gekenschetst, volgens welke de prins van Wales zijn voorgenomen bezoek aan Berlijn ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag, zou hebben opgegeven en de gezanten Lascelles en Wolfl-Metternich een langdurig verlof zullen nemen. Deze tegenspraak daar gelaten wordt uit goede bron verzekerd, dat men in de hofkringen te Londen ernstige pogingen doet om Bülow's aanzien bij den Keizer te ondermijnen, waarschijnlijk omdat men meent te weten, dat Bülow, met zijn politieke en economische opvattingen den Keizer toch reeds te eigendunkelijk voorkomt. Pauselijke audiëntie. Z. H. de Paus heeft Zondag 250 Fran- sche,Italiaansche, Duitscheen Amerikaansche pelgrims ontvangen. De H. Vader sprak eiken peigrim toe en zag er bijzonder goed uit. De Engelsche kroningsfeesten. De Duitsche Keizer zal zich bij de kroningsfeesten in Engeland, volgens een bericht uit vertrouwbare bron, door prins Heinrich doen vertegenwoordigen. Parlementsopening. Koning Eduard en koningin Alexandra zijn te Londen aangekomen. De Koningin zal tegenwoordig zijn bij de plechtige opening der parlementszitting op morgen (Donderdag) evenzoo prinses Victoria en prins en prinses Karei van Denemarken. Hof van Arbritrage.' Tot vertegenwoordiger van Amerika in het Haagsche Hof van Arbritrage, in de plaats van den overleden ex-president Harrison, is benoemd de heer Oscar Strauss. Belangrijke documenten. De Etoile Beige meldt, dat Alexander Rawlinson, geheim koerier van den koning van Engeland, gisteren te Brussel is aange komen. Hij is de brenger van belangrijke documenten, bestemd voor den gezant van Groot-Brittannië aan het Belgische Hof. Deschanel herkozen. De zitting van de Fransche Kamer en die van Senaat werden gisteren beiden geopend. Deschanel werd als voorzitter der Kamer herkozen met 288 van de 367 stemmen. Krupp en de neutraliteit. De Duitsche Rijksdag heeft de eerste lezing der begrooting afgehandeld en de begrooting naar de commissie verzonden. In den loop van de weinig opmerkelijke beraadslagingen verzekerde de staatssecre taris v. Richthofhn, L>ebermann beant woordende, dat er geen sprake was van het verschaften van voorrechten aan Krupp ter zake van levering van geschut aan Engeland. Amerikanen en Russen. De commandant der Amerikaansche ka nonneerboot Viksburg. die te Ni-oe-tsjang ligt, seint aan de Regeering te Washington, dat de vechtpartijen, die onlangs ter re ede van Ni oe-tsjwang tusschen Amerikaansche en Russische matrozen hebben plaats gehad, niet het minste belang hebben. Een keizerlijk jacht. De Hohenzollern, die naar de Vereenigde Staten gaat om tegenwoordig te zijn bij het van stapel loopen van het nieuwe keizerlijke jacht, zal vermoedelijk reeds Zaterdag a. s. vertrekken. Het jacht doet op de reis Gibraltar, de Kaap-Verdische eilanden en St. Thomas in West-Indië aan. Vandaar stoomt het rechtstreeks naar New-York, waar de plechtigheid in het eind van Februari wellicht den 26en zal plaats hebben. Martelaar in China. De XX Siècle meldt, dat pater Bongaerts afkomstig uit Tongerloo in België en twee jaar geleden naar China vertrokken, te Sia-ing-tsin vermoord is. Er zijn tot dus ver geen bijzonderheden bekend, maar het bericht is officieel aan de familie van den missionaris medegedeeld. Mijnongeluk in Oostenrijk. Tengevolge van instorting van twee rots wanden had in de Jupitermijn, waarin zich 116 personen bevonden, een over strooming plaats 45 personen ontbreken op het appel. Hatls- en fcrewesteiijk Xieuws. Schiedam, 15 Januari 1902. Eegaten. Door het overlijden van mevrouw de wed. Nolet-Hamer zijn vrijgekomen de volgende door wijlen haar zoon, den weleerw. frater (Vincentius) J. C. J. Nolet, vermaakte legaten, waarvan zij het vruchtgebruik had, nl. f2000 aan de St. Willibrordus-Stichting, f1000 aan de St. Janskerk aan de Lange Haven, f 1000 aan de O. L. Vrouw Visi- tatiekerk aan de Nieuwe Haven en f1000 aan het college der eerw. paters Domini canen te Nijmegen. Naar wij verder vernemen, zijn bij uiterste wilsbeschikking door wijlen mej. de wed. Van de Water-Visser vermaakt het huis door haar bewoond aan de Boterstraat, aan het kerkbestuur der parochie O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans; het belendende pand (slijterij) aan het bestuur der St. Willibrordus-Stichting de panden aan de overzijde op den hoek van de Overschiesche straat (sigarenhandel en kruidenierswinkel) aan het R. K. Parochiaal Armbestuur ten behoeve van het Weeshuis en twee wo ningen aan de Broersvest achter eerstbe doelde panden gelegen, aan het R, K. Parochiaal Armbestuur, De Kamer van Koophandel te Keulen heeft zich tot de Rotterdamsche Kam er gewend met klachten omtrent de graanarbi- trage te Rotterdam. De Kamer van Keulen komt op tegen het feit, dat de voor arbitrage noodige monsters eerst op het kantoor der tot scheidsrechters aangewezen graancontroleurs worden verzegelden meent, dat de arbitrage verricht wordt op eene wijze, welke den Duitschen koopers niet voldoende recht laat wedervaren. De Kamer te Rotterdam is niet ongeneigd de onderhandelingen te heropenen, die reeds vroeger over deze en soortgelijke grieven gevoerd zijn en is bereid mee te werken tot het samenstellen van een contract, dat beide partijen bevredigen kan. Zij meent echter, dat alle grieven ook kunnen worden weggenomen door verkoop op de basis van het «Rotterdamsch graan- con tract." In de ouderlijke woning aan den Croos- wijkschen weg te Rotterdam heeft de politie aangehouden een soldaat van de koloniale reserve, die uit zijn garnizoen te Nijmegen was gedeserteerd. De deserteur zocht, toen de politie kwam, een schuilplaats in den schoorsteen. Zijn beenen verrieden hem en toen hij er uit te voorschijn kwam, beproefde hij door zich voor schoorsteenveger uit te geven, den dans te ontspringen. Dit gelukte hem niethij is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Een 19jarige Haagsche rijwielhersteller bracht eergisteren-namiddag een bezoek aan Delft. Aan het Achterom zijnde, sloop hij aldaar een horlogewinkel binnen en stak vlug een zevental gouden horloges in den zak. Toen hij den winkel verliet, werd bij door den horlogemaker ontdekt, die hem achtervolgde, roepende »houd den dief!" waardoor deze in handen der politie viel. De horloges, die hij onder het loopen had weggeworpen, werden door de politie in beslag genomen. BOÏESLASD. H. M. de Koningin deed het bestuur der Vereeniging tot verzorging van gebrek kige en mismaakte kinderen in Nederland een gift van f 100 toekomen. H. M. de Koningin ontvangt Donderdag avond den nieuwbenoemden Perzischen minister-president, generaal Samad Khan, in audiëntie ter overhandiging zijner ge loofsbrieven. Prins Hendrik geeft Donderdag-namiddag audiëntie voor autoriteiten, officieren enz., die daartoe aanvraag deden. De uitnoodigingen voor het gala-bal te 's-Gravenhage op aanstaanden Vrijdag-avond ten Hove zijn dit jaar gedaan vanwege H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat ook vrije genees- en heelkundige hulp en verstrekking van geneesmiddelen uit de garnizoens-apotheken kunnen erlangen de burgerpersonen op daggeld, in dienst genomen tot verrichting van werkzaamheden in kazernes en onderhoorigheden benevens hunne vrouwen en bij hen inwonende eigen kinderen. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijs heeft zich, in de zaak-Ter Laan met een adres tot den gemeenteraad van Delft gewend, waarbij het verzoek van genoemden heer betrekkelijk zijn Kamer lid-maatschap ondersteund wordt en als oplossing der kwestie wordt aangegeven het op non activiteit stellen van den heer Ter Laan op het aanstellen van een tijde lijk schoolhoofd. Te Siegen (Westfalen) zijn volgens de Kölnische Zeitung twee ambtenaren der Nederlandsche regeering aangekomen, die verscheidene mijnen hebben bezocht. Waarschijnlijk staat dit in verband met de staatsexploitatie der Limburgsche mijnen. Moordaanslag; op priesters. Men seint uit Batavia aan de IV. Ct. Te Buitenzorg is door fanatieke inlanders een moordaanslag gepleegd op de katho lieke priesters aldaar. Een priester is ernstig gewond. Het blad teekent hierbij aan, dat er te Buitenzorg slechts twee katholieke priesters zijn: pastoor M. J. D. Claessens en de hulppriester B. G. Schweitz. Uit Den Haag wordt ons geseind Bij den provinciaal der Jezuïeten is nog niets bekend omtrent den aanslag op priesters te Buitenzorg. De Java Bode meldt De besmetverklaring van Batavia wegens cholera is door de regeering opgeheven. Het bestuur van den vrijz.-Dam. Bond zal thans, nu de beginselen in het reglement zijn neergelegd, op ruime schaal een pro- pagandatocht ondernemen om op te wekken tot stichting van vrijz.-dem. organisaties of vereenigingen, waar deze nog niet bestaan. Zoo zal 28 Januari de voorzitter van den bond, mr. A. Kerdijk, te Beverwijk het woord voeren. Als hulde aan de genereuse gastvrijheid door Koningin Wilhelmina op de Gelderland aan president Kruger aangeboden, is door den Belgischen beeldhouwer Hippolyte Léroy een medaille gemodelleerd en geslagen, welke aan de voorzijde den beeldenaar onzer Koningin draagt. Exemplaren in goud zijn hiervan aange boden aar. Koningin Wilhelmina, aan pre sident Kruger en aan den commandant van de Gelderland baron Sweerts de Landas Wyborgh. Stompe Engelsche hersenen. In de N. Rott. Ct. van 11 dezer kwam het volgende stukje voor De Brusselsche correspondent van de Standard heeft ontdekt van wien al de gemeene leugens komen, die er in de Euro- peesche pers over het gedrag van de Engelsche soldaten verschijnen, met name die van dr. Vailentin. Het is dr. Leijds. Maar is dat een ontdekking Dat wist me*1 immers al lang. Als wij zelf aan die leugens meegedaan hebben, b. v. toen wij beweerdem dat te Elandslaagte gewonden en gevan genen door de Engelschen afgemaakt zijn, deden wij dat op aansporen en ten genoegen van den Transvaalschen gezant, en uit zijn onuitpuitelijken geldzak zijn wij er natuur lijk flink voor betaald. Hoewel van dit stukje de ironie met lepels kan worden afgeschept, heeft een Amster- damsch correspondent van Daily Express daarvan toch niets gemerkt. In vollen ernst seint hij aan zijn blad naar Londen Een zeer ernstige bekentenis,een bekentenis die een schok moet geven aan de pro Boeren in Engeland en op het vasteland, is door een Rotterdamsch blad afgelegd. Herhaaldelijk is verzekerd dat dr. Leijds aan het hoofd staat van de beweging op het vasteland van Europa, die ten doel heeft, lastertaal tegen Engeland rond te strooien Dr. Leyds is de voor naamste aanstichter van de leugens die in de Europeesche pers gestaan hebben, met be trekking tot Britsche wreedheden. Een blad, en een Nederiandsch blad, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, denkt nu dat de tijd gekomen is om zich te herin neren, dat er zoo iets als journalistieke eerlijkheid bestaat, en het legt de voigende opzienbarende verklaring at «Als wij verhalen opgenomen hebben over gewonde en gevangen Boeren die te Elands laagte werden vermoord, dan is dat geschied op aanstichting van den Transvaalschen gezant, en uit zijn beurs zijn wij betaald. (When uie published accounts of Boers wounded and prisoners being killed at Elandslaagte, it was ad the instigation of the Transvaal Ambassador, and from his purse we were paid)." Dit telegram komt in Daily Express voor onder het opzienbarend hoofdje «Vol mondige bekentenis van een Nederiandsch blad." Noch de correspondent, noch de redactie te Londen schijnt er eenig besef van te hebben gehad, dat zij dupes waren van bun gebrek aan kennis van Holiandsche taal. Ofwel ze hebben gedacht, dat men Engelsche lezers zelfs het meest onzinnige te lezen kon geven. Het geschonden briefgeheim. De Deutsche Wochenzeitung in den Niederlanden komt terug op de kwestie van het geschonden briefgeheim. Vooreerst zegt zij, dat mr. K. Zwaarde maker te Amsterdam den 2en November 1961 een opengebroken en door den censor te Kaapstad aangestreepten brief uit Duitsch Zuid Afrika ontving, noewel toch de Nordd Allg. Ztg. verzekert dat sedert 1 October de brieven uit Duitsch-Zu.d-Afrika over Kaapstadin gesloten zakken verzonden worden. Dan maakt de D. Wochenztg. nog van vijf andere gevallen melding. Een ervan betreft een brief dien een jonge, te Betha- nië (D. Z. W. Afr.) gevestigde Boer, Pot gieter, gericht had aan zijn verloofde te Amsterdam de brief was «onder de krijgs wet geopend" door den censor te Kaapstad. Vermoedelijk dacht deze censor dat de brief slechts het adres van een tusschen- persoon droeg. Wat het «zwarte kabinet" te Hamburg aangaat, acht de D. W. het niet aanne melijk dat in die stad ondergeschikte postbeambten zijn omgekocht door de Engelschen, die immers altijd vermoed hebben, dat de briefwisseling tusschen de leiders der Boerenzaak in Nederland en de overheidspersonen in Zuid-Atnka over de Lüderitzbaai of Swakopmund zijn weg vindt. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijftZekere dr. Aeneae in den Haa g schrijft in de Nieuwe Rotterdamsche Courant over het Duitsch postbestuu r DeNorddeutsche beweert, dat er in Hamburg geen zwart kabinet bestaatmisschien heeft zij daarin gelijk, maar in Hannover wordt het brievengeheim geschonden. Twee door hem afgezonden brieven van 1 en 9 September de laatste was zelfs aangetee- kend zouden te Hannover vier volle weken achtergehouden en gelezen zijn. De inzender verzwijgt daarbij, tegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2