In een Dinsdag-avond gehouden vergade ring van leden der sociëteit De Kroon te Haarlem, is nu met 120 tegen 7 stemmen besloten tot den verkoop over te gaan. Er ls een commissie benoemd, die dit besluit «al uitvoeren. Als minste bod mag f 90,000 borden aangenomen, Naar aanleiding van de stemming ont- N stond een incident, tengevolge waarvan een lid zoo met stokken en parapluies werd bedreigd, dat hij het raadzaam oordeelde «oo spoedig mogelijk te verdwijnen. De moord te Amsterdam. Omtrent het onderzoek der justitie in «ake den moord op de wed. Dijxhoorn te Amsterdam, deelt het Hbld. nog mede Zeer belangrijk is de zekerheid die men beeft gekregen omtrent den tijd waarop vrouw Dyxhoorn is vermoord. Dit is niet geschied des Woensdags (Donderdag is het lijk gevonden), maar Dinsdags avonds. De getuigen, die hadden verklaard tusschen 10 en 11 uur dat zij was gezien, hebben bekend gedwaald te hebben. Nader verneemt het blad nog het vol gende Bij den officier van justitie is Zaterdag een ongeteekende brief ontvangen, waarin *ordt medegedeeld dat de dader van den moord iemand is die de hoofdleiding had ib verschillende inbraken walke met zeld- «ame nauwkenrigheid worden aangeduid. Deze persoon zou den moord hebben gepleegd, gekleed in vrouwenkleedereen. De geruchten dat het opgraven van het Ujk zou geschied zijn op vermoedens da t er vergiftiging heelt plaats genad vóór den moord, kunnen wij beslist tegen spreken. Dit Amsterdam meldt men, dat tot beden 581 ongeorganiseerde diamantbe- bewerkers zich opnieuw bij den Algemeen e n Nederlandschen Diamantbewerkers-Bond heb ben aangesloten. Gisteren herdacht de burgemeester van de gemeente Wervershoef (N.-H.) de heer Jb. Koopman, zijn 25-jarige ambtsvervulling, en ontving vele blijken van waardeering. De nFriesche Bond van Machinisten en Stokers" heeft aan de regeering een adres ingediend, om geen machinisten voor de behandeling van stoomwerktuigen toe te laten, dan na afgelegd voldoend examen. De heer Taco De Beer, herdacht gisteren «(ja 25-jarig leeraarschap bij het Middelbaar Dnderwijs te Amsterdam. Vele geluk wen- schen en bloemen werden den algemeen bekenden taalgeleerde vereerd. Zijn leerlingen en oud-leerlingen boden hem een beeld op piëdestal aa. Zaterdag-avond heeft in 't Amsterdam se Paleis voor Volksvlijt de heer Papuss «ich geheel vrijwillig laten begraven in zijn kristallen kist onder water. Acht dagen ®n acht nachten lang zal hij daar doodstil blijven liggen, zonder spijs of dank tot «ich te nemen, om Zondag avond uit zijn graf te herrijzen zoo frisch en zoo krachtig, dat hij nog een zware vracht door de zaal kan dragen. Alvorens voor acht dagen te sterven, bet de heer Papuss eenige staaltjes zien van wat hij kon bereiken, zooals bv. het «teken van naalden door het vel zonder Verbloeding, het loopen blootsvoets op «cherpe spijkerpunten en zwaarden. Volgens bet oordeel van een doktor moet het laatste worden toegeschreven aan een wil lekeurige samentrekking der spieren, welke aan de scherpte blootstaan. Het belangwekkendste was natuurlijk bet begraven worden. Na zich geheel gewikkeld te hebben in flanellen verband- «eepen, bedwelmde Papuss zich door sulphur-ether. Hjj werd daarna in zijn glazen kist geschoven, welke hermetisch gesloten door een ijzeren plaat en in het Waterbassin geplaatst werd. Drie uur 'ater werd het bassin met water gevuld, ten einde het clandestiene toedienen van Voedsel onmogelijk te maker.. In dezen toestand laat Papuss zich gedurende acht dagen door het publiek bezichtigen en kan hij voortdurend ook 's nachts door de Pers gecontroleerd worden. Voor luchtverversching is voldoende ge- *°rgd, zoodat het merkwaardige van deze Proefneming is, dat Papuss gedurende 8 ®tnaalen eet noch drinkt. Het bestuur der vVereeniging ter bevor dering der Zoetwatervisscherij in Groningen", dat van de Nederlandsche Heidemaatschappij 200 tweejarige edelkarpers ontving, heeft deze bij partijtjes van 10 stuks in de polders uitgepoot, omdat dit water minder dan het publieke verontreinigd wordt. Te Amersfoort is gebleken, dat onder de huzaren van het le regiment sinds eenige maanden allerlei diefstallen zijn gepleegd paardendekens en andere voorwerpen wer den uit stal of kazerne weggevoerd, en zoowel de burgers als de militairen werden op allerlei wijze bestolen. Het geval kwam uit, doordien een milicien van goeden huize, die in het begin zijne makkers op hun verzoek meermalen royaal had getracteerd, doch daarmede eindelijk had opgehouden, kort daarop be vond, dat hem een portemonnaie met f35 a f40 was ontstolen. Hij deed daarvan aangifte en een der huzaren werd als de schuldige aangewezen. Deze vond daarin aanleiding om bij die gelegenheid zijn mede daders te noemen, en zoo kwam de Raad van Informatie op het spoor van de sinds lang bestaande dievenbende. Volgens berichten moet er één hoofddader geweest zijn, met acht mededaders en ongeveer twintig helers. Men schrijft aan de Msb. uit's-Hertogen- bosch Het nieuwe jaar is door velen met weemoed begroet. De gevolgen van de ïkracti" der Noord-Brabantsche Bank doen zich nog geducht gevoelen. Een der eerste en betreurenswaardigste gevolgen is zeke r de nagenoeg algeheels stilstand in de bouwbedrijven. Was de zg. nieuwe stad in de laatste 6 jaren bebouwd met pl. m. 400 woningen, fabrieken enz., de liefhebberij is er nu ten eenenmale uit. Niet alleen zijn velen gevoelig in de beurs getroffen, vooral nu het vaststaat, dat de Bank- aandeelen geen cent waarde meer heboen, maar ook zijn er verschillenden, die in belang der afwikkeling van zaken met de Bank, genoodzaakt zijn panden te verkoopen. Vast staat, dat vóór het verstrijken van den termijn der surséance van oetaling (1 Juli) nog een veertigtal huizen onder den hamer zullen komen. Zulk een gedwongen verkoop drukt de prijzen natuurlijk, zoodat thans goede gebouwen in de oude stad voor weinig geld te krijgen zijn. De lust tot bouwen is er dan ook geheel uit, zeer ten nadeele der werklieden in de bouw vakken, waarvan er honderden werkloos zijn. Op deze vergadering werden reeds enkele bepalingen getroffen en mededeelingen gedaan. Zoo is onder meer op 9 Febr. een Chineesche prins aan het Oeteldonksche hof te verwachten, die zijn opwachting zal maken bij den prins. Ook Chamberlain zal met gevolg in den optocht worden ver tegenwoordigd. De boeteprins zal zijn een echte, niet zoo een als aan het Duitsche hof verscheenzóó werd althans belooft. GEMENGD NIEUWS. Het aantal erfgenamen van Pieter Teyler v. d. Hulst, in 1778 te Haarlem overleden, wordt geschat op ruim 1200 en de erfenis op 60 millioen gulden. Eene vrouw uit Gaanderen (gem. Ambt- Doetinchem) B. genaamd, die vroeger te Aalte woonde en Vrijdag 1.1. deze plaats bezocht heeft, is sedert dien tijd niet terug gezien. Alle pogingen van haren echtgenoot om eenige inlichting te verkrijgen, zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Te Haarlen (Noord-Brabant) was de landbouwer Van Roon bezig een koe te melken, toen opeens het dier zich om draaide en Van Roon zoodanig met de horens stak, dat hij op de piaats dood bleef. Zondag-middag had de zoon van den landbouwer Yr. op Hiddink te Exel het ongeluk door een zolderluik, zoogenaamd slop, naar beneden te vallen. Aanvankelijk dacht men dat hij met den schrik was vrijgekomen en werd te bed gebracht. Maandag-morgen echter vond men hem dood in zijn legerstede. Te Spanbeek (Limb.) speelde eergisteren ean jongetje van tien jaar in een schuur, toen zijn haldsdoek in aanraking kwam met een in beweging zijnde hakselmachine, welke den doek zoo vast om den hals van het kind aantrok, dat het, eer men te hulp kon komen, reeds gestikt was. Omtrent kapitein Rossarder's verdwijning te Antwerpen, die wij gisteren meldden, kunnen wij nu berichten, dat aan een misdaad niet te denken valt, want bij laag water is het lijk van den koetsier, van het paard en in het rijtuig dat van den kapitein gevonden. In het duister is het rijtuig dus het water terecht gekomen, zonder dat men er iets van bemerkt heeft. heden nog niet voor het verkeer geopend. Waarschijnlijk zal het morgen-ochtend in gebruik genomen kunnen worden. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben gisteren-avond het onderzoek der Staatsbegrooting geëindigd. De commissiën van rapporteurs hielden reeds heden hare samenkomsten. Men meldt uit den Haag De heeren Wessels en Wolmarans zijn naar Brussel vertrokken, waar een bijeen komst wordt gehouden met dr. Leyds en den heer Fischer. De minister-president dr. Kuyper wordt Zaterdag uit België in den Haag terugverwacht. Men seint uit Londen aan het Hbl. Botha's nieuwe aanval in Natal veroorzaakt groote ongerustheid. HsnaelsbeFichteii. BEURS VAN SCHIEDAM. 9 Jan. 1902. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 9 Jan. Moutwijn 181/* Per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn f9. Jenever: 113.— Amst. proef f 14.50. Prima Graanspiritus f 16—f161/». Spoeling f 1.30. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco «Rogge, p. Jan. j Spirit. Feb. p. Jan. Feb./Maari u. f.) 32.— 16.40 16.40 1350 13.75 Zooals men weet, is dezer dagen gebleken, dat uit de kas van de Godshuizen te Den Bosch het bagatel van pl. m. f 90.000 ver dwenen is. Thans wordt gezegd, dat men heeren regenten voor het wanbeheer aan sprakelijk wil stellen, wat ieder van het achttal te staan zou komen op f 11.000. De secretaris van het college van regenten heeft bereids ontslag aangevraagd. Men wil, dat de voorzitter weldra volgen zal. Te 's-Hertogenbosch is men reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanstaande carnavalfeesten, die ditmaal Zeer luisterlijk beloven te zijn, omdat zij samenvallen met het twintigjarig bestaan der »Oeteldonksche Club." Die Club vergaderde Zondag-avond jl. bij Upkot op ,t nSchulft" aan 't »Mertveld", en het was voor de leden een ware verrassing, aan de bestuurstafel niet alleen den »Raad van Elf' maar ook Z. K. H. den Prins Amaden Ricosti de Carnavallo plaats te zien nemen. In eene inrichting tot zuivering van goud en andere kostbare metalen behoorende aan de gebr. Rothschild te Parijs, is een der werklieden, Falck genaamd, betrapt op het stelen van baren ruw goud, weike hij aan eenen horlogemaker Albert voor een derde van de waarde plag te verkoopen. In 't geheel had de man voor ongeveer f 25.000 gestolen. De horlogemaker en zekere vrouw Goutte zijn mede aangehouden. Men deelt mede, dat bij gelegenheid van de aanstaande kroning van den jongen koning Alphons XIII van Spanje een serie herinne- ringspostzelgels uitgegeven zal worden waarvan elk zegel den beeldenaar van een der dertien Alphonsen zal dragen, die over Spanje geregeerd hebben. Een gevai, dat herinnert aan den En- gelschman, die in 1493 geboren werd en in 1651 stierf en dus onder tien koningen geleefd had, is in Brazilië voorgekomen. In een der zuidelijken Staten is een negerin, Maria Louisa, overleden in den ouderdom van 160 jaar. Honderd tien jaar geleden werd zij van de Oostkust van Afrika naar Brazilië gebracht, en zij was een der eerste slavinnen, die aldaar verkocht werden. Zij was reeds 100 jaar, toen zij de vrij heid kreeg. Laatste Berichten. Het noodbrugje tegenover de Beurs is New-York. Amsterdam. 8 Jan. Rogge op lev. weinig veranderd per Maart 1127, 128. 9 Jan. Rogge op lev. vastper Maart f 128. Rynüoogte Keulen ('s morg. 11 uur 8 Jan. 4.56 cM. 9 Jan. 4.33 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.12| s 3 Antwerp. - 48.3 WEEKMARKT TE DELFT 9 Jan. Op de markt van heden waren de prij zen als volgtvette koeien le kwal. 1180 a 230 dito 2de kwal. 1110 a 160kalf- koeien le kwal. f180 a 225; dito 2e kwal. f120 a 170vaarkoeien, le kwal. f 150 a 200; dito 2de kwal. f 80 a 130vette kalveren, le kwal. f 70 a 85, dito 2de kwal. f 38 60 vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a - weischapen le kwal. t a 2e kwal. f a vette lam meren f a weilammeren f a magere varkens f 22 a 1 40biggen f 4 a 9; nucbtere kalveren 17 a 11 paar den f 45 a 110stieren a veulens ta rundvleesch 66, 60 en 54 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 70 c., schapevleesch a c., lamsvleescha c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 341 runderen, 15 paarden, 85 vette kalveren, 116 magere dito, 353 schapen of lammeren, 31 varkens en 165 biggen. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 6.50 a 7.75 nieuwe do. 16.50 a 7.75 Westlandsche roode ris dPo f6.75 at 7.50. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.a f5.50, nieuwe dito f5.— a 5.50, n. wintergerst f4.50 a f5.— zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.—, zware haver f4.25 a f5.—, lichte dito f3.— a 3.75, groene erw ten f9.25 a 10.25, mesting 17.— a t 7.75, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 8.— brume boonen f7.50 a 9. witte boonen f9.75 a 11.25, koolzaad f 9.50 a 10.25 buitenl. hennepzaad f 6.50 a 7. kanariezaad f 7.f 8. Granen. Prijzen nagenoeg als voren. Stemming flauw. De prijzen der boter waren heden: le kwaliteit f 63, goede 158, mindere f 50 per V* vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 128/8 en 35/16 vaten, wegende te zamen 2910 kg. VEEMARKT TE LONDEN, 9 Jan. Op de Veemarkt waren aangevoerd 100 Runderen, 100 Schapen, 15 Kalveren, 70 Varkens Men noteertRunderen 2/8 a 4/0 Schapen' 3/4 a 5/6, Kalveren 3/0 a 5/0 Varkens 2/9 a 4/6. 1 8 Jan. Maïs 70'/,. 8 Jan. 32.- 16.25 16.40 13.50 13.75 9 Jan, 70'/*. 9 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 3