van wijlen baron ,Galvagna, Italiaanscb gezant. De lijkkist werd uitgedragen tus schen een heg van dragers met bloemen in de hand en begeleid door den minister van Buitenlandsche Zaken, baron Melvil van Lijnden, door den Luxemburgschen zaak gelastigde in België graaf d'Ansembourg, door een zwager van den overledene, en door de Russische en Belgische gezanten in den lijkwagen geplaatst. Baronnes Gal- vagna volgde tot aan den uitgang der woning er. keerde toen in het huis terug. Omtreeks 11 uur zette de stoet zich in beweging voorafgegaan door de grenadiers met een treurmarsch en gevolgd door 27 rijtuigen. In de eerste zaten de Italiaansche legatie, de consuls en familieleden toen volgden de vertegenwoordigers van de Koningin, van de Koningin-Moeder en van den Prins in galakoetsendaarna de mi* nister van Buitenlandsche Zaken met den secretaris-generaal en de aanwezige buiten landsche gezanten. Alleen die van Perzië, van Turkije, Transvaal en den Heiligen Stoel, ofschoon wèl uitgenoodigd, werden niet opgemerkt. Daarna volgden de Neder- landsche ministers van Oorlog, Justitie, Financiën, Waterstaat en Marine; voorts de militaire, gewestelijke en stedelijke autoriteiten. Een bataljon jagers met de hoornmuziek besloot den statigen stoet- De lijkwagen was geheel omhangen met kransen en bloemstukken, waarvan een van de hier vertoevende Italianen. Op de katholieke begraafplaats had de inzegening plaats door Mgr. Heyligers- De Italiaansche zaakgelastigde vertolkte den dank aan allen, bijzonder aan de vertegenwoorgers der Koninginnen en va" den Prins. Het stoffelyk overschot werd vervolgens bijgezet in een grafkelder i» de Arcade. Het was gekist in vol ornaat van gezan' behoudens, natuurlijk, de ordeteekenen. In verband met de omstandigheid, da' H. M. de Koningin-Moeder bezocht de Koningin, die, toen het rijtuig met Haar de bijzetting slechts tijdelijk is en latef Moeder van het paleis wegreed, op de I in Italië de definitieve teraardebestelling Heden-ochtend werden de jwerken van de waterleiding bezocht door den heer Yeiyi Nakamaja, hoofdingenieur van de gemeentewerken en professor aan de rijksuniversiteit te Tokyo in Japan. Door hem is een van de grootste water leidingen der wereld tot stand gebracht. Op zijn doorreis door Europa bracht hij ook een bezoek aan onze gemeente. Met alle belangstelling heeft deze geleerde, rondgeleid door den heer Jacs. Mak, waar nemend directeur der gas- en waterleiding alhier, de inrichting beschouwd en zijne groote tevredenheid betuigd over de degelijke inrichting der Schiedamsche waterleiding. Heden-ochtend 7uur werd een hand- gistwagen aan de Hoofdstraat ter hoogte van de Hoofdbrug bestuurd door den 15- jarigen F. Groenendaal, wonende aan de Hoofdstraat, aangereden door een over die brug komende spoelingwagen, welke gereden werd door L. Van Dorp, wonende aan de Villastraat. Het gevolg der aanrijding was, dat een gedeelte van den verpakten inhoud van den wagen over de straat verspreid en daardoor beschadigd werd, terwijl de jongen er met een gebroken klomp afkwam. bel-étage voor een der vensters stond, tot groot genoegen van de dagelijksche belang stellenden tegenover het paleis. Het comité tot aanbieding van een hulde blijk van H. B. S.-leerlingen aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk met Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft besloten het batig saldo te schenken aan de door H. M. de Koningin-Moeder gestichte instelling »Oranje-Nasau-oord". De Staatscourant bevat een Kon. Besluit van 21 Dec. 1901 houdende regelen ter uitvoering van art. 45bis op het lager onderwijs, betrekkelijk het herhalingson- derwijs. Dr. A, Kuyper, de minister van Binnen- landsche Zaken, is te Brussel afgestapt aan het Hótel Métropole. De minister werd aan het station begroet door den Hollandschen gezant bij het Belgische Hof. De minister van Justitie brengt in herin nering dat zij, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterf gevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten Op 'toogenblik bestaat de Eerste Kamer die omtrent het onderwijs der leerlij uit 13 Katholieken. 6 anti-revolutionairen, I door de hoofden van scholen word* 1 conservatief en 30 liberalen, zoodat de I uitgebracht. Een poging alzoo tot bep«r' rechterzijde 10 stemmen minder telt. der examens. geschiedt, werd geen Requiem gezongen- De uitvaart zal in 't geboorteland van den ontslapene plaats hebben ter gelegenheid van de plechtige begrafenis aldaar. Zooals men wil, geldt het bezoek van den kanonnenkoning Krupp uit Esse" pogingen tot aankoop van het Paviljoe0 van den Prins von Wied aan den zeekan' te Scbevemngen. (O. H. Ct.) De burgemeester van Haarlem g»' gisteren-middag in den Raad, op grond van inlichtingen door hem aan den Ra®* van administratie der H. IJ. S. M. gevraagd' de verzekering, dat de bouw van ee<l nieuw station aldaar in elk geval doof' gaat. Zoowel de Kamer van Arbeid voor d( Confectie- als die voor de Drukkersbedrij'*" te Haarlem, heeft besloten aan Burgm. Weth. te berichten, dat zij haar medeW®r king niet kunnen verleenen tot het instel'*^ van een onderzoek naar de werkloosb®1 daar ter stede. Ook aan deze Ka®el^ evenals aau die voor de Metaal- en Hou' bewerking komt het voor, dat de tijd vo" zulk een onderzoek veel te kort is gests' Door ruim 70 ingezetenen van Haaflö(I, is een adres aan den gemeenteraad ald®9^ verzonden met verzoek om in den verf de toelatingsexamen voor de Hoogef Burgerschool te doen vervallen, maar o* die toelating te beslissen op de rappor'®^ i. j__ i.iinót

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2