Wrangel. Aangekomen waren daar reeds de attaché dier legatie, de heer Jakhellu en de nieuwbenoemde militaire attaché van dat gezantschap, de heer Reutersvard. Sollicitanten voor de betrekking van 2de essaieur der generale controle bij 's Rijks Munt warden uitgenoodigd hunne op zegel gestelde verzoekschriften, vergezeld van een bewijs van goed afgelegd examen, bedoeld bij art. 7 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad no. 25), en verdere diploma's of stukken die tot hunne aanbeveling kunnen strekken, vóór 1 Februari 1902, vrachtvrij ln te zenden aan der, controleur-generaal bij 's Rijks Munt te Utrecht. (St.-Cf.) In de nieuwe Militiewet, welke 1 Janua- r> jl. in werking is getreden, is geen bepaling opgenomen dat de miliciens de toestemming van den minister van Oorlog behoeven om een huwelijk aan te gaan. Om schrijverij en onkosten te voorkomen, *ordt hierop de aandacht gevestigd van de groot-verlofgangers. Dezen behoeven dus uiet gelijk vroeger aan hun chefs toestem ming tot het aangaan van een huwelijk te Tr»gen. Als leden van het Hof van Arbitrage ZlJn door den koning van Griekenland be noemd de heeren: Denys Stephanos, afge vaardigde, oud-minister van buiteulandsche takenGeorges Streit, hoogleeraar in het mternationaal recht aan de universiteit t® Athene, en Michiel Kebedgy, hoogleeraar 'n het internationaal recht aan de universiteit te Bern. In verband met het gisteren opgenomen bericht omtrent een aanslag waaraan te buitenzorg op Java katholieke geestelijken touden bloot gestaan hebben, wordt ons *an de best ingelichte zijde medegedeeld, dat pater B. Schweitz, wiens naam gisteren 'U de bladen genoemd werd, zich hoogst Waarschijnlijk daar niet meer zal bevonden bebben. Ruim twee maanden geleden toch Werd reeds bepaald, dat de zeereerw' heer Schweitz ter standplaats Buitenzorg zou vervangen worden door den zeereerw, beer N. Visser. Men veronderstelt, dat die verwisseling reeds lang is geschied. (Tijd) De heer Van Kol zal 22 Januari van Amsterdam vertrekken om verder van Genua per stoomschip Koningin Wilhelmina baar Padang te gaan, en zijn studiereis aan Ie vangen met een bezoek aan de Ombi- lienmijnen, Padangsche bovenlanden, Atjeh en onderhoorigheden, tabaksplantages van Heli, tinmijnen van Bangka, enz. Voorts over de geheele lengte van Java baar de Molukken en andere eilanden van bet Oostelijk deel van onzen Indischen Ar chipel. Het doel is een studiereis, om nader ken- bis te maken met de economische toestan den onzer koloniën en van verschillende 'bstellingen aldaar. Nederland en Zuid-Afrika. Naar men uit 's-Gravenhage meldt is Dr. Leyds, de gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, gisteren-middag aldaar aange komen. Onmiddellijk nam hij zijn intrek in het hotel »de twee Steden". Het H.blad meldt De Petit Bleu ontvangt uit Amsterdam bet bericht, dat hier verontrustende tijding •8 ontvangen over de gezondheid van mevr. Cronjè, die zich met haar man op St. Helena bevindt. Onze informaties alhier ingewonnen,luiden, dat wel vernomen was van een ongesteld heid van de vrouw van den Bóeren-generaal, toaar niet dat het zoo erg was. Nader is bepaald dat het stoffelijk over- schot van baron Galvagna, in leven Italiaansch Eezant te 's Gravenhage, naar Italië zal Worden overgebracht a. s. Zondag-middag Per staatsspoor ten 4 u. 20 minuten. De overbrenging van het hulsel van de R. K. begraafplaats naar het staatsspoorstation zal op streng eenvoudige wijze geschieden. Alle vrjje socialisten en anarchisten uit Noord- en Zuid-Holland zijn opgeroepen om 26 dezer bijeen te komen in Den Haag teneinde in overleg te treden omtrent de wijze van propaganda. De agenda bevat o.a. belegging van meetings in den aan staanden zomer te Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Leiden, Boskoop, Haarlem, enz. steun en het leggen van een vasten grond slag voor het blad De Zweep van Samson colportage van geschriften en marktpro- paganda. Gister-nacht zijn de inbrekers bezig geweest in twee perceelen aan de Johan van Oldenbarneveveldtlaan nabij het Fran- kenslag te Schevemngen, Veel zilverwerk wordt vermist, terwijl de dieven alle kasten in verschillende vertrekken hebben openge broken en doorsnuffeld. Bij de politie te Scheveningen is aangifte gedaan. Het Duitsche stoomschip Offenbach van de Australisch Dampfschiff Geselschaft van Australië en Java naar Amsterdam, is gister-nacht ter hoogte van Noordwijk gestrand, men zou gister-avond dat groote stoomschip met hoog water trachten vlot te sleepen. Van den Nieuwen Waterweg zijn ter assistentie vertrokken de sleepbooten Fooizee, Noordzee en Zuiderzee, terwijl van uil IJmuiden ter assistentie zijn gekomen de sleepbooten Cyclop en Simson benevens eenige kleinere sleepbooten. Daar verschillende moeilijkheden voorko komen door het niet meer afbellen der treinen, is men aan het Centraal Station te Amsterdam begonnen, het sein voor vei trek te geven door met groene vlaggen te wuiven op een zichtbaar punt op de verschillende perrons. Na dit teeken mogen geen reizigers meer in den trein plaats nemen. In de laatste vergadering van de St Willibrordus-vereenigmg ter verspreiding van goedkoope katholieke volkslectuur is eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt rechtstreeks te onderhandelen met de R. K. vereenigingen, in het bijzonder propaganda-clubs, zoowei omtrent de ver spreiding van reeds door de St. Willibrordus- vereeniging uitgegeven geschriften als van andere lectuur die genoemde vereenigingen of clubs zouden wenschen ter perse te leggen. Generaal de Charette heeft bericht ge zonden aan den Ned. Zouavenbond, dat hij het Mentana-feest, den 9 Nevember dezes jaars te Amsterdam te houden, zal bijwonen. De moord te Amsterdam. Nog steeds zet de justitie het onderzoe k voort in zake de moord op de weduw e Dijxhoorn, te Amsterdam maar nog staat zij voor een raadsel. In het slot van den aan den officier van justitie gezonden brief, waarover wij reed s een en ander mededeelden, werd vermeid, dat nadere inlichtingen zouden worden gege ven; als in een der bladen eene advertentie zou zijn geplaatst onder de daarbij aange geven letters. Dit is geschied en hierop kwam een antwoord in, blijkbaar geschreven met dezelfde hand die den eersten ongetee- kenden brief had gereed gemaakt. Ook dezelfde taal- en spelfouten zijn daarin op te merken. De schrijver of schrijfster weigert zich bekend te maken, maar wil alleen schriftelijk inlichten. Heel veel waarde kan moeilijk aan eene zoodanige handeling worden gehecht, want bij verschillende dergelijke misdaden in de laaste jaren kwam zulk briefgeschrijf voor, zonder dat er resultaat van kwam. Even wel wordt ook in deze het onderzoek voortgezet. Te Arasterdam is een vrij brutale diefstal van glaswerk ontdekt ten nadeele van den heer Corn. Prinsehuizen, agent voor ver schillende buitenlandsche huizen, gepleegd door een 26 jarig voor eenigen tijd ontslagen bediende. Deze werd beslist herkend als de man die gestolen vazen, ongeveer 200 stuks, had verkocht. Vermoed wordt, dat de aangehoudene nog een medeplichtige heeft, die de lucht er van gekregen had, dat de politie met den diefstal in kennis gesteld was. De aangehoudene blijft hardnekkig ont kennen den diefstal te hebben gepleegd. Sedert jaren gingen vele mannen uit de Friesche gemeente Westdongeradeel ter vischvangst naar Vlaardingen en Em- den, en dan verreweg het grootste gedeelte naar Vlaardingen. Ditmaal echter hebben 68 visschers zich laten aanwerven voor Emden en slechts 15 voor Vlaardingen, omdat zij in Emden meer kunnen ver dienen. Te Kampen is weder een vergadering gehouden van curatoren, professoren en leeraren der Theol. School, in verband met het aanhangige plan tot samensmelting van de Vrije Universiteit te Amsterdam met de Theol. School te Kampen. Wordt het plan verwezenlijkt, dan zal ook het Gereformeerd gymnasium naar elders werden verplaatst. In de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen worden tegenwoordig zooveel personen opgenomen, dat de drie gestichten, die ruimte bieden voor 3500 personen, thans geheel vol zijn. Men heeft zelfs zijn toevlucnt moeten nemen tot het buiten dienst gestelde oude tweede gesticht. Als zeker kan worden gemeld, dat de proefritten iangs het baanvak Nijmegen Druten der Maas- en Waalsche stoomtram eerstdaags worden gehouden en de volledi ge opening van dat baanvak, behoudens onvoorziene omstandigheden, 1 Februari zal volgen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Het water is reeds derwijze gevallen, dat de Bukhovensche, Vlijmensche en Baard- wijksche overlaten hebben opgehouden te werken en de gemeenschap met de Lang straat en het Land van Heusden weer is hersteld. De stoomtram op Heusden en Waalwijk heeft haren dienst hervat. Het kan nu als zeker worden beschouwd, dat de zaak van den Tilburgschen kinder moord in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zal behandeld worden. De dag waarop is, echter nog niet ^ast- gesteld. De moord bij Rozendaal. Op last van den officier van justitie is in zake den moord bij Rozendaal tegen Adr. van Oorschot bevel tot gevangenhouding verleend. De aanwijzingen dat hij de dader is, door in het gevecht op Maandag-avond den 19-jarigen Van Ginneken den doodelijken steek te hebben toegebracht, schijnen zeer overtuigend te zijn. Brand. Onder Tubbergen is de boerenwoning van den landbouwer J. Hulskotte tot den grond afgebrand. Het afgebrande perceel was de oudste woning in het dorp en geheel van zwaar eikenhout opgetrokken. Het moet meer dan 600 jaren oud zijn en is al dien tijd eigen dom van dezelfde familie geweest. Laatste Berichten. Uit Sittard wordt aan de Msb. gemeld Een telegram uit Buitenzorg bij de familie van pastoor Claessens ontvangen, bericht, dat Z.Ew. ongedeerd is. Tot lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage is in district II gekozen dr. T. van der Hoorn (ant.j met 1245 stemmen dr.A. N. Erkeiens had946stemmen. In district III is tot lid van der. Raad gekozen de heer C. Lely, oud-minister, met 1636 stemmen de heer M. de Mos, reeder en lid der Prov. Staten, verkreeg 628 stemmen. Kerknieuws. Z. H. de Paus heeft last gegeven tot afkondiging van het decreet van de Congre gatie der Riten, waarbij de heldhaftigheid der deugden wordt vastgesteld van den eerbiedwaardigen dienaar GodsBartholomeus Capitanio. Ook heeft Z. H. goedkeuring verleend aan het decreet van de Congregatie der bisschoppen en regulieren, waarbij erkend wordt de congregatie der dienaren van den H. Jozef. Deze instelling werd gesticht in 1874 te Salamanca door Mgr. Bluch y Garriga, toen aartsbisschop van Seviila. Het doel dezer congregatie is vooral de opvoe- voeding van weezen tot het zevende jaar. In Madrid en vele andere plaatsen van Spanje heeft deze congregatie bloeiende weeshuizen. De weleerw. heer A. Vonk, die 18 Febr. 1877 te Utrecht werd gewijd door Z. H. D. Mgr. Sehaepman en nu sinds ruim 6 jaar het Jongenspatronaat van den H. Franciscus te Amsterdam door z.eerw. opgericht, bestuurt, zal dit jaar op genoemden datum zijn zil veren priesterfeest vieren. Den 14en September van dit jaar zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat tot pastoor der parochiekerk van de H. Catharina te Am- sterdamwerd benoemd de weleerw. heer A. G. Schweitzer, sedert verheven tot de waardig heid van deken, kannunik en geheim - kamerheer van Z. H. den Paus. Onder leiding der eerw. heeren kapelaans van de Catharina-kerk heeft zich een commissie gevormd, die wordt gesteund door drie dames en sub comités uit alle standen der katholieke burgerij van Amsterdam. Aan gezien het reeds jarenlang een hartewensch van mgr. Schweitzer was, in zijn parochie een katholieke jongensschool met patronaat voor jongelingen op te richten, zal op de eerste plaats worden getracht het daarvoor benoodigdefonds bijeen te krijgen. ,g had te Dussen, door den zeer eerw. heer pastoor, de inwijding plaats van het tot klooster ingerichte kasteel, thans bewoond door zusters Carmelitessen, die uit Frankrijk zijn verdreven. tiAUiielsoericatesiu BEURS VAN SCHIEDAM. 17 Jan. 1902. Otfieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koopüandel voor de Beurs. Vrijdag 17 Jan. Moutwijn f S1/* per Hectoliter cont., zonder tust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de. noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 9. Jenever: 113. Amst. proef f 14.50. Prima Graanspiritus f 158/4—f 161/,,. Spoeling f 1.70. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. Jan. Feb. Jan. Feb./Maart I Spirit, p^ Maïs 697/8- 31.80 16.25 16.25 13 50 13.75 695/ s- 32.— 16.25 16.25 13.50 13.75 New-York. Amsterdam. 16 Jan. Rogge op lev. onveranderd per Maart f 128. 17 Jan. Rogge op lev. onveranderdper Maart 1128. Rijnboogte Keulen ('s morg. 11 uur 16 Jan. 2,75 cM. 17 Jan. 2.61 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.20 3 Antwerp. - 48.05 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 16 Jan. Heden waren aangevoerd 1653 stuks run deren, waarvan 558 ossen, 208 stie ren, 867 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.72 a 0.88, stieren fr. 0.55 a 0.65, koeien fr. 0.55 a 0.65 per kilo. 16 Jan. 16 Jan (z. f.) 17 Jan. 17 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 3