Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 181 -4, I Oom Hans. 25ste Jaarg. Zaterdag 11 Januari 1902, No. 7196. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBïiS TAS DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maanden franco oer pos; door geheel Nederland Aizcnderiiike Nummers - 0.05 PBIJS DKB ADV1KTBNTIÊS: Van 18 regeis'; I 1 j 1 Elke gewone regei meer Voor herhaaide piaatsing worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. ,0.60 J -0.10 QFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke geraar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan W. J. Hasekamp en zijne r®chtverkrijgenden vergunning verleend is [ot oprichting van een distilleerderij in "et pand staande aan de Willemskade no. I'i Kadaster sectie L no. 618. Schiedam, den 9den Januari 19G2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris WiJTEMA. Aan de Openbare School D te Schiedam (hoofd de neer A. W. VAANDRAGER) ^ordt gevraagd een ouderwijzer. Jaarwedde 1550, bij bezit of verkrijging der hoofdakte vermeerderd met f 100, voor de akte handteekenen f 50. Drie driejaarlijksche verhoogingen van *50; daarboven kan de jaarwedde ver hoogd worden met eene voor bezitters der hoofdakte met vier driejaarlijksche 'erhoogingen van f 50. Tegemoetkoming woninghuur f 75. Stukken in te zenden aan den Burge meester vóór 20 Januari e. k. Gasfabriek en Drinkwaterleiding der gemeente Schiedam. Belanghebbenden wordt verzocht hunne rekeningen over het afgeloopen jaar vóór op 20 Januari e.k. in te leveren aan het Kantoor van bovengenoemde inrichtingen. Schiedam, 10 Januari 1902. DE DIRECTEUR. Voor Z. H. den Paus. Vorig bedrag f 126.— Op den feestdag van St. Agatbo, ^aus en Martelaar (632). f 1. Totaal f127.— Feuilleton. ALfcrEMKEN OVEBZICHT. 10 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrik». Het belangrijkste nieuws van het oor logsterrein is, dat de Boeren zich coneen- treeren en dat verscheiden colonnes de achtervolging van De Wet zijn begonnen. Waarschijnlijk hoopt men aan het depar tement van oorlog de aandacht van het publiek te vestigen op de repetitie van de ontelbare pogingen in het werk gesteld om den dapperen generaal in een noodlottigen hoek te dringen. Kitchener zelf zal zich waarschijnlijk geen illusies maken en het woord vervolging kan wel eens een geheel andere soort operatie verbergen. De Wet laat zich nu eenmaal niet vervolgen, wanneer hij overwinnaar is. Men tracht hem den weg af te snijden, hetzij hij naar het Noorden van den Vrijstaat, waar hij eenige blokhuizen gaat vernielen met zijn kanonnen, hetzij naar de passen van de Drakens- bergeu, die hij wil forceeren. Men tracht het publiek wijs te maken, dat een sensa- tiewekkende jacht op touw wordt gezet, waarbij de liefde voor sport bij de Engelschen als basis is opgenomen om hen zoodoende een weinig minder te doen denken aan de treurige werkelijkheid van den oorlog op het oogenblik dat het Lagerhuis geroepen wordt om nieuwe leeningen en nieuwe be lastingen goed te keuren. Een andere afleiding zoeken de Jingo- bladen in het beieedigen van de buuen- landsche pers. Een systematische campagne is geopend om het Engelsche publiek te doen gelooveu, dat de afschuw, elders ge toond over de verschrikkingen van den oorlog, niet oprecht is en slechts een eenvoudige comeaie, die door de Trans- vaalsche regeering zelf zoa worden betaald. De geschiedenis van de honderden milli- oenen door president Kruger mee naar Europa genomen, wordt nog eens opge- (Naar het Duitsch.) 3) Bat gaf mij na te denken en ik besloot 'n stilte het eenmaal aan gene zijde van l ®n oceaan met de practische studie der 'andhuishoudkunde of met het goudgraven te beproeven. Om echter in afwachting VaR toekomstige schatten hier schulden achter te laten en ginds met bijna niets aaR te komen, viel niet in mijn smaak, f^arotn schreef ik aan mijn ouden rijken R'oedverwant Hans Von Burghofen, deeide R®m mijn voornemen mede, zette open- Rartig mijn moeilijkheden uit elkander en v«rzdcht om hulp. En ziedaar 1 De goede, *®r'ijke oude antwoordde mij vandaag niet ai|een zoo vriendelijk mogelijk, maar zond r*¥ons een aanwijzing op een bankiershuis "'«v ter stede, die mij geheel en al in staat ®|«lt mijn plan te verwezenlijken. Burghofen, emt er niet alleen mee m, maar meent •Wis, dat het de verstandigste zet is, die ik kon doen, na dien, welke ik mijn overste gespeeld heb. Oin dien laatsten schyut neef Hans volstrekt met boos te zijn. zooals ik altijd dacht. Bovendien schrijft hij zóó welwillend, dat mijn hart daarüoor even aangenaam is aangedaan als mijn arme beurs door den wissel." Günther had met vuur gesproken en daardoor niet bemerkt, dat mevrouw Rodenburg beproefd had hem te ïnterrom- peeren. Een zeldzame opgewondenheid had zich van deze meester gemaakt, die haar thans haastig deed vragen ïlndien ik goed verstaan heb, noemaet gij uw bloedverwant Burghofen? Is het Hans Burghofen von Hohenhausen »L)ezelfde, mevrouw; kent u fiem >Ja!" hernam de dame, zichtbaar be wogen. »Hij was een vriend en krijgs makker van myn overleden echtgenoot. Zij hebben samen gestreden in Boheme. Mijn Frans vond by Königgriitz den helden dood en het was mijnbeer von Burghofen, die mij zijn laatste grosten ovsrbracnt." Mevrouw Rothenburg zweeg, overweldigd door de herinnering aan daf smartelijk uur, waarop haar de treurmare werd overgebracht, dat zij den geliefden echt- rakeld en men verzekert met een bewon derenswaardig aplomb, dat de verontwaar diging in Duitschland veroorzaakt door de concentratiekamp-gruwelen en door de beleedigingen van den heer Chamberlain ten opzichte van het Duitsche leger in 1870 eenvoudig, de prijs is van de zakken goud van de heeren Kruger en dr. Leyds. Wij halen natuurlijk de schouders op voor dergelijke mededeelingen vooral waar de Engelsche bladen, die »en bloc" de continentale pers beschuldigen, zich willen wachten de bladen, die in Transvaalsch goud baden, te noemen. Wanneer zij dit nu maar eens deden met overlegging van bewijzen, zouden zij hun lezers, maar tevens het buitenland een dienst bewijzen en niet het minst aan zoovelen, die maar voetstoots gelooven wat men hun vertelt. Een draadbericht uit Standerton in dato 7 Januari meldt het volgende In de vorige maand hebben kleine troep jes Boeren herhaaldelijk getracht den spoor weg over te steken, maar zelden met goeden uitslag. De blokhuislinie is voltooid. Dus moeten de Boeren vechten, zich overgeven of trachten naar het Noorden door te breken. De Boeren zeggen, dat een groot aantal van Botha's mannen uit Natalsche opstan delingen bestaan. Die willen er niet van hooren, dat hun Transvaalsche broeders van overgave spreken, al willen deze gaarne zich onderwerpen. Laatst trachtten vijftig man dat te doen, maar slechts tien ont snapten aan de waakzaamheid van de Na talsche Boeren. Vrijelyk zegt men, dat waarschijnlijk den 15n dezer de algemeene onderwerping van de Transvaalsche Boeren gebeuren zal. Die het al gedaan hebben, verklaren openlijk, dat zij, die hun voorbeeld willen volgen, desnoods geweld zullen gebruiken. Zij zijn bet moede, heen en weer gejaagd te worden. Wat in bovenstaand telegram omtrent de aanstaande onderwerping der Transvaalsche Boeren wordt gemeld, klopt niet met een genoot niet zou terugzien. Gedurende eenige minuten werd het stil doodstil in de kamer. Het was Hilda, die het eerst de stilte verbrak door de vraag sis het u dan toch werkelijk ernst, mijn heer Günther om naar Amerika te gaan sZeer zeker, juffrouw Hildanu ik de middelen voor de reis heb, is het diepe ernst. In hetgroote, vrije Amerika, waar men de geheeie kraam van bekrompen vooroor- deelen niet kent, daar ligt de toekomst open voor mij, terwijl ze mij hier, door den beperkten toestand mijner geldmiddelen weinig of eigeniijk niets belooft. Bovendien sta ik alleen op de wereld, mijn ouders zijn overleden. Ik heb geen nadere bloedver wanten dan oom Hans, wiens edelmoedig heid mij juist den weg heeft geëffend. De oude heer leve 1" sis mijnheer von Burghofen al oud?" vroeg Hilda tamelijk vrijpostig. »Nu sprak Erik Günther, na een oogenblik nadenken shij zal wel niet zoo jong meer zyn, en hij is in alle gevai een goede zonderling, die jaar in, jaar uit alleen op zijn eenzaam landgoed verblijf houdt en zich geen zier aan de wereld Stoort. Dat heeft hij ook niet uoodig te Reuter-telegram uit Johannesburg, waarin nog niets van onderwerping blijkt. Daarin heet het Het mislukken van de bijeenkomsten die de Boeren te velde onlangs gehouden hebben, is hieraan te wijten, dat er volslagen gebrek aan eendracht onder ben is. Zij willen slechts met volstrekte onafhankelijkheid genoegen nemen, maar zij rekenen daar niet meer op. Uit gesprekken met vele krijgsgevangenen blijkt, dat zij alleen vech ten om de Engelschen het verlies van hun onafhankelijkheid zoo duur mogelijk te laten betalen. Volgens berichten uit Mafeking te Johan nesburg ontvangen, trokken de Boeren aanvoerders in het district Marico weg, ten einde een samenkomst te hebben met Boeren-aanvoerders in andere districten. Er zijn nog geen moordkampen genoeg. Te Port Elisabeth is een ambtenaar van openbare werken aangekomen om een concentratiekamp van tweeduizend vrouwen en kinderen van Boeren in te richten. Het kamp, dat aan het Noordeinde van de stad komt, denkt men in zes weken klaar te hebben. Uit Durban wordt aan de Standard ge meld, dat 1000 krijgsgevangen Boeren daar aangekomen zijn, om gedeporteerd te worden. In een redevoering te Newhaven heeft de bekende eandiöaat voor den presidents- zetel der Noord-Amerikaansche Uaie, de heer Bryan, gezegd, dat, naar hij geloofde, de dapperheid van de Boeien Engeland zoo duur te staan is gekomen, dat de republieken van de geheeie wereld nu veilig zijn. Lord Roberts heelt de laatste aanteake ningen van De Villebois-Mareuü, bij zijn dood in zijn zak gevonden, aan diens broeder aangeboden. Deze antwoordde, dat hij ze alleen kon aannemen, als hij ze publiceeren mocht. Lord Roberts heeft deaanteekemngen onder die voorwaarde afgestaan. doen, want hij bezit geld en goed in overvloed 1" »Zoo rijk en zoo alleen 1" zei Hilda nadenkend, waarna ze haar onderzoek voortzette»Is, of was mynheer vou Burghofen niet gehuwd V' »Jawel. Juist door zijn vrouw ben ik aan hem vermaagschapt. Die was een zusterskind van mijn vader en mij wilden knaap, steeds zeer vriendelijk genegen, in weeiwil van haar zwak gestel. Ze was altijd ziekelijkook haar docntertje de kleine Elsa was een arm zwak schepseltje Ter wtile van vrouw en kind nam Burg hofen reeds vroeg zijn ontslag uit den dienst en betrok Hohenhausen dat hy van zijn broeder geërfd had. Door diens dood werd hy een rijk manmaar al zyn geid en goed kon den armen oom Hans niet beschermen tegen het leed dezer aarde. Zijn vrouw stierf en de kleine Eisa volgde haar spoedig in het graf. Ondanks de kos telijke buitenlucht en het veroiyt op het land verwelkten beiden ais teere kasplan tjes Nu Ifefcft Bjrgöofen reeds meer dan tien jaar ver van het gewoel der wereld op zyn eenzaam buitengoed." (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT <5/1 I ilWV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1