Lord Rosebery vroeg of er vredesvoor stellen waren ontvangen van den kant van de Boeren-leiders in ballingschap. Salisbury zeide, hem in de rede vallende, van neen. Rosebery gewaagde van dr. Kuyper's bezoek te Londen. Hij zeide dat het oifici- eeie bericht, volgens hetwelk dr. Kuyper geen kabinetsminister gesproken had, een bericht was dat het vermoeden deed rijzen, dat hij over was gekomen voor gewichtige zaken. Naar Rosebery's meening, moet de vijandigheid die in het buitenland jegens Engeland heerscht, een reden tot bezorgd heid zijn voor allen die het goed meenen met het land. Voor den geest die uit de woorden van Chamberlain's laatste rede sprak, had hij niets dan lofhij vond ze een gepast antwoord. Maar als de Engel- schen doorgingen zooals nu, moet men erop voorbereid zijn door afdoende maatregelen het isolement te handhaven dat de regee ring, om de een of andere zonderlinge reden, als de meest gewenschte positie voor het land beschouwde. Lansdowne weigerde te erkennen, dat Engeland's positie tegenover de groote mogendheden onbevredigend en onwaardig was. Engeland's houding gedurende den heelen oorlog en de wijze waarop de soli dariteit van het rijk door den oorlog aan het bent was gekomen, had den eerbied en de achting, waarmede het in andere landen werd beschouwd, slechts vermeerderd. Het adres van antwoord werd vervolgens aangenomen. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het ooriogsterrein is ditmaal weinig belangwekkend nieuws. In afwachting der opening van het Er.gelsche parlement wer den wellicht alle voor de Engelschen min der gunstige berichten teruggehouden Van Engelsche zijde doet men het voor komen alsof een aantal Boeren te velde den strijd harteijk moede en tot onder werping bereid zoude zijn. Zoo meldt Reuter thans opnieuw uit Pretoria, dat in de refugeekampen bij Kru- gerdorp, Potchefstroom en Klerksdorp een aantal burgers met generaal Cronjé en commandant Vermaas aan 't hoofd en die de houding van De ia Rey en anderen welke den «nutteloozen strijd voortzetten" veroordeelen, besloten hebben een nieuwe afdeeling «National Scouts" te vormen, voor den dienst in West-Transvaal, Er zijn nu reeds genoeg namen ingeschreven om de nieuwe afdeeling in staat te stellen uit te rukken tot het voeren eener onafhankelijke actie 1 Indien we ons niet ten zeerste ver gissen, is dit bericht reeds aan zijn eerste jeugd ontgroeid, en wordt het verraders- korpsje van Andries Cronjé, welks vorming reeds maanden geleden was aangekondigd, hier nogmaals aan het publiek voorgesteld. Beklagenswaardige kerels, indien zij De la Rey of Kemp in handen vallen. De correspondent van de Daily News bij de troepen van Plum er zegt in een be schrijving van het gevecht van den 4n bij Onverwacht, waarbij majoor Vallentin sneuvelde, dat er een leger noodig zou wezen om alleen reeds dezen hoek van Transvaal van den vijand te zuiveren. Ook de correspondent van de Daily Telegraph geeft bijzonderheden over het gevecht van de Boeren tegen Plumer bij Onverwacht. Volgens dezen berichtgever had Plumer slechts over wenig manschap pen te beschikken, daar velen die geen paard meer hadden, achtergelaten moesten worden. Vastgesteld zou zijn, dat het verlies der Boeren 16 dooden en 39 gewonden bedroeg. De Boeren sommeerden tevergeefs majoor Vallentin en andere om zich over te geven en schoten hen toen bout portant dood. De leiders der Boeren zouden tegen woordig hun volgelingen voorspellen, dat de mogendheden den 16n Januari tusschen- beider. zullen komen. Mocht interventie uitblijven, dan zouden vele Boeren geneigd zijn zich over te geven. Volgens den correspondent van de Daily News heelt een gevangen Boer den Engel schen de plaats aangewezen, waar Smits zijn papieren bewaarde, waardoor aan het licht zou zijn gekomen, dat de koningin der Swazis met de Boeren heult. Het Dnitscke toltarief. In het Pruisische Huis van afgevaardigden werd gisteren de Staatsbegrooting behan deld. De minister-president, graaf Von Bülow, wees op de onvergankelijke verdien sten van Von Miquel. Betreffende het toltarief verklaarde hij, dat het wel geen twijfel overliet, dat achter de door den minister van Financiën afgelegde verklaring de geheele regeering staat. Daaraan heb ik niet laten twijfelen. Hoe gaarne ik bereid ben den landbouw te steunen, doch slechts tot op zekere grenzen, welke door de algemeene weivaart worden getrokken. De uiterstn agrarische politiek zou, volgens de meening der regeering, de welvaart even diepe wonden slaan als de zuivere politiek van den vrijhandel. Wij zullen onder de door ons voorgestel de minimum tarieven niet gaan, doch op overdreven eischen kunnen de verbonden regeeringen niet ingaan. Derhalve maande hij alle vrienden van bescherming van den nationalen arbeid en van den landbouw aan, zich in hun streven binnen de perken van de mogelijkheid te houden. Betreffende het kanaalontwerp verklaarde Von Bulow, dat de kroon zal beslissen, wanneer de voorstellen weder in het par lement zullen worden ingediendhet tijd stip zal worden bepaald in overeenstemming met de algemeene staatsbelangen hij is overtuigd, dat het ontwerp wordt aange nomen. Yreeselijke scheepsramp. Een vreeselijk drama is in de Noordzee afgespeeld. Dinsdag-morgen tegen 8 uur strandde de Duitsche vischstoomboot Se cxmda uit Geestemünde, in de Noordzee, ten Z. O. van het eiland Neuwerk op de zoogenaamde Robbenplaat niet ver van de Westertilboei. Het schip stootte op het zand door den sterken W. N. W. storm, die, vergezeld van hagelbuien, reeds sedert eenige dagen woedde. Het schip bekwam een lek, liep vol water en boorde zich lang zaam in den grond. De hooge golven sloegen over het dek van het schip heen. De uit 10 man bestaande bemanning vluchtte naar de commandobrug en de masten, vanwaar uit zij noodsignalen gaven, die helaas ten gevolge van den storm, van uit Neuwerk met gezien konden worden. De bemanning was hulpeloos overgeleverd aan de woedende elementen en de geweldige branding. Om niet weggeslagen te worden, moesten zij zich met alle kracht vastklemmen. De ,dag verliep, eveneens de nacht, die voor de schamel gekleede mannen nog ver ergerd werd, toen de storm aanwies in kracht en de zee hoe langer hoe hooger werd. De golven bereikten de aan de mas ten vastgeklemde zeelui, die zich met al wat hun aan kracht was overgebleven aan de touwen vasthielden tot tenslotte de een na den ander verstijfd weggeslagen werd door de golven. Een der mannen trachtte nog bescherming te zoeken in een der ven tilators, die was blijven staan; hij verloor echter zijn houvast en verdronk in de lucht buis. De dageraad brak aan maar nog altijd .daagde geene redding. Langzamerhand ver dwenen voor de oogen der overlevenden, de eene makker naden andere in de golven. Zaterdag-middag bedaarde het noodweer en brak de zon door. Docb nogmaals zouden er 24 uren moeten verloopen eer redding opdaagde. De drie overlevenden, de kapitein, de stuurman en de hofmeester hingen als levenlooze lichamen in de masten, als waan zinnigen niets van elkander bemerkend. In dezen toestand trof Zondagmorgen de re- geering3-stoomboot Neuwerksdie eer. in spectietocht deed naar den Westertilboei, de drie ongelukkigen aan. Onmiddellijk werd door de bemanning vau de stoomboot met het reddingwerk begonnendit ging met groote gevaren gepaard daar opnieuw een hevige W N.W. was opgestoken. Toch gelukte het tenslotte. De drie zeelui werden in de kajuit liefde rijk verpleegd, terwijl de stoomboot zelf onmiddelijk, zoo snel mogelijk naar Cuxhaven terugstoomde. Treurig is de toestand der geredden. De kapitein ligt buiten kennis, de stuurman maakt den indruk alsof de angst hem krankzinnig heeft gemaakt. Van den hofmeester zijn de beide armen en beenen bevroren bovendien, is hij geheel uitgeput. Toen de Neuwerk Zondag-avond in Cuxhaven aankwam werden de drie ver ongelukten onmiddellijk onder toezicht van een geneesheer naar het hospitaal gebracht, waar zij verpleegd zullen worden. Draadlooze telegrafie. Marconi, die den twaalfden Januari te New-York is gearriveerd, moet verklaard hebben, dat hij zóó zeker was van succes, niet door het feit, dat hij het S-sein van Cornwall had ontvangen, maar door het feit, dat deze letter herhaalde malen en met tusschenruimten van tijd, wisselend van 9 tot 32 minuten, ontvangen werd. De Kaiser Wilhelm der Grosse, van de Norddeutsche Lloyd, is drie dagen lang met de Engelsche stoomboot Lucania op volle zee in verbinding geweesi door middel van telegrafie zonder draad. Susd*- en Uewesteiijk Nieuws. Schiedam, 17 Januari 1902. Aanbesteding. Bij de gisteren door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding van bouwmaterialen zijn gegund de volgende perceelen aan de na te noemen inschrijvers: 5. F. W. v. d. Elst&Co. te Schiedamfll98.— 7. J. C. v. d. Voort Udenhout f490.44. 8. K. v. d. Torren Waddingsveen f587.—. 9. idemf1140. 10. idemf 139.50. De overigen perceelen zijn nog aange houden. Naar wij vernemen, zal eene openbare vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 28 dezer worden gehouden. In deze vergadering zal de benoeming van een directeur der gasfabriek en drink waterleiding aan de orde worden gesteld. Door een winkelier alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat een 13- a 14-jarige jongen, die bij hem voor een cent snoepgoed kwam koopen, terwijl hij zich omdraaide een doos met ar.ijstabletten wegnam, daarna den winkel uitliep en hem nogdaarenboven uitschold. Gisteren werd door de politie op de Koemarkt aangetroffen een 16-jarig meisje, dat luid snikkende vertelde, dat zij wegens onaangenaamheden het ouderlijke huis te Rotterdam was ontloopen. Na op het politie-bureau te zijn gekal meerd, werd het meisje naar hare woning teruggebracht. Op verzoek van den Nederlandschen Bond ter verkrijging eener wettelijke rege ling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren, heeft mr. E. E. van Raalte te Rotterdam, lid der Tweede Kamer, zich bereid verklaard een bijeenkomst te Rot terdam te leiden, waar een deskundig spre ker in het belang van het doel van den bond zal optreden. Een comité, te vormen uit ambtenaren in dienst van rijk en gemeente, zal zich met het organiseeren der bijeenkomst be lasten. Op een mededeeling van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven te Rot - terdam betreffende het vervaardigen van politie-uniformen is van gemeentewege aan een paar deskundigen een onderzoek opgedragen. Deze constateerden, dat met terdaad de leveranciers dier uniformen te veel ellemnat rekenen voor de stoffen, maar dat het «snijden" niet zoo erg toeging, dat er eenige duizende guldens mee gemoe d waren. Thans heeft de Kamer zelve een gedetailleerde berekening ing®* gediend, waaruit .blijkt dat per pantelo® 5, per jas en vest 15. per winterjas en pef voering 20 cM. wordt «gespeerd", waardoor de gemeente een bedrag van f 1883 handels waarde te veel betaalt. B. en W. hebben der Kamer dank gebracht voor har® inlichtingen en besloten bij de eerstvolgende gelegenheid de door haar aangegeven maten te volgen. De Rotterdamsche karrejongens helpers voor het ophalen van asch en vuilnis hebben ten getale van 60 het werk gestaakt- Hun eisch is een loonsverhooging van 60 cent per week. De 90 cent die de voer lieden uitbetalen en die zij als een verhoo ging op hun loon van de gemeente krijgen, moeten f 1.50 per week worden, anders willen ze niet langer ratelen, bellen en de emmers aangeven. Maar die 60 cent moeten dan van 't loon der karremannen af: de ge meente bemoeit zich niet met de jongens- De Rotterdamsche correspondent van Het Volk meldt aan zijn blad, dat er eerstdaags eene constitueerende vergadering zal worden belegd voor de oprichting te Rotterdam van eene Vrijzinnig-democrati' sche Vereeniging. Donderdag ontstond door onbekende oorzaak brar.d in een spoorwagen beladen met manufacturen, waaronder een groot aantal pakken flanel en staande op bet emplacement van het Maasstation te Rotter dam. De goederen alsmede de waggon werden zwaar beschadigd. Door twee spuiten werd de brand gebluscht. De goederen waren gedeeltelijk geassureerd. Te Rotterdam heeft gisteren een feil® brand gewoed ten huize van den heef N. J. Elhner, expert, Westmaaskade aldaar- De zolderverdieping brandde geheel uit, doch de onderliggende étage en de belen dende panden, een oogenblik bedreigd' bleven gespaard. Behalve dat een brandweerman eenig4 brandwonden bekwam, hebben geen p«r' soonlijke ongelukken plaats gehad. All«s was verzekerd. Woensdag-middag halfvier uur is h«' paard van L. J. Veenman, te Overscbi®' op dan Rütterdamschen weg over de" molen «de Steur" met wagen en voernoa® in de Schie gereden, zonder dat de voer' man, die op den wagen zat, het belette® kon. De voerman werd gered en kwa®1 er gelukkig met den schrik en een na' pak af, doch het paard is verdronken. Door den jachtopziener Weiier te Scbip' luiden is proces-verbaal opgemaakt teg®° 2 leerlingen der H. B. S., die zonder vet' gunning van den eigenaar op een weila®® onder Schipluiden op jacht waren. Bij nadef onderzoek bleek nog, dat een der heer®® een valsche naam had opgegeven, zoodat bil nu voor twee strafbare feiten is verbaliseer^ BINNENLAND. De ontvangst door H. M. de Koning"1 en Z. K. H. den Prins van autoriteit®11 droeg eergisterer.-avond niet het officieel® karakter, dat anders bij dergelijke geleg®D' heden gebruikelijk is. De burgerlijk4 autoriteiten konden in wandelcostuum »®r' schijnen. H. M. was in blauw middag' toilet, gezeten op een stoel en sprak heeren toe. De Prins stond in mari®4 tenue naast den zetel van de Koningin. Ter audiëntie waren o. a. de P9' benoemde secretaris-generaal bij het P4 partement van Buitenlandsche Zaken, jongste raadsheer in den Hoogen Ra® de nieuwe leden van den Haagscb®® Gemeenteraad, de Hoofdcommissaris 1 j gemeentesecretarie de heer Van Gi®*4^ en de gedecoreerde pers-jubillaris de be® B. Blok. In het «Hotel den Ouden Doelen Den Haag, werd gisteren-avond ver*aC de Zweedschen gezant by ons Hof, gr9>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2