Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaanr. Woensdag 15 Januari 1902. So. 7199 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PRIJS TAS DIT BLAD: roor scmsaam par o maanaen franco per pos» door geheei Nederland Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DKR ADYERTKNTIËN: Tan 1—8 regeis: 1 i f 0.60 Elke gewone regei meer j -0.10 Voor herhaaide piaatsing worden biilijke overeenkomsten stans egaan. AXtfEMJEES OVËKZ1CBT. 14 Januari 1902. Oe oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. Oe berichten van het oorlogsterrein, °ver 'i geheel vrij schaarsch, concentreeren ^ich weer alle om den on vatbaren De Wet, 16 met alle berekeningen en vermoedens 2lJner vijanden den spot drijft. buitengewone pogingen worden gedaan °m De Wet te krijgen en de nachtmerrie *oor de officieren en soldaten en van de bngelsche regeering weg te nemen zal ^«n nu wellicht gelukkiger zijn dan vroeger be zaak schijnt wei zwaar. De Wet heeft, Zo° 2eggen de Engelsche correspondenten, Sfoote troepenmachten onder zijn bevelen 0veral hebben er concentraties plaats op de Noord-Oostelijke grens van den Oranje* 'Njstaat en de natuurlijke gesteldheid van het terrein is daar van dien aard, dat ope- raties van de Engeischen zeer moeilijk zijn. herinneren hier tevens aan het reeds 'ermelde bericht, dat kolonel Delisle ten tuiden van Heilbron een blijkbaar hevig gevecht met De Wet heeft gehad, waar evig gebombardeerd isbijzonderheden °utbraken. Zij ontbreken nog. Wij hebben er .niets meer van gehoord. Wel kwam er daarna bericht, dat De Wet blijkbaar meer naar het Zuiden trachtte te dringen. Hoe met elkaar te rijmen Want ook herover zijn geen nadere berichten gekomen, boeten we aannemen, dat De Wet bij zijn Poging om naar het Zuiden door te dringen, d® Engelsche colonnes onder Delisle, die poogde tegen te houden, een neder ig heeft toegebracht en daarop plotseling naar het Zuiden is verdwenen en nu uit ^et gezicht der Engeischen is Het is niet °°waarschijnlijk. Men zal echter nog een Paar dagen geduld moeten hebben, want voor de bijeenkomst van het Parlement 2lJn geen Eugelsche nederlagen te ver achten. (Naar het Duitsch.) 6) Zoodra Erik vertrokken was, verzonk Joovrouw Rothenburg wederom in diep adenken, terwijl Hilda de tafel afnam en 'oine huiselijke toebereidselen maakte voor ^«n volgenden dag. Haar moeder aan schouwde met welgevallen hoe stil en edaard ze zich van die werkzaamheden weet. Niets verried of ze innerlijk ver- eugd of bedroefd was. Slechts een °genblik staakte Hilda haar bezigheden, ,°on haar moeder zeide«Nu de huur ,etaaid wordt, moogt ge u een nieuw toilet °°Pen voor de partij bij mevrouw Schwar- ®n>" De oogen van het meisje schitterden zr°oiyk en op haar moeder toeijlend, sloot deze teederin haar armen. «Duizendmaal ank voor uw goedheid 1 Ik wist wel, dat aan mij denken zoudt, zoodra de kas het ochts veroorloofde. O, moederlief, hoe Kitchener seint 13 Januari uit Johannes burg Kolonel Wing heeft een brief onder schept van Piet Viljoen, waaruit bleek, dat Opperman, die gesneuveld is in het gevecht bij Plumer bij Onverwachtgeneraal J. D. Opperman was, een welbekend en belangrijk Boerenbevelhebber, die het opperbevel over verschillende commando's voerde. De Londensche Daily News verneemt uit VolksrustEen Boerendokter meldt, dat de Boeren in het gevecht van den 4n onder Chr's Botha (te Onverwacht) 42 man aan dooden en 73 aan gewonden verloren. De Times verneemt uit Ermelo, dd. 9 dezer: Bruce Hamiltons's colonnes zijn hier even teruggekeerd van een expeditie van tien dagen op de Szwaziegrens. De uitkomst van vier nachtelijke tochten is, 105 Boeren buiten gevecht gesteld (waarschijnlijk ook gevangen genomen.) Te Pretoria is een proclamatie verschenen, natuurlijk van Engelsche zijde, betreffende den invoer van goederen in Transvaal. Zij bepaalt, dat het invoerrecht voor goederen bestemd voor andere plaatsen dan Pretoria en Johannesburg betaald moet worden in de havens van de koloniën voor die twee plaatsen moet het invoerrecht betaald worden bij de aflevering. De douanewetten van de Z.-A. Republiek blijven van kracht. Er is nog een proclamatie verschenen, waarbij de hoofdoprichters van de concen tratie-kampen de bevoegdheid krijgen van resident-magistraten, teneinde te kunnen optreden tegen vergrijpen tegen de gezond heids- en andere verordeningen, neergelegd in de proclamatie tot verzekering van gezondheid en welzijn in de kampen. In Engeland en Amerika. De liberale staatsman Campbell Banner- nerman zat gisteren voor in een vergade ring van den liberalen bond te Londen. Er was een brief gekomen van lord Rosebery, waarin hij zijn afwezigheid ver ontschuldigde. De reden van zijn afwezigheid was, dat hij niet te Londen was. Hij hoopte, geheel anders zou het zijn, als wij geld hadden I Ik had toch wel gelijk, toen ik straks zeide, dat het geld gelukkig maakt. Zie mijnheer Günther maar eens. Nu hij geld heeft, is hij van alle zorgen bevrijd, en lacht hem het leven en de toekomst vroolijk tegen." «Ach kind, het leven moge de jeugd toelachen, het brengt toch aan een ieder zorg, strijd en leed, ook de rijkdom kan tegen bittere ervaringen niet beschermen. Integendeel hij is dikwijls de bron van veel leed, dat den minder bedeelden, doch tevreden sterveling verre blijft. Verlang daarom niet zoo zeer naar rijkdom. Misschien zoudt ge, bij al uw overvloed, de tevredenheid terugwenschen, waarin wij ons in onze bescheiden doch door weder- zijdsche liefde, gelukkige omstandigheden, mogen verheugen. Wij hebben door mijn pensioen immers, wat wij noodig hebben. Wel en een treurige uitdrukking werd merkbaar op het zachte, vriendelijks gelaat van mevrouw Rothenburg «wel zou ik gaarne iets voor u bespaard hebben, als ik niet meer ben. Intusscnen bij de zuster uws vaders zult gij steeds een tehuis vinden) zij zal als ik opgeroepen dat de bijeenkomst tot eenheid en eens eensgezindheid onder de liberalen zou leiden, waartoe zijne rede te Chesterfield had bijgedragen. Bannerman sprak vervolgens zijne hartelijkste blijdschap uit over Rose- bery's terugkeer tot het politieke leven. Hij had herhaaldelijk, zoowel in het openbaar als particulier er bij Rosebery op aange drongen zich weder bij de liberale partij aan te sluiten, die hem hartelijk zou welkom heeten. Hy meende, dat de rede te Ches terfield zijn verlangen terug te keeren, had bewezen. Bannerman verklaarde, dat de oorlog alleen tot een eind kon komen door verzoening, niet door onderwerping. Hij zag geen bepaald verschil tusschen zijn eigen meening en die van Rosebery over de vredeskwestie. Hij keurde het af, dat Rosebery een onafhankelijke positie wilde behoudeB. Bannerman en graaf Spencer werden met geestdrift ontvangen in de bijeenkomst. Jufvrouw Hobhouse was ook aanwezig en kreeg een ovatie. Er werden pamfletten waarin Rosebery als een verrader van de liberale partij werd afgeschilderd uit de gaanderij gegooid. Rosebery's brief, waarin hij zijn afwezigheid verontschuldigde, werd met gemurmer en gisis ontvangen. De afdeeling Chicago van het Ameri- kaansche Boerenverbond heeft besloten een verzoekschrift te richten tot president Rooseveld, waarin hij hem verzoekt Ame- rika's onzijdigheid te handhaven. Naar het in dat verzoekschrift heet, zou, als de ver scheping van oorlogsbenoodigdheden uit New-Orleans verhinderd werd, de oorlog in Zuid-Afrika spoedig geëindigd zijn en paarden en muilezels zijn oorlogsbenoodigd heden. Het verzoekschrift is druk geteekend, o. a. door rechters en advokaten. Uit den Duitschen Rijksdag. De Rijksdag heeft gisteren met weinig wordt, voor u zorgen, alsof ge haar eigen kind waart, dat weet ik, en «Stil, moedertje, stil, spreek daarover niet verder 1" riep Hilda. «Waarom zulke treurige gedachten 1" «Die hebben een zeer natuurlijke oorzaak, kind. De levendige herinnering van straks aan den dood uws vaders, deed weder denken aan de vergankelijkheid van al het aardsche, maar ik wil u niet bedroeven, mijn schat." «Verhaal me liever iets van mijns vaders vriend, dien ik me nog flauw herinner" sprak het meisje vleiend, en haar moeder voldeed aan dat verlangen. Intusschen zat Erik Günther in zijn kamertje en schreef aan hem, over wien de dames spraken. Hij hield woord en schreef hoe goed mevrouw Rothenburg, die tot verlichting harer huur, een kamertje aan hem had afgestaan, altijd voor hem gezorgd had. Zijn dankbaar hart gaven hem deze woorden van lof in de pen en zijn vroolijk karakter drong hem te schrijven van de kleine Hilda, zooals hij deze beloofd had, niet vermoedend, dat hij daardoor den draad spon, waaraan zich de komende gebeurtenissen zouden vastknoopen. belangrijke discussiën de behandeling van de begroeting voortgezet. Daarna kwamen de interpellaties aan de orde, die eenerzijds van nationaai-liberale, anderzijds van Poolsche zijde waren inge diend in verband met de Poolsche kwestie. De afgevaardigde Hobrecht lichtte de interpellatie der nationaal-liberalen toe hij constateert, uit eigen ervaring, dat het Duitsche element gestadig is achteruitge gaan. Jazdzelski lichtte de interpellaties der Polen toe en besprak de gebeurtenissen te Wreshen. Hij zeide, dat de gerechtigheid zich tegenover het vonnis, in verband daar mede geveld, het gelaat met schaamte moest bedekken. Voor die uitdrukking werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. De rijkskanselier Von Bulow antwoordde, dat geen mensch de Polen belet te spreken, zooals hun goeddunkt, maar de Polen zullen ook Duitsch ieeren spreken en aan het Duitsche beschavingswerk deelnemen. Wan neer ik ook overigens liberale gedachten koester in nationale kwesties versta ik geen grappen. In het Oosten des Rijks gaat het niet om geloofs- maar om nati onale kwesties. De Poolscne kwestie is het gewichtigste vraagstuk van welks regeling en ontwikkeling de naaste toekomst van het vaderland afhangt. Aldus sprekend, beaamt Von Bulew de gedachte reeds door een ander Duitsch staatsman geuit, dat het gaat .om de hegemomie van het Polendom of het Deuischthum in het oosten van Pruisen met weike strijdvraag het bestaan des rijks nauw samenhangt. Chamberlain's verweer. De veelbesproken Joe Chamberlain heeft het niet van zich kunnen verkrijgen in alwachting van de wederbijeenkomst van het parlement, op Von Bulow's rede te zwijgen. Zaterdag heeft hij in zijn rede voor de Juweiiersvereeniging te Birming ham een apologie gehouden, waarin hij II. Een vermetel aanzoek. Günthers pen rustte. In weerwil van de haast, waarmede ze soms over het papier was gevlogen, waren de gedachten van den schrijver slechts half bij den brief, dien hij schreef. Dikwijls hield bij op en luisterde. In de woning van mevrouw Rothenburg was het stil. De dames waren geheel en al in haar gesprek verdiept. Günthers gedachten verwijlden reeds sedert lang niet meer bij deze twee. Hij scheen op iets te wachten. En terwijl hij zoo ongeduldig wachtte en van tijd tot tijd aandachtig luisterde, ging het boven zijn hoofd, dat wii zeggen op de verdieping boven hem, tamelijk rumoerig toe. Duidelijk liet zich het getrippel vaa kindervoetjes vernemen vermengd met onvermoeide schreeuwoefeningen van jeugdige kelen, met rumoer en twisten, en dit alles werd overstemd door een gillende vrouwenstem en gevolgd door een geluid, hetgeen deed vermoeden, dat er met de kleine oproer lingen korte metten werden gemaakt en slagvaardige hand krachtdadige maat- Wordt vervolgd.) een regelen nam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1